preloader

Murat Pilevneli ile Art Show Etkinliği Üzerine Özel Sohbet

20.02.2024
Murat Pilevneli ile Art Show Etkinliği Üzerine Özel Sohbet

Yazı Boyutu:

PİLEVNELİ Galeri’nin kurucusu Murat Pilevneli ile Art Show: Galeriler Buluşması etkinliği üzerine yaptığımız röportajımızı okuyun.

Türk sanat sektöründe benzeri görülmemiş bir birliktelik ve iş birliği anlayışı ile ilk kez hayata geçirilen Art Show: Galeriler Buluşması etkinliği için PİLEVNELİ Galeri’nin kurucusu Murat Pilevneli ile bir araya geldik. Pilevneli ile gerçekleştirdiğimiz bu özel röportajda, PİLEVNELİ Galeri‘nin Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bağımsız galerilerle bir araya gelip Art Show etkinliğine katılma kararını ve bu kararın temel motivasyonunu keşfettik.

Murat Pilevneli ile Art Show Etkinliği Üzerine Özel Sohbet
Murat Pilevneli

PİLEVNELİ Galeri olarak Art Show etkinliğine katılma kararını nasıl aldınız ve bu kararın arkasındaki temel motivasyon nedir?

Türkiye’de ilk defa galericiler bağımsız olarak ortaklaşa bir etkinlik düzenliyor. Bu nedenle yan yana gelip ortaklaşa bir şey yapmak bile her ne olursa olsun bu kararı almamıza yetti. Sadece bu bile bu organizasyon için motivasyonumuzun en büyük kısmını oluşturdu.

PİLEVNELİ Galeri olarak, bu etkinlikteki rolleriniz ve sorumluluklarınız nelerdir?

Her galeri aynı güçte yürüttü süreçleri. PİLEVNELİ olarak biz Yürütme Kurulu’nda yer aldık ama tabii aktif olarak tüm süreçlerde de var olduk.

Bu etkinliğe katılmanızın galerinizin vizyonunu nasıl yansıttığını düşünüyorsunuz?

Vizyondan ziyade bu topraklarda böyle bağımsız bir organizasyon yapılması, 24 galerinin yan yana durması, birlikte hareket etmesi motivasyonlarımızdan en önemlisi. Ortak vizyonumuz zaten Türk sanat piyasasına hem belki yeni bir alan yaratmak, soluk getirmek hem de birliktelikle neler başarabileceğimizi göstermek.

Galerinizi temsil ederken sanat mekânının tasarımının önemi hakkında düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Mekân kolay bir mekân değildi ama Emre Arolat ve Murat Tabanlıoğlu tasarımda mekânı tüm galerilerin rahat hareket edebileceği bir sergi alanı haline getirildi. Biz zaten PİLEVNELİ olarak her sergimizde her seçkimizde mekânla oynamayı seviyoruz. Yine sanatseverleri güzel bir seçkiyle iyi bir alanın beklediğine inanıyorum.

Sergide yer alacak farklı galerilerin çeşitli sanat çizgileri olacak. PİLEVNELİ Galeri olarak, bu çeşitliliği nasıl dengelemeyi planlıyorsunuz ve izleyicilere hangi çeşitlilikte sanat deneyimi sunmayı hedefliyorsunuz?

Aslında PİLEVNELİ’nin var olan dengeyi kurmak ya da değiştirmek gibi bir meselesi yok. Kaldı ki 24 galeriden yalnızca bir tanesi PİLEVNELİ. Ancak biz galeri olarak mevcut malzeme ve yapıyı kullanarak her zamanki gibi kendine has bir sunum yapmayı hedefliyoruz.

Serginin ziyaretçi hedef sayısı 50.000 kişi olarak planlanıyor. Bu hedefe ulaşmayı planlarken, PİLEVNELİ Galeri’nin sergiyi ziyaret edenlere sunmayı planladığı özel bir deneyim veya vurgular var mı?

Bir önceki soruda da değindiğim gibi; var olan yapıyı bozarak alanı kendimize göre kullanacağız. Ama bunu anlatmaktan ziyade tüm sanatseverlerin o deneyimi kendisinin yaşaması daha önemli. O sebeple herkesi ArtShow: Galeriler Buluşması’nı görmeye, yapılan sunumları-seçkileri izlemeye davet ediyorum.

Etkinlikte yer alacak galeriler arasında sektörün öncü isimleri bulunuyor. PİLEVNELİ Galeri olarak, bu güçlü birlikteliğin sanat piyasasına ve sektöre nasıl bir katkı sağlayacağını öngörüyorsunuz?

Bu etkinliği 24 galeri olarak 2 ayda organize ettik; bunun belki de en azından 1 yıla yayılması çok daha iyi olurdu. Ama yine de ‘Birlikten kuvvet doğar’ mottosuyla tüm galerilerin ortak çalışması sonucu çok güzel bir etkinlik olacağına inanıyorum.

{141067}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları