preloader

Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması: Clubhouse

30.05.2019
Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması: Clubhouse

Yazı Boyutu:

Pandeminin şartlarından dolayı hepimiz yalnızlaştık. Teknolojik aletler bu durumdan bizleri kurtarırken, bir süre sonra yetmemeye başladılar. Peki yeni normalin yeni sosyal bireyleri nasıl olacağız? Şimdiye kadar uygulamaların, hep başka uygulamaların özelliklerini alıp kendilerine yorduklarını gördük. Ama Clubhouse bize bambaşka bir ortam ile dijitalin en samimi halini sundu. İşte bizleri alışılmışın ötesine götüren, yepyeni bir uygulama: Clubhouse.

Hızla kullanıcı kazanan Clubhouse adlı bu yeni sosyal medya platformu tamamen ses tabanlı çalışıyor. Kendinizi inanılmaz bir şekilde kaptıracağınız Clubhouse, diğerlerinden farklı olarak zamanımızı çalmıyor ve rutin işlerimizi yapma fırsatını bizlere veriyor. Hayatımıza bir arka fon müziği gibi dahil olan bu uyulama, ülkemizde de son bir haftadır oldukça popüler durumda. Clubhouse nasıl çalışıyor ve hangi özellikleriyle bu kadar merak uyandırıyor? Merak ettiğiniz soruların yanıtları bu yazıda.

Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması: Clubhouse

Clubhouse nedir, nasıl kullanılır?

“İnsanların istediği her yerde konuşmasına, hikâyeler anlatmasına, fikir geliştirmesine ve dünyanın her yerinden ilginç yeni insanlarla tanışmasına olanak tanıyan, sese dayalı yeni bir sosyal medya” olarak kendini tanımlayan Clubhouse’tan, yazılı ve görsel hiçbir verinin bulunmadığı, ses tabanlı bir sosyal ağ olarak bahsedilebilir.

{773686}

Clubhouse’a dahil olabilmenin ilk koşulu iOS kullanıcısı olmak. Uygulamayı telefonunuza indirdiyseniz üye olma işlemine geçebiliriz. Diğer platformlar gibi Clubhouse’a üye olmanız için kullanıcı adı oluşturmanıza gerek kalmıyor. Rehberinizle uygulamayı bağladığınızda sizi içeriye alabilecek bir konuğunuz varsa, o kişiye otomatik olarak bilginiz gidiyor. Böylece davet beklemenize gerek kalmıyor. Tabii konuğunuz sizi odaya dahil etmek isterse. Davetiye aracılığıyla odalara girilmesi uygulamanın gizemli bir tarafı. İçeri alınma isteğiniz onaylanırsa geriye kalan şey, profilinizi tamamlamak oluyor. İsim, soyad ve kendiniz hakkında kısa bilgileri girdikten sonra Instagram ve Twitter hesaplarınızı bağlayabiliyorsunuz.

Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması: Clubhouse

Bir diğer kullanım şekli de davetiye yoluyla. Clubhouse’a üye olmak için bir arkadaşınızın, uygulamayı kullanmak şartıyla, size davet yollaması gerekiyor. Bu davet kodu olmadan maalesef üye olmanız pek mümkün değil. Ya da konuk alabilmek için bir diğer alternatif yol Twitter’ın arama kısmına Clubhouse yazmak. Böylece paylaşılan kodlardan birine ulaşıp üye olma hakkına sahip olabilirsiniz.

{771911}

Hazırsanız konuşma odalarında keşfe çıkalım. İlgi alanlarınıza göre sizi yönlendiren uygulama eğitimden teknolojiye, spordan dil öğrenmeye kadar geniş bir sohbet alanına sahip. Sohbet edilen odalar moderatör, konuşmacılar ve dinleyicilerden oluşuyor. Süreci organize eden moderatörler, konuyu ve zamanı belirledikten sonra sohbeti başlatıyor; isteyen konuşmacılara söz hakkı veriyor ve mikrofonu açmalarını sağlıyor. Böylece sohbetin akışı bozulmuyor ve gürültü kirliliği oluşmuyor. Open Room ile sadece katılımcı olabilirken, Social Room bölümünde takip ettiğiniz kişilerle etkileşim kurabilirsiniz. Closed Room ile de dışarıdan kimsenin katılamayacağı konuşmaları açabiliyorsunuz.

Sektörden deneyimli kişilerle konuşabileceğiniz uygulamada aynı zamanda pek çok ünlüye de rastlamanız mümkün. Kullanıcılar Kevin Hart, Drake, Chris Rock veya Ashton Kutcher gibi ünlüleri dinleme hatta onlara soru yöneltme fırsatı bulabiliyor. Türk ünlüler de Clubhouse’ta görünmeye başladılar bile.

{772906}

Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması: Clubhouse

Clubhouse’un geleceği

Alpha Exploration Co. tarafından geliştirilen uygulamanın 180’den fazla yatırımcısı bulunuyor. Yöneticiler tarafından finansal konulardan bahsedilmemesi Clubhouse’un bir diğer gizemli tarafı. CNBC’ye göre, Mayıs ayına kadar sadece 1.500 kullanıcısı olan uygulamanın değeri yaklaşık 100 milyon doları bulunuyor. New York Times haberine göre, uygulama 600.000 kayıtlı kullanıcı tarafından kullanılmakta. Şimdiden 2021 yılının yıldızı olan uygulamanın değerinin 1 milyar doları geçtiği de haberlerde sıklıkla ifade ediliyor.

Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması: Clubhouse

Başta her ne kadar iOS işlemciye sahip telefonlarda kullanabileceğini söylesek de Android için de uygulamanın çıkması bekleniyor. Kişilere hem sosyal hem de bireysel gelişimleri için olanaklar sunan uygulama, bazı abonelik sistemlerini değiştireceğini ve bazı odalara ücretli katılım yapacağını duyurdu. Ayrıca uygulamanın gelişecek bir diğer özelliği de kötüye kullanımın ve tacizlerin önüne geçmek.Yalnızlığımızın ortasında bizleri birçok sesle kavuşturan Clubhouse’un, ilerleyen zamanlarda popülerliğinin artacağından şüphemiz yok. Görünmeyen bu dünyanın bir üyesi olmaya hazır olun.

Bu yıl Brothers sponsorluğunda düzenlenen Extra Gastronomy, Clubhouse’da noktalanıyor. ¨Extra Gastronomy by Brothers Clubhouse Talk¨ adı altında düzenlenecek odada; gastronomi, dünya lezzetleri, evde dünya lezzetleri ve yakın lezzet geleceğimiz üzerine hikayeler anlatılacak. 4 Nisan Pazar günü Oğul Türkkan, Osman Sezener ve Ebru Erke Küçükşahin moderatörlüğünde düzenlecek konuşma için saatlerinizi şimdiden kurun. Bu keyifli sohbete dair tüm detaylar için @brothers1801 hesabını takip edin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları