preloader

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

Yazı Boyutu:

İlk kez tamamıyla yenilenen Land Rover Defender’ın çeşitlenen kişiselleştirme özelliklerini inceleyin.

Land Rover’ın 70 yıldan uzun süredir milyonlarca insanın hayatında iz bırakan modeli Defender, ilk defa tamamen yenilenmesinin ardından Türkiye’de de satılmaya başlandı. Borusan Otomotiv Land Rover Yetkili Satıcıları’nda 1.030.000 TL’den başlayan liste fiyatıyla siparişleri alınan Yeni Land Rover Defender’da o kadar çok kişiselleştirme özelliği var ki, adeta saymakla bitmeyen bir çeşitlilikten bahsedebiliriz. Dünyanın en fazla tanınan arazi araçlarından birinin tamamen yenilenmesi sebebiyle elbette bu detayları incelemeden geçemezdik.

Temel Özellikler

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

Yeni Land Rover Defender’ı anlatmaya temel özelliklerden başlamak gerek. 90 ve 110 olarak adlandırılan iki farklı karoser uzunluğunda planlanan Yeni Defender, ilk olarak 110 adındaki 5 kapılı versiyonuyla Türkiye’ye geldi. Araçta 240 HP güç üreten D240 2.0 litrelik dizel motorla birlikte, S, SE, HSE ve First Edition olmak üzere 4 farklı donanım seçeneği sunuluyor. Elbette tüm modellerde çift kavramalı otomatik şanzıman ve 4×4 aktarma sistemi standart olarak sunuluyor. Aracın bir de Explorer Pack, Adventure Pack, Urban Pack ve Country Pack adında 4 farklı kişiselleştirme paketleri mevcut. Land Rover Defender ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

1 – Alpine Camlar

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

İlk Defender’da olduğu gibi Yeni Defender’da da “Alpine Camlar” adı verilen tasarım detayı mevcut. Bu camlar aracın her iki tarafında tavanın yan camlara doğru uzanan bölgesine yerleşimli. Otomotiv sektöründe bir zamanlar az sayıda görülen ancak günümüzde sadece Yeni Land Rover Defender’a özgü olan Alpine Camlar sayesinde kabin doğal ışıkla doluyor. Aracın karakteristik özelliklerinden biri olan bu camlar sayesinde arka koltukta oturanlar doğayı kesintisiz izleyebiliyorlar.

2 – Taşınabilir Yıkama Sistemi

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

Yeni Land Rover Defender’daki Adventure Pack ya da Country Pack’ten birini seçtiğinizde standart olarak gelen “Taşınabilir Yıkama Sistemi” sayesinde doğadaki aktivitelerinizi tamamladıktan sonra su ile temizlik yapabiliyorsunuz. Yoldan gelen çamuru temizlemek, bisikletinizi yıkamak ya da botlarınızı temizlemek bu sistem sayesinde gerçekleştirilebiliyor. Bir musluktan doldurulan veya el pompası kullanılarak basınçlı su sağlanmasına dayalı olan sistemi sunan bir başka arazi aracı şu an için bulunmuyor.

3 – Entegre Hava Kompresörü

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

Diyelim ki göl ya da deniz kenarında bir kamp alanına gittiniz. Şişme yatağınızı ya da bu özellikteki kamp çadırınızı şişireceksiniz. İşte bu noktada ihtiyacınız olan hava kompressörü Yeni Land Rover Defender’ın bagaj bölümünde yer alıyor. Klima kontrollerine benzer dijital göstergeye sahip entegre bu hava kompressörü hem kolay kullanımlı hem de zor koşulları keyfe çeviren bir donanım. Sadece şişme yataklara değil, aracın lastiklerine de bu sistem ile hava basabiliyorsunuz. Böyle bir sisteme neden gerek var diye soranlar olabilir ancak neden ihtiyaç olduğunu, farklı arazilerde yolculuk etmiş olanlar gayet iyi bilecektir. Özellikle kum yüzeylerdeki sürüşlerde lastik havalarının düşürülmesi önerilir. Bu sürüşler tamamlandıktan sonra yola çıkılırken lastik hava basıncının eski seviyesine getirilmesi için en yakın benzinci ya da lastikçiyi bulmak yerine neden Defender’ın bagajından bunu ihtiyacı çözmeyelim ki? İşte Land Rover Defender bu derece ince detayları entegre bir biçimde sunmasıyla gerçek arazi aracı kimliği gösteriyor.

4 – Yan Gövdeye Monte Edilen Taşıyıcı

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

İlk Land Rover Defender’ın arazi için hazırlanmış versiyonlarındaki donanımları hatırlayacaksınız. Gövdenin dışında akaryakıt bidonları veya arazi ekipmanlarının asıldığı aparatlar bulunurdu. Tüm bunların benzerleri Yeni Defender’da da mevcut ve en önemlisi de bu ekipmanların ilk aşamadan itibaren aracın tasarımına uygun bir biçimde geliştirilmesi. Örneği “Yan Gövdeye Monte Edilen Taşıyıcı” adındaki çantalar. Bu çantalar hem su geçirmez hem de kilitlenebilir olmalarıyla taşınan eşyaların dış dünya ile bağlarını kesiyorlar. Ayrıca kirli ya da ıslak ögeleri de taşımanız için bir imkan sağlıyorlar. Yeni Defender’ın tasarımına katkıda bulunan bu ekipman sayesinde arazi aracı kimliğine de vurgu yapılıyor.

5 – Kolay Kişiselleştirebilme

Yeni Land Rover Defender’ın 5 Benzersiz Özelliği

Yeni Land Rover Defender için o kadar geniş kişiselleştirme özellikleri var ki, bu dünyada kaybolabilmeniz söz konusu olabilir. Dünyanın her türlü arazi ve iklim koşuluna uygun aynı zamanda da kent hayatına entegre bir arazi aracında da aksi beklenmemeli. İşte bu sebeple Land Rover size en uygun Defender’ı bulabilmek için web sitesinde 3 soru soruyor: “Dünyanızı nasıl genişleteceksiniz?”, “Nerelerde meydan okuyacaksınız?” ve “Yanınızda kim olacak?”. Bu soruları ilgili fotoğrafları tıklayarak yanıtladığınızdaysa size en uygun olan Yeni Land Rover Defender paketi karşınıza çıkıyor. Sonraki aşama ise en yakın Borusan Otomotiv Land Rover Satıcısı’nı ziyaret etmek olacaktır. Ya da bu yazıyı Temmuz 2020’de Bodrum civarında okuyorsanız Yalıkavak Marina’da sergilenen Defender’ı da yakından inceleyebilirsiniz.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları