preloader

Gerçeküstü Bir Dünyanın Kapılarını Açan En İyi Fantastik Diziler

02.12.2023
Gerçeküstü Bir Dünyanın Kapılarını Açan En İyi Fantastik Diziler

Yazı Boyutu:

İzleyenleri gerçeküstü bir dünyaya götürecek en iyi fantastik dizileri listeledik. Koltuklarınıza oturun ve kendinizi fantastik bir dünyanın kollarına bırakın…

Sizi gerçek dünyadan sıyırıp dünya dışı varlıklara, doğaüstü güçlere ve tuhaf coğrafyalara sürükleyecek fantastik dizilere hazır olun. En sevilen fantastik dizilerin olduğu listeden hem komedi sevenlere hem de izlerken gerilmek isteyenlere uygun öneriler var. Doğaüstü bir dünyada geçen dizilerin bölümlerini ara vermeden izlemek isteyeceksiniz. Gelin, en iyi fantastik dizileri birlikte keşfedelim.

Amazon Prime Video’daki En İyi Fantastik Diziler

Supernatural (Doğaüstü), Amazon Prime Video – IMDb: 8.4

Doğaüstü yaratıkları avlayan Winchester kardeşlerin maceraları tam 15 sezon sürüyor. İlk olarak 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, fantastik ve korku-gerilim türü sevenler için mükemmel bir alternatif. Çocuk yaşlarda anneleri bir yaratık tarafından öldürülen Sam ve Dean kardeşlerin babaları da ortadan kaybolunca yeniden bir araya gelirler. Canavarlar, şeytanlar ve tanrıları avlayan kardeşler dünyayı bu yaratıklardan korumayı kendilerine görev biliyorlar.

Merlin, Amazon Prime Video – IMDb: 7.9

Dizi, tarihin ünlü büyücüsü Merlin’den ilham alınarak hazırlanmış. Büyünün kesinlikle yasak olduğu krallık Camelot’un yöneticisi Kral Arthur ve mistik güçleri hızla güçlenen büyücü Merlin bir şekilde arkadaş olur ve devamında efsaneleşen olaylar gelişir.

Heroes (Kahramanlar), Amazon Prime Video – IMDb: 7.5

Yayınlandığı dört sezon boyunca oldukça hayran edinen fantastik bir dizi Heroes. Sıradan insanların aslında süper güçleri olduğunu keşfetmelerini, bunları sindirip kullanmaya başlamalarını konu alan Heroes’ta dünyanın farklı yerlerinden kahramanlar var. Güneş tutulmasıyla değişen hayatların hikâyesini bu sürükleyici fantastik dizide bulabilirsiniz.

Good Omens, Amazon Prime – IMDb: 8.0

Neil Gaiman ve Terry Pratchett’in aynı adlı romanından uyarlanan bu dizi, melekler, şeytanlar, kıyamet ve kara mizahı bir araya getiriyor. Hikaye, melek Aziraphale (Michael Sheen) ve şeytan Crowley (David Tennant) arasındaki beklenmedik dostluğu merkezine alıyor. Kara mizah, fantastik öğeler, absürd komedi ve karakter derinliği ile dikkat çeken bir yapım, Michael Sheen ve David Tennant’ın da performansları sayesinde eğlenceli ve sıra dışı bir deneyim sunuyor.

{26709}

BluTV’deki En İyi Fantastik Diziler

Game of Thrones (Taht Oyunları), BluTV- IMDb: 9.3

Tüm zamanların en iddialı yapımlarından biri kesinlikle “Game of Thrones”. George R. R. Martin’in aynı ismi taşıyan kitaplarından uyarlanan “Game of Thrones”, yayınlandığı sekiz sezon boyunca hep gündemde kaldı. Dizinin konusu kadar, karakterlerin hayatına dair detayların da anlatılması, diziyi farklılaştıran noktalardan. Yazların ve kışların oldukça uzun sürdüğü Yedi Krallık’ta bitmeyen bir taht kavgası vardır. Dokuz ailenin taht kavgasına eskilerden gelen biri daha dahil olur ve aksiyon başlar. Ejderhalar, kurtlar, farklı aile ilişkilerinin ve ustalıkla yaratılan karakterlerin olduğu, playlist yapmaya değer müziklerin kullanıldığı dizi sadece fantastik sevenlerin değil herkesin izlemesi gereken bir yapım.

House of the Dragon, BluTV – IMDb: 8.5

George R.R. Martin’in rehberliğinde kitaba olabildiğince sadık kalarak hazırlanan, efsane dizi Game of Thrones’un başarılı spin-off’u, Game of Thrones’da yaşanan olaylardan yaklaşık 172 yıl öncesine, Targaryen Ailesi’nin altın çağına dayanarak, Ejderhaların Dansı adlı iç savaşı ve ailenin taht mücadelesiyle dolu epik bir dönemi konu alıyor.

Disney Plus’taki En İyi Fantastik Diziler

Lost (Kayıp), Disney Plus – IMDb: 8.3

“Lost”, yayınlandığı ilk günden itibaren çok ses getirdi ve altı sezon boyunca da oldukça konuşuldu. Bir uçak kazasıyla başlayan “Lost”, ilk bakışta ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesini anlatıyor gibi görünse de aslında gizemli güçler, mistik durumlar ve açıklanamayan olaylar çevresinde dönüyor. “See you another world brother”, “Not Penny’s boat” replikleri; 4-8-15-16-23-42 sayılarıyla akıllarda kalan “Lost” herkes tarafından izlenmeli.

The Mandalorian, Disney Plus – IMDb: 8.7

Star Wars evreninin en sevilen yapımlarından biri haline gelen “The Mandalorian”; Jedi’ın Dönüşü’nden beş yıl sonra, Yeni Cumhuriyet’in henüz tam olarak kurulmadığı bir dönemde geçiyor.Ana karakter, Mandalorian adlı savaşçıların bir üyesidir ve ismi bilinmeyen bir karakterdir. Kendisine sadece “Mandalorian” veya “Mando” denir. Mandalorian, galaksiyi kaos içinde bırakan ve “Bebek Yoda” olarak da anılan gizemli bir çocuğun (Grogu) korunmasını üstlenir ve Grogu’nun güçleriyle ilgili sırları çözmeye çalışır.

Andor, Disney Plus – IMDb: 8.4

Star Wars evreninde geçen bu dizi sadece Star Wars sevenlerin değil, fantastik dizi seven herkesin bakması gereken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Dizi, Cassian Andor adlı karakterin (Diego Luna) maceralarına odaklanır. Cassian, Galaktik İmparatorluk döneminde bir isyancı olarak savaşmış ve İmparatorluk’a karşı isyanın önemli figürlerinden biri olmuştur fakat dizinin birinci odak noktası Cassian’ın nasıl bir isyancı haline geldiği ve İmparatorluk’un baskıcı rejimine karşı nasıl savaştığına dair derinlemesine bir bakış sunmaktadır.

Loki, Disney Plus – IMDb: 8.2

Tom Hiddleston’ın başrolünde olduğu, Marvel Evreni’nin sevilen karakterlerinden biri olan Loki, Avengers: Endgame filminde Tesseract’ı çaldıktan sonra zamanda yolculuk yaparak TVA (Time Variance Authority) yani Zaman Farklılığı Otoritesi’nin eline düşer. Loki, bu kurumda bir anlaşma yapmak zorunda kalır ve zaman çizgisini düzeltmek için görevlendirilir.

WandaVision, Disney Plus – IMDb: 7.9

Elizabeth Olsen ve Paul Bettany’nin başrollerini paylaştığı dizi, Wanda Maximoff’un aşık olduğu adamı, Vision’u, kaybetmesinin ardından gerçeklikten koparak kendileri için kurdukları alternatif bir dünyayı konu alıyor. İlk altı bölümüyle klasik Amerikan sitcomlarını parodi ediyor. Wanda ve Vision, her bölümde farklı bir sitcom döneminin stilinde hayatlarını sürdürüyorlar.

{23784}

Netflix’teki En İyi Fantastik Diziler

The Dark Crystal: Age of Resistance (Siyah Kristal: Direniş Çağı), Netflix – IMDb: 8.5

Jim Henson imzası bulunan Netflix yapımı, izleyenleri bambaşka bir dünyaya götürüyor. Üç Gelfling’in imparator Skeksis’in korkutucu gücüne karşı verdikleri mücadelesinin konu alındığı dizide birbirinden etkileyici sahneler var. Hayali ülke Thra’da geçen fantastik dizide kullanılan kuklaların detaylarına ise hayran olmamak elde değil.

Black Mirror, Netflix – IMDb: 8.8

“Black Mirror” için yeni dünya düzenindeki fark edilmeyen çarpıklaşmanın dizi yoluyla yansıtılması diyebiliriz. İlk bölümlerinde sosyal medyanın nasıl manipülatif olabildiğini, televizyon programlarının adeta bir girdap yarattığını en karanlık yolla gösteren fantastik dizinin yayınlanan 5’inci sezonunda Miley Cyrus da yer alıyor.

Stranger Things, Netflix – IMDb: 8.8

Bir çocuğun gizemli bir şekilde kaybolmasının ardından ortaya çıkan gizemli olayları konu alan “Stranger Things”, çok yeni bir yapım olsa da 1980’ler havasında geçiyor. Oldukça gizemli olayların yer aldığı fantastik dizide doğaüstü güçler, ilginç deneyler ve korkutucu gerçeklerle kurulmuş bir olay örgüsü var.

The Witcher, Netflix – IMDb: 8.2

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin çok satan kitap serisinden uyarlanan “The Witcher” aynı başarıyı Netflix’te de yakaladı. Mutasyon geçiren canavar avcısı Rivialı Geralt, canavarlardan bile tehlikeli olabilen insanlarla mücadele etmektedir. Bu yolculuğunda da karşısına savaşlar, gizemli bir prenses ve büyücüler çıkar.

Outlander (Yabancı), Netflix – IMDb: 8.4

İkinci dünya savaşında hemşire olarak çalışan Claire, gizemli bir şekilde yüzyıllar öncesine yolculuk yapar. Geldiği zamanda eşini bırakan Claire, yeni hayatında bir İskoç savaşçısı ile evlenmek zorunda kalır. Hem yeni eşine hem de gerçek eşine aşık olan Claire’in hikâyesi romantik, fantastik ve bir o kadar da heyecanlı.

Chilling Adventures of Sabrina, Netflix – IMDb: 7.6

Kiernan Shipka’nın başrolünde olduğu dizi fantastik olduğu kadar mistik de. Bildiğimiz genç cadı hikâyesi Sabrina’ya farklı bir senaryoyla yaklaşan dizi, diğer versiyonlarına göre Sabrina’nın korkunç ve şeytani güçlerine odaklanıyor. 16 yaşında cadı olduğunu keşfeden Sabrina, karanlık yönü ve çok sevdiği normal insan olan arkadaşları arasında denge kurmaya çalışmaktadır.

Sense8, Netflix – IMDb: 8.3

Son dönemin en ses getiren fantastik yapımlarından biri Sense8. Dünyanın farklı yerlerinden sekiz insanın birbirlerini hissetmesini ve aynı zihinde paylaşabilmesini konu alan dizi ilginç olayları konu alıyor. Farklı karakterlerdeki ve farklı hayatlar yaşayan insanlar tek bir zihinde bir araya gelince içlerindeki iyilikler kadar kötülükler de ortaya çıkıyor.

Lucifer, Netflix – IMDb: 8.1

Lucifer Morningstar adlı Şeytan, cehennemi terk edip Los Angeles’a gelir ve lüks bir gece kulübünü işletir. Ancak sıkıcı hayatından sıkılan Lucifer, bir cinayeti çözmeye yardım ederek Los Angeles Polis Departmanı’nda danışmanlık yapmaya başlar. Kendi özel yetenekleri olan doğaüstü güçleri kullanarak suçları çözme yeteneğine sahiptir. Dizi, cinayetleri çözerken, insan doğasını ve ahlaki sorunları sorgulayan eğlenceli, mizahi bir tonla karışık bir polisiye ve fantastik dizi olarak öne çıkıyor. Lucifer’in karmaşık karakteri ve ilişkileri, dizinin çekici ve bağımlılık yapıcı bir yapısıdır. Lucifer, cehennemin efendisinden suçluların avukatına dönüşen bu eğlenceli ve farklı hikayesi ile izleyicileri kendine çekiyor.

Wednesday, Diğer – IMDb: 8.1

Karanlık ve büyülü dünyaların usta yönetmeni Tim Burton’un elinden çıkan heyecan verici bir yapım olan
“Wednesday” dizisi, Addams Ailesi’nin gizemli kızı Wednesday Addams’a odaklanıyor. Wednesday’in bu dünyada hem ailesinin karanlık mirasıyla yüzleşmesini hem de kendi yolunu bulmasını; gotik estetik, kara mizah ve doğaüstü öğelerle dolu bir hikaye anlatıcılığıyla seyirciye sunan dizi tüm dünyada büyük ses getirmeyi başarmış popüler bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

{772483}

Diğer Platformlardaki En İyi Fantastik Diziler

Warrior Nun (Savaşçı Rahibe), Diğer – IMDb: 6.2

Fantastik dizi “Warrior Nun”, gözlerini morgda açan genç bir kız ile başlıyor. Hayata mucivezi bir şeklilde geri dönen genç kız, süper güçlere sahip olduğunu öğrenir ve bundan sonra Hale Taşıyıcısı olarak şeytan avcısı rahibeler için çalışmaya başlar.

Arrow, Diğer – IMDb: 7.2

Oldukça zengin ve çapkın Oliver Queen, bir deniz kazasında kaybolur. Herkes onun öldüğünü sanırken o aslında, katillerin atıldığı ıssız bir adada yaşam mücadelesi verir. Tesadüf eseri balıkçıların kurtardığı Oliver, önceki yaşadığı hayata geri döndüğünde ise eski çapkın genç değildir. Kapüşonu ve sırtındaki ok torbasıyla şehri kötülerden korumak için var gücüyle mücadele etmektedir.

The Stand, Diğer – IMDb: 5.6

Aralık ayında yayınlanması planlanan CBS yapımı “The Stand”, Stephen King’in çok satan romanından uyarlama. Dünya üzerindeki bir salgın sonucu nüfusun yüzde 99’u hayatını kaybeder ve geriye kalanlar da kendi aralarında iyiler ve kötüler olarak ayrılır. Alexander Skansgard, Amber Heard ve Marilyn Manson gibi isimlerin yer aldığı The Stand, fantastik-gerilim türü sevenler için ideal.

Westworld, Diğer – IMDb: 8.7

Anthony Hopkins, Thandie Newton, Evan Rachel Wood, Ed Harris gibi isimlerin olduğu, iddialı bir yapım Westworld. İlk bakışta oldukça sıradan görünen bir vahşi batı kasabasında geçen Westworld’de yaşayanlar aslında insan görünümlü android robotlardır. İnsanların her türlü kötülük için kullandıkları robotlardan bazıları varoluş nedenlerini sorgulamaya başlayınca kaos çıkar.

Doctor Who, Diğer – IMDb: 8.6

İlk olarak 1963 yılında yayınlanan BBC yapımı dizi serisi, her sezonunda çıtayı daha da yukarıya çıkaran bir yapım. Farklı Doctor Who karakterlerinin olduğu fantastik ve bilim-kurgu dizisi, dünyayı daha iyi bir yer yapmaya çalışan doktorun hikâyelerini anlatıyor. Telefon kulübesini kullanarak zamanda ve uzayda yolculuk yapan Doctor Who’da birçok farklı betimlemeler de dikkatleri çekiyor.

Raised by Wolves, Diğer – IMDb: 8.0

Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ı gördüğümüz Raised by Wolves, HBO yapımı. Yeni bir gezegene gelen iki android, beraberinde getirdikleri embriyoların doğmasını sağlıyorlar. Farklı ırklardan çocuklara anne-babalık yapan androidler gelecekte bu çocukların çoğalarak yeni bir medeniyet oluşturmasını umut etmektedir. Ama kimsenin olmadığı bir gezegende çocuk büyütmek androidler için oldukça zor olacaktır.

The Walking Dead, Diğer – IMDb: 8.2

Çizgi roman serisinden uyarlanan “The Walking Dead”i zombi dizisi olarak özetleyebiliriz. Beyine yerleşen bir virüs yüzünden zombiye dönüşen insanlar tüm medeniyeti tehdit etmektedir. Hayvan ve insan yiyerek yaşayan zombilerden -ya da dizideki adlarıyla aylaklardan- kendilerini koruyan insanları zorlu bir mücadele bekliyor. 10 sezondur yayınlanan ve final yapacak olan dizinin Spin-Off versiyonu World Beyond ise 2023’te yayınlanmaya başlayacak.

Teen Wolf (Genç Kurt), Diğer – IMDb: 7.6

Vampir konulu gençlik dizisi “Teen Wolf”ün başrolünde Tyler Posey’i izliyoruz. Sıradan bir lise öğrencisi olan Scott bir gece kurt adam tarafından ısırılır ve bir sürü dramanın içerisine düşer. Gerçek hayatı ve iyi olan arasında seçim yapmak zorunda olan genç kurt adamın yeni yetenekleri de vardır.

The Good Place, Diğer – IMDb: 8.2

“Öldükten sonra ne olacak?” sorusuna en eğlenceli cevabı, oldukça fantastik şekilde veren bir dizi “The Good Place”. Oldukça kötü bir insan olarak hayatını geçiren Eleanor, gözlerini açınca kendini ‘öbür dünyada’ bulur ve olaylar başlar. Anlatılandan çok daha farklı bir yere geçen Eleanor yanlışlıkla iyi insanların ödüllendirildiği dünyaya gelmiştir ve bu karışıklık sayesinde de iyiliği keşfeder.

Once Upon A Time (Bir Varmış Bir Yokmuş), Diğer – IMDb: 7.7

Fantastik olduğu kadar heyecanlı bir konusu olan “Once Upon A Time”, Pamuk Prenses’ten Malefiz’e birçok masal kahramanını içine alıyor. Masal kahramanlarından biri olduğunu anlayan Emma bununla yüzleşmekte oldukça zorlanır. Ama ona düşen çok fazla görev vardır.

The Originals, Diğer – IMDb: 8.2

En güçlü ve yaşlı vampirlerle tanışmaya hazırlanın. Vampir dizisi sevenlerin bayıldığı “The Originals”, yüzyıllar önce yaratılan ve en güçlü ırk olan vampir ailesinin hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Çünkü bu vampirlere bir şey olursa diğer vampirlerin hayatı da tehlikeye girecektir.

Ghosts, Bein Connect – IMDb: 8.4

Hayaletlerle dolu bir evde yaşamak korkutucu olduğu kadar fantastik de… Bütçesine uygun ev bulmaya çalışan Alison, bir anda ona miras kalan bir ev olduğunu öğrenir. Şehir dışında ve oldukça büyük olan yeni köşkünde yaşamaya hazırlanan Alison ve eşini bekleyen sürprizse evden ayrılmaya hiç niyeti olmayan yedi hayalettir.

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları