Doğaüstü Bir Dünya: En İyi Fantastik Filmler

En İyi Fantastik Film Önerileri

Kurgusu, senaryosu ve sahneleriyle gerçeküstü bir dünya izlemek isteyenler için en iyi fantastik filmleri sıraladık.

İzleyenleri bambaşka ortamlara götüren fantastik filmler eğlenceli, akıcı ve bir o kadar da büyüleyici. Alışageldiğimiz dünyadan çok daha başka konuları olan fantastik filmler arasında dramatik, aksiyonlu ve romantik sevenler için de farklı seçenekler var.

Justice League: The Snyder Cut / Zack Snyder’s Justice League (IMDb:8,4)

 

Normalde 2017 yılında vizyona girmiş olan DC filmi Justice League’in çekimleri sırasında yönetmen Zack Snyder’ın kızı vefat etmiş ve bunun üzerine kalan çekimleri daha önce Avengers’ı da yönetmiş olan Joss Whedon devralmıştı. DC hayranları tarafından film, “yumuşatılmış” bulunmuş, beğenilmemiş ve Whedon’ın versiyonu başarısız bulunmuştu. Yayınlandığı andan itibaren filmin Snyder versiyonunun olduğu ve bu versiyonun yayınlanması gerektiği hayranları tarafından söylenmekteydi. Hatta #ReleaseTheSnyderCut (Snyder’ın kurgusunu yayınlayın) hashtag’i ile gündem olmuştu. Beklenen bu versiyon 4 saatlik bir film olarak 18 Mart 2021 tarihinde HBO Max’te yayınlandı.

The Witches (IMDb: 5,4)

 

Roald Dahl'ın 1983’te yayınlanan klasik kitabı The Witches'tan uyarlanan filmin başrolünde Anne Hathaway var. Annesini kaybettikten sonra anneannesiyle yaşamaya başlayan yedi yaşındaki bir çocuk, cadıların gerçek olduğunu keşfeder. Büyük cadının çocukları fareye çevirme planını engellemeye çalışan çocuğun hikâyesi biraz korkunç, biraz eğlenceli, oldukça da fantastik.

Mr. Nobody, Bay Hiçkimse (IMDb: 7,8)

 

Tercihlerin hayatı nasıl belirlediğine dair çok güzel bir film Mr. Nobody. 2092 yılında, son ölümlü insan olarak hayatının sonuna gelen Nemo çocukluğunu hatırlamaya başlar. Başına gelen olayları tercihleriyle değiştirebileceğini keşfeden Nemo’nun anılarına gerçeküstü bir kurgu da eşlik ediyor.

Alice in Wonderland, Alice Harikalar Diyarında (IMDb: 6,4)

 

19 yaşındaki Alice’in bir gün duvardaki delikten geçerek fantastik bir dünyaya adım atmasını anlatan film, sihirli detaylarla dolu. Gerçek dünyayı sorgulatan filmin konusu ve görsel başarısı kadar etkileyici karakterleri de izlemeye değer. Sihirli dünyada Alice’in karşısına çıkan Çılgın Şapkacı, Beyaz ve Kırmızı Kraliçe, Sırıtan Kedi, Tweedledum ve Tweedledee ve daha birçoğu filmi farklılaştıran detaylardan.

 

The Mummy, Mumya (IMDb: 7,0)

 

1923 yılında geçen film, izleyenleri Antik Mısır’a ve firavunların dünyasına götürüyor. Üç bin yıl öncesinde yaşamış firavunları, okuduğu eski bir kitap yüzünden yanlışlıkla canlandıran Evelyn, korkunç bir maceranın da başlamasına neden olur. Firavunların yarım kalmış hayatlarına, intikamlarına maruz kalan maceraperestler bunu durdurmak zorundadır.

About Time, Zamanda Aşk (IMDb: 7,8)

 

Eğer Rachel McAdams filmlerini seviyorsanız romantizmi va fantastik kurguyu bir araya getiren bu filme bayılacaksınız. 21 yaşına geldiğinde aile erkeklerinin sırrı olan dolap içerisinde zaman değiştirmeyi öğrenen Tim hayatını bu şekilde değiştirmeye başlar. Çoğu zaman güzel sonuçlar alsa da zamanı geri almak her zaman ona istediğini vermez.

Maze Runner, Labirent: Ölümcül Kaçış (IMDb: 6,8)

 

Bir grup genç, ayrı ayrı olarak kendilerini bir labirentin ortasında bulurlar. Nasıl geldiklerini hatırlamayan, hafızaları silinmiş gençleri, labirentin kapılarının açılmasıyla çok daha başka mistik olaylar beklemektedir. Tehlikelerden korunmaya çalışırken bir yandan da labirentten çıkmaya çalışırken onları hoş olmayan sürprizler de beklemektedir.

 

PK (IMDb: 8,1)

 

Bollywood’un dahiyane ismi Aamir Khan’ın başrolünde olduğu film, dünyaya gelen insan formundaki bir uzaylının onu alacak olan araçla irtibatını koparmasıyla başlıyor. Uzaylı PK’in insanlığı çok güzel detaylarla sorguladığı filmde, tanrıdan aşka insanların gündemindeki olayları farklı bir şekilde gösteriyor.

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, Narnia Günlükleri: Aslan, Cade ve Dolap (IMDb: 6,9)

 

Savaştan kaçmak için aileleinden ayrılan dört çocuk, yaşadıkları yeni evde gizemli bir dolap keşfederler. Dolabın içinden geçerek fantastik detaylarla dolu ülke Narnia’ya ulaşırlar. Bir zamanlar çok güzel olan Narnia, kraliçeleri yüzünden şimdilerde korku içinde yaşamaktadır. Narnia serisinin, birbirinden fantastik detaylarla dolu The Voyage of the Dawn Treader ve Prince Caspian adıyla iki filmi daha bulunuyor.

The Old Guard, Eski Muhafız (IMDb:6,6)

 

Charlize Theron’un en yeni yapımlarından The Old Guard, ölümsüz bir kadın savaşçının hikâyesini anlatıyor. Yüzlerce yıldır hayatta olan Andy (diğer adıyla İskitli Andromache) tarihin en önemli olaylarına şahitlik etmiş, süper yetenekleri olan bir kadındır. Ölümsüzlüğü hediye gibi görünse de aslında bunun dezavantajları da vardır. Kendisi gibi ölümsüz olan en yakın arkadaşının cadı olmakla suçlanıp öldürülmesinin acısı da her zaman Andy ile geliyor.

 

The Addams Family, Addams Ailesi (IMDb:6,9)

 

1991 yapımı film hem komik hem fantastik hem de korkunç. Gomez ve Marticia’nın yeni doğan bebekleri, çiftin hayatlarında birçok şeyi değiştirir. Değişen şeylerden biri de dadılarının ardındaki gizemdir...

Ghostbusters, Hayalet Avcıları (IMDb: 7,8)

 

Ghostbusters, hayaletler ve onları yakalamak üzerine fantastik, bir o kadar da eğlenceli film. Üç parapsikoloji profesörü, yaptıkları hayalet araştırmaları yüzünden üniversiteden kovulurlar. Ama hayalet tehdidin farkında olan profesörler işin peşini bırakmaz ve New York’u hayaletlerin saldırısından korumak için ellerinden geleni yaparlar.

Life of Pi, Pi’nin Yaşamı (IMDb: 7,9)

 

Hindistan’daki hayvanat bahçelerini daha iyi yaşam şartları için Kanada’ya taşımaya çalışan aile, tüm hayvanları da yanına alarak deniz yolculuğuna çıkarlar. Okyanusta çıkan fırtınada gemileri su almaya başlayınca ailenin oğlu Pi, filikaya binerek kendini kurtarır. Kazadan kurtulan Bengal kaplanıyla birlikte filikada kurtulmayı bekleyen Pi, bir yandan da kaplana yem olmamaya çalışır. İnsan duyguları, yaşamı içerisindeki çelişkilere farklı bir açıdan yaklaşan film sonunda oldukça şaşırtıyor.

 

Avatar (IMDb: 7,8)

 

Eğer imkân varsa mutlaka 3D olarak izlenmesi gereken bir film Avatar. James Cameron imzalı fantastik film gerçeküstü gezegen olan Pandora’da geçiyor. Na’vi ırkını incelemek için onların formuna giren eski asker Jake, Pandora’nın ve kazandığı güçlerinin büyüsüne o kadar kapılır ki katıldığı programın aksine hareket etmeye başlar.

The Curious Case of Benjamin Button, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi (IMDb: 7,8)

 

Brad Pitt ve Cate Blanchett’i bir araya getiren film oldukça ilginç bir hayatı konu alıyor. Yaşlı bir adam formunda doğan Benjamin Button, büyürken aslında gittikçe gençleşir. Görünümü yüzünden ailesinin ucube diyerek istemediği Benjamin, evlatlık ailede çok daha mutlu olur. Yaşlanırken de aslında gençleşir. İnsan hayatına farklı bir açıdan bakan film gerçeküstü olsa da hayata dair düşündürüyor.

The BFG (IMDb: 6,4)

 

The BFG, bir dev ve küçük bir kızın arkadaşlığını konu alıyor. Çocukları yemesiyle bilinen devlerden biri olan ama kendini diğer devlerden farklı ve ‘Big Friendly Giant’ olarak tanıtan dev, yalnızlığını kaçırdığı küçük kızla paylaşır. Fantastik bir dünyanın kapılarını aralayan The BFG’nin yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg var.

 

Beetlejuice (IMDb: 7,5)

 

1988 yapımı Beetlejuice’u izlerken kostümlerinden, sahnelerden ve Oscar ödüllü makyajlardan da gözünüzü alamıyorsunuz. Yeni evli çift bir kazada hayatlarını kaybederler ama ruhları evlerinde yaşamaya devam eder. Evin yeni sahipleri olmasını istemeyen Adam ve Barbara, onları korkutup kaçırmak için kötü ruh olan Beetlejuice’tan yardım isterler. Ama ruh sadece yeni ev sahiplerine değil onlara da bela olur.

Harry Potter Serisi

 

Bebekken annesi ve babasını Voldemort’un laneti yüzünden kaybeden Harry Potter, muggle olan teyzesi ve eniştesi tarafından, oldukça kötü şartlarda büyütülür. 11 yaşına geldiğinde ise cadılar ve büyücülük okulu olan Hogwarts’tan davet alınca hayatı değişir ve sihirle kaplı dünyayla tanışır. Sihirli dünyanın tüm güzelliğinin yanında Harry’nin baş etmesi gereken, tüm sihir dünyasının da korkusu olan Voldemort gibi bir düşmanı vardır. Yedi kitap ve sekiz film ile oldukça geniş bir hayran kitlesi olan Harry Potter, fantastik dünyasıyla her yaşa hitap eden bir yapım.

Oz the Great and Powerful, Muhteşem ve Kudretli Oz (IMDb: 6,3)

 

Vizyona girdiği yıl oldukça ses getiren Oz the Great and Powerful’un başrollerinde James Franco, Mila Kunis, Michelle Williams ve Rachel Weisz var. Sıcak hava balonuyla yolculuğa çıkan amatör sihirbaz Oscar, fırtınaya denk gelince sihirli ülke Oz’da kendini bulur. Kendini bu ülkede yetenekli bir büyücü olarak tanıtsa da karşısında güçleri olan ve gerçekleri ortaya çıkaracak üç güzel büyücü bulacaktır.

 

Back to the Future, Geleceğe Dönüş (IMDb: 8,5)

 

Çılgın bilim adamı Dr. Emmett Brown yaptığı zaman makinesiyle büyük bir şey başarmıştır. Zaman makinesini deneyen 17 yaşındaki lise öğrencisi Marty McFly, araba şeklindeki bu makineyle geleceğe gitmek yerine 30 yıl geriye gider. Marty bir yandan geri dönmeye çalışırken bir yandan da geçmiş zamanda yaptığı bir hatayı düzeltmek zorundadır.

The Lord of the Rings, Yüzüklerin Efendisi (IMDb: 8,8)

 

J.R.R. Tolkien’in kitaplarından uyarlanan The Lord of the Rings üçlemesinin her biri de Peter Jackson yönetmenliğinde çekildi. Fantastik olduğu kadar sürükleyici de olan üçleme, Orta Dünya’ya kötü şans getiren yüzükten kurtulma mücadelesini konu alıyor. İlk filmde yüzükten kurtulmak için Mordor’a gitmek üzere kurulan Yüzük Kardeşliği anlatılırken ikinci film olan İki Kule’de dağılan kardeşlikten sonra neler olduğu anlatılıyor. Serinin son filmi olan Kralın Dönüşü’nde yüzüğün yok edilmesi için yıllardır düşman olan halklar bir araya geliyor.

Twilight, Alacakaranlık (IMDb: 5,2)

 

Stephenie Meyer’ın dört farklı kitaptan oluşan fantastik serisinden uyarlanan Twilight, vampir konulu filmlerden. Bella Swan ve yeni başladığı okulunda tanıştığı Edward Cullen arasında karşı konulamaz bir elektrik vardır. Ama aralarındaki ilişkiye engel olansa Edward’ın aslında vampir olması ve bu aşkın Bella’ya hiç iyi gelmeyeceğidir.

 

Fantastic Beasts and Where to Find Them, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar (IMDb: 7,3)

 

Harry Potter filmlerinin devamı diyebileceğimiz Fantastic Beasts and Where to Find Them, J.K. Rowling’in - Harry Potter’da da derslerde okutulduğunu gördüğümüz- aynı isimli kitabından ilham alınarak senaryolaştırılmış. Fantastik canavarlara ilgili olan Newt Scamander’ın (Eddie Redmayne) yeni araştırmalar için New York’a gelişiyle başlayan film, büyücülük dünyasını karıştıran olaylarla devam ediyor. Fantastic Beasts’in ikinci filmi The Crimes of Grindelwald’e ise Johnny Depp ve Jude Law da karşımıza çıkıyor.

Midnight in Paris, Paris’te Gece Yarısı (IMDb: 7,7)

 

Tamamen zıt karakterlere sahip olduğu nişanlısı ve onun ailesiyle Paris’e giden Gil’i oldukça sürprizli geceler beklemektedir. Üzerinde çalıştığı yeni kitabına ilham bulamayınca Paris sokaklarında dolaşmaya çıkan Gil kendini bir anda 1920’lerde bulur. Dönemin sanatçılarıyla geçen film, harika sahneler ve repliklere sahip. Senaryo ve yönetmenliğini Woody Allen’ın üstlendiği filmin fantastik yanına Parizyen izler de eklenince harika oluyor.

Edward Scissorhands (IMDb: 7,9)

 

Tim Burton’ın en klasikleşmiş filmlerinden biri olan Edward Scissorhands, bir diğer adıyla Makas Eller; Johnny Depp ve Winona Ryder’ı bir araya getiren bir yapım. Bir mucit tarafından tasarlanan Edward, daha elleri bitmeden mucidini kaybedince elindeki metallerle kalmıştır. Günün birinde karşılaştığı bir kadın onu kendi yaşadığı evine götürünce de ikilinin fantastik macerası başlar.

 

Jumanji: Welcom to the Jungle, Jumanji: Vahşi Orman (IMDb: 7,0)

 

Devam filmleri çekilse de 1995 yapımı olan Jumanji, fantastik filmler arasındaki cazibesini koruyor. İki çocuğun oynadığı kutu oyunu sihirli oluyor ve oyun gerçeğe dönüyor. Yıllar önce daha çocukken oyunun içinde mahsur kalan Alan, çocuklar sayesinde oyundan çıkmayı başarıyor. Ama tehlikeli hayvanlar, türlü aksiyonlarla devam eden oyunu durdurmak için oyunu bitirmekten başka çare yoktur.

Aladdin (IMDb: 7,0)

 

Klasik masaldan uyarlanan Guy Ritchie filmi; uçan halı, sihirli lamba oldukça fazla oryantal doku etrafında şekilleniyor. Parasızlık yüzünden hırsızlık yaparak yaşamaya çalışan Aladdin’in hayatı karşısına Prenses Yasemin ve pazardan aldığı lamba ile değişir. Lambadan sürpriz şekilde çıkan cin, Aladdin’in üç dileğini de yerine getirecektir. Başrolünde cin olarak Will Smith’i gördüğümüz Aladdin filminde, Naomi Scott ve Mena Massoud da yer alıyor.

Groundhog Day, Bugün Aslında Dündü (IMDb: 8,0)

 

TV yıldızı olan Phil (Bill Murray) etrafındaki herkese kibirli davranan ve halka karışmayı hiç sevmeyen biridir. Günün birinde kanalı tarafından şehir dışında düzenlenen bir festivale katılmak zorunda kalan Phil, kar fırtınası yüzünden kasabadan ayrılamaz. Ama onu bekleyen asıl sürpriz her sabah kalktığında aynı günü yaşayacak olmasıdır.

Hugo (IMDb: 7,5)

 

Paris’te tren istasyonunda yaşayan bir çocuk olan Hugo istasyondaki saatlerden sorumludur. Günün birinde saatleri tamir etmek zorunda kalınca karşısına fantastik ve bir o kadar da gizemli olaylar çıkacaktır. Martin Scorsese’nin filmi Hugo, ustalara saygı tarzındaki sahneleri ve beş farklı daldaki Oscar’ıyla kesinlikle izlenmeli.

The Shape of Water, Suyun Sesi (IMDb: 7,3)

 

Dört Oscar ve iki Golden Globe ödülü olan The Shape of Water, konusu kadar sahneleri ve yaratılan ambiyansla da büyülüyor. 1960’larda Amerika’da üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı bir laboratuvarda çalışan Elisa, günün birinde hem suda hem de karada yaşayabilen bir yaratık tasarlandığını fark eder. Zamanla da yaratıkla aralarında farklı bir iletişim olur ve Elisa yaratığı laboratuvardan kurtarmaya çalışır.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.