preloader

A’dan Z’ye Dijital Sanat Sözlüğü

01.04.2023
A’dan Z’ye Dijital Sanat Sözlüğü
A

Algoritmik Sanat

Bilgisayar tarafından oluşturulan sanat olarak da bilinen algoritmik sanat, üretken sanatın bir alt kümesidir ve sistem sanatı ile ilgilidir. Bir sanat eserinin algoritmik sanat olarak kabul edilebilmesi için, yaratılışının sanatçı tarafından geliştirilen bir algoritmaya dayalı bir süreci içermesi gerekir.

Animasyon

Animasyon, dijital görüntülerle hareket oluşturmak için kullanılır. Animatörler, figürleri hareketli görüntüler olarak görünmeleri için manipüle ederler.

Arttırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik (AR), çağdaş sanatçıların yaratıcılıklarını ifade etmek için kullandıkları popüler bir dijital ortamdır. Artırılmış gerçeklik, gerçek yaşam dünyası ile dijital dünyanın birbiriyle etkileşime girdiği bir deneyimi içerir. Gerçek dünyadaki nesneler, duyuyu etkileyen bilgisayar tarafından oluşturulan algısal bilgilerle geliştirilir.

Yazı Boyutu:

Bilgisayar grafikleri, bilgisayar animasyonu, sanal sanat, internet sanatı, etkileşimli sanat, video oyunları, bilgisayar robotiği ve sanatın dijital olarak üretilmesini ve dağıtılmasını sağlayabilen 3D baskı gibi yeni medya teknolojileriyle oluşturulan sanat eserlerini ifade eden dijital sanatı, kavramlar üzerinden keşfedin.

Kökeni, Latince ‘parmak/işaret parmağı’ anlamına gelen “digitus” kelimesinden türeyen “dijital” sözcüğü, sayısal olan verilerin ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi şeklinde tanımlanıyor. Dijital sanat, bilgisayar grafikleri, bilgisayar animasyonu, sanal sanat, internet sanatı, etkileşimli sanat, video oyunları, bilgisayar robotiği ve sanatın dijital olarak üretilmesini ve dağıtılmasını sağlayabilen 3D baskı gibi yeni medya teknolojileriyle oluşturulan sanat eserlerini ifade ediyor.

2022 yılı itibarıyla dünya nüfusunun %40’ı internete erişim sağlıyor, %67’si ise bir mobil cihaza sahip durumda. İletişimin ağırlıklı olarak sosyal medyada sağlanması, genç jenerasyonun geleneksel dinamiklere uzaklığı ve teknolojinin hayatımızın büyük bir bölümüne hâkim olması ister istemez sanat dünyasını da etkiliyor. Dijital sanata, kavramlar üzerinden bakalım.

Burcu Dimili
Burcu Dimili Tüm Yazıları