preloader

New York’ta Geçen En İyi Filmler

01.02.2023
New York’ta Geçen En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

Birçok filme ilham veren New York’ta geçen en iyi ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri keşfedin.

Hafızanızda yer edinecek ve New York’un etkileyici güzelliğine kapılıp orada yaşama veya oraya gitme isteği uyandıracak birbirinden değerli New York’ta geçen filmleri listeledik.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), Netflix – IMDb: 8.3

2004 yapımı “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” filmi, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın hikayesini anlatıyor. Başrollerinde Jim Carrey, Kate Winslet ve Kirsten Dunst’ın yer aldığı film, izleyenleri dönemin New York’una sürüklüyor.

Night at the Museum (Müzede Bir Gece), Apple TV – IMDb: 6.4

New York’ta bulunan Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde 2006 yılında çekilen “Night at the Museum” filmi, işsiz ve yeni boşanmış olan Larry Daley karakterinin güvenlik görevlisi olarak işe başladığı müzede hırsızlar ile yaşadığı macerayı ele alıyor.

Elf, Apple TV – IMDb: 7.1

2003 yılında yayınlanan ve günümüze kadar izini bırakan “Elf” filmi, New York’ta geçen filmlerden sadece biri. Filmde, Kuzey Kutbu’nda yaşayan ve bir elf olduğunu sanan Buddy’nin yaşı ilerledikçe boyu da büyümeye başlar ve bir insan olduğu gerçeği ortaya çıkar. Bu durum üzerine Buddy, esas babasını bulmak amacıyla New York’a gelir. Kendi büyüdüğü dünyaya hiç benzemeyen New York’ta yeni bir baba, yeni bir anne ve bir kardeş kazanır. Ancak Buddy’i bu yeni dünyada en çok endişelendiren, insanların Noel’e karşı olan inançlarının çok zayıf olmasıdır.

{23930}

Breakfast at Tiffany’s (Tiffany’de Kahvaltı), Apple TV – IMDb: 7.6

Film, sosyetenin renkli siması Holly Golightly’nin New York’taki apartmanına taşınan genç bir yazara aşık olmasını konu almaktadır. Aslında istediği her erkeğin ilgisini çekebilen bir kadın olan Holly, eğlenceli gecelerin sabahında, mücevher dükkânı olan Tiffany vitrininin önünde kahvaltısını yapmaktadır. Ancak bir gün Paul isimli genç adamı görür.

Taxi Driver (Taksi Şoförü), Blu TV – IMDb: 8.2

Vietnam savaşını görüp geçirmiş ancak hâlâ etkilerini üstünden atamamış bir askerin, New York’ta geceleri taksi şoförlüğü yaparken gördüğü ve adaletsiz, pis olduğunu düşündüğü dünyaya uyum sağlayamamasını anlatılıyor.

Manhattan, Diğer – IMDb: 7.8

Film; her şeyin mümkün olabileceği bir şehir olan New York’ta mutluluğu, aşkı arayan bir televizyon yazarını ve onun flört hayatına dair ilginç detaylar konu alınıyor.

{773549}

New York, I Love You (New York, Seni Seviyorum), Diğer – IMDb: 6.2

Kalabalık nüfusu ile New York’ta anlatılabilecek sayısız hikâye var. “New York, I Love You” filmi bu sayısız hikâyelerden sadece on bir tanesini kısa film şeklinde bizlere aktarıyor. Birçok ünlü aktör ve herkesin zevkine uygun olabilecek konular mevcut, o yüzden şehri anlamaya tanımaya yardımcı ya da daha öncesinde burada bulunmuş olanların özlemini pekiştiren ve New York’a acilen bilet almaya teşvik edebilecek bir film.

Sweet November (Kasımda Aşk Başkadır), Diğer – IMDb: 6.7

Nelson, ehliyet almak için girdiği bir sınavda Sara isimli güzel ve eğlenceli bir kızla tanışır. Sara, Nelson’dan en azından bir ay boyunca onunla yaşamasını istemektedir. Teklifi kabul eden Nelson; Sara ile birlikte yaşamaya başlar ve ikili kısa sürede birbirlerine aşık olurlar.

Home Alone 2: Lost in New York (Evde Tek Başına 2), Apple TV – IMDb: 6.8

Ailesinden farklı bir uçağa yanlışlıkla binip New York’a giden Kevin, yine ailesinden ayrı ve yalnız kalmıştır. Neyse ki inandırıcı yalanları ve babasının kredi kartları onun bir otele yerleşmesine ve eğlenmesine mani olmamıştır.

{773763}

Scent Of A Woman (Kadın Kokusu), Netflix – IMDb: 8.0

Charlie isimli kolej öğrencisi paraya ihtiyacı olduğu için kör olan bir adama bakıcılık yapmaya karar verir. Ama bu iş beklediği gibi basit bir iş olmayacaktır. Çünkü bakımı için yardımcı olacağı emekli yarbay Frank hafta sonu için çoktan özel bir plan ayarlamıştır.

You’ve Got Mail (Mesajınız Var), Apple TV – IMDb: 6.7

Kalabalıklar içindeki New York’ta yalnız hisseden bir insan olan Joe, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Chat sitesinde, kendine ait ve çocuk kitapları satan bir kitapçı kadınla tanışan Joe’nin hayatı bir anda değişir.

Goodfellas (Sıkı Dostlar), Apple TV – IMDb: 8.7

“Goodfellas”, büyük bir mafya filmlerinden biridir ve New York City’de gerçekçilik içinde çekilmiştir. Filmin konusu, Henry Hill ve iki arkadaşının birlikte bir soyguna kalkışmasını ve gözü yükseklerde olan Henry’nin diğer iki arkadaşını öldürüp mafya sektörü içerisinde yükselmesini anlatmaktadır.

{33497}

When Harry Met Sally (Harry Sally İle Tanıştığında), Diğer – IMDb: 7.6

Bir yolculukta tanışan Harry ve Sally; sohbet ederken aslında aynı üniversiteden mezun olduklarını ve sonrasında hiç karşılaşmadıklarını fark eder. Konuşma ilerledikçe karşı cinsten iki insanın arkadaş olup olamayacakları üzerine derin bir konuya girerler.

The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer), Diğer – IMDb: 6.9

New York’ta moda dünyasının etkileyici karmaşasında, Andy aslında yüzlerce kızın istediği bir işe şans eseri sahip olur. Bununla da kalmaz kendini muhteşem güzellikte ve bakımlı kadınların içerisinde bulur. Üstüne de moda dünyasının en güçlü ismi Miranda Priestly’nin asistanı olmuştur ya da uşağı da denilebilir.

King Kong, Amazon Prime – IMDb: 7.2

Kafatası Adası’na giden Carl Denham, halinden oldukça memnundur. Bir film üzerinden çalışan Denham buradan daha güzel bir yer bulamayacağına emin olur ve yeniden çalışmalara başlar. Sonunda başrolünü de bulur. Ann Darrow’u başrol olarak seçen Denham tüm ekibi toplar ve adaya doğru yola çıkarlar. Ama bir durumdan habersizlerdir. Herkesin gizemli ada demesini bir türlü anlamayan Denham için her şey yolundadır çünkü bir şeyle karşılaşmamıştır. Ya da en azından o ana kadar. Adada yaşayan dev bir goril olduğunu fark etmeleri uzun sürmez. Üstelik bu dev goril Ann’e aşık olur. Amansız bir şekilde Ann’in peşinden koşan goril bu uğurda her şeyi yok etmeye bile hazırdır.

{45050}

West Side Story (Batı Yakası’nın Hikayesi), Apple TV – IMDb: 7.2

1957’de sahnelenen aynı adlı müzikalden uyarlanan “West Side Story”, iki farklı etnik kökenden gelen iki ezeli düşman çetenin birbiriyle rekabetinin yanı sıra bu iki çeteye mensup genç bir çiftin imkansız aşkını anlatıyor.

The Nanny Diaries (Dadım Aşık), Diğer – IMDb: 6.2

“The Nanny Diaries” filmi, üniversiteden mezun olduktan sonra kendi mesleği ile ilgili bir iş bulamayan Annie Braddock’un bir rastlantı sonunda tanıştığı New York’lu zengin bir ailenin küçük oğullarına tam gün dadılık yapmak zorunda kalmasının hikayesini anlatıyor.

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı), Diğer – IMDb: 8.2

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.

{29304}

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları