Kripto Sanat NFT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto Sanat NFT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Blockchain teknolojisinin bir ürünü olan NFT nasıl ortaya çıktı, NFT ortamlarına nasıl ulaşılır? Kripto sanat hakkında bilmeniz gereken her şey bu rehberde.

Kripto Sanat Nedir ve Nasıl Ortaya Çıktı?

21. yüzyıl itibarıyla paranın demokratik ortamlarda el değiştirmesiyle sanat da bu yeni ekonomik düzene ayak uydurdu. Sanatın da bağımsızlaştığı ve çok önemli olduğu modern toplumlarda sanat eserleri de güçlerini parayla hissettirmeye başladı.

“Code is new art&code is new money’’ söylemiyle sanatın yeni yüzü olan kripto sanat böylece ortaya çıktı. Dijital ortamda varlıklarını sürdüren kripto paralar gibi sanat eserleri de dijital ortamda yatırım yapmak isteyen sanatsever alıcılarla buluşuyor.

Pandemiyle birlikte kapanan, kısıtlanan sanat galerilerindeki eserlerin satışlarının yavaşlaması sebebiyle sanatta da NFT düşüncesi ortaya çıktı. Temas olmadan alım satımların yapılabileceği, herkesin kolaylıkla erişebileceği yeni bir sanat pazarlama ortamı herkesin ilgisini çekti.

 

NFT ile Sanatın Değeri Nasıl Anlaşılır?

Kullanım alanı çok geniş bir ortam olduğu için sanat eserlerinin değerleri de çok değişken. Fiyatlar kişilerin belirlediği ve mutabık kalınan teklifler üzerinden işlem görüyor. Ünlü isimlerin, girişimcilerin bir esere fiyat vermesiyle belirlenebilen bir değer söz konusu. Sanat olarak NFT ortamının geliştirici, girişimci, yeni ve heyecan verici inovasyonlar yapmak için de çok uygun bir ortam olduğunu söylemek mümkündür.

NFT Ortamında Bir Sanat Eserine Sahip Olmak Nasıl Bir Avantaj Sağlar?

 

Sanal ve fiziksel gerçeklik arasındaki kesişimi araştıran sanatçı Gorgon Berger, yaptığı bu konuşmada NFT’lerin Blockchain teknolojisini nasıl kullandığını anlatıyor.

Elimizle tutamadığımız, hissedemediğimiz, duvarımıza asamadığımız ya da bir yere koyamadığımız, sürekli göremediğimiz bir sanat eserinin nasıl bir faydası ve avantajı olabilir?

NFT ortamlarında sanat yapıtının ilk kimin tarafından yapıldığı daha rahat ortaya çıkar. Sanat eserinin sahte olup olmadığını ve ilk kim tarafından yapıldığını kusursuz bir şekilde gösteren bir ortamdır.

Dijital sanat ortaya çıktığında, sanat eserlerinin ilk sahiplerinin bulunması (geleneksel yapıtların aksine) oldukça güçtü. NFT ortamı sayesinde sanatçılar, artık kendilerini koruyabilecekler ve sahteden arınabileceklerdir.

 

NFT Ortamlarına Nasıl Ulaşılır?

NFT ortamından yararlanabilmek için öncelikli olarak bir dijital cüzdana ihtiyaç var. Sonrasında bu dijital cüzdanın içerisine Bitcoin gibi kripto para birimi olan Ethereum satın alınması ve aktarılması gerekli. En son yapılması gereken işlem ise NFT’nizi bir dijital sanat eserine dönüştürmek için en yaygın kullanılan pazarlara girmek. Bunlar ise şöyle sıralanabilir: OpenSea, Mintable, Nifty Gateway ve Rarible. Eserler bu pazarlara yüklendikten sonra bir NFT’ye dönüştürülerek satılabilir. NFT’nin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabileceğiniz video’yu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

NFT Sanat Eserlerine Dünyadan ve Türkiye’den Örnekler

Mike Winkelmann

Dünyadaki en önemli ve en yüksek değere satılmış olan NFT sanat eseri sahibi Beeple takma isimli Mike Winkelmann. Londra’da bulunan Christie’s Müzayede Evi’nde Beeple’ın dijital sanat eseri tam 69,4 milyon dolara alıcı buldu.

Beeple - Everydays: The First 5000 Days

Winkelmann’ın “Everydays: The First 5,000 Days” isimli kolaj çalışmasında Donald Trump gibi siyasi liderlerden Mickey Mouse gibi çizgi film karakterlerine kadar çok farklı çizimler yer alıyor. Jpg formatında olan bu çalışma, bir müzayede evinde satılan ilk dijital eser olarak tarihe geçti.

Banksy

Sokak sanatının efsane isimlerinden olan Banksy’nin canlı yayınlanan bir videoda, orijinal eseri yakılarak yok edildi. Eseri temsil eden NFT eser 380.000 dolar karşılığında satıldı. 

Sotheby's, Banksy Müzayedesinde Kripto Para İle Ödeme Kabul Edeceğini Duyurdu

Kripto kullanımı yaygınlaştıkça, sanat ve ekonomi dünyasını heyecanlandıracak haberler de gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de New York'taki Sotheby's Müzayede Evi’nin, ilk defa fiziksel bir sanat eseri için kripto para ile ödemeleri kabul edeceğini açıklaması.

Banksy lakaplı ünlü İngiliz sokak sanatçısı, "Love is in the Air" adındaki eserinin satışındaki ödemeleri Bitcoin ve Ethereum’la kabul edeceğini açıkladı. Fiziksel bir esere ilk defa kripto para ödenecek olup, satışının 3 ila 5 milyon dolar arasında olacağı belirtildi. Bunun için de Sotheby's kripto para kambiyo bürosu Coinbase Global Inc (COIN.O) ile anlaştı. Böyle önemli bir adımla da anlaşılıyor ki kripto para birimi, yaygınlığını ve alanını genişletmeye gün geçtikçe devam ediyor.

Tarık Tolunay

İstanbul’un tarihini ve bugününü yansıtmak için yaşayan haritalar çizen Tarık Tolunay da eserlerini NFT ortamında sattı. “Pandemi’’ isimli eserini yaklaşık 36.000 dolara İranlı bir koleksiyonere satan sanatçının “Haydarpaşa Panoroma’’ adlı çalışması ise NFT ortamında 90.000 dolara teklif aldı.

Sanatçı NFT sistemi hakkında görüşlerini şöyle belirtiyor: NFT sistemi artık sanat dünyasının iletişim aracı diyebiliriz. Ve bu aracı seve seve kullanmaya devam edeceğim. Satış esnasında açık arttırmada çok fazla heyecanlanmadım. Zaten beklediğim bir şeydi. Ancak son zamanlarda çok hızlandırılmış bir süreç yaşıyorum. Yeni bir dünyaya adım attık ve bu dünyadan çok hızlı dönüşler aldık.

 

Refik Anadol

Dünyanın birçok yerinde eserleri sergilenen ve sergilenmekte olan ünlü dijital sanatçı Refik Anadol’un, NFT projesi  20 Mart’ta Nifty Gateway üzerinden gerçekleşti. Bu eserin tüm geliri Open Earth Vakfı’na bağışlandı. Amerika’daki bu vakıf, iklim değişikliğinin negatif sonuçlarını azaltmak ve Paris Anlaşması’nın küresel olarak nasıl ilerlediğini kaydetmek için çok ciddi fon topluyor ve araştırmalar yürütüyor. Refik Anadol da ekibiyle birlikte kripto sanatla ilgili tartışmalardan biri olan karbon ayak izi ve bunun doğa üzerindeki etkisine katkıda bulunmuş oldu. Refik Anadol’un aşağıdaki video’da görülen “Makine Hatıraları: Uzay” isimli son sergisi ise ülkemizin en iyi dijital sanat örneklerinden. Buradan yola çıkarak dünden bugüne dijital sanatla ilgili bilinmesi gereken her şey için tıklayın.

Dijital varlıklar ve geleneksel finans alanındaki deneyimleriyle kripto para yönetiminde bir fikir önderi olarak kabul edilen Alphan Göğüş, dünyanın en büyük dijital varlık hizmetleri platformlarından biri olan Huobi’nin Genel Bölge Müdürü. NFT’yi, Blockchain üzerindeki bir dijital öğenin eşsiz sahiplik hakkı olarak düşünülebileceğini söyleyen Alphan Göğüş, NFT’lerin biricik ve kopyalanamaz olduğunu belirtiyor:

Alphan Göğüş En iyi kullanım senaryolarından biri ise ünlü saat üreticisi Jacob & Co. tarafından hayata geçirildi. Bilindiği gibi sahte ürünler lüks markaların en büyük problemlerinden biri. Jacob & Co., saatlerinin içerisine bir blockchain cüzdanı entegre ederek saatlerin orijinal olduğuna dair kanıtı içerisinde saklayacak. Böylece saatin orijinalliği, ne zaman üretildiği ve daha önceki sahiplerinin kim olduğu gibi bilgilerin hepsinin kanıtı Blockchain üzerinde incelenebilecek’’ diyerek lüks tüketim üreticilerinin de bu sektöre atıldığının altını çizmekte. Ayrıca yakın zamanda pırlanta yüzüklerin sertifikasının da severek kullanılan lüks marka çantaların orijinalliğinin de Blockchain üzerinden kontrol edilebileceğini söyleyip, bizleri şimdiden NFT’nin hızla büyüyen dünyasına alıştırıyor.

Farklı kollardan çeşitli NFT örnekleri

Hypebeast

RTFKT Studio adıyla sanal sneaker markasını oluşturan Hypebeast, NFT olarak tasarladıkları 600 çift spor ayakkabıyı satışa sunarak 3,1 milyon dolar gelir elde etti.

Cüneyt Özdemir’in Tweeti NFT’yle Satışa Çıktı

Gazeteci Cüneyt Özdemir, atmış olduğu "Bu tweet bir 'SANAT ESERİ'dir!" tweetini 26 Mart’ta NFT olarak satışa çıkardı. Tweetin satışının gerçekleştiğini duyuran Özdemir, Türkiye’nin en pahalı tweeti olduğunu da belirtti. “@izzetpinto78” adlı bir kullanıcı tweet için tam 10 bin dolar değerinde Ethereum ödemiş oldu. Cüneyt Özdemir bu ödemeyi Darrüşşafaka'ya bağışladığını açıklayıp, satın alan kullanıcıya da teşekkür etti.

Jack Dorsey

Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey de tweetini NFT olarak satışa sundu ve paylaşım 2,5 milyon doların üzerinde rağbet gördü.

Osinachi: Kobe Bryant Portresi

Nijeryalı dijital sanatçı Osinachi, Microsoft Word kullanarak Kobe Bryant portresi yaptı ve bunu 28 bin dolara sattı. Masasına yemek koyacak parayı bulamayan sanatçı dijital sanatla bunun değiştiğini söylüyor.

NBA Top Shot Uygulaması: Lebron James

NBA Top Shot uygulaması aracılığıyla satılan Lebron James’in smaç videosu, oldukça ses getiren NFT satışlarından biri olup 77 bin dolara alıcı buldu.

OGGUSTO Sanat Editörü Feride Çelik’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.