preloader

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum

16.05.2023
Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum

Yazı Boyutu:

Bodrum’dan vazgeçemeyenler için lokal lezzetleri harmanlayan, ödüllü bir lezzet adresine rotamızı çevirdik. LXR Hotels & Resorts ailesinin Türkiye’deki ilk oteli Susona’nın ödüllü restoranı Malva’nın yeni şefi Necmi Ağaç’ın yeni lezzetlerini deneyimledik.

Bodrum, Torba’da bulunan Susona Hilton’un lüks koleksiyon markası LXR Hotels & Resorts ailesinin bir parçası. Adını, Türk mitolojisindeki şarkı söyleyen neşeli denizkızlarından alan bir otel. Susona’nın içinde farklı konseptlerde gastronomi yolculuğuna çıkabileceğiniz restoranları var. Yenilenen şefi ve yeni menüsüyle Malva Bodrum’u deneyimlemek üzere yola çıktık. Otele girdiğinizde, merdivenlerden teras alanına doğru çıktınızda sağda Malva solda ise Ezi Restaurant sizi karşılıyor. Malva hem camla çevrili iç mekanı hem de denize bakan, şahane manzaralı teras alanı ile ilk anda sizi tablo gibi manzarasıyla yakalıyor.

Konsept

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum
Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum

Malva, 2021 yılında World Luxury Restaurant Awards tarafından Doğu Avrupa’da “En İyi Yerel Kaynaklarla Üretilen” menü ödülünü almış bir restoran. Bodrum’un lokal ve gurme lezzetlerini harmanlayan bir konsepti var. Ege’nin yöresel lezzetlerini, menüsünde mikro-yerel ve vegan konseptli lezzetleriyle bulabiliyorsunuz.

{27461}

Ambiyans ve Müzik

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum

Malva ferah, manzaralı bir atmosfere sahip. Mekanın camla çevrili iç mekanı ve denize doğru konumlanan bir açık alanı var. Deniz manzarasına nazır bir yemek için ideal. Resident DJ Erkan Demirci, Malva’da pazartesi hariç her gün 17:00-20:00 saatleri arasında lounge müziği, 20:00-23:00 saatleri arasında ise akşam yemeği müziği performansı ile lezzetlere eşlik ediyor.

Menü ve Yemek Tarzı

Malva’nın Head Chef Necmi Ağaç’ın mikro-lokal lezzet anlayışı ile tabaklarına getirdiği yepyeni yorumlar bu sezon mekanda müdavimler ile buluşuyor. Necmi şef, babaannesinden miras mutfak kültürü ile; yemeklerinde kullandığı tüm içerikleri, yerel üreticilerden ve çiftçilerden alıyor. Bodrum’da köy pazarlarında, lokal balıkçılarda onu alışveriş yaparken görmek mümkün. Mevsime göre yenilenen bir menüsü var. Bölgenin yerel değerlerine önem verdikleri için çatı bahçelerinde organik ürünler yetiştiriyor, bahçeden taze taze sofralara ulaşıyor lezzetler.

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum
Deniz taraklı mantı
Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum
Yaz kabak dolması
Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum
Ortakent enginar

Malva’nın menüsü başlangıçlar, paylaşımlıklar, ara sıcaklar ana yemekler ve tatlılar gibi başlıklara sahip. Başlangıçlarda Ortakent enginar; odun ateşinde kök sebzeler, aslan balığı ceviche öne çıkıyor. Yerel ürünlerin menüye nasıl yansıdığı başlangıçlardan itibaren hissediliyor. Paylaşımlıklarda bulunan Bodrum üçlemesi; atom, çilekli deniz otları ve gambilya favayı tadabileceğiniz bir lezzet. Ara sıcaklardan deniz taraklı mantıyı denemenizi öneririm. Pazardan Ege otları bu yemeğe eşlik ediyor. İncir sirkeli köz domates, çıtır pişi ve deve sucuğu ezmeli bargilya karidesi de es geçmeyin.

Ana yemeklerde deniz ürünleri, kırmızı et ya da sebze ağırlıklı alternatifler var. Konfi patlıcan, kuzu kulağı ve kızılcık özü ile yaz kabak dolması et tercih etmeyenler için lezzetli bir seçenek. Ağır ateşte pişmiş dana kaburga, granyüz buğulama, günün oltaya takılan balığı fileto menüde tercih edebileceğiniz yemeklerden.

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum
Sıcak yaz günlerinde serin bir tatlı ile yemeği sonlandırmak isteyenlerin radarınıza alabileceği tatlı ise soğuk karadut çorbası.

Malva’nın imza tabağı ‘Aslan Balığı Ceviche’ye de değinmeden olmaz. Yerel bir hikayesi olan lezzet. Süveyş Kanalı açıldıktan sonra; canlı flora açısından birbirinden çok farklı olan Kızıldeniz ve Akdeniz birleşmiş ve böylece aslan balığı Akdeniz’e ulaşmış. Özel bilgi gerektirdiği ve sadece küçük bir yerel balıkçının avı olduğu için pişirilmesi pek tercih edilmeyen, aslan balığını Malva, ekosistemi, yerel balıkçıları ve yerel ürünlerini desteklemek için imza yemeği “Aslan Balığı Ceviche”yi olarak yorumlamış.

{26505}

En Çok Aklımda Kalan Lezzetleri

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum
Paylaşımlıklarda bulunan Bodrum üçlemesi; atom, çilekli deniz otları ve gambilya favayı tadabileceğiniz bir lezzet.
  • Bodrum üçlemesi. Gambilya fava, acı&tatlı atom, çilekli deniz otları ile çok sevdiğim bir lezzet oldu.
  • Maş fasülye piyazı, kişnişli vegan mayonez, semizotu, Girit kabak ve dereotu yağı ile Ortakent enginar.
  • Ata tohumu domates, Datça badem, bamya turşusu, Bodrum mandalina sorbe ile Karacasöğüt domates salata favorilerimden.

Mekanın Öne Çıkan 3 Özelliği

  • Lokal ürünleri kullanmaları. Köy pazarlarından, lokal balıkçılardan ürünler tedarik etmeleri.
  • Mevsimsel olarak yenilenen menüsü.
  • Gün batımı manzarası çok güzel.

Ne giymeli?

Dress Code bulunmuyor. Şık ve rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Kimler Gitmeli?

Hikayesi olan, lokal lezzetler deneyimlemek isteyenler için ideal. Atmosferi, manzarası da Malva’yı ziyaret etme sebeplerinden. Özellikle gün batımında manzaraya nazır bir kokteyl keyfi ve ardından yemek…

Torba Mevkii Kaynar Sokak. No: 15 Bodrum, 05362675441

Şef Necmi Ağaç Hakkında

Yenilenen Menüsü ve Lokal Lezzetleriyle: Malva Bodrum

Necmi Ağaç, babaannesinden miras mutfak kültürü sayesinde tabaklarında kullandığı tüm içerikleri, yerel üreticilerden ve çiftçilerden tedarik ediyor. Mutfağa olan ilgisini, çocukluğunda öğrendiği iki farklı kültür olan Ayvalık ve Malatya lezzetlerini içeren aile tarifleriyle fark eden Ağaç, lise eğitiminde aldığı gastronomi eğitimini, lisan eğitimi ile tamamladı. Farklı şehirleri gezerek o bölgelerin tatlarına ve kültürlerine aşina olan Necmi Ağaç, tadımlar yaparak geliştirdiği damak zevkini İstanbul ve Ege’de sürdürmüş olduğu kariyerinde öğrendiği temel ve ileri mutfak teknikleri ile pekiştirdi.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları