preloader

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

Yazı Boyutu:

Evcil hayvanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmesi için uygulamamız gereken bakım önerilerini Zozo Cares kurucusu Güneş Baysan anlattı.

Patili dostlarımızın ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler sunan Zozo Cares markasının kurucusu Güneş Baysan, evcil hayvanlarımız için gerekli günlük bakım rutinlerinden tüy ve cilt bakımının püf noktalarına, pati sağlığından evdeki temizlik rutinlerine kadar birçok konuda bilgiler paylaştı.

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi
Güneş Baysan

Evcil hayvanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için ne tür günlük bakım rutinleri uygulanmalı?

Ev sahipleri olarak, patili çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için düzenli bakım rutini uygulamak önemlidir. Bu rutinler, dostunuzun türüne, yaşına, sağlık durumuna ve diğer özel ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilse de genel olarak, tüm patili çocuklar için geçerli olan bazı temel günlük bakım rutinlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Dengeli Beslenme: Evcil dostunuza kaliteli içeriğe sahip ve ihtiyacına uygun besinleri içeren bir yemek programı oluşturmalısınız. Bu programı oluştururken veteriner hekiminizle görüşerek uygun bir diyet belirlemeniz önemlidir.

2. Taze Su Temini: Tüm hayvanlar için temiz ve taze içme suyuna erişim sağlamak hayati öneme sahiptir. Su kabı düzenli olarak evcil hayvanlara uygun temizleyicilerle yıkanmalı ve su kabı her zaman tazelenip dolu tutulmalıdır.

3. Tuvalet Alışkanlıkları: Evcil hayvanların tuvalet ihtiyaçları düzenli olarak karşılanmalıdır. Kedi kumu düzenli aralıklarla temizlenmeli, köpekler düzenli olarak dışarı çıkarılmalı ve diğer hayvanların da uygun tuvalet alanları olmalıdır. Bu aşamada Zozo Cares’in leke çıkarıcı ve koku giderici temizlik ürününden faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem istenmeyen kokuları kalıcı şekilde yok eder hem de oluşan lekeleri evcil dostunuzun sağlığına zarar vermeden derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

4. Tüy Bakımı: Tüylü evcil hayvanlar için düzenli tarama ve fırçalama, tüy dökümünü azaltmaya yardımcı olur ve cilt sağlığını destekler. Tarama esnasında kullanılabilecek kürk bakım spreyleri koku, pire ve kıtık gibi problemlerden uzaklaşmanızı sağlar. Zozo Cares’in kedilere ve köpeklere özel formüle edilmiş tüy & deri bakım spreyleri çok işinize yarayabilir.

5. Sosyal Etkileşim: Evcil dostlarımızın fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Köpeklerin düzenli yürüyüşlere çıkarılması, kedilerin etkileşimli oyuncaklarla oynaması gibi egzersizler faydalı olur.

6. Sevgi ve Şefkat: Son olarak ise elbette sevgi ve şefkat göstermek diyebiliriz. Onlarla her gün mutlaka zaman geçirmek, şefkat ve ilgi göstermek günlük bakımın vazgeçilmezidir. Bu onların sağlıklı bir yaşam sürmelerinin en önemli parçasıdır.

Zozo Cares

Koku Giderici

Zozo Cares

Tüy Bakım Spreyi

Evcil hayvanları tüy bakımına nasıl alıştırabiliriz? Özellikle tüy bakımını sevmeyen veya rahatsız hayvanlar için ne yapılabilir?

Bu süreçte yumuşak bir başlangıç yapmak en önemlisi. Patili çocuklarımıza sakin ve anlayış dolu bir yaklaşımla başlayıp onları sevdiğimizi hissettirelim. Daha sonra, tüy bakımına adım adım ilerleyelim, yavaşça alışsınlar diye aceleye etmeyelim.

Bunun dışında tüy bakımı sırasında, sevgi dolu dokunuşlarımızı ve ödüllerimizi esirgemeyelim. Özellikle tüy bakımını sevmedikleri anlarda, onlara sevdiği bir atıştırmalık sunmak işleri kolaylaştırabilir.

Tabii bu noktada tüy bakımı için doğru araçlar ve ürünler kullanmak çok önemli. Evcil dostunuzun tüy tipine uygun fırça veya taraklar seçerek, tüylerinin daha az dolaşmasına yardımcı olurken, Zozo Cares’in kokusuz ve antialerjik tüy deri bakım spreyleri ile burnu hassas olan patili çocuklara bakım yapmak daha rahat olabilir.

Eğer patili dostlarımız tüy bakımına alışmakta hala zorlanıyorsa, endişelenmeyelim. Profesyonel bir veteriner veya pet kuaförüne danışarak, doğru yaklaşımı bulmanıza yardımcı olabilirler.

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

Tüy bakımının yanı sıra kedinin veya köpeğin cildi için ne tür bakımlar yapılmalı?

Kedi ve köpeklerin cilt sağlığı, genel sağlıkları için önemli bir faktördür. İleride başka sorunlarla karşılaşmamak adına tüyleri düzenli olarak tarayarak dökülen tüyleri ve deri üzerindeki ölü hücreleri temizlemelisiniz. Bu, cildin nefes almasını sağlar fakat burada kullandığınız ürünün dostunuzun doğasına uygun olduğuna mutlaka özen gösterin aksi halde cildine istemeden zarar verebilir; tahrişlere neden olabilirsiniz.

Sağlıklı bir cilt için bir diğer koşul ise elbette doğru beslenmedir. Kaliteli bir kedi veya köpek maması seçmek, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Düzenli parazit kontrolü yaptırmakta bit ve pirelerin evcil hayvanınızın cildinde yaratacağı hassasiyet ve kaşıntılara karşı koruma sağlar. Zozo’nun bit, pire kovucu spreyi bu koruma için birebirdir. Özellikle dışarıdan eve geldikten sonra patili çocuğunuzun cildini düzenli bir şekilde uygulamak hem dış parazitleri dostunuzdan uzaklaştırmayı destekler hem de ciltte oluşmuş kızarıklığı ve tahrişi giderir.

Bunun dışında patili çocuğunuzun cildindeki değişiklikleri ve sorunları gözlemlemek, düzenli olarak el ile muayene vücudunda yer alan alerjik reaksiyonlar, deri enfeksiyonları veya diğer cilt sorunlarını erken fark etmenize yardımcı olabilir. Eğer evcil dostunuzun cildinde anormal bir durum fark ederseniz, hemen bir veteriner hekime danışmalısınız.

Kedi ve köpeklerin sağlıklı patilere sahip olmalarını sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz ve pati bakımını nasıl yapabiliriz?

Pati bakımında en kritik nokta patileri doğru ürünle temizlemek. Ph değeri uygun olmayan, alkol, paraben, parfüm gibi içeriğinde toksik kimyasallar barındıran ürünlerin tamamı orta vadede patileri tahriş eder, aşırı derece de kurutabilir ve alerjik reaksiyonlar gösterip yaralar oluşmasına sebep olabilir. Yine patileri sabunla ve bol suyla sıkça yıkamakta patiler oldukça zararlıdır.

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

Dışarıda yürüyüşten veya oyunlardan sonra toz, çamur veya dış etkenlerle kirlenen patileri ıslak bir bezle hafifçe silebilirsiniz. Aşırı kirlenmiş patiler için ise önerebileceğimiz tek ürün Zozo Cares pati tüy temizleyici hijyenik mendili. Nötr ph değeri, temiz içeriği ve hipolalerjenik oluşu patilerin güvenle temizlenmesi için önemli. Ayrıca düzenli kullanımda patileri güvenle nemlendirmesi ise patilerin çatlamasını engeller.

Bunun dışında tırnakların düzenli kesilmesi ve patilerdeki tüylerin düzenli taranması da pati sağlığı için önemlidir. Uzun tırnaklar yürüyüşü olumsuz etkileyebilir ve batmış tırnaklar acı verici olabilir.

Eğer köpeğiniz dışarıda çok aktifse ve sert yüzeylerde koşuyorsa, patilerini korumak için özel köpek ayakkabıları kullanmakta bir alternatif olabilir. Özellikle yaz aylarında kaldırım ve asfalt gibi yüzeyler çok sıcak olabilir ve patiler yanabilir. Kış aylarında da soğuk yüzeyler patilerin çatlamasına neden olabilir. Bu durumda pati koruyucu kremler veya özel ayakkabılar kullanmak faydalı olacaktır.

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

Son olarak ise dışarıda yürüyüş sonrasında patileri kontrol etmeyi unutmayalım. Yabancı cisim veya paraziti tespit ederseniz, veterinerinize danışarak erken zamanda doğru müdahaleyi yapabilirsiniz.

Patili dostların yaşadığı evlerde temizlikle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Ve evlerdeki temizlik rutinleri nasıl olmalı?

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, evcil hayvan sahibi olmak keyifli olduğu kadar büyük bir sorumluluk da istiyor. Özellikle genel temizlik ve hijyen açısından evcil dostlarımızla birlikte paylaşılan evlerin çok daha sık temizlenmesi gerekiyor. Ancak burada en kritik nokta ise eviniz için kullandığınız temizlik malzemelerinin içeriği.

Özellikle çamaşır suları, kimyasal içerikli temizleyiciler, beyaz sirke gibi ev temizliğinde sıklıkla kullanılan temizlik malzemeleri, bizlerden daha hassas yapıya sahip patili dostlarımızın alerji, egzama, mantar gibi cilt sorunlarına ayrıca mide ve solunum yolu hastalıklarına sebep olabiliyor.

Zozo olarak pek çoğumuzun yaşadığı bu soruna çözüm olarak Türkiye’nin ilk hayvan dostu ev temizlik ve hijyen ürününü geliştirdik. Evcil hayvanların sağlığına zarar vermeyen temiz ve etkili içeriği, vegan ve hipoalerjenik oluşuyla hem sizler hem de patili çocuklar için güvenli bu ürünü evinizin her yerinde güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle patili dostlarınız kaynaklı istenmeyen kokuları kalıcı şekilde yok ederken, lekeleri derinlemesine temizliyor ve böylelikle başka bir ürüne gerek duymadan evinizin hijyenini sağlamış oluyorsunuz. Geriye patili çocuklarınızla beraber gönül rahatlığıyla tertemiz evinizde keyifli zaman geçirmek kalıyor.

Kedi ve Köpekler İçin Sağlıklı Yaşam Rehberi

Markanızın çevresel sürdürülebilirlik ve doğaya saygı konusundaki yaklaşımı nedir? Bu yönde attığınız adımlardan bahseder misiniz?

Zozo’nun doğuşu sadece doğaya değil yaşayan tüm canlılara saygı felsefesiyle ortaya çıkmış olup söylemi çok nettir; ‘Bir arada iyi olmak mümkün!’. Çünkü bu dünya hepimizin ve tüm canlıların iyi yaşam hakkı vardır. Dolayısıyla ürünlerimizin tamamı gezegenimizi koruyarak ve tüm canlıların refahı göz önünde bulundurularak geliştiriliyor. Bu bağlamda Zozo ürünlerinin tamamı vegan ve ekolojiktir. Ürünlerimizin hiçbiri hayvanlar üzerinde test edilmez. Ayrıca ürünlerimiz de kullandığımız plastiklerin tamamı geri dönüştürülebilir özelliğe sahiptir.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları