preloader

İnci Aksoy'un Seçimleri

24.08.2020
İnci Aksoy'un Seçimleri

Yazı Boyutu:

Eğitim Kültür Araştırma Vakfı’nın kurucusu ve Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından biri olan İnci Aksoy'un favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için, Eğitim Kültür Araştırma Vakfı’nın kurucusu İnci Aksoy’a favorilerini sorduk! Marie Claire dergisinin 13 yıl yayımcılığını yapmış olan, Eğitim Kültür Araştırma Vakfı’nın (EKAV) kurucusu ve Türkiye’nin en başarılı iş kadınlarından biri olan İnci Aksoy, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizlerle paylaştı.

Kitap: Küresel Sanat Pusulası 21.Yüzyıl Sanatında Yeni Yönelimler, Alister Hicks

İnci Aksoy'un Seçimleri

Alistair Hicks’in kaleme aldığı Küresel Sanat Pusulası, günümüz sanat dünyasını daha iyi anlamamıza kapı açıyor. Sanatçıların kendilerini dinleyerek sanat dünyasında yolumuzu çizmenin ne kadar heyecan verici ve faydalı olduğunu yansıtan kitap, kıtalara göre düzenlenen ve Laure Prouvost (Fransa), Anri Sala (Arnavutluk) ve Gabriel Orozco (Meksika) gibi sanatçılar ile yapılan söyleşilerden alıntılar yapıyor. Küresel Sanat Pusulası, sanata ilgisi olan herkesin mutlaka okuması gelenler arasında yer alıyor.

Tasarım/Tasarımcı: The Glass House, Philip Johnson

İnci Aksoy'un Seçimleri

Cam Ev (The Glass House), 1949 senesinde Philip Johnson tarafından 20. yüzyıl modern mimari-rasyonalizm akımlarından Uluslararası Uslüp (International Style)‘u Amerikan konut mimarisine uyarlanarak tasarlanmıştır. Evin en önemli özelliklerinden biri dört dış duvarının tamamıyla cam olarak tasarlanmış olması. Evin etrafındaki göz kamaştırıcı peyzaj ve doğa manzarası, evin tasarımında kullanılan yenilikçi kurguların birleşimiyle mimarlık tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur. Tarzıyla farklılık yaratan ikonik ev Amerika Birleşik Devletleri’nin New Canaan ilçesinde konumlanmakta.

{773102}

Sanat Eseri/Sanatçı: Eriyen Hatıralar, Refik Anadol

İnci Aksoy'un Seçimleri

1985’te İstanbul’da doğan Refik Anadol, medya sanatçısı ve yönetmen olarak Los Angeles’ta çalışmalarını sürdürüyor. Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) Tasarım Medya Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Refik Anadol, mekâna-özel kamusal sanat ve immersive enstalasyon yaklaşımı üzerine birçok başarılı çalışması ile dikkat çekiyor. Walt Disney Sergi Salonu, Istanbul Tasarım Bienali ve Uluslararası Dijital Sanatlar Bienali Montreal gibi yerlerde sergilenen çalışmaları ile öne çıkan başarılı sanatçılar arasında yer alıyor. Türkiye’deki ikinci kişisel sergisi Pilevneli Gallery’de açılan “Eriyen Hatıralar”, 3 boyutlu tuvaller, LED ekran, ışık ve projeksiyon eşliğinde ziyaretçilere hem görsel hem de işitsel bir deneyim sunuyor.

Mekan: Mudo Concept Maslak, İstanbul

İnci Aksoy'un Seçimleri

Alanında başarılı uzman mimarların dokunuşları ile inşa edilen Mudo Concept Maslak şubesi, 23 farklı tarza yaşam alanı ile benzersiz bir deneyim sunuyor. Binlerce seçkin Ev & Mobilya ürünlerini 6.500 metrekarelik bir alanda sunan Mudo Concept Maslak mağazası, Türkiye’nin en büyük konsept mağazası olup, alışverişe ek olaraktan terası, sanat galerisi ve restoranı ile beraber keyifli bir buluşma noktası halini alıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları