preloader

Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

03.09.2021
Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

Yazı Boyutu:

adidas’ın özel olarak geliştirdiği 4D teknolojisiyle üretilmiş olan 4DFWD Pulse modelini 10 gün boyunca sizin için deneyimledik!

Yıllardır sporla iç içe bir insan olsam da, son 4 senedir oldukça düzenli bir şekilde spor yapıyorum. Bu 4 senede verdiği muhteşem zihinsel rahatlık ve fiziksel dayanıklılığı bir kenara koyarsak, sporun bana öğrettiği en önemli şeylerden biri kesinlikle ayakkabı seçiminin ne kadar önemli olduğu! Üstelik yalnızca antrenman sırasında değil günlük hayatımızda bile en doğru ayakkabıyı seçmek bedenimizde olağanüstü değişiklikleri beraberinde getiriyor. Bu konudaki bilincimin artmasıyla birlikte en yeni ayakkabıları sürekli araştırır oldum. Daha önce bir ayakkabının her şeye yeteceğini düşünürken şimdi koşu ve yürüyüş için bile ayrı ayakkabıya yöneldiğimi fark ettim. Son 10 gündür ise koşularımda adidas’ın en dikkat çeken ve koşuyu ileriye taşımak için tasarlanan 4DFWD Pulse modelini deneyimliyorum. Farklı zeminde farklı koşullarda denediğim yeni ayakkabım yine adidas’ın Ultraboost modeline olan sadakatimin önüne geçebilecek mi hep birlikte görelim.

4DFWD hakkında:

Öncelikle şunu söylemeliyiz; adidas 4DFWD ve 4DFWD Pulse geleceğin ayakkabısı olarak tanımlanıyor. Kaliforniya bazlı ünlü şirket Carbon ile ortaklaşa 4D kafes orta taban teknolojisi üzerine çalışan adidas, hassas ayarlı 3D baskılı orta tabanlar üretmek için sporcu verileri ve Carbon’un Digital Light SynthesisTM teknolojisinden faydalanıyor. Ayakkabının orta tabanları sporcuların her adımda performansın keyfini çıkarabilmeleri için hassas ayarlama olanağı sağlıyor. Üstün teknolojisiyle adidas 4DFWD aynı zamanda koşuları daha ileri taşımak için tasarlanmış durumda.

Kıdemli Ayakkabı İnovasyon Direktörü Bob Kirk ise modelleri tanımlarken; ”Frenleme etkilerini azaltarak darbeyi ileri harekete dönüştüren eşsiz 4DFWD orta tabanı geliştirdik. 4DFWD her adımda ileri doğru hareket ederek yumuşak geçişlerle benzersiz bir koşu deneyimi sunar” diyor.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak 4DFWD modelleri yüksek performans sunan geri dönüştürülmüş malzeme serisi Primegreen ile üretiliyor yani ayakkabı sayasının %50’si geri dönüştürülmüş malzeme içermekte. Saf polyester ise kullanılmıyor.

{773868}

4D teknolojisi neden bu kadar önemli?

Sektörde oldukça önemli bir teknoloji olarak nitelendirilen bu yenilik neden bu kadar ilgi çekici ve önemli diye soracak olursanız şöyle açıklayayım: Başta da bahsettiğim gibi sahip olduğumuz en önemli eşyalardan biri olan ayakkabı seçimi duruş bozukluğundan vücut ağrılarına kadar pek çok soruna sebep olabiliyor. Özellikle spor yaparken sakatlıklara bile sebep olabilen bir etken. Pek çok ayakkabı onlarca farklı kişiden alınan verilere dayanarak üretiliyor olsa da, ayağınıza özel hazırlanan bir ayakkabı olduğunu düşünsenize… İşte bu noktada adidas’ın 4D teknolojisinin önemi ortaya çıkıyor. Uzun vadede mağazalara 3D printerlar yerleştirerek, herkesin ayağına göre özel taban üretiminin temelleri 4D ailesi ile atılmış durumda.

Şimdi gelelim 4DFWD ile geçirdiğim son 10 günden notlarıma…

Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

Gün 1: Yeni ayakkabımla ilk koşu günü! Orman manzarasına karşı yaklaşık 6km’lik bir antrenman yaptım. Uzun süredir ayakkabı değiştirmediğim için haliyle bugün ayakkabıya alışma günüydü. Ayakkabıyı giydiğimde her koşu ayakkabısında olması gerektiği gibi topuğum anında sarmalandı ve kendini güvende hissetti. Ayakkabının modeli biraz dar bu yüzden 1 numara büyük alma konusunda doğru bir karar vermişim. Hatta 1.5 numara bile büyük alınabilir. Koşuya başladığımda ilk fark ettiğim ve beni en heyecanlandıran özelliklerden biri ayakkabının nasıl nefes aldığı oldu. Ağustos sıcağında asfaltta koşmama rağmen sanki hiç ayağım terlememişti. İkinci en farklı detay ise 3D tabanın kavisli oluşu. Ki bu da zaten ayakkabının en dikkat çeken özelliklerinden biri! Koşu sonunda ne ayakkabı ayağımı vurdu ne de ağrıttı. İlk gün için beklentilerimin hepsini 4DFWD karşılamış oldu.

Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

Gün 4: Bugünü “Bir ayakkabıyla her istediğimi yapabileyim” diyenlere ayırdım ve hem yürüyüş hem de fonksiyonel antrenman yaparak 4DFWD’mi denemek istedim. 40 dakika kadar türlü squat ve lunge varyasyonlarından oluşan bir antrenman yaptım. Bahçede yaptığım bu rutinde hafif nemli bir zemin üzerinde çok problem yaşamadım. Özellikle zıplamalı hareketlerde ayakkabının 3D tabanı sayesinde ayağım çok rahat etti.

Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

Üzerine de yarım saatlik tempolu yürüyüş. Kısa süreli yürüyüş için ayakkabı oldukça rahattı. Şu ana kadar sahip olduğum ayakkabılara göre az da olsa ağır olduğu için maksimum 1 – 1.5 saatlik yürüyüşler için tercih edebileceğim sinyallerini aldım. Ek olarak ayakkabıyla geçirdiğim birkaç gün sonunda 1.5 numara büyük almanın daha doğru olabileceğine karar verdim. Bu ayakkabıyı sevmediğim anlamına gelmiyor tabii ki, çünkü bir kez daha ayakkabının terletmeyen inceliğine hayran kaldım.

Gün 7: Günün antrenmanı Belgrad Ormanı’nda! Bol yokuşlu bir rota olduğu için ayakkabıyı burada da deneyimlemek istedim. Yokuşlarda 3D tabanın özellikle de topuk kısmındaki konfor fark edilir düzeydeydi. Sanırım ayakkabıya artık alıştığım için modelin darbeyi azaltarak adımınızı ileri taşıma vaadini en çok bu antrenmanla birlikte anlamaya başladım. Maçka Parkı ve Belgrad Ormanı gibi bol yokuşlu rotalar rutinim içinde yer aldığı için bu konforla tanışmak beni oldukça mutlu etti. Uzun süreli koşular için hala elim Ultraboost’lara gidebilir…

Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

Gün 10: Bugünü özellikle bekledim çünkü hava yağışlı gözüküyordu. Ne kadar 4DFWD yeni favorilerimden olsa da son kararımı yağmurlu bir günde denedikten sonra vermek istedim. Bugün de ilk günkü gibi asfaltta 6 km koştum. Yağmur ve ıslak zemin konusunda hiçbir problem yaşamadım. “Kayar mıyım acaba?” endişesi olmadan keyifle spor yapmama olanak veren ayakkabılar benden her zaman artı puan kazanıyor. Olumsuz söyleyebileceğim tek şey ise ince kumaşı yüzünden biraz ayağınızın ıslanma ihtimali. Yoğun yağışlı havalarda tercih etmediğiniz sürece bu detay çok problem oluşturmasa da bilmenizde yarar var. Benim gibi sürekli köpeklerle yürüyüşe çıkıyor veya parklarda koşmayı seviyorsanız güzel bir haberim var! Ayakkabıya su tuttuğunuz anda temizlemesi oldukça kolay oluyor çünkü 3D tasarımı dolayısıyla su taban içinde kolayca akabiliyor.

{772941}

Neden tercih etmelisiniz?

  • Hem koşu hem de yürüyüş için günlük ve kısa süreli kullanıma uygun bir ayakkabı arıyorsanız,
  • Stilinize özel bir dokunuş katacak tasarım ayakkabı istiyorsanız,
  • Uzun mesafeler koşuyorsanız,
  • Sıcak bir iklimde veya yaz ayları koşmayı seviyorsanız,
  • Herkeste olmayan bir ayakkabı modeli peşindeyseniz.
Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik
Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik
Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

Renkler ve fiyat:

adidas 4D serisinde bulunan modellerin fiyatları 1.699 TL’den başlayıp 2.249 TL’ye kadar çıkabiliyor. Renklere göre de fiyatlarda oynamalar oluyor. Genelde siyah ve beyaz modeller ön planda olsa da renk severler için de bazı alternatifler düşünülmüş. Benim gibi siyah kıyafetler giymeyi seviyorsanız ayağınıza kesin renk katacak bir model seçmenizi öneririm.

Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik
Geleceğin Koşu Ayakkabısı adidas 4DFWD Modelini Deneyimledik

BONUS

İstanbul’da koşmayı ve yürümeyi en sevdiğim rotalara ve OGGUSTO’nun motivasyon arttıran koşu şarkı listesine göz atmayı unutmayın!

Bu içerik adidas sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları