preloader

Ebru Döşekçi’nin Seçimleri

27.06.2020
Ebru Döşekçi’nin Seçimleri

Yazı Boyutu:

Başarılı heykel sanatçısı ve Cup of Joy’un ortağı Ebru Döşekçi’nin favorilerine göz atın!

Sanattan tasarıma, gastronomiden mimariye, müzikten kitaba kadar farklı entelektüel derinliğe ve birikime sahip fikirleri bir araya getirmeyi amaçlayan KTSM için başarılı heykel sanatçısı ve Cup of Joy’un ortağı Ebru Döşekçi’ye favorilerini sorduk! Profesyonel iş hayatına devam ederken heykel sanatı ile tanışıp eserleri Contemporary İstanbul gibi önemli fuarlarda yer alan başarılı bir heykel sanatçısına dönüşen ve girişimci kimliğini de İstanbul’un en iyi 3. nesil kahvecilerinden birini yaratarak devam ettiren Ebru Döşekçi, KTSM’nin bu misyonundan yola çıkarak en sevdiği Kitap, Tasarım, Sanatçı ve Mekanı bizler ile paylaştı.

Kitap: Kaplumbağa Terbiyecisi – Emre Caner

Ebru Döşekçi’nin Seçimleri

Kaplumbağa Terbiyecisi romanı, ülkemiz adına çok önemli isimlerden biri olan Osman Hamdi Bey’in hayatını konu alıyor. Ülkemiz sanatına ve arkeolojisine kattıklarının anlatıldığı bu sürükleyici roman, tarihe ve sanata ilgisi olan herkesin kesinlikle okuması gerekenler arasında.

Tasarım: Marcel Breuer – Wassily Chair

Ebru Döşekçi’nin Seçimleri

Ebru Döşekçi’nin favori tasarımı ise Bauhaus’a olan sevgisinden ötürü Wassily Chair. 1925 senesinde Macar mimar ve tasarımcı Marcel Breuer tarafından tasarlanan ikonik Bauhaus tarzı Wassily Chair, özellikle 1920’li senelerin efsanevi tasarımı ve günümüz modern mobilyaların ayırt ediciliğiyle ön plana çıkıyor. Çelik boru ile oluşturulan ilk sandalye olarak kabul edilen Wassily, Breuer’ün bisikletindeki çelik borularının hafif ve dayanıklı özelliklerinden esinlenme sebebi ile tasarlanmış.

{773102}

Sanatçı: Ellsworth Kelly

Ebru Döşekçi’nin Seçimleri

Amerikalı ressam, heykeltıraş ve baskı yapımcısı olan Ellsworth Kelly, minimalizm akımının öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Amerika’nın en ünlü soyut ressamı olan Kelly, alışılmadık formattaki net, keskin hatlı ve parlak renkli çalışmalarıyla öne çıkıyor. “White Form Over Black” ve “Blue Curve” gibi en ünlü eserlerinde de görüldüğü üzere Ellsworth Kelly çalışmaları net bir şekilde eser ismini yansıtıyor.

Mekan: Cup of Joy

Ebru Döşekçi’nin Seçimleri

2013 senesinde Ebru Döşekçi ve Suzan Serez ortaklığı ile Bebek’teki Yasemin Pasajı’nda açılan Cup of Joy, Türkiye’nin “nitelikli kahve” sektörünün ilkleri arasında yer alıyor. Dünyanın farklı bölgelerinden getirilen kahve çekirdeklerini kendi kavuran ve 30 dan fazla pastane ürününe sahip olan Cup of Joy, İstanbul’un en gözde mekanlarından. Bebek, Zorlu Center, Levent Loft, Vadi İstanbul ve en yeni açılan Nişantaşı olmak üzere toplamda 5 şubesi bulunan Cup of Joy’da lezzetli kahvelerin yanı sıra servis edilen birçok farklı diyet alternatiflerini de denemeden geçmeyin.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları