preloader

Tüm Zamanların En İyi PlayStation Oyunları

31.10.2022
Tüm Zamanların En İyi PlayStation Oyunları

Yazı Boyutu:

Hangisinin iyi olduğu sabaha kadar tartışılır tartışılmasına ancak PlayStation ile hayatımıza giren bazı oyunlar vardır ki, bunlar çoğumuza oyunu, oyun oynamayı sevdirmiştir. Gelin şimdi biraz iddialı bir başlık olacak olsa da “Tüm zamanların en iyi PlayStation oyunlarına” bir göz atalım.

İlk kez piyasaya 3 Aralık 1994’te Japonya’da sunulan oyun dünyasının efsane konsolu PlayStation’ın birinci nesli, sırasıyla 9 Eylül 1995’te Kuzey Amerika, 29 Eylül 1995’te Avrupa ve 15 Kasım 1995’te Avustralya’da oyun severlerle buluştu. Henüz internetin yaygınlaşmadığı o günlerde PlayStation beşinci nesil bir konsol olarak rakipleri olan Nintendo 64 ve Sega Saturn ile rekabet etti. Satışa sunulduğu tarihten yaklaşık 9 yıl 6 aylık süre sonrasına kadar dünya çapında 100 milyonun üstünde satan konsolun 2000 yılında satışa sunulan ikinci nesli de büyük bir ilgi gördü ve 31 Ocak 2011 itibarıyla sattığı 150 milyonun üzerindeki ürünle en çok satılan video oyunu konsolu oldu. Sony tarafından 11 Kasım 2006’da pazara sunulan üçüncü nesil PlayStation, Microsoft’un Xbox 360 ile Nintendo’nun Wii’si gibi güçlü konsollarla pazar payı yarışına girdi. 20 Şubat 2013 tarihinde tanıtılan PlayStation 4 ise 2021 Nisan ayı itibarıyla 116 milyon satış rakamına ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. 2010’lar itibarıyla tüm dünyada online oyun çağı başlamış olsa da Sony PlayStation’ın oyun tutkunlarının gönlündeki yeri hem farklı oldu. Sony fanlarından güç alarak konsol pazarında yeniliklere de imza attı.

Oyunlar Dijitalleşse De PlayStation’ın Gönlümüzdeki Yeri Başka

Sony yıllar içerisinde farklı formatlar da denedi. Örneğin; 2004 yılında PlayStation Portable’ı ve 2012’de ise PlayStation Vita’yı piyasaya sürdü. Son olarak fanların merakla beklediği Playstation 5’i iki yıl önce piyasaya sunan Sony dijital oyun dünyasında irili ufaklı binlerce mobil rakibi var. Marka dünyadaki çip sıkıntısını da göz önünde bulundurduğumuzda Aralık 2021 itibariyle 17,3 milyondan fazla PS5 konsolu sattıklarını açıkladı. Satış rakamları eskisi gibi olmasa da dahası dijital doğanların konsol oyunlarında pek gönlü olmasa da özellikle oyun sever Y kuşağı için PlayStation ya da Xbox oyun konsolları adeta Fenerbahçe & Galatasaray rekabeti gibidir. Hangisinin iyi olduğu sabaha kadar tartışılır tartışılmasına ancak PlayStation ile hayatımıza giren bazı oyunlar vardır ki, bunlar çoğumuza oyunu, oyun oynamayı sevdirmiştir. Gelin şimdi biraz iddialı bir başlık olacak olsa da “Tüm zamanların en iyi PlayStation oyunlarına” bir göz atalım.

God of War 4

PlayStation 2’den bu yana Sony’nin en önemli oyunlarının biri olan God of War, özellikle mitoloji tutkunu oyun severlerin favorisi oldu. Yayınlanan ilk oyunun üzerinden yıllar geçse de hâlâ ciddi bir fan kitlesine sahip God of War’un dördüncü oyunu, oyunseverlere dokuz diyardan oluşan İskandinav mitolojisinin altı diyarını (Alfheim, Helheim, Jötunheim, Midgard, Muspelheim, Niflheim) ziyaret etme şansı veriyor. İskandinav topraklarını keşfederek Kratos ve Atreus ikilisini daha güçlü hale getirebildiğiniz oyunun ana hikayesi yaklaşık 20 saat sürüyor. 2018’de Yılın En İyi Oyunu ödülünü alan God of War 4, sizi büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.

Tekken 3

Tekken 3, dövüş oyunlarının en popüler olduğu dönemde piyasaya çıktı. Bu nedenle büyük başarı elde etti. Başlangıçta oyun salonlarında sunulan oyun, ardından PlayStation’a taşındı ve bu da şüphesiz oyunun Avrupa ülkelerinde de tanınmasına yardımcı oldu. Sekiz milyonun üzerinde kopya satan oyun bu satış rakamı ile Gran Turismo, Final Fantasy VII ve Gran Turismo 2’nin ardından tüm zamanların en çok satan dördüncü PlayStation 1 oyunu oldu. Tekken serisi zaman içinde Street Fighter ve Mortal Kombat gibi oyunların gölgesinde kalsa bile, oyun otoritelerince oyun tarihinin en başarılı ve en popüler dövüş oyunlarından biri olarak kabul ediliyor.

Gran Turismo

Tüm zamanların en iyi video oyunlarının yer aldığı listelerde yarış oyunlarına pek yer verilmez. Gran Tourismo ise bu bağlamda istisnadır. Ödüllü grafiklere sahip oyunun temelleri 1992’de atıldıktan sonra ilk kez 97 yılında piyasaya sürüldü. Toplamda 85 milyon satış rakamı ile tüm zamanların en çok satan yarış oyunlarından biri olan Gran Tourismo’nun bu başarısında kendisini gerçek sürüş simülatörü olarak pazarlaması oldu. En çok satan 20 yarış oyunu arasında yedi Gran Tourismo oyunu yer alıyor. GT4 ve GT5’in her ikisi de 17 milyondan fazla satarak en çok satanlar listesinde sırasıyla beşinci ve altıncı sırada yer alıyor.

{24138}

Grand Theft Auto 4

Grand Theft Auto 4; 11,76 milyon kopya satarak tüm zamanların en çok satan PlayStation oyunlarından biri oldu. Amerikan Rüyası’nı abartmasıyla öne çıkan bu aksiyon-macera tarzı video oyunu Grand Theft Auto serisinin dokuzuncu oyunudur. 29 Nisan 2008 tarihinde Kuzey Amerika ve Avrupa’da, 30 Ekim 2008 tarihinde Japonya’da satışa sunulan oyun, büyük bir ticari ve eleştirisel başarıya imza attı. Niko Bellic adında yasadışı yollarla göç etmiş Bosna Savaşı gazisi olan Sırp uyruklu bir adamın hikâyesinin ele alındığı oyunun piyasaya çıkışının ardından yapımcısı Take-Two Interactive Software Inc. adlı şirket oyun satışlarını işaret ederek eğlence sektöründeki bir günde en çok satış ve yedi günde en çok satış alanlarında rekor kırdığını iddia etti. Grand Theft Auto IV, piyasaya çıktığı günde 3,7 milyon civarında satılarak Amerika’da rekor kırmıştır.

Final Fantasy IX

Final Fantasy IX, yıllar boyunca çok sayıda konsola taşınmış olsa da, 2000 yılının temmuz ayında PlayStation için çıkan oyun hafızalara kazınan versiyon oldu. Oyunun hikâyesi krallığı adına kristalleri toplamaya çıkmış olan Cecil adındaki Kara Şövalye’nin etrafında geçiyor. Oyunun dördüncü versiyonu, serinin bir parçası haline gelecek yeniliklere sahipti. Örneğin Active Time Battle sistemi sonraki beş Final Fantasy oyununda kullanıldı. Oyun hem eleştirel hem de ticari olarak büyük bir başarıya imza attı ve dünya çapında dört milyondan fazla sattı.

FIFA 18

Guinness Dünya Rekorları’nda dünyanın en çok satan spor video oyunu serisi olarak listelenen FIFA serisi, 2021 itibariyle 325 milyonun üzerinde kopya sattı. Aynı zamanda en çok satan video oyunu serilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte serinin en başarılı versiyonlarından biri olan FIFA 18 aynı zamanda en itibarlılarından biri de. Game Critic Awards’da En İyi Spor Oyunu ödülünü ve D.I.C.E.’de Yılın En İyi Spor oyunu ödülü alan oyun, tüm dünyada 26,4 milyonun üzerinde sattı. PlayStation 4’te dünya çapında 11,8 milyon satan FIFA 18, daha gerçekçi karakter, yeni taktikler ve büyüleyici stadyum atmosferleri ile tüm zamanların en başarılı FIFA oyunlarından biri olarak listemizde yerini aldı.

{39286}

Savaş Önemli
Savaş Önemli
editörün tüm yazıları