preloader

Doğaüstü Bir Dünya: En İyi Fantastik Filmler

28.03.2023
Doğaüstü Bir Dünya: En İyi Fantastik Filmler

Yazı Boyutu:

Kurgusu, senaryosu ve sahneleriyle gerçeküstü bir dünya izlemek isteyenler için en iyi fantastik filmleri sıraladık.

İzleyenleri bambaşka ortamlara götüren fantastik filmler eğlenceli, akıcı ve bir o kadar da büyüleyici. Alışageldiğimiz dünyadan çok daha başka konuları olan fantastik filmler arasında dramatik, aksiyonlu ve romantik sevenler için de farklı seçenekler var.

Amazon Prime Video’daki En İyi Fantastik Filmler

The Princess Bride (Prenses Gelin), Amazon Prime Video IMDb: 8.0

“Prenses Gelin” veya özgün adıyla “The Princess Bride”, William Goldman’ın aynı adlı 1973 tarihli romanını temel alan 1987 tarihli bir filmdir. Yine Goldman tarafından kaleme alınan senaryoya sahip film, Rob Reiner yönetmenliğinde çekilmiştir. Filmdeki ana hikâye, bir dedenin hasta torununa okuduğu bir hikâyedir.

{28748}

Apple TV’deki En İyi Fantastik Filmler

The Never Ending Story (Hiç Bitmeyen Öykü), Apple TV – IMDb: 7.3

Song Kyung bankada çalışan, düzenli bir kadındır. Dong Ju ise lotoyu tutturmanın hayalini kural, aylak bir adam. Aynı anda ajans aracılığıyla evlenmek için başvuruda bulunurlar. Birkaç gün sonra, hastaneye gittiklerinde ölümcül hastalığa yakalandıklarını öğrenirler. Düğün töreni yerine, hayatlarının son törenini, yani cenazelerini hazırlamaya başlarlar.

Alice in Wonderland (Alice Harikalar Diyarında), Apple TV – IMDb: 6.4

19 yaşındaki Alice’in bir gün duvardaki delikten geçerek fantastik bir dünyaya adım atmasını anlatan film, sihirli detaylarla dolu. Gerçek dünyayı sorgulatan filmin konusu ve görsel başarısı kadar etkileyici karakterleri de izlemeye değer. Sihirli dünyada Alice’in karşısına çıkan Çılgın Şapkacı, Beyaz ve Kırmızı Kraliçe, Sırıtan Kedi, Tweedledum ve Tweedledee ve daha birçoğu filmi farklılaştıran detaylardan.

Stardust (Yıldız tozu), Apple Tv – IMDb: 7.6

Usta oyuncu Robert De Niro’nun acımasız bir korsan rolü ile Kaptan Shekespaere olarak karşımıza çıkacağı film, Michelle Pfeiffer, Claire Danes gibi önemli isimleri de barındırıyor. “Stardust”ta sevdiği kadının kalbini kazanabilmek için Yvaine adlı yıldızı sönmek üzere olan bir oyuncuya yeniden hayat vermeye söz veren Tristian’ın öyküsü anlatılır. Tristian ile Yvaine beraber çıktıkları macerada Kaptan Shakespeare adlı bir korsan ve şeytani ruhlu bir cadıyla yüz yüze gelmek zorunda kalacaklardır.

About Time (Zamanda Aşk), Apple TV – IMDb: 7.8

Eğer Rachel McAdams filmlerini seviyorsanız romantizmi va fantastik kurguyu bir araya getiren bu filme bayılacaksınız. 21 yaşına geldiğinde aile erkeklerinin sırrı olan dolap içerisinde zaman değiştirmeyi öğrenen Tim hayatını bu şekilde değiştirmeye başlar. Çoğu zaman güzel sonuçlar alsa da zamanı geri almak her zaman ona istediğini vermez.

{33400}

Coraline (Karolin ve Gizli Dünya), Apple TV – IMDb: 7.7

Ailesi tarafından ihmal edildiğini düşünen Coraline, yeni taşındıkları evde gizli bir geçit bulur. Geçidin ardında kendi dünyasına benzer bir hayatın sürdüğünü keşfeder. Coraline, ailelerin çocuklarına fazlasıyla düşkün olduğu bu dünyaya, sonsuza dek mutlu yaşama vaadiyle davet edilir.

Maze Runner (Labirent: Ölümcül Kaçış), Apple TV – IMDb: 6.8

Bir grup genç, ayrı ayrı olarak kendilerini bir labirentin ortasında bulurlar. Nasıl geldiklerini hatırlamayan, hafızaları silinmiş gençleri, labirentin kapılarının açılmasıyla çok daha başka mistik olaylar beklemektedir. Tehlikelerden korunmaya çalışırken bir yandan da labirentten çıkmaya çalışırken onları hoş olmayan sürprizler de beklemektedir.

The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (Narnia Günlükleri: Aslan, Cade ve Dolap), Apple TV – IMDb: 6.9

Savaştan kaçmak için ailelerinden ayrılan dört çocuk, yaşadıkları yeni evde gizemli bir dolap keşfederler. Dolabın içinden geçerek fantastik detaylarla dolu ülke Narnia’ya ulaşırlar. Bir zamanlar çok güzel olan Narnia, kraliçeleri yüzünden şimdilerde korku içinde yaşamaktadır. Narnia serisinin, birbirinden fantastik detaylarla dolu “The Voyage of the Dawn Treader” ve “Prince Caspian” adıyla iki filmi daha bulunuyor.

The Addams Family (Addams Ailesi), Apple TV – IMDb: 6.9

1991 yapımı film hem komik hem fantastik hem de korkunç. Gomez ve Marticia’nın yeni doğan bebekleri, çiftin hayatlarında birçok şeyi değiştirir. Değişen şeylerden biri de dadılarının ardındaki gizemdir…

{14496}

Life of Pi (Pi’nin Yaşamı), Apple TV – IMDb: 7.9

Hindistan’daki hayvanat bahçelerini daha iyi yaşam şartları için Kanada’ya taşımaya çalışan aile, tüm hayvanları da yanına alarak deniz yolculuğuna çıkarlar. Okyanusta çıkan fırtınada gemileri su almaya başlayınca ailenin oğlu Pi, filikaya binerek kendini kurtarır. Kazadan kurtulan Bengal kaplanıyla birlikte filikada kurtulmayı bekleyen Pi, bir yandan da kaplana yem olmamaya çalışır. İnsan duyguları, yaşamı içerisindeki çelişkilere farklı bir açıdan yaklaşan film sonunda oldukça şaşırtıyor.

Avatar, Apple TV – IMDb: 7.8

Eğer imkân varsa mutlaka 3D olarak izlenmesi gereken bir film “Avatar”. James Cameron imzalı fantastik film gerçeküstü gezegen olan Pandora’da geçiyor. Na’vi ırkını incelemek için onların formuna giren eski asker Jake, Pandora’nın ve kazandığı güçlerinin büyüsüne o kadar kapılır ki katıldığı programın aksine hareket etmeye başlar.

The Curious Case of Benjamin Button (Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi), Apple TV – IMDb: 7.8

Brad Pitt ve Cate Blanchett’i bir araya getiren film oldukça ilginç bir hayatı konu alıyor. Yaşlı bir adam formunda doğan Benjamin Button, büyürken aslında gittikçe gençleşir. Görünümü yüzünden ailesinin ucube diyerek istemediği Benjamin, evlatlık ailede çok daha mutlu olur. Yaşlanırken de aslında gençleşir. İnsan hayatına farklı bir açıdan bakan film gerçeküstü olsa da hayata dair düşündürüyor.

Beetlejuice (Beterböcek), Apple TV – IMDb: 7.5

1988 yapımı Beetlejuice’u izlerken kostümlerinden, sahnelerden ve Oscar ödüllü makyajlardan da gözünüzü alamıyorsunuz. Yeni evli çift bir kazada hayatlarını kaybederler ama ruhları evlerinde yaşamaya devam eder. Evin yeni sahipleri olmasını istemeyen Adam ve Barbara, onları korkutup kaçırmak için kötü ruh olan Beetlejuice’tan yardım isterler. Ama ruh sadece yeni ev sahiplerine değil onlara da bela olur.

{35327}

Harry Potter Serisi, Apple TV – IMDb: 7.4

Bebekken annesi ve babasını Voldemort’un laneti yüzünden kaybeden Harry Potter, muggle olan teyzesi ve eniştesi tarafından, oldukça kötü şartlarda büyütülür. 11 yaşına geldiğinde ise cadılar ve büyücülük okulu olan Hogwarts’tan davet alınca hayatı değişir ve sihirle kaplı dünyayla tanışır. Sihirli dünyanın tüm güzelliğinin yanında Harry’nin baş etmesi gereken, tüm sihir dünyasının da korkusu olan Voldemort gibi bir düşmanı vardır. Yedi kitap ve sekiz film ile oldukça geniş bir hayran kitlesi olan Harry Potter, fantastik dünyasıyla her yaşa hitap eden bir yapım.

Oz the Great and Powerful (Muhteşem ve Kudretli Oz), Apple TV – IMDb: 6.3

Vizyona girdiği yıl oldukça ses getiren “Oz the Great and Powerful”un başrollerinde James Franco, Mila Kunis, Michelle Williams ve Rachel Weisz var. Sıcak hava balonuyla yolculuğa çıkan amatör sihirbaz Oscar, fırtınaya denk gelince sihirli ülke Oz’da kendini bulur. Kendini bu ülkede yetenekli bir büyücü olarak tanıtsa da karşısında güçleri olan ve gerçekleri ortaya çıkaracak üç güzel büyücü bulacaktır.

Twilight (Alacakaranlık), Apple TV – IMDb: 5.3

Stephenie Meyer’ın dört farklı kitaptan oluşan fantastik serisinden uyarlanan “Twilight”, vampir konulu filmlerden. Bella Swan ve yeni başladığı okulunda tanıştığı Edward Cullen arasında karşı konulamaz bir elektrik vardır. Ama aralarındaki ilişkiye engel olansa Edward’ın aslında vampir olması ve bu aşkın Bella’ya hiç iyi gelmeyeceğidir.

Fantastic Beasts and Where To Find Them (Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar), Apple TV – IMDb: 7.2

Harry Potter filmlerinin devamı diyebileceğimiz “Fantastic Beasts and Where to Find Them”, J.K. Rowling’in – Harry Potter’da da derslerde okutulduğunu gördüğümüz- aynı isimli kitabından ilham alınarak senaryolaştırılmış. Fantastik canavarlara ilgili olan Newt Scamander’ın (Eddie Redmayne) yeni araştırmalar için New York’a gelişiyle başlayan film, büyücülük dünyasını karıştıran olaylarla devam ediyor. Fantastic Beasts’in ikinci filmi The Crimes of Grindelwald’e ise Johnny Depp ve Jude Law da karşımıza çıkıyor.

{28453}

Edward Scissorhands (Makas Eller), Apple TV – IMDb: 7.9

Tim Burton’ın en klasikleşmiş filmlerinden biri olan “Edward Scissorhands”, bir diğer adıyla “Makas Eller”; Johnny Depp ve Winona Ryder’ı bir araya getiren bir yapım. Bir mucit tarafından tasarlanan Edward, daha elleri bitmeden mucidini kaybedince elindeki metallerle kalmıştır. Günün birinde karşılaştığı bir kadın onu kendi yaşadığı evine götürünce de ikilinin fantastik macerası başlar.

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), Apple TV – IMDb: 8.0

TV yıldızı olan Phil (Bill Murray) etrafındaki herkese kibirli davranan ve halka karışmayı hiç sevmeyen biridir. Günün birinde kanalı tarafından şehir dışında düzenlenen bir festivale katılmak zorunda kalan Phil, kar fırtınası yüzünden kasabadan ayrılamaz. Ama onu bekleyen asıl sürpriz her sabah kalktığında aynı günü yaşayacak olmasıdır.

The Shape of Water (Suyun Sesi), Apple TV – IMDb: 7.3

Dört Oscar ve iki Golden Globe ödülü olan “The Shape of Water”, konusu kadar sahneleri ve yaratılan ambiyansla da büyülüyor. 1960’larda Amerika’da üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı bir laboratuvarda çalışan Elisa, günün birinde hem suda hem de karada yaşayabilen bir yaratık tasarlandığını fark eder. Zamanla da yaratıkla aralarında farklı bir iletişim olur ve Elisa yaratığı laboratuvardan kurtarmaya çalışır.

The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü), Apple TV – IMDb: 8.1

1939 yapımı bu kült film, Dorothy Gale’in (Judy Garland) Kansas’taki evini bir kasırgada kaybetmesinin ardından Oz Ülkesi’ne yolculuğu sırasında karşısına çıkan arkadaşları, cadıları, sihirli ayakkabıları ve tabii ki Oz Büyücüsü’nün görkemli ve gizemli dünyasını keşfettiği bir masalı anlatıyor. “Over the Rainbow” ve “Follow the Yellow Brick Road” gibi unutulmaz şarkılarla süslenen film, sinema tarihinin en ikonik yapımlarından biri olarak kabul edilirken, Dorothy’nin maceraları ve arkadaşlıkları ile insanın içindeki gücünü keşfetme temasını büyüleyici bir şekilde işliyor. Judy Garland’ın unutulmaz performansı ve büyülü atmosferi ile “Oz Büyücüsü,” her yaş grubundan izleyiciyi büyülemeye devam ediyor.

{31387}

Blu TV’deki En İyi Fantastik Filmler

Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı), Blu TV – IMDb: 7.7

Tamamen zıt karakterlere sahip olduğu nişanlısı ve onun ailesiyle Paris’e giden Gil’i oldukça sürprizli geceler beklemektedir. Üzerinde çalıştığı yeni kitabına ilham bulamayınca Paris sokaklarında dolaşmaya çıkan Gil kendini bir anda 1920’lerde bulur. Dönemin sanatçılarıyla geçen film, harika sahneler ve repliklere sahip. Senaryo ve yönetmenliğini Woody Allen’ın üstlendiği filmin fantastik yanına Parizyen izler de eklenince harika oluyor.

Ghostbusters (Hayalet Avcıları), Blu TV – IMDb: 7.8

Ghostbusters, hayaletler ve onları yakalamak üzerine fantastik, bir o kadar da eğlenceli film. Üç parapsikoloji profesörü, yaptıkları hayalet araştırmaları yüzünden üniversiteden kovulurlar. Ama hayalet tehdidin farkında olan profesörler işin peşini bırakmaz ve New York’u hayaletlerin saldırısından korumak için ellerinden geleni yaparlar.

{31676}

Disney Plus’taki En İyi Fantastik Filmler

Maleficent (Malefiz), Disney Plus – IMDb: 6.9

Küçükken insanların orman krallığına saldırdıklarını gördükten sonra kindar ve taş kalpli bir kahramana dönüşen peri Malefiz, insanların kralının kızı olan prenses Aurora’yı lanetler. Fakat Aurora büyüdükçe, Malefiz onun gerçek barışı sağlayacak yegane anahtar olduğunu fark edecektir.

Karayıp Korsanları Serisi, Disney Plus – IMDb: 8.1

Johnny Depp’in efsanevi Kaptan Jack Sparrow karakterini canlandırdığı film; korsanlar, lanetli hazine ve macera dolu deniz yolculuklarına odaklanır. Jack Sparrow, Kaptan Hector Barbossa (Geoffrey Rush) tarafından ele geçirilen efsanevi Siyah İnci gemisini geri alma misyonuna girerken, Will Turner (Orlando Bloom) ve Elizabeth Swann (Keira Knightley) ile güçlerini birleştirir. Karayip Korsanları, eğlenceli diyalogları, nefes kesen deniz savaşlarını ve unutulmaz karakterleriyle dikkat çeker. Johnny Depp’in Jack Sparrow performansı, ona Oscar adaylığı kazandırırken, film serisi pop kültürünün vazgeçilmezlerinden biri haline gelir.

A Monster Calls (Canavarın Çağrısı), Disney Plus – IMDb: 7.4

J.A. Bayona tarafından yönetilen ve Patrick Ness’in aynı adlı romanından uyarlanan dokunaklı bir fantastik drama filmidir. Film, genç Conor O’Malley’nin (Lewis MacDougall) annesinin hastalığıyla başa çıkmaya çalışırken karşısına çıkan devasa, canlı bir ağaçtan gelen bir canavarla olan ilişkisini anlatıyor. Canavar, Conor’a hayatın karmaşıklığı, kayıp ve insan doğasının karmaşıklığı hakkında öğretiler verirken, Connor da içsel duygularını ve gerçeklikle yüzleşmeyi öğrenir.

{17945}

Netflix’teki En İyi Fantastik Filmler

The Witches (Cadılar), Netflix – IMDb: 5.3

Roald Dahl’ın 1983’te yayınlanan klasik kitabı “The Witches”tan uyarlanan filmin başrolünde Anne Hathaway var. Annesini kaybettikten sonra anneannesiyle yaşamaya başlayan yedi yaşındaki bir çocuk, cadıların gerçek olduğunu keşfeder. Büyük cadının çocukları fareye çevirme planını engellemeye çalışan çocuğun hikâyesi biraz korkunç, biraz eğlenceli, oldukça da fantastik.

The Mummy (Mumya), Netflix – IMDb: 7.1

1923 yılında geçen film, izleyenleri Antik Mısır’a ve firavunların dünyasına götürüyor. Üç bin yıl öncesinde yaşamış firavunları, okuduğu eski bir kitap yüzünden yanlışlıkla canlandıran Evelyn, korkunç bir maceranın da başlamasına neden olur. Firavunların yarım kalmış hayatlarına, intikamlarına maruz kalan maceraperestler bunu durdurmak zorundadır.

The Dark Knight Trilogy (Kara Şövalye Üçlemesi), Netflix – IMDb: 9.0

“Kara Şövalye Serisi”, Christopher Nolan’ın Batman filminden oluşan bir settir. “Batman Begins” (2005), “The Dark Knight” (2008) ve “The Dark Knight Rises” (2012) filmlerini içerir. Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman ve Cillian Murphy her üç filmde de rol almıştır.

PK, Netflix – IMDb: 8.1

Bollywood’un dahiyane ismi Aamir Khan’ın başrolünde olduğu film, dünyaya gelen insan formundaki bir uzaylının onu alacak olan araçla irtibatını koparmasıyla başlıyor. Uzaylı PK’in insanlığı çok güzel detaylarla sorguladığı filmde, tanrıdan aşka insanların gündemindeki olayları farklı bir şekilde gösteriyor.

{37175}

The Old Guard (Eski Muhafız), Netflix – IMDb: 6.6

Charlize Theron’un en yeni yapımlarından “The Old Guard”, ölümsüz bir kadın savaşçının hikâyesini anlatıyor. Yüzlerce yıldır hayatta olan Andy (diğer adıyla İskitli Andromache) tarihin en önemli olaylarına şahitlik etmiş, süper yetenekleri olan bir kadındır. Ölümsüzlüğü hediye gibi görünse de aslında bunun dezavantajları da vardır. Kendisi gibi ölümsüz olan en yakın arkadaşının cadı olmakla suçlanıp öldürülmesinin acısı da her zaman Andy ile geliyor.

Back to the Future (Geleceğe Dönüş), Netflix – IMDb: 8.5

Çılgın bilim adamı Dr. Emmett Brown yaptığı zaman makinesiyle büyük bir şey başarmıştır. Zaman makinesini deneyen 17 yaşındaki lise öğrencisi Marty McFly, araba şeklindeki bu makineyle geleceğe gitmek yerine 30 yıl geriye gider. Marty bir yandan geri dönmeye çalışırken bir yandan da geçmiş zamanda yaptığı bir hatayı düzeltmek zorundadır.

The Lord of the Rings: The Return of The King (Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü), Netflix – IMDb: 9.0

J.R.R. Tolkien’in kitaplarından uyarlanan “The Lord of The Rings” üçlemesinin her biri de Peter Jackson yönetmenliğinde çekildi. Fantastik olduğu kadar sürükleyici de olan üçleme, Orta Dünya’ya kötü şans getiren yüzükten kurtulma mücadelesini konu alıyor. İlk filmde yüzükten kurtulmak için Mordor’a gitmek üzere kurulan Yüzük Kardeşliği anlatılırken ikinci film olan İki Kule’de dağılan kardeşlikten sonra neler olduğu anlatılıyor. Serinin son filmi olan Kralın Dönüşü’nde yüzüğün yok edilmesi için yıllardır düşman olan halklar bir araya geliyor.

Jumanji: Welcom To The Jungle (Jumanji: Vahşi Orman), Netflix – IMDb: 7.0

Devam filmleri çekilse de 1995 yapımı olan “Jumanji”, fantastik filmler arasındaki cazibesini koruyor. İki çocuğun oynadığı kutu oyunu sihirli oluyor ve oyun gerçeğe dönüyor. Yıllar önce daha çocukken oyunun içinde mahsur kalan Alan, çocuklar sayesinde oyundan çıkmayı başarıyor. Ama tehlikeli hayvanlar, türlü aksiyonlarla devam eden oyunu durdurmak için oyunu bitirmekten başka çare yoktur.

{45050}

Diğer Platformlarındaki En İyi Fantastik Filmler

The Flash, DiğerIMDb: 7.5

DC evreninin en önemli karakterlerinden birisi olan “The Flash” filminden ilk fragman yayınlandı. 16 Haziran’da seyirciyle buluşacak olan film şimdiden sinemaseverlerde heyecan uyandırıyor. DC evreninin en önemli karakterlerinden birisi olan “The Flash”, kendi filmiyle beyaz perdeye geri dönüyor. Merakla beklenen filmden ilk fragman geldi. Fragmandan görüldüğü kadarıyla “The Flash”, karakterin en önemli roman serisi olan Flashpoint’in bir uyarlaması olacak ve planlanan yeni DC evrenini başlatacak.

Zack Snyder’s Justice League, Diğer – IMDb: 8.0

Normalde 2017 yılında vizyona girmiş olan DC filmi Justice League’in çekimleri sırasında yönetmen Zack Snyder’ın kızı vefat etmiş ve bunun üzerine kalan çekimleri daha önce Avengers’ı da yönetmiş olan Joss Whedon devralmıştı. DC hayranları tarafından film, “yumuşatılmış” bulunmuş, beğenilmemiş ve Whedon’ın versiyonu başarısız bulunmuştu. Yayınlandığı andan itibaren filmin Snyder versiyonunun olduğu ve bu versiyonun yayınlanması gerektiği hayranları tarafından söylenmekteydi. Hatta #ReleaseTheSnyderCut (Snyder’ın kurgusunu yayınlayın) hashtag’i ile gündem olmuştu.

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse), Diğer – IMDb: 7.8

Tercihlerin hayatı nasıl belirlediğine dair çok güzel bir film “Mr. Nobody”. 2092 yılında, son ölümlü insan olarak hayatının sonuna gelen Nemo çocukluğunu hatırlamaya başlar. Başına gelen olayları tercihleriyle değiştirebileceğini keşfeden Nemo’nun anılarına gerçeküstü bir kurgu da eşlik ediyor.

{24610}

The BFG, Diğer – IMDb: 6.4

“The BFG”, bir dev ve küçük bir kızın arkadaşlığını konu alıyor. Çocukları yemesiyle bilinen devlerden biri olan ama kendini diğer devlerden farklı ve “Big Friendly Giant” olarak tanıtan dev, yalnızlığını kaçırdığı küçük kızla paylaşır. Fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan “The BFG”nin yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg var.

Aladdin, Diğer – IMDb: 7.0

Klasik masaldan uyarlanan Guy Ritchie filmi; uçan halı, sihirli lamba oldukça fazla oryantal doku etrafında şekilleniyor. Parasızlık yüzünden hırsızlık yaparak yaşamaya çalışan Aladdin’in hayatı karşısına Prenses Yasemin ve pazardan aldığı lamba ile değişir. Lambadan sürpriz şekilde çıkan cin, Aladdin’in üç dileğini de yerine getirecektir. Başrolünde cin olarak Will Smith’i gördüğümüz Aladdin filminde, Naomi Scott ve Mena Massoud da yer alıyor.

Hugo, Diğer – IMDb: 7.5

Paris’te tren istasyonunda yaşayan bir çocuk olan Hugo, istasyondaki saatlerden sorumludur. Günün birinde saatleri tamir etmek zorunda kalınca karşısına fantastik ve bir o kadar da gizemli olaylar çıkacaktır. Martin Scorsese’nin filmi Hugo, ustalara saygı tarzındaki sahneleri ve beş farklı daldaki Oscar’ıyla kesinlikle izlenmeli.

What Dreams May Come, Diğer – IMDb: 6.9

Chris Nielsen (Robin Williams) ve eşi Annie (Annabella Sciorra) mutlu bir evliliğe sahiptir, ancak bir trajedi sonucu hayatları altüst olur. Chris, ani bir şekilde öldüğünde cennet gibi bir dünyaya uyanır, ancak Annie’nin kendisini kaybetmesi sonucu ona ulaşmak için cehenneme kadar gitmeye karar verir. Film, ölümün ardından yaşamın nasıl devam ettiğini anlatan etkileyici bir hikayeyi konu alır. Ayrıca Robin Williams’ın çarpıcı performansı ve ölüm ve aşk üzerine dokunaklı bir anlatı sunmasıyla da hatırlanır.

{45791}

Big Fish, Diğer – IMDb: 8.0

Edward Bloom (Ewan McGregor/Albert Finney) adında yaşlı bir adamın, oğlu Will (Billy Crudup) ile ilişkisini anlatan bu dokunaklı hikaye, gerçek ile masalın iç içe geçtiği bir dünyaya davet ediyor. Edward’ın hayatı boyunca anlattığı fantastik hikayelerin gerçeklik payı sorgulanırken, baba-oğul ilişkisi de derinlemesine inceleniyor. Tim Burton’ın karakteristik vizyonu ve görsel estetiği, filmi büyüleyici bir görsel deneyim haline getirirken, oyuncuların performansları da duygusal bir bağ kurmamıza olanak tanır. “Big Fish,” hayatın ve anıların büyüsünü vurgulayarak, gerçeklik ile hayal arasındaki ince çizgiyi keşfederken izleyicilere unutulmaz bir yolculuk sunuyor.

Where the Wild Things Are (Arkadaşım Canavar), Diğer – IMDb: 6.7

Maurice Sendak’ın klasik çocuk kitabından uyarlanan ve Spike Jonze tarafından yönetilen bir fantastik drama filmidir. Max adlı genç bir çocuğun hayal gücünün sınırlarını keşfettiği bir hikayeyi anlatır. Ailevi sorunlarla boğuşan Max, evinden kaçar ve kendisini ormanda, devasa ve duygusal yaratıkların yaşadığı bir dünyada bulur. Max, bu yaratıklarla dostluk kurar ve kendi içsel dünyasını keşfederken onların lideri olur. Film, çocukluğun karmaşıklığını, hayal gücünün gücünü ve insan ilişkilerinin derinliğini derinlemesine incelerken, görsel açıdan büyüleyici bir deneyim sunar.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları