preloader

Mücevher Tasarımcısı Kadınlar Noel Baba’dan Ne İstedi?

18.12.2014
Mücevher Tasarımcısı Kadınlar Noel Baba’dan Ne İstedi?

Yazı Boyutu:

Mücevher Kadınlar Noel Baba’dan Ne İstedi?

Hayatlarını değerli taşlara adamış mücevher tasarımcısı kadınlar Noel Baba'dan hangi mücevheri istediklerini OGGUSTO için yazdılar.

Cesur Parizyen: LYDIA COURTEILLE Paris’te Place Vendome’a bir kaç adım ötede butiği olan Lydia Courteille, cesur tasarımları ile biliniyor. "Mücevherin fantezi dünyası bir harmonidir, renklerin yada bazen renksizliğin dengesidir ve altın boyutlardır" diyor.

“Suzanne Belperron tasarımlarını tutkuyla toplayan ve uzman kabul edilen biriyim. Onun minimalistik ve grafik sanatına, mükemmel işçiliğine ve her kıvrımı bile hesaplayan tasarım anlayışına hayranım. Bu agat çift bilezik hem Belperron tasarımı hem de Windsor Düşesi’ne ait olması ile rüyalarımı süslüyor”.

Amerikan Rüyası: KARA ROSS

Kara Ross; cesur ve özgün tasarımları ile New York mücevher dünyasının gözdelerinden. Obama’ların özel misafirleri için Beyaz Saray’ın manolya ağaçlarından yarattığı hediyeler o kadar beğenilmiş ki Kara; Obama’lar için hediyeler yapmayı sürdürüyor. "Hakkımı Katalonya’daki Dali Müzesi’nde bulunan "Asil Kalp" iğne için kullanıyorum. Yakut, pırlanta ve zümrütle süslü altın bu kalbin ortasındaki yakut bölüm mekanizması sayesinde gerçek bir kalp gibi atıyor. Bence mücevherlerin takılması gerek; Sevgili Noel Baba lütfen o kalbi bana getir ve hep takayım ki herkes görsün".

Bollywood Prensesi: FARAH KHAN

Hint sinemasının önemli yönetmenlerinden birinin kızı olan Farah Kahn "tasarım yapmıyorum tasarım için yaşıyorum" diyor. Böylece eşsiz Hint mücevher kültürünü günümüz tatlarıyla birleştirerek dünyaya sunmayı başarıyor. "Noel Baba sınır koymazsan, dünyanın en değerli kolyesi olan 55 milyon dolarlık "L’Incomparable Diamond Necklace" hayalim. Mouawad’a ait bu kolyenin 407.48 karatlık pırlantası dünyanın bilinen en temiz ve büyük sarı pırlantası. Ayrıca bana büyük parlak bir kalbin ışıltısını hatırlatıyor".

Doğunun Işığı: KARMA EL KHALIL

"Başarı yıllarca yaptığın hazırlıkların şansla buluşmasıdır" diyen Karma El Khalil Lübnan asıllı bir Amerikalı. Tasarımlarını ise Charlize Theron, Demi Moore, Madonna gibi ünlüler takıyor. "Hayallerimde; yuvarlak pırlantalar ve bagetlerle birleşerek akıcı bir form kazanan, takanın boynunu deri gibi sararak her hareketinde ışıltılar saçan 1930’ların Bulgari kolyesi var. Rüya mücevherlerin hepsi gibi ilk bakışta farkedilen ve sonra hiç unutulmayacak bir tasarım. Umarım Noel Baba İstanbul’da yaşıyordur ve bu mektubumu okur."

Los Angeles Meleği: SUZANNE KALAN

26 yıl önce kızının doğumuyla mücevher dünyasına adım atan Suzanne Kalan bugün kızı Patile ile birlikte tasarım yapmanın keyfini çıkarıyor ve diyor ki; "Mücevherlerim bugün, yarın ve 20 yıl sonra takılsın istiyorum". Hayalini kurduğum parça 1930’lu yıllardan Bulgari Art Deco vintage broş. Kendi tasarımlarımda da baget pırlantaların renkli taşlarla birlikteliğini beklenmedik formlarda kullanıyorum. Bu nedenle baget ve yuvarlak pırlantaların alışılmamış ve görkemli beraberliğine hayranım.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları