preloader

Metropolitan Müzesi’nde bir Türk Mücevher Markası: Monapetra

28.03.2022
Metropolitan Müzesi’nde bir Türk Mücevher Markası:  Monapetra

Yazı Boyutu:

Türk mücevher markası Monapetra’nın özel tasarımları New York Metropolitan Sanat Müzesi’nde sergilenmek üzere yerini aldı.

Metropolitan Sanat Müzesi İslam Sanatları bölümü 10’uncu yılını kutluyor ve bu kutlamaya özel dünyanın farklı yerlerinden zanaatkarlarla Heirloom Project adı altında çalışmaları bir araya geliyor. Dünyaca ünlü ev ve tekstil tasarımcısı Madeline Weinrib öncülüğünde ortak çalışmalar gerçekleştirilen projede Begüm Özbaş Kısakürek ve İris Süloş Özbaş’ın mücevher markası Monapetra da yer alıyor.

Metropolitan Müzesi’nde bir Türk Mücevher Markası:  Monapetra
Begüm Özbaş Kısakürek ve İris Süloş Özbaş

Tasarladıkları gelincik motifli özel küpeler Metropolitan Sanat Müzesi’nin mücevher kategorisinde sergilenen başarılı tasarımcılar bu özel koleksiyonu şu cümlelerle anlatıyor: “Madeline bize ulaşıp projeyi anlattığında çok heyecanlandık. Koleksiyonlarımızda kullandığımız antik Roma desenli “intaglio” tasarımlarımızı projenin merkezinde yer alan gelincik teması ile buluşturduk. Ortaya çok sevdiğimiz, özel bir tasarım çıktı. Böyle büyük ve global bir iş içerisinde olmak bizim için büyük bir şans. Tasarımların Metropolitan Sanat Müzesi’nde yer alması birçok tasarımcının da hayali. Monapetra olarak tasarımlarımızda tarihi ve sanatı buluşturmayı seviyoruz. Bu açıdan projeyle çok büyük bir uyum yakaladık. Türkiye’deki bilinirliğimizin yanı sıra sadece New York değil, yakında dünyanın diğer önemli şehirlerinde de Monapetra’yı görmeye devam edeceğiz.”

Metropolitan Müzesi’nde bir Türk Mücevher Markası:  Monapetra

Metropolitan Sanat Müzesi’nin önemli bir kısmını oluşturan İslam Eserleri Kanadı’nın 10 yılı geride bırakmasına özel olarak gerçekleştirilen Heirloom Project ile buradaki eserlerin tarih boyunca kullanılan teknikleri ve tasarım ilkeleri öne çıkarılıyor. Tüm bu detayları globalde takip eden zanaatkarları da öne çıkarmayı amaçlyan proje sayesinde geleneksel işçiliğin değeri de korunmaya çalışılıyor. Weinrib bu proje için dünyanın dört bir yanından antik çağ tekniklerinin modernize halini günümüzde kullanan tasarımcılarla çalıştıklarının altını çiziyor.

Monapetra’nın Heirloom Project için tasarladığı dört farklı rengi bulunan Intaglio küpeleri, Metropolitan Sanat Müzesi’nin 82. Sokak girişindeki ana mağazada ve müzenin alışveriş sayfasında online olarak görülebilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları