preloader

Morgan Freeman’ın En İyi Filmleri

17.07.2021
Morgan Freeman’ın En İyi Filmleri

Yazı Boyutu:

“The Shawshank Redemption”, “Unforgiven”, “The Bucket List” gibi filmlerle akıllara kazınan Oscar Ödüllü oyuncu Morgan Freeman’ın en iyi filmlerini keşfedin.

Genellikle “bilge yaşlı adam” karakterlerini canlandıran Morgan Freeman, Hollywood’un en fazla tercih edilen yan rol oyuncularından biri. Oyunculuğunun yanı sıra iyi bir anlatıcı da olan Freeman’ı kurgu dışı birkaç yapımda da gördük. Filmografisinin en beğenilen 5 filmini sıraladık.

Driving Miss Daisy (Bayan Daisy ve Şoförü), Diğer – IMDb: 7.3

Doğrudan tiyatro oyunundan uyarlanan “Driving Miss Daisy”, 1990 Oscar Ödülleri’nde En İyi Film dahil dört ödülün sahibi olmuştu. Siyahi bir şoför ile Yahudi yaşlı bir kadın arasındaki iletişimi anlatan bu öykü, özellikle diyaloglarıyla dönemin öne çıkan yapımları arasında yer almıştı.

Unforgiven (Affedilmeyen), Apple TV – IMDb: 8.2

Geleneksel Western filmlerinin anlatı yapılarını ters yüz eden “revizyonist Western”lerden biri olan “Unforgiven”, bir anlamda başrolündeki Clint Eastwood’un da geçmişteki filmlerine bir ters bakış niteliğindeydi. Eski bir silahşorun geçmişine dair vicdan kapışmasını ve yaklaşan son davasıyla kendini aklamaya çalışmasını izlediğimiz filmde Morgan Freeman’ın canlandırdığı Ned Logan karakteri, Western türünün “sert erkek” imajını bilinçli bir şekilde bozuyordu.

Seven (Yedi), Diğer – IMDb: 8.6

Türünün en iyileri arasında olan ve kendisinden sonraki birçok filmi de etkileyen yapımdı “Seven”. Bu kasvetli, korku tonu gittikçe yükselen öykü, Hristiyan öğretilerinde yer alan 7 ölümcül günahı ve onun çağdaş insan hayatındaki izlerini odağına alıyordu. Başrolde Brad Pitt ve Morgan Freeman’ın rol aldığı Seven, her bakımdan başyapıt tacını hak eden bir filmdi.

Bruce Almighty (Aman Tanrım), Diğer – IMDb: 6.8

Tanrı’yla tanışan bir adam, kısa bir süreliğine onun güçlerine sahip olur ve dünyayı yönetmeye çalışır. Pek çok dini göndermeyle zamanın en sevilen komedi filmlerinden biri olan yapım, Patch Adams’ın da yönetmeni olan Tom Shadyac tarafından yönetilmişti. Freeman filmde Tanrı rolüyle karşımızdaydı.

Million Dollar Baby (Milyonluk Bebek), Diğer – IMDb: 8.1

Katıldığı yıl En İyi Film Oscar’ını alan Milyonluk Bebek, yönetmen Clint Eastwood’un bu daldaki ikinci ödülü olurken, Freeman’a ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirmişti. Boksör olmak isteyen bir kadın olan Maggie Fitzgerald (Hilary Swank) ile sert mizaçlı antrenörü Frankie Dunn arasındaki iletişimi izlediğimiz bu öyküde Freeman, tıpkı Unforgiven’da olduğu gibi Eastwood’un acımasız dünyasının vicdani yönünü ortaya çıkaran Scrap karakterini canlandırmıştı.

Tayfun Bodur
Tayfun Bodur Tüm Yazıları