preloader

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

11.06.2020
Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

Yazı Boyutu:

KTSM, İstanbul’un yaratıcı sektörlerde bir marka şehir olmasına katkıda bulunmak ve varolan altyapının güçlenmesini sağlamak amacıyla etkinlikler gerçekleştiren ortak bir üretim ve öğrenme alanıdır.

KTSM ile ruhunuz doyacak

Mekanları yaşatmayı ve onlara yeni anlamlar katmayı önemseyen Kale Grubu, Karaköy’deki ilk genel merkez binasını kültürel mirasın korunması ve toplumsal hafızanın canlı tutulması için Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’ne (KTSM) dönüştürdü. Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getiren KTSM, hazırlanan farklı projeler ile insanın ruhunu doyurmayı amaçlıyor.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

Bunun yanı sıra; sosyal fayda yaratan yerel üretimi, tasarımcıyı, sanatçıyı, zanaatkârı, maker’ı, öğrenciyi ve sosyal girişimciyi evrensel değerler ışığında sorumlu ve sürdürülebilir bir anlayışla destekliyor. Yenilikçi, yaratıcı ve yerel fikirlerin oluşmasına ilham ve cesaret verirken, bu fikirlerin toplumla buluşmasında önemli bir rol oynuyor.

Her metrekaresinde yeni bir karşılaşma

“Mekana anlam katan insandır” görüşü ile, 5 katlı KTSM binasının her metrekaresi farklı bir üretim ve öğrenme platformu olarak tasarlandı. Bu sayede; “Mimar x Sosyal Girişimci”, “Tasarımcı x Sanatçı”, “Sanatçı x Usta”, “Duayen Mimar x Öğrenci”, “Tasarımcı x Maker” gibi disiplinlerarası karşılaşma, paslaşma ve buluşmalara alan açıldı.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

Merkezin bir bölümü ise tasarım ve sanat çalıştaylarının, konuşmaların, sunumların ve eğitimlerin yapılabileceği özgün bir platforma dönüştürüldü. Yine bu bölümde, seramik tutkunlarının üretirken keyif alacağı, kimi zaman öğretip kimi zaman da öğrenebileceği bir üretim alanı oluşturuldu. Merkezin sokak ile buluştuğu giriş katı ise sergi alanı olarak tasarlandı. KTSM atölyelerinde üretilenler, grup çalışmalarının çıktıları, geleneksel ya da dijital sanat objeleri, yerel ve uluslararası isimlerin eserleri bu alanda izlenebilecek.

Keşfedecek çok şey var

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

Araştırma ve geliştirmeye önem veren Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin en ilgi çekici alanlarından biri de kütüphanesi. Tasarım, sanat, üretim ve yaratıcılıkla ilgili yerli ve yabancı binden fazla eseri burada bulmak mümkün. Üretime, yaratıcılığa ve yeniliklere yol göstermeyi hedefleyen KTSM, son yılların öne çıkan teknolojisi üç boyutlu yazıcıyı, farklı maket ve üretim malzemelerini kullanıma sunan bir atölye alanına da sahip.

Sürdürülebilir platformlar

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

Sadece sanat ve tasarımda değil; yaşamın her alanında sürdürülebilirliğe inanan Kale Grubu, KTSM içerisinde özel bir mekana da yer ayırıyor: Teras Cafe. Yerli üreticiyi destekleyen ve sıfır atık felsefesi ile yola çıkılan kafede, yemek tasarımı konusunda zihin açıcı uzun masa sohbetleri de yapılacak. KTSM’deki sürdürülebilir yaşamın bir diğer ayağı ise ara katta olacak. Sıfır atık, döngüsel ekonomi ya da çevre ile ilgili konulara odaklanan film gösterimleri ile iyi yaşam atölyeleri gerçekleştirilecek.

‘Öz’e dönüş…

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi - KTSM

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle, Kale Grubu’nun Karaköy’deki ilk genel merkezinde açılan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi; Kale Grubu’nun Kurucusu İbrahim Bodur’un anılarına, eşyalarına ve deneyimlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu vesileyle bina içerisinde yakın zamanda açılması planlanan anı müzesinin hazırlıkları da devam ediyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları