Gerçeküstü Bir Dünyanın Kapılarını Açan En İyi Fantastik Diziler

En İyi Fantastik Dizi Önerileri

İzleyenleri gerçeküstü bir dünyaya götürecek en iyi fantastik dizileri listeledik.

Sizi gerçek dünyadan sıyırıp dünya dışı varlıklara, doğaüstü güçlere ve tuhaf coğrafyalara sürükleyecek fantastik dizilere hazır olun. En sevilen fantastik dizilerin olduğu listeden hem komedi sevenlere hem de izlerken gerilmek isteyenlere uygun öneriler var. Doğaüstü bir dünyada geçen dizilerin bölümlerini ara vermeden izlemek isteyeceksiniz. Fantastik dizi önerilerini keşfedin.

Supernatural (IMDb: 8,4)

 

Doğaüstü yaratıkları avlayan Winchester kardeşlerin maceraları tam 15 sezon sürüyor. İlk olarak 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, fantastik ve korku-gerilim türü sevenler için mükemmel bir alternatif. Çocuk yaşlarda anneleri bir yaratık tarafından öldürülen Sam ve Dean kardeşlerin babaları da ortadan kaybolunca yeniden bir araya gelirler. Canavarlar, şeytanlar ve tanrıları avlayan kardeşler dünyayı bu yaratıklardan korumayı kendilerine görev biliyorlar.

 

Merlin (IMDb: 7,9)

 

Dizi, tarihin ünlü büyücüsü Merlin’den ilham alınarak hazırlanmış. Büyünün kesinlikle yasak olduğu krallık Camelot’un yöneticisi Kral Arthur ve mistik güçleri hızla güçlenen büyücü Merlin bir şekilde arkadaş olur ve devamında efsaneleşen olaylar gelişir.

 

The Dark Crystal: Age of Resistance (IMDb: 8,5)

 

Jim Henson imzası bulunan Netflix yapımı, izleyenleri bambaşka bir dünyaya götürüyor. Üç Gelfling’in imparator Skeksis’in korkutucu gücüne karşı verdikleri mücadelesinin konu alındığı dizide birbirinden etkileyici sahneler var. Hayali ülke Thra’da geçen fantastik dizide kullanılan kuklaların detaylarına ise hayran olmamak elde değil.

 

Warrior Nun (IMDb: 6,2)

 

Bir Netflix yapımı olan fantastik dizi Warrior Nun, gözlerini morgda açan genç bir kız ile başlıyor. Hayata mucivezi bir şeklilde geri dönen genç kız, süper güçlere sahip olduğunu öğrenir ve bundan sonra Hale Taşıyıcısı olarak şeytan avcısı rahibeler için çalışmaya başlar.

Arrow (IMDb: 7,2)

 

Oldukça zengin ve çapkın Oliver Queen, bir deniz kazasında kaybolur. Herkes onun öldüğünü sanırken o aslında, katillerin atıldığı ıssız bir adada yaşam mücadelesi verir. Tesadüf eseri balıkçıların kurtardığı Oliver, önceki yaşadığı hayata geri döndüğünde ise eski çapkın genç değildir. Kapüşonu ve sırtındaki ok torbasıyla şehri kötülerden korumak için var gücüyle mücadele etmektedir.

Black Mirror (IMDb: 8,8)

 

Black Mirror için yeni dünya düzenindeki fark edilmeyen çarpıklaşmanın dizi yoluyla yansıtılması diyebiliriz. İlk bölümlerinde sosyal medyanın nasıl manipülatif olabildiğini, televizyon programlarının adeta bir girdap yarattığını en karanlık yolla gösteren fantastik dizinin yayınlanan 5’inci sezonunda Miley Cyrus da yer alıyor.

The Stand

 

Aralık ayında yayınlanması planlanan CBS yapımı The Stand, Stephen King’in çok satan romanından uyarlama. Dünya üzerindeki bir salgın sonucu nüfusun yüzde 99’u hayatını kaybeder ve geriye kalanlar da kendi aralarında iyiler ve kötüler olarak ayrılır. Alexander Skansgard, Amber Heard ve Marilyn Manson gibi isimlerin yer aldığı The Stand, fantastik-gerilim türü sevenler için ideal.

Westworld (IMDb: 8,7)

 

Anthony Hopkins, Thandie Newton, Evan Rachel Wood, Ed Harris gibi isimlerin olduğu, iddialı bir yapım Westworld. İlk bakışta oldukça sıradan görünen bir vahşi batı kasabasında geçen Westworld’de yaşayanlar aslında insan görünümlü android robotlardır. İnsanların her türlü kötülük için kullandıkları robotlardan bazıları varoluş nedenlerini sorgulamaya başlayınca kaos çıkar.

Doctor Who (IMDb: 8,6)

 

İlk olarak 1963 yılında yayınlanan BBC yapımı dizi serisi, her sezonunda çıtayı daha da yukarıya çıkaran bir yapım. Farklı Doctor Who karakterlerinin olduğu fantastik ve bilim-kurgu dizisi, dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışan doktorun hikâyelerini anlatıyor. Telefon kulübesini kullanarak zamanda ve uzayda yolculuk yapan Doctor Who’da birçok farklı betimlemeler de dikkatleri çekiyor.  

Raised by Wolves (IMDb: 8,0)

 

Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ı gördüğümüz Raised by Wolves, HBO yapımı. Yeni bir gezegene gelen iki android, beraberinde getirdikleri embriyoların doğmasını sağlıyorlar. Farklı ırklardan çocuklara anne-babalık yapan androidler gelecekte bu çocukların çoğalarak yeni bir medeniyet oluşturmasını umut etmektedir. Ama kimsenin olmadığı bir gezegende çocuk büyütmek androidler için oldukça zor olacaktır.

Game of Thrones (IMDb: 9,3)

 

Tüm zamanların en iddialı yapımlarından biri kesinlikle Game of Thrones. George R. R. Martin’in aynı ismi taşıyan kitaplarından uyarlanan Game of Thrones, yayınlandığı sekiz sezon boyunca hep gündemde kaldı. Dizinin konusu kadar, karakterlerin hayatına dair detayların da anlatılması, diziyi farklılaştıran noktalardan. Yazların ve kışların oldukça uzun sürdüğü Yedi Krallık’ta bitmeyen bir taht kavgası vardır. Dokuz ailenin taht kavgasına eskilerden gelen biri daha dahil olur ve aksiyon başlar. Ejderhalar, kurtlar, farklı aile ilişkilerinin ve ustalıkla yaratılan karakterlerin olduğu, playlist yapmaya değer müziklerin kullanıldığı dizi sadece fantastik sevenlerin değil herkesin izlemesi gereken bir yapım.

The Walking Dead (IMDb: 8,2)

 

Çizgi roman serisinden uyarlanan The Walking Dead’i zombi dizisi olarak özetleyebiliriz. Beyine yerleşen bir virüs yüzünden zombiye dönüşen insanlar tüm medeniyeti tehdit etmektedir. Hayvan ve insan yiyerek yaşayan zombilerden -ya da dizideki adlarıyla aylaklardan- kendilerini koruyan insanları zorlu bir mücadele bekliyor. 10 sezondur yayınlanan ve final yapacak olan dizinin Spin-Off versiyonu World Beyond ise 2023’te yayınlanmaya başlayacak.

Teen Wolf (IMDb: 7,6)

 

Vampir konulu gençlik dizisi Teen Wolf’ün başrolünde Tyler Posey’i izliyoruz. Sıradan bir lise öğrencisi olan Scott bir gece kurt adam tarafından ısırılır ve bir sürü dramanın içerisine düşer. Gerçek hayatı ve iyi olan arasında seçim yapmak zorunda olan genç kurt adamın yeni yetenekleri de vardır.

 

Stranger Things (IMDb: 8,8)

 

Bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolmasının ardından ortaya çıkan gizemli olayları konu alan Stranger Things, çok yeni bir yapım olsa da 1980’ler havasında geçiyor. Oldukça gizemli olayların yer aldığı fantastik dizide doğaüstü güçler, ilginç deneyler ve korkutucu gerçeklerle kurulmuş bir olay örgüsü var.

Heroes (IMDb: 7,5)

 

Yayınlandığı dört sezon boyunca oldukça hayran edinen fantastik bir dizi Heroes. Sıradan insanların aslında süper güçleri olduğunu keşfetmelerini, bunları sindirip kullanmaya başlamalarını konu alan Heroes’ta dünyanın farklı yerlerinden kahramanlar var. Güneş tutulmasıyla değişen hayatların hikâyesini busürükleyici fantastik dizide bulabilirsiniz.

The Witcher (IMDb: 8,2)

 

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin çok satan kitap serisinden uyarlanan The Witcher aynı başarıyı Netflix’te de yakaladı. Mutasyon geçiren canavar avcısı Rivialı Geralt, canavarlardan bile tehlikeli olabilen insanlarla mücadele etmektedir. Bu yolculuğunda da karşısına savaşlar, gizemli bir prenses ve büyücüler çıkar.

 

Outlander (IMDb: 8,4)

 

İkinci dünya savaşında hemşire olarak çalışan Claire, gizemli bir şekilde yüzyıllar öncesine yolculuk yapar. Geldiği zamanda eşini bırakan Claire, yeni hayatında bir İskoç savaşçısı ile evlenmek zorunda kalır. Hem yeni eşine hem de gerçek eşine aşık olan Claire’in hikâyesi romantik, fantastik ve bir o kadar da heyecanlı.

The Good Place (IMDb: 8,2)

 

“Öldükten sonra ne olacak?” sorusuna en eğlenceli cevabı, oldukça fantastik şekilde veren bir dizi The Good Place. Oldukça kötü bir insan olarak hayatını geçiren Eleanor, gözlerini açınca kendini ‘öbür dünyada’ bulur ve olaylar başlar. Anlatılandan çok daha farklı bir yere geçen Eleanor yanlışlıkla iyi insanların ödüllendirildiği dünyaya gelmiştir ve bu karışıklık sayesinde de iyiliği keşfeder.

Once Upon A Time (IMDb: 7,7)

 

Fantastik olduğu kadar heyecanlı bir konusu olan Once Upon A Time, Pamuk Prenses’ten Malefiz’e birçok masal kahramanını içine alıyor. Masal kahramanlarından biri olduğunu anlayan Emma bununla yüzleşmekte oldukça zorlanır. Ama ona düşen çok fazla görev vardır.

 

Lost (IMDb: 8,3)

 

Lost, yayınlandığı ilk günden itibaren çok ses getirdi ve altı sezon boyunca da oldukça konuşuldu. Bir uçak kazasıyla başlayan Lost, ilk bakışta ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesini anlatıyor gibi görünse de aslında gizemli güçler, mistik durumlar ve açıklanamayan olaylar çevresinde dönüyor. ‘See you another world brother’, ‘not Penny’s boat’ replikleri; 4-8-15-16-23-42 sayılarıyla akıllarda kalan Lost herkes tarafından izlenmeli.

The Originals (IMDb: 8,2)

 

En güçlü ve yaşlı vampirlerle tanışmaya hazırlanın. Vampir dizisi sevenlerin bayıldığı The Originals, yüzyıllar önce yaratılan ve en güçlü ırk olan vampir ailesinin hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Çünkü bu vampirlere bir şey olursa diğer vampirlerin hayatı da tehlikeye girecektir.

Chilling Adventures of Sabrina (IMDb: 7,6)

 

Kiernan Shipka’nın başrolünde olduğu dizi fantastik olduğu kadar mistik de. Bildiğimiz genç cadı hikâyesi Sabrina’ya farklı bir senaryoyla yaklaşan dizi, diğer versiyonlarına göre Sabrina’nın korkunç ve şeytani güçlerine odaklanıyor. 16 yaşında cadı olduğunu keşfeden Sabrina, karanlık yönü ve çok sevdiği normal insan olan arkadaşları arasında denge kurmaya çalışmaktadır.

 

Ghosts (IMDb: 7,9)

 

Hayaletlerle dolu bir evde yaşamak korkutucu olduğu kadar fantastik de… Bütçesine uygun ev bulmaya çalışan Alison, bir anda ona miras kalan bir ev olduğunu öğrenir. Şehir dışında ve oldukça büyük olan yeni köşkünde yaşamaya hazırlanan Alison ve eşini bekleyen sürprizse evden ayrılmaya hiç niyeti olmayan yedi hayalettir.

Sense8 (IMDb: 8,3)

 

Son dönemin en ses getiren fantastik yapımlarından biri Sense8. Dünyanın farklı yerlerinden sekiz insanın birbirlerini hissetmesini ve aynı zihinde paylaşabilmesini konu alan dizi ilginç olayları konu alıyor. Farklı karakterlerdeki ve farklı hayatlar yaşayan insanlar tek bir zihinde bir araya gelince içlerindeki iyilikler kadar kötülükler de ortaya çıkıyor.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.