preloader

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Yazı Boyutu:

Otomobil satın alma sürecinde daha güvenilir bir çözüm olarak görünen kurumsal ikinci el otomobil şirketlerini bir araya getirdik.

0 km otomobil satın almak herkesin amacı ancak eğer aklınızdaki arabaya bütçeniz yetmiyorsa elbette yönünüzü ikinci el otomobile çeviriyorsunuz. Öyle bir zamandayız ki bazı ikinci el otomobil fiyatları 0 km otomobillerin üzerinde. Bunun birkaç sebebi var. Pandemi ile başlayan ham madde bulunurluğundaki eksiklik, üretim rakamlarının düşük kalmasına, dolayısıyla da tedarikte yeterli adetlerin alınamaması gibi bir zincir sorun olarak günümüzde devam eden bir süreci doğurdu. 0 km otomobil bulanlar hemen alıma yönelirken bazı marka ve modellerde ikinci el fiyatları 0 km’nin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Ya sıraya girerek bekleyeceksiniz ya da ikinci elde, hazırda bekleyen ancak fiyatları otomobil firmalarının listelerinin üstünde olanları tercih edeceksiniz. Bu durumda, al-satçılar olarak bilinen kişiler haricinde kurumsal ikinci el otomobil şirketlerine yönelmek daha güvenilir bir çözüm gibi duruyor. Biz de Türkiye’deki kurumsal ikinci el firmalarını bir derlemek istedik.

2plan

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

İkinci Elde Tek Plan sloganıyla hizmet veren 2plan, ikinci el araç sektöründe, tedarikçiden müşteriye kadar uzanan süreçte şeffaflığı oluşturmak ve aynı zamanda tüm paydaşların katılımı ile tam donanımlı kurumsal bir düzen oluşturmayı amaçlıyor. 2plan’da aracınızı satarken ya da alırken kişiye özel finans önerileri sunuluyor.

Tüm marka ve modelleri kapsayan stoklarda isterseniz aldığınız aracın garantisini de uzatabiliyorsunuz. “Araç Görünüm Yenileme” hizmetiyle araçlar genel bakımdan geçirilerek özel olarak temizleniyor ve satışa sunuluyor. 2plan’da tüm araçlar detaylı ekspertiz raporuna sahip. 2plan’da ayrıca sigorta işlemleri de yapılıyor.

Borusan Otomotiv İkinci El Platformu

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Bir Borusan Otomotiv Grubu markası olan Borusan Otomotiv İkinci El, ikinci el araç alım, satım, uzun dönem kiralama, takas ve finansman hizmetleri ile ilgili Türkiye genelinde yaygın yetkili satıcı satış ağını kullanan ortak bir platform. Borusan Otomotiv İkinci El Otomobil Platformu’nda her marka, model ve yaşta araç takas ve ikinci el satım hizmetlerine ek olarak, BMW Premium Selection, MINI Next, Jaguar Approved ve Land Rover Approved programları ile genişletilmiş güvenceye sahip otomobillerin sunulmasına da destek veriliyor. Borusan Otomotiv’in temsil ettiği tüm marka ve model otomobillerin, bireylere ve kurumlara ikinci el uzun dönem kiralama hizmeti de veriliyor. Borusan Otomotiv yirminin üzerinde yetkili satış noktasında satılan her otomobilin; detaylı kontrolleri gerçekleştiriliyor, devir ve ruhsat işlemleri takip ediliyor, takasa alımında, ekspertiz & detay kontroller sonucu optimum fiyat sunuluyor ve alımı sırasında finansman destek ekibi ile en uygun ödeme koşullarının sunumuna aracı olunuyor.

Carvak

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Carvak, dünyanın lider ikinci el platformlarından Kavak’ın Türkiye markası. Kavak, 2016 yılında Meksika’da kuruldu ve ikinci el araba sektöründe ezber bozan bir şirket olmayı başardı. Nisan 2021’de 4 milyar $’lık değerlemeyi aşarak, Meksika’nın ilk unicorn şirketi oldu. 2022 itibarıyla Carvak markası ile Türkiye’de faaliyetlerine başladı.

Carvak ile müşteriler, otomobil alma ve satma sürecini güvenli, şeffaf ve hızlı bir deneyime dönüştürebiliyor. Topluluk bilinciyle hareket eden şirket; “Yalnızca ailelerimizin kullanmasını isteyeceğimiz kalitede ikinci el arabalar satıyoruz” diyor.

DOD

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Bir Doğuş Otomotiv markası olan DOD, Doğuş Oto Değerlendirme kelimelerinin kısaltılmasıdır. İkinci el araç alım, satım ve takas hizmetlerini, Türkiye genelinde yaygın yetkili satıcı teşkilatı ile gerçekleştiriyor. Türkiye’nin ilk ve en büyük kurumsal ikinci el markalarından DOD, 1999 yılından bu yana kurumsal ikinci el sektöründe hizmet veriyor. Her marka, model ve yaşta araç alım, satım hizmetleri sunan DOD, ikinci el araçlarda “Garanti” hizmeti sunan, satılan her aracı kaporta aksamından motor aksamına kadar tüm detaylarıyla “101 Nokta Kontrolü”ne tabi tutan, uzman personeliyle araç devir, noter ve ruhsat işlemlerini müşterilerinin adına gerçekleştiren, test sürüşü seçeneğine sahip, her bütçeye uygun ödeme kolaylıkları sunan ve müşterilerine ikinci el araç alıp satmanın rahatlığını özel DOD güvencesiyle sağlayan bir marka.

Ford İkinci El

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Türkiye otomotiv pazarının lider markalarından Ford Otosan, “Ford 2.El” markasıyla kurumsal ikinci el hizmetleri veriyor. Her marka ikinci el aracın alım, satım ve takas işlemi, Türkiye’nin en yaygın yetkili satıcı teşkilatının tecrübesi, kalitesi ve şeffaflığı ile gerçekleşiyor. Ford 2.El’de; almayı planladığınız ikinci el aracın servis geçmişi kontrol ediliyor, detaylı ekspertizi yapılıyor, aracın çalıntı, rehinli veya hacizli olması gibi sürprizlerle karşılaşma ihtimali ortadan kaldırılıyor. Beğendiğiniz araçla test sürüşü yapılabiliyor. Garanti ve yol yardım hizmetleri de sunuluyor. Bankaya gitmeye gerek kalmadan, uygun geri ödeme koşulları ile araç kredisi kullanılabiliyor. Başvuru ve kredilendirme süreci, doğrudan yetkili satıcılar tarafından takip ediliyor.

Intercity2

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

2020 yılında holdingleşme sürecinin ilk adımları atılarak, Intercity 2.El (İstanbul Park Oto Pazarlama San. ve Tic. A.Ş) grup şirketi kuruldu ve resmi olarak faaliyetlerine başladı. Intercity’nin tüm filo araçlarının ikinci el piyasasında satış & pazarlama faaliyetleri Intercity 2.El tarafından gerçekleştiriliyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Antalya, Samsun illerinde, 8 büyük showroom’a sahip olan şirket ayrıca tüm Türkiye’de 500’den fazla ikinci el araç satıcısını kapsayan bir satış ağına sahip. 2019 yılında 15 binden fazla ikinci el araç satışına imza atan Intercity 2.El, satışlarının yüzde 40’ını bireysel müşterilere gerçekleştiriyor.

İkinci yeni

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Anadolu Grubu dahilindeki Çelik Motor kapsamında yer alan Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve sahip olduğu deneyim ve bilgi birikimini dijitale taşıyarak 2013 yılında ikinciyeni.com markasını kurup; açık artırma yöntemiyle ikinci el araç alım-satımına başladı. Online olarak şeffaf bir şekilde araç alıp satmanızı sağlayan ikinciyeni.com’da işlemlerin tamamı profesyonel ekipler tarafından yönetiliyor. Yılda 127 bin adet araç satışı gerçekleştirmenin yanı sıra sektörde ilklerin markası olmaya devam eden ikinciyeni.com, geliştirdiği yapay zeka uygulaması Carwizz ile de kullanıcıların araçlarının fiyat öngörüsüne hızlı, birkaç adımda ulaşmalarını sağlıyor. Güvenilir ekspertiz raporu sağlayan Carwizz’de mevsimsel etkiler de dahil olmak üzere araçlar, en ince detayına kadar inceleniyor. Online açık artırmanın yanı sıra “Kullanırken Sat”, “Nakit Sat”, “Takas İndirimi”, “Lojistik Hizmeti” gibi kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik farklı hizmetler de devreye alındı. Ek olarak, platform üzerinden satılan araçların noter satış fiyatı, şeffaf bir şekilde yayınlanıyor.

Minoto

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Türkiye’nin kurumsal otomobil sitesi adıyla faaliyetlerini sürdüren Minoto, kurumsal çok sayıdaki ikinci el veri tabanını tarayarak tüm seçeneklerin tek bir yerden takip edilebildiği bir internet sitesi. Minoto “Minimum efor, maksimum oto!” anlayışıyla yola çıkıyor. Türkiye’de bir ilke imza atan, kurumsal otomobil satıcıları tarafından satışa sunulan otomobillerin güncel fotoğraf ve bilgilerini, tüketicilerle buluşturan dijital pazar yeri Minoto’ya üye olan satıcılar, kendi sitelerindeki araçları platforma yükleyerek, otomobil ve hafif ticari araç satın almayı planlayan, ülkenin her yerindeki kişilere ulaşabiliyor. Aynı şekilde kullanıcılar da tüm sitelere tek tek girmek zahmetinden kurtuluyor.

Otoeksper

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş’ın markası Otoeksper, tüm markalarda ikinci el araç satın almak isteyen müşterilere hizmet veriyor. Konusunda uzman satış danışmanları, garantili, şeffaf ve güvenilir hizmet sunmayı ilke edinerek, ikinci el araç alımında müşterilere yol arkadaşlığı ediyor. Güçlü bayi ağı ve tam hizmet esasını müşteri memnuniyeti ile birleştiren Otoeksper, ikinci el araç satın alma ihtiyaçlarına Otoeksper Garanti, Otoeksper Yol Yardım, Koç Fiat Kredi, takas ve nakit ikinci el araç alımı gibi ek hizmetler de sunuyor.

Otokoç 2.El

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Türkiye’nin önde gelen otomotiv perakende şirketlerinden Otokoç, 2. el araç alım-satımında “Otokoç 2.El” markasını kullanıyor. Türkiye’nin 25 noktasında her türlü marka ve modelde 2. el araçların Koç güvencesiyle alım ve satımını yapan Otokoç 2.El, doğru ve güvenilir ekspertiz raporu, cazip fiyat ve ödeme seçenekleri, uygun kredi imkanları ve her türlü sigorta hizmetleriyle 360 derece tüm ihtiyaçları tek bir noktadan karşılıyor. Otokoç 2.El, Alfa Romeo, Audi, BMW, Ford, Fiat, Honda, Mercedes, Volvo, Jeep, Renault ve Nissan gibi farklı markaların yer aldığı geniş bir portföyü ile km’si düşük, yeni ve genç 2.el araç satışındaki farkı ile sektörde hizmet veriyor.

Otomerkezi

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

1983’te ikinci el otomobil alım-satımı ile başladığı faaliyetlerine, Kia, Isuzu, Subaru, Citroen, Karsan-Hyundai Truck bayilikleri ile devam ettikten sonra Otomerkezi.net markasıyla ikinci el otomobil piyasasında profesyonelleşen Otomerkezi Otomotiv, ikinci el otomobil satışında 360 derece en iyi hizmeti sunmayı hedefliyor. Otomerkezi.net sistemi, Kredilendirme, Sigorta, Garanti, Ekspertiz, Mini Onarım, Oto Yıkama, Filo Kiralama ve Motosiklet Distribütörlüğü servisleriyle zenginleştirildi. Zenginleştirdiği servisleri markalayarak; Enkar Sigorta, Pratik Ekspertiz, Pratik Mini Onarım, Pratik Oto Yıkama, Hemensatmerkezi.com, Otokredibul.com, Filomerkezi ve Motomerkezi markalarını ortaya çıkardı.

Otoplus

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Letgo’nun otomobil kategorisindeki tüketici ihtiyaçlarına kalıcı ve kökten çözüm bulmak amacıyla hayata geçirdiği otoplus, hizmet ağını güçlendirmeye ve genişletmeye devam ediyor. Müşteriler web sitesinden veya letgo uygulamasından yüzlerce ikinci el arabayı detaylı fotoğraflar yardımıyla inceleyebiliyor ya da randevu alarak istedikleri ikinci el arabayı araç satımı yapan otoplus merkezlerinde uzman danışmanlar ve TSE onaylı ekspertiz raporları eşliğinde detaylı bir şekilde görebiliyorlar. Sunulan 12 ay/20 bin km garanti sayesinde alıcılar, alım sonrasında yaşanabilecek sorunlar için de güvence altına alınıyor. Ayrıca alıcılar dilerlerse 20 gün ve 500 km kullanım içerisinde koşulsuz iade imkânından da faydalanabiliyorlar. Şeffaf bir şekilde ilerleyen süreç boyunca müşteriler sürpriz bir masrafla karşılaşmıyor, arabanın TSE onaylı ekspertizi, 1 yıl garantisi ve noter masrafları otoplus tarafından karşılanıyor. Arabasını satmak isteyen müşteriler ise öncesinde web sitesinden veya letgo uygulamasından araç bilgilerini girip ücretsiz ön fiyat teklifi alıyor ve dilediği otoplus merkezinden ekspertiz randevusunu oluşturuyor. Profesyonel eksperler tarafından gerçekleştirilen ücretsiz ekspertiz sonrasında, araca son ve değerinde fiyat teklifi sunuluyor. Eğer müşteri için teklif uygunsa noter işlemlerine geçiliyor ve ödeme anında nakit olarak araba sahibinin hesabına yapılıyor. Bu imkânların yanı sıra hem alım hem satım sürecinde, otoplus’ın çözüm ortaklarıyla birlikte sağladığı kapsamlı garanti, sigorta ve finansman gibi değer yaratan hizmetlerle müşterilerin tüm ihtiyaçlarına tek bir noktadan cevap veriliyor.

Otoshops

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

1945 yılından kurulan, Avrupa ve Orta Doğu pazarlarında edindiği deneyimlerle hizmetlerine devam eden ALJ Holding kapsamındaki ALJ Motorlu Araçlar’ın kurumsal ikinci el şirketi Otoshops, 2015 yılında kuruldu. Otoshops, “tek noktada çözüm”ü bir standart olarak sunuyor. Her marka ve model için hem alımda hem de satışta sunulan hizmetler arasında 111 nokta ekspertiz, kredi, garanti ve 7/24 yol yardımı, 14 günde değişim ve görünüm yenileme yer alıyor.

Spoticar

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş. Türkiye’nin ikinci el araç alış ve satış platformu olan, dünyada başta Fransa, Almanya ve İtalya olmak üzere tam 11 ülkede hizmet veren Spoticar, kullanıcılarının ikinci el araçlarını hızlı bir şekilde seçebileceği ve güvenle satın alabileceği hizmet anlayışıyla çalışıyor. Aracını satmak isteyenler içinse en güncel ve doğru fiyatını tespit eden platform, takas ve anında nakit ödeme seçenekleri de sunuyor. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Stellantis’den aldığı gücüyle Spoticar, filosunda yeni sahibini bekleyen araçların hepsini özenle seçiyor, 100 nokta kontrolünü yapıyor, 12 aya kadar sınırsız kilometre ve uygun finansman seçenekleri sağlıyor.

SUV Market

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

Doğan Holding bünyesinde yer alan Suvmarket, tamamen yenilenmiş, garantili her marka ikinci el SUV araçların güvenle seçilebilmesi adına faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin ilk ve tek ikinci el SUV alım/satım platformu iddiasındaki Suvmarket’te, tamamen SUV modellere odaklanılıyor. Suvmarket’ten satın alınan SUV’u 7 gün içinde ya da 1.000 km’yi aşmadan koşulsuz iade edebiliyor veya başka bir Suvmarket aracı ile değiştirebiliyorsunuz.

Satın almayı düşündüğünüz SUV’u önce test edebiliyor ve sürüşünden keyif alıyorsanız, tercihinizi o araçtan yana kullanabiliyorsunuz. Tüm araçlar için TSE Onaylı Ekspertiz Raporu alınıyor. Platformda, 150’den fazla noktada kondisyon ve teknik detay kontrolü yapılıyor, tam gün süren teknik, kaporta, boya kontrolü sonrası araçların iç ve dış temizliği detaylı bir şekilde tamamlanıyor.

Başta direksiyon ve vites topuzu olmak üzere tüm iç mekana özel hijyenik temizlik ve koruma uygulanıyor. Klima kanallarını özel olarak dezenfekte ediliyor, periyodik bakım esnasında klima polen filtresi de değiştiriliyor. Değerinde takas ve finansal seçenekleri de sunuluyor.

Vavacars

Kurumsal İkinci El Otomobil Firmaları

VavaCars, Türkiye’de Petrol Ofisi’nin kardeş şirketi ve 50 yılı aşkın bir süre önce kurulmuş, enerji sektörüne odaklanan Vitol global şirketler grubunun bir parçası. VavaCars kapsamında takas ile aracınızı yenileyebileceğiniz gibi, nakit paraya aracınızı satabiliyorsunuz da.

Satın almak isteyenler için ise yenilenmiş VavaCars sertifikalı araçlar hem pazarlıkla uğraşmak istemeyenler için hem de gönül rahatlığıyla yeni bir ikinci el araç almak isteyenler için hizmet veriyor. 14 gün para iade garantisi ya da 3 ay/5.000 km mekanik garantili araçların sunulmasıyla güven duygusu artıyor. Ayrıca müşteri temsilcileri haftanın 7 günü destek veriyorlar.

Esnek ödeme seçenekleri, takas, kredi veya banka transferi kolaylıkları da sağlanıyor. Vavacars’ın internet sitesinden aracınız için taslak fiyat teklifi de alabiliyorsunuz.

İkinci el otomobil alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İkinci el araba alırken aslında bakılması gereken çok nokta vardır. Kaporta-boya kontrolü, sigorta geçmişi, kasko geçmişi, mekanik kontroller derken, bir otomobilde bakmanız gereken binlerce nokta olabilir. Tercih etmek istediğiniz modele özgü, kronik olarak kabul edilen sorunların da olabileceğini öngörerek alanında uzmanlaşmış ekspertiz firmalarının hizmetini almak doğru bir karar olacaktır.

{51872}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları