preloader

Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

17.07.2021
Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

Yazı Boyutu:

The Shawshank Redemption, Unforgiven, The Bucket List gibi filmlerle akıllara kazınan Oscar Ödüllü oyuncu Morgan Freeman’ın en iyi 5 filmi!

Genellikle “bilge yaşlı adam” karakterlerini canlandıran Morgan Freeman, Hollywood’un en fazla tercih edilen yan rol oyuncularından biri. Oyunculuğunun yanı sıra iyi bir anlatıcı da olan Freeman’ı kurgu dışı birkaç yapımda da gördük. Filmografisinin en beğenilen 5 filmini sıraladık.

Driving Miss Daisy – Bayan Daisy ve Şoförü (1989)

Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

Doğrudan tiyatro oyunundan uyarlanan Driving Miss Daisy, 1990 Oscar Ödülleri’nde En İyi Film dahil dört ödülün sahibi olmuştu. Siyahi bir şoför ile Yahudi yaşlı bir kadın arasındaki iletişimi anlatan bu öykü, özellikle diyaloglarıyla dönemin öne çıkan yapımları arasında yer almıştı.

Unforgiven – Affedilmeyen (1992)

Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

“Cehennemde görüşürüz William Munny.”

Geleneksel Western filmlerinin anlatı yapılarını ters yüz eden “revizyonist Western”lerden biri olan Unforgiven, bir anlamda başrolündeki Clint Eastwood’un da geçmişteki filmlerine bir ters bakış niteliğindeydi. Eski bir silahşörün geçmişine dair vicdan kapışmasını ve yaklaşan son davasıyla kendini aklamaya çalışmasını izlediğimiz filmde Morgan Freeman’ın canlandırdığı Ned Logan karakteri, Western türünün “sert erkek” imajını bilinçli bir şekilde bozuyordu.

Seven – Yedi (1995)

Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

“Her sokak köşesinde, her evde, ölümcül bir günah görüyoruz ve umursamıyoruz. Umursamıyoruz çünkü kanıksadık, çünkü olağan. Sabah, öğle ve akşam hoş görüyoruz.”

Türünün en iyileri arasında olan ve kendisinden sonraki birçok filmi de etkileyen yapımdı Seven. Bu kasvetli, korku tonu gittikçe yükselen öykü, Hristiyan öğretilerinde yer alan 7 ölümcül günahı ve onun çağdaş insan hayatındaki izlerini odağına alıyordu. Başrolde Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın rol aldığı Seven, her bakımdan başyapıt tacını hak eden bir filmdi.

Bruce Almighty – Aman Tanrım! (2003)

Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

“Çorbayı ikiye bölmek mucize değildir Bruce, sihirbazlıktır. İki işte çalıştığı halde çocuğunu futbol antrenmanına götürmeye vakit bulan bekar anne mucizedir. ‘Uyuşturcuya hayır, eğitime evet’ diyen bir genç mucizedir. İnsanlar onlar için her şeyi yapmamı istiyorlar ama anlamadıkları şu ki yapacak güçleri var. Bir mucize mi görmek istiyorsun? Mucize sen ol.”

Tanrı’yla tanışan bir adam, kısa bir süreliğine onun güçlerine sahip olur ve dünyayı yönetmeye çalışır. Pek çok dini göndermeyle zamanın en sevilen komedi filmlerinden biri olan yapım, Patch Adams’ın da yönetmeni olan Tom Shadyac tarafından yönetilmişti. Freeman filmde Tanrı rolüyle karşımızdaydı.

Million Dollar Baby – Milyonluk Bebek (2004)

Morgan Freeman’ın En İyi 5 Filmi

“Boksta bir sihir varsa o da dayanıklılığın ötesinde, çatlamış kaburgaların, yırtılmış böbreklerin ve kopmuş retinaların ötesinde savaşmanın büyüsüdür. Senden başka kimsenin görmediği bir rüya için her şeyi riske atmanın büyüsü.”

Katıldığı yıl En İyi Film Oscar’ını alan Milyonluk Bebek, yönetmen Clint Eastwood’un bu daldaki ikinci ödülü olurken, Freeman’a ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirmişti. Boksör olmak isteyen bir kadın olan Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) ile sert mizaçlı antrenörü Frankie Dunn arasındaki iletişimi izlediğimiz bu öyküde Freeman, tıpkı Unforgiven’da olduğu gibi Eastwood’un acımasız dünyasının vicdani yönünü ortaya çıkaran Scrap karakterini canlandırmıştı.

OGGUSTO Sinema Editörü Tayfun Bodur’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Tayfun Bodur
Tayfun Bodur
editörün tüm yazıları