preloader

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

Yazı Boyutu:

Ford yeni SUV’si Explorer’ı Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Her geçen sene kan kaybeden Detroit Otomobil Fuarı yani resmi adıyla Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (NAIAS) 2019 yılının en büyük hiti Ford’dan geldi. Kuzey Amerika pazarında en çok satılan Ford SUV’si olan Explorer, tamamen yeni platformunda arkadan itişli baz üzerinden yükseliyor. Elbette 4×4 seçenekleri mevcut ama opsiyonlar bununla sınırlı değil. Yeni Explorer da zamanın ruhuna uygun olarak hibrit bir versiyonu ilk defa sunmaya başlıyor. Bu çevreci Explorer’da 3.3 litrelik V6 motor, elektrikli bir ünite ile birleştiriliyor ve 804 km menzil sunuyor.

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

2020 Ford Explorer’ın tamamen yenilenen gövdesi çok daha sportif ve dinamik gözüküyor. Krom detaylı ızgara, farklı alaşım jantlar ve panoramik cam tavan gibi donanımlarıyla çok farklı şekilde kişiselleştirilebilen Ford Explorer, gövde rengindeki C sütunu haricinde diğer sütunların siyah renkli bırakılmasıyla havada asılı duran bir tavana sahipmiş hissi yaratıyor. İç mekanda 3 sıra koltuk opsiyonu olan 2020 Ford Explorer’ın kokpitinde adeta devam yaşanıyor. 12.3 inçlik gösterge tablosu ve 10.1 inçlik renkli dokunmatik ekranın diklemesine yerleştirildiği kokpite tablet kullananlar kolaylıkla alışacaklardır. Versiyona göre bu merkezi tablet daha küçük versiyonlar ve enlemesine yerleşimli de olabiliyor. Ford Explorer, çift bölgeli otomatik klima, 4G LTE Wi-Fi Hotspot, 40/20/40 oranında katlanan ikinci sıra koltuklar, 10 yönde ayarlanan elektrikli sürücü koltuğu gibi donanımlarla alınabiliyor. Yeni Focus modelindeki dairesel butonlu otomatik vites kumandası sayesinde de orta konsolda daha fazla yer açılmış.

{771751}

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

Safkan Amerika aracı dediğinde çevreci özellikler aramayanlar için mevcut benzinlilerin de her zamankinden daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Giriş seviyesindeki 2.3 litrelik 4 silindirli 300 HP’lik EcoBoost benzinli motoru Mustang’ten tanıyoruz. Standart olarak arkadaş itişli olan “Bütçe Explorer”ında 4×4 sistemi opsiyon ama tamamen yeni 10 kademeli otomatik şanzımanın da standartlar arasında olması şaşırtıcı.

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

Yeni Explorer’ın bir boy güçlü versiyonunda 3.0 litrelik 365 HP’lik EcoBoost benzinli turbo motor kullanılıyor. Karavan ya da deniz araçlarını bir yerden bir yere çekmek isteyenler 2020 model Ford Explorer 3.0’a bayılacaklar çünkü bu araç 2.540 kg’lık bir çekme kapasitesine sahip.

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

Yeni Ford Explorer’ın en güçlü versiyonu olarak “ST” uzantılısı göze çarpıyor. 3.0 litrelik V6 benzinli motorunda çift turbo desteğine yer verirken, maksimum güç 400 HP ve maksimum tork ise 542 Nm seviyesiyle değme spor otomobillerle yarışacağa benziyor. Ford Explorer’ın “Police Interceptor Utility” olarak adlandırılan ve sadece polislere verilen özel donanımlı araçları ise suçluların kabusu olacak.

{771473}

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

2020 Ford Explorer, bir önceki nesline göre 50 kg daha hafif bir araç oldu. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi ve daha çevik bir sürüş sunabilen Explorer, “Amerika Rüyası”nın günümüzdeki yansıması olmayı sürdürecek. Kuzey Amerika’daki başlangıç fiyatı 33 bin dolar seviyesinde olan 2020 Ford Explorer’ın Avrupa kıtasına satışı şimdilik düşünülmüyor.

“1990 yılında üretimi başlayan Ford Explorer, 6 nesil boyunca 7.5 milyon adetten fazla üretildi. Explorer’ın sadece ikinci nesli Türkiye’ye ithal edilmişti.”

Yeni Ford Explorer: Bir Amerika Rüyası Yeniden Doğdu

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları