preloader

En İyi Ücretsiz Bilgisayar Oyunları

05.05.2022
En İyi Ücretsiz Bilgisayar Oyunları

Yazı Boyutu:

Oyun tutkunlarının gündeminde olan en iyi PC oyunları hangileri dersiniz? Gelin 10 başarılı bilgisayar oyunu ve kısaca hikâyelerini birlikte keşfedelim.

Oyun sektörü her geçen yıl çarpanlarla büyüyen devasa bir ekosisteme dönüşmüş durumda. Özellikle pandemi döneminde bilgisayar oyunlarına artan ilgi dev şirketlerin bu alana yatırımlarını artırdı. 2021’de 176 milyar dolar büyüklüğe ulaşan pazarda en büyük pasta 90 milyar dolar ile mobil oyunların. PC pazarı ise 36 milyar dolar seviyelerinde. Mobil oyunlardaki büyük yükselişe rağmen PC oyunlarının hâlâ ciddi bir kesimin hayatında olmasının en önemli nedeni ise espor. Bununla birlikte oyuna daha profesyonel bir şekilde bakanların dışında PC oyunlarına olan talebin bir diğer nedeni binlerce başarılı oyunun artık piyasaya ücretsiz olarak sunulması. Peki son zamanlarda oyun tutkunlarının gündeminde olan en iyi PC oyunları hangileri dersiniz? Gelin bu yazıda bu sorunun bize göre 10 başarılı bilgisayar oyunu ve kısaca hikâyeleri ile cevabını vermeye çalışalım.

War Thunder

Çapraz platform MMO savaş oyunları arasında çok popüler olan War Thunder oynaması ücretsiz oyunlardan biri. Windows, Linux, Mac dışında PlayStation 4, PlayStation 5 ve Xbox One, Xbox Series X|S platformlarında oynanabilen oyunda, dünyanın her yerinden milyonlarca oyuncu ile birlikte, sürekli değişen bir atmosferde 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminden hava, kara ve deniz araçlarını kullanarak operasyonlara katılabiliyorsunuz.

World of Tanks

War Thunder tutkunlarının seveceği bir oyun olan World of Tanks Wargaming.net’in takım tabanlı savaşa odaklanan ücretsiz oyunlarından biri. Haziran 2018’de piyasaya sürülen oyunun tüm versiyonlarında oyuncular, Fransa, Almanya, Sovyetler Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, İngiltere, Japonya’dan gerçek hayattaki tarihi tankları ve diğer zırhlı araçları kullanabiliyorlar.

Splitgate: Arena Warfare

Çatışma alanında yeni bir boyut yaratmak için oyuncu kontrollü portallar kullanan hızlı tempolu, çok oyunculu bir nişancı oyunu olan Splitgate: Arena Warfare’u, Halo ile Portal’ın bir araya gelmiş hali olarak tanımlayabiliriz. Halo hayranı, tutkulu bir grup olan 1047 Games tarafından Unreal Engine 4’da yaratılan oyunun çevrimiçi çok oyuncu modunda 10 kadar oyuncuya veya amansız yapay zekaya karşı savaşabiliyorsunuz. Splitgate: Arena Warfare bir yandan bilinen, klasik kapalı çatışma alanlarının hissini verirken diğer yandan nişancı arenası ortamına daha önce hiç görülmemiş bir dokunuş katan çok boyutlu bir yenilik getiriyor.

{772958}

RAID: Shadow

İsrailli oyun geliştiricisi Plarium Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan RAID: Shadow Legends fantezi temalı, sıra tabanlı bir rol yapma gacha oyunudur. Hikâyesi Paul C.R. Monk tarafından yazılan oyun, Kara Lord Siroth tarafından ele geçirilmiş kurgusal evren Telaria’da geçiyor. Mobilde ve PC’de ücretsiz olarak oynayabileceğiniz oyunda oyuncular savaşabilmek için, kale, zindan, tapınak, çöl gibi farklı alanlarda ordular oluşturuyor ve maceraları boyunca geçmiş savaşçıların ruhlarını taşıyan parçalar topluyorlar.

Conqueror’s Blade

Çinli oyun stüdyosu Booming Games tarafından geliştirilen Conqueror’s Blade, Rusya’da Mail.ru ve Avrupa ve Kuzey Amerika’da My.com tarafından ve Güney Amerika’da ise Booming Games tarafından yayınlanan, ücretsiz, çok oyunculu çevrim içi gerçek zamanlı bir taktik oyunudur. Steam üzerinden yayınlanan bu taktiksel aksiyon oyunu oyuncuların onlarca sınıf içerisinde bir savaş lordu oluşturmasına olanak tanıyor. Conqueror’s Blade’deki karakter modellemeleri, grafikler, sesler ve savaş atmosferi olarak bambaşka bir deneyim sunuyor.

Forge of Empires

2012 yılında InnoGames tarafından yayınlanan bu oyunu hem RTS (Gerçek zamanlı strateji oyunu) hem de MMORPG (devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunu) türü arasında değerlendirmek mümkün. Tarayıcıda ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bu oyunda kendi şehrinizi Taş Devri’nden Modern Çağ’a ve ötesine kadar inşa edip geliştirebiliyorsunuz. Innogames’in amiral gemisi oyunda orta çağa dönüp ilgi çekici atmosferlerde kendi şehrinizin efendisi olabiliyorsunuz.

{774240}

Black Desert (BDO)

Pearl Abyss tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir diğer MMORPG oyunu olan Black Desert, ilk kez 2014 yılında Güney Kore’de, 2015 yılında Japonya ve Rusya’da, 2016 yılında Kuzey Amerika ve Avrupa, 2017’de ise Tayvan ve Güney Amerika’daki ülkelerde piyasaya çıktı. 2018 yılında online olarak Türkiye’de sunulan oyun, tamamen Türkçe olan ve Türkiye desteği bulunan nadir MMORPG oyunlardan olan biriç Black Desert’ın hikayesi ise Kara Taş ile ilgili. Oyunda medeniyetin başlangıcı olan Kara Taş, aynı zamanda laneti ile de, aynı medeniyetin sonu oluyor. Kara Taş’ın gücü ile medeniyetler kuran atalar, Kara Taş’ı kontrol edebileceklerini sanıyor, fakat yanılıyorlar.

Neverwinter

Neverwinter, oynaması ücretsiz bir aksiyon MMORPG oyunu olan Neverwinter ünlü fantastik rol yapma oyunu Dungeons & Dragons üzerine yaratıldı. Destansı hikayeler, hareketli dövüşler ve klasik rol yapma gibi aksiyonları içeren Neverwinter’da Dungeons & Dragons’ın Unutulmuş Diyarlar evreninin en sevilen şehirlerden birinin keşfedip koruyacak kahramanlarını bekliyor. Bu fantastik oyunda şehrin kuşatılmış surlarından, yeraltı dehlizlerine; unutulmuş sırları ve kayıp hazineleri arayacaksınız.

World of Warships

Kıbrıslı Wargaming şirketi tarafından 17 Eylül 2015’te yayınlanan deniz savaşı temalı çok oyunculu bu oyun, World of Tanks ve World of Warplanes oyunlarına fazlasıyla benziyor. World of Warships, sizi 20. yüzyılın en korkutucu savaş araçlarının dümenine geçebileceğiniz bu oyunda efsanevi tarihsel gemiler ile kendi filonuzu oluşturabiliyorsunuz. Deniz savaşlarında stratejiler geliştirerek filonuzu açık denizlerde zaferlere taşıyabiliyorsunuz.

Lost Ark

2019 yılında Güney Kore’de, 2022 yılında ise Avrupa ve Amerika’da resmi olarak sunulan Lost Ark tamamen ücretsiz olan bir diğer oyun. Path of Exile, Diablo gibi oyunlara benzeyen oyun, çum 8h85 milyon dolar gibi bir bütçe ile geliştirildi ve Güney Kore içerisinde 6 adet ödül toplamayı başardı. Lost Ark, aslında izometrik bir kamera açısı ile oynanabilen, aksiyon temelli bir rol yapma oyunu. Oyundaki her karakter sınıfının temel saldırıları var ve bu saldırıların üzerine 8 adet yetenek getirebiliyorsunuz. Sistem gereksinimleri de fazla yüksek olmadığı için düşük donanımlı bilgisayarlarda da oynamak mümkün.

Admin
Admin Tüm Yazıları