preloader

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

27.08.2019
Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Yazı Boyutu:

Hollywood yıldızlarının sağlıklı yaşam rutinlerini mercek altına aldık.

Son yıllarda belki de en çok duyduğumuz cümlelerden biri güzelliğin bir bütün olduğu. Beden, zihin, ruh bütünselliği olmadan sağlıklı olmak dolayısı ile güzel olmak mümkün olmuyor. Ayrıca bu bütünsellik sağlanmadan yaşlanma etkilerine de karşı konulamıyor.

Hollywood yıldızlarından birçoğu bunu kavramış durumda. Gün geçtikçe yüzlerinde yılların etkisi hissedileceğine tam tersi gençlik ve güzellikleri artıyor. Tabii ki suni estetik dokunuşların da etkisi az değil, fakat doğal ya da cerrahi olmayan yolları keşfetmiş pek çok ünlü var.

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Tanındıkları ilk zamanlardan beri beğeniyle takip edilen, Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow, Elle Macpherson, ve Jessica Alba bu ünlülerden bazıları. Sağlıklı yaşam konusunda bilinçli olmakla kalmayıp bu konuda kitaplar yazanlar, girişimci olup kendilerine ikinci bir kariyer oluşturanlar var.

Benimsedikleri hayat tarzlarına baktığınızda ortak konuları, KALİTELİ UYKU, DOĞRU BESLENME ve DÜZENLİ HAREKET ile dengelenmiş bir rutin olduğunu görürsünüz.

Hollywood ünlülerinin iyi yaşam rutinlerini siz de uygulayabilirsiniz.

Tabii herkese açık olmayan merkezler, ulaşması zor bazı özel yerler ya da çok özel ürün ve hizmetler var. Fakat aslında temel prensipler herkesin kolayca uygulayabileceği şeyler. Yeter ki, bu konuda bilinç sahibi olunsun, harekete geçilip, yanlış rutinlerden çıkılsın.

{771754}

Uyku

Uykunun zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığımız için gerekli olduğunu biliyoruz, bununla birlikte ne kadar uyuyacağımıza ve uykuyu neyin teşvik ettiği ve engellediği konusunda hep farklı görüşler duyduk. Ayrıca, meşhur “ne kadar uyku?” sorusu da önemli. Bu konuda NYU Tıp fakültesi tarafından 8000 kişi ile yapılan ve Sleep Health de (Journal of the National Sleep Foundation) Nisan 2019 tarihinde yayınlanan araştırma yedi saat uykunun sağlık açısından yeterli olduğunu açıklayarak yılların sorusuna net bir cevap verdi.

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Yaşadığımız stresli, süper tempolu, aşırı kafeinli dünyada kaliteli yedi saat uyku alışkanlığı edinebilmeniz için yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız, sizin için Hollywood ünlülerinin çözümlerinden de dem vurarak derlediğimiz basit kuralları uygulayın.

Uyku rutini oluşturun, hergün erken ve aynı saate yatıp aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Mesela örnek almak isterseniz Jesica Alba gibi sabahları 5:30 da kalkıp stress ve ter atıcı antrenmanla güne başlayabilirsiniz.

Günlük en az 30 dakika güneşten faydalanın, oksijen alın. Örneğin Kate Hudson (Sustainable Happy x Nature Fashion markasını yarattı) gibi doğa aşığıysanız açık havada egzersiz yapmak sizi de motive eder.

Jennifer Aniston’a insomnia probleminden kurtulmasına yardım eden meditasyon, günlük tutma, nefes egzersizleri, esneme hareketleri yatağa girmeden kafanızdaki sesleri susturacaktır. Siz de deneyin…

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Uyku rutininizin bozulduğu seyahat dönemlerinde, Nicole Kidman’ın yaptığı gibi lavanta, okaliptus, bergamot, yasemin yağlarından. Uyku getiren papatya melisa, lavanta çaylarından destek alın.

Yatak odanızı sadece uyku için kullanın. Elektronik aletlerden uzak tutun. Mavi ışığı bloke eden gözlük kullanın ve uykudan bir kaç saat öncesinde bu aletlerle ilişkinizi kesin. (Brad Pitt, Arnold Schwarzenegger)

Yatak odanızda negative iyon yayan tuz lambası kullanın

Yatmadan önce yaklaşık 30 dakika acupressure mat üzerine uzanın parasempatik sinir sisteminizin uyarılmasına, rahatlamanıza ve derin uyumanıza destek olun.

Beslenme

Gelenekselden günümüze, doğudan batıya, popülerden ezoterike kadar 150’den fazla diyet teorisinden her gün başka birini duyuyoruz. Ketojenik beslenme, makrobiyotik beslenme, alkali beslenme, çiğ beslenme, veganizm, meyve suları, fastingler, detokslar her sene biri diğerinin pabucunu dama atıp popülerlik tahtına oturuyor. Bazen tıp dünyası bile kendi içinde çelişiyor.

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Oysa ki 1.yüzyılda şairin söylediği bu cümle güncelliğini koruyor. ‘Bir kişinin yiyecegi diğerinin zehiri olabilir!’ O yüzden size neyin iyi gelip neyin zarar verdiğini özel olarak belirlemek çok önemli. Bugün teknolojinin de yardımıyla yaygınlaşan, klasik tıp tanı yöntemleri dışında ve onlara destek olacak şekilde kullanılan, biyo-iletişim gibi yeni teknikler, pek çok yeni sorgulama yöntemleri ve bunların uzmanları var.

{771978}

Hollywood yıldızları beslenme ile ilgili farkındalık ve bilinçlenme yolculuğunda, klasik tıp yanında bu alternatif bütünsel sağlık yöntemleriyle kendilerini ve vücutlarını daha iyi tanıma çabasındalar. Ünlülere diyet sırlarını sorduğunuzda, eskisi gibi otomatik olarak “hep salata ve sebze” cevabını almazsınız. Çünkü sağlıklı beslenerek hem tüm lezzetleri tadabileceklerini hem de formda kalabileceklerini biliyorlar. Paketli gıdalardan uzak, organik sebze ve doğru proteinlerle besleniyorlar, evde yemek pişiriyorlar. Cameron Diaz Gwyneth Paltrow la bir sohbetinde ıssız adaya düştüğünüzde yanınıza alacaklarınız neler olurdu sorusuna; Avokado ağacı, limon ağacı, zeytin ağacı, tavuk ve horoz alırım, okyanusun suyundan da tuzumu yaparım cevabını vermiş.

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Dünyanın gözü üstlerinde, her imkanları var ama en büyük farkındalıklarının “öze, basite, doğala dönebilmek” olduğunu söylüyorlar.

Eskileri düşünün, tanıdık gelmiyor mu?

Konu derin ve detaylandırmak mümkün, ama bunları incelemeye ve uygulamaya vaktiniz olmasa dahi en basitinden, işe Cameron Diaz’ın benimsediği, oldukça basit ama etkili olan 80 e 20 kuralı ile başlayabilirsiniz. İki kitabında da günümüz toplumunda yaşlanmanın sanatını, hatta ilmini tartışan, sağlıklı kalmanın ve mutlu bir şekilde yaşlanmanın anahtar yollarını anlatan Diaz, diyetinin yüzde 80'inin besleyici, sağlıklı, ev yapımı yiyeceklerden oluştuğunu ve kalan yüzde 20'yi kendine kaçamak hakkı olarak tanıdığını söylüyor.

Siz de sosyalleşmeyi, seyahat etmeyi ve yaşamın içinde olmayı kolaylaştıran bu formülü deneyin, pişman olmazsınız.

Fitness

Hepimiz mutlu ve sağlıklı olmak istiyoruz. Uyku ve beslenmenize dikkat eder olduk. Yeterli mi? Daha mutlu ve huzurlu, kendinizle barışık olmak için yapabileceğiniz başka ne var?

HAREKET ; Araştırmalar fiziksel eylemlerimizle zihinsel sağlığımız arasındaki inanılmaz bağlantıyı çok çekici bir şekilde ortaya koydular. Duke Üniversitesi nörobilimcilerinden Dr Blumentalin’in Depresyon hastaları üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları çok çarpıcıdır. Hastalar sadece tedavi edici ilaç kullananlar, ilaç ve egzersiz uygulayanlar ve sadece egzersiz yapanlar olmak üzere gruplara ayrılır. Altı aylık süreç sonunda sadece ilaç grubunda, hastaların% 38'i, egzersiz ve ilaç grubunda, hastaların% 31'i, yalnızca egzersiz grubunda, hastaların sadece% 8'i tekrar depresyona girdiği ortaya çıkmıştır. Sonuç; Düzenli egzersiz hareketleri ruh haliniz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Ünlüler de tempolu ve stresli hayatlarını dengelemek, güzelliklerini korumak için hayatlarının parçası haline getirmiş durumdalar. Ortak noktaları, haftanın her günü aktif olmaları ve vücutlarındaki kas gruplarını şaşırtacak antrenman rutinlerinin olması. Bir gün ağırlık çalışırken diğer günler yoga, kardiyo, dans, yüzme, kickboxing yapabilmeleridir.

{771807}

Özel fitness eğitmenleri ise olmazsa olmazları. Jennifer Lopez, Olivia Palermo, Alessandro Ambrosso, Victoria Beckham gibi ünlülerle çalışan en iddialı isim Tracy Anderson. Gewnth Palthow ile ortaklığa dönüşmüş ilişkileri. Stüdyolarında, çeşitli dans, kardiyo ve kas yapısı sınıfları, bire bir eğitim ve her müşterinin eşsiz genetik yapısının belirlediği özel programlar da dahil olmak üzere çok farklı eğitimler var. Örneğin, Tracy Anderson'ın patentli Iso-Kinetic Band Sistemi ve The Super G Floor da dahil olmak üzere yıllar içinde tasarladığı teknoloji yenilikleri ve fitness çözümleri ile ilgilenme fırsatı sunuyor.

Hollywood Ünlülerinin İyi Yaşam Sırları

Müşteri listesi Oscar ödüllerinin konuk listesiyle karıştırılabilecek bir diğer isim ise Simone De La Rue. Body By Simone ismiyle yarattığı programlarla Reese Witherspoon, Jennifer Garner, Jennifer Aniston, Sandra Bullock, Anne Hathaway, gibi sanatçıların vazgeçilmezi.

O da antremanlarında dansı, kardiyoyu, direnç antremanları ile birleştirerek çalıştırıyor ünlüleri. De La Rue ünlülerin çok göz önünde oldukları için motivasyonlarının diğer insanlardan çok daha fazla olduğundan onlarla çalışmanın daha kolay olduğunu söylemekle birlikte herkesin faydalanabileceği programlar yaratmış.

Siz de yaza kadar forma girmek için hadi bir göz atın.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları