preloader

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

22.10.2021
Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Yazı Boyutu:

Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün araştırmasına göre, nem oranının yüzde 40’larda olması enfeksiyona neden olan virüslerin yüzde 85’e kadar yok olduğunu gösteriyor. Sağlıklı bir ortam için hava memlendirme cihazları keşfedin.

Yeni araştırmalar gösteriyor ki kapalı ortamlardaki nem oranı, solunum yolu hastalıklarının ilerlemesini ve bulaşmasını etkiliyor. Özellikle karasal iklimde yaşayanlar ve kış aylarında ısıtılan evler için düzenli olarak evin nem oranını kontrol etmek önemli bir kriter. The National Institute for Occupational Safety and Health’in (Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü) bir araştırması nem oranının yüzde 40’larda olması enfeksiyona neden olan virüslerin yüzde 85’e kadar yok olduğunu gösteriyor. Nemin doğru ayarlanmasının olumlu yanlarından biri de cilde ve üst solunum yollarına fayda sağlıyor olması. Kullanılan nem makineleriyle cildin kuruması engelleniyor ve burun içerisinde oluşabilen kılcal kanamaların önüne geçiliyor.

Yaşanılan iklim ne olursa olsun özellikle kış aylarında kalorifer yüzünden hava nemini kaybedip kuruyabiliyor. Bu durumun dezavantajını yok etmek için ev içerisindeki havanın nemini artırmak ve hava kalitesini yükseltmek için kullanılabilecek farklı modellerde ev tipi nemlendirme cihazları kullanmak mümkün. Hem kullanım özellikleri hem de kullanıcı yorumlarına göre en beğenilen hava nemlendirme cihazlarını bir araya getirdik.

Dyson Pure Humidify+Cool Hava Temizleyici ve Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

Ev içerisindeki havayı hem temizleme hem de nemlendirme konusunda Dyson’ın Humidify+Cool modeli oldukça iyi yorumlar alıyor. HEPA ve aktif karbon filtresiyle ortamdaki havayı yüzde 99,95 oranında arındırıyor ve istenilen oranda nemlenmiş temiz havayı dağıtıyor; 81 metrekare gibi geniş alanlarda da etki edebiliyor. Uyurken kullanmak için ışıklarının kapandığı gece modu aktifleştirilebiliyor. Uzaktan kumanda ve aplikasyon üzerinden de Dyson Pure Humidify+Cool’un farklı ayar ve modları kontrol edilebiliyor; ev içerisindeki hava kalitesi eş zamanlı takip edilebiliyor. Dyson Humidify+Cool’un artılarından biri de serinletme özelliği olması.

Dyson Pure Humidify+Cool boyutları: 92×31 cm ve 8,2 kg

Xiaomi Smartmi Hava Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

Oldukça geniş sayılabilecek dört litrelik ve rahatça açılıp temizlenebilen su kapasitesiyle hazırlanan Smartmi hava nemlendirici, su buharını gözle görülür şekilde yaymayan modellerden bir tanesi. 16 saat boyunca çalışabilen makine ortamdaki havayı otomatik olarak algılıyor ve ona göre en doğru orandaki nemlendirmeyi yapıyor. Aplikasyon üzerinden tüm bilgileri görebiliyorsunuz ve istediğiniz yönlendirmeyi yapıyorsunuz. Daha sessiz çalışması için gece moduna alınabiliyor ve haznesindeki su içerisine aromaterapik kokular damlatılabiliyor. Yorumlar Smartmi’nin özellikle küçük odalar için uygun olduğunu, geniş metrekareli alanlarda etkisini göstermesi için çok uzun süre çalıştırmak gerektiğini gösteriyor.

Xiaomi Smart Mi Hava Nemlendirici boyutları: 36×24 cm ve 4 kg

Weewell Sıcak ve Soğuk Buharlı Nemlendirme Makinesi

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

Dijital ekranından ortamın sıcaklığını ve nem yüzdesini gösteren Weewell hava nemlendirici, havayı temizleyen iyonizer özelliği ile de öne çıkıyor. Beş litrelik su kapasitesi ile çalışan nem makinesi hem ciltteki hem de üst solunum yollarında oluşan kuruluğu engelliyor. Weewell hem çok sessiz çalıştığı için dikkat dağıtmıyor hem de düşük enerji tüketimi özelliği ile beğeniliyor. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor, buhar yoğunluğu ayarlanabiliyor ve istenirse sıcak buhar özelliği açılabiliyor. 35 metrekare alanı nemlendirebiliyor.

Weewell nemlendirme makinesi boyutları: 37×31 cm

{773945}

Fakir Airwell Ultrasonik Hava Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

30 Watt ile yani neredeyse ampul gücünde çalışarak minimumda enerji harcayan hava nemlendirme makinesi dört litrelik su haznesine sahip. Saatte 300 ml gibi yoğun bir buhar sağlayan makine, suyu ısıtmadan ultrasonik ses dalgalarıyla parçalıyor ve bu sayede soğuk buhar oluşturuyor. Kumandası sayesinde uzaktan açılıp kapatılabiliyor ve nem ayarı yapılabiliyor. İçerisindeki seramik filtre sayesinde de buharın kötü kokması engelleniyor. 35 metrekareye kadar genişlikteki alanlarda etkili kullanım sağlıyor.

Fakir Airwell Ultrasonik hava nemlendirici boyutları: 32×18 cm ve 1,7 kg

“Kullanılan nem makineleriyle cildin kuruması engelleniyor ve burun içerisinde oluşabilen kılcal kanamaların önüne geçiliyor.”

Beurer Lb 88 Hava Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

Bakteri içermeyen hijyenik hava nemlendirmesi sağlayan Beurer’in buhar vermenin yanı sıra ultrasonik nebülizasyon özelliği de bulunuyor. Üç kademeli nemlendirme özelliği bulunuyor ve istenirse aroma haznesi kullanılarak buharın daha güzel kokular yayması sağlanıyor. İçerisinde altı litrelik su haznesi bulunuyor ve 48 metrekareye kadar olan alanlarda kullanılması öneriliyor. Hazne tasarımı şeffaf olduğu için her tarzda dekorasyona uyumlu daha şık bir görünüm sağlıyor.

Beurer Lb 88 hava nemlendirici boyutları: 29x28x19 cm ve 2.2 kg

Deerma DEM F628S Ultrasonik Hava Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

İçerisindeki suyu ultraviyole sterilize eden Deerma bu sayede odadaki buharın çok daha ferah olmasını sağlıyor. 30 desibel gibi oldukça düşük bir sesle çalışıyor ve üzerindeki göstergelerle odanın sıcaklığını ve nemini sürekli görmenizi sağlıyor. Gece çalışma moduna alındığında paneldeki ışık sönüyor ve odanın karanlık olması sağlanıyor. Beş litrelik su kapasitesine sahip olan nem makinesi, otomatik çalışması için 12 saate kadar ayarlanabiliyor. Nemlendirme makinesinin üzerinde bulunan yağ haznesine aromatik yağlardan da damlatılabiliyor.

Deerma DEM F628S Ultrasonik hava nemlendirici boyutları: 34×19 cm ve 1,6 kg

{771641}

Airfree ORB Hava Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

Hem kendi üzerindeki cam su küresi hem de pet su şişeleriyle kullanılabilen Airfree küçük ebatlarda olmasına rağmen performansıyla beğenilen bir hava nemlendirici. 20 metrekareye kadar olan alanlarda kullanım imkanı veren cihaz neredeyse hiç ses çıkarmıyor. İçerisinde filtre sistemi olmadığı için düzenli filtre bakımı yapmaya da gerek kalmıyor. Nem seviyesini otomatik olarak algılayan Airfree hava nemlendirici, ufak boyutta olduğu için seyahatlerde bile kolayca taşınabiliyor.

Airfree ORB hava nemlendirici boyutları: 25x15x10 cm ve 0,7 kg

DeLonghi UH700M Hava Nemlendirme Cihazı

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

Üzerine aromatik kokular damlatmak için ayrı bir bölmesi olan DeLonghi hava nemlendirici altı litrelik su tankı ile çalışıyor. 75 metrekare gibi geniş alanlı odalarda başarılı bir şekilde nemlendirme yapabiliyor ve 20 saat boyunca çalışabiliyor. Su tankı gövdesinden ayrılabildiği için içerisine su doldururken kolaylık sağlıyor. Üzerindeki göstergeler sayesinde hem ulaşılmak istenen nem oranı sağlanıyor hem de o anda odadaki nem gösteriliyor. Uzun süreler boyunca kullanılırken güvenli ortam sağlanması için de içerisindeki su bittiğinde kendiliğinden kapanma özelliği bulunuyor.

DeLonghi UH700M hava nemlendirici boyutları: 35x33cm, 1,7 kg

“Nemin doğru ayarlanmasının olumlu yanlarından biri de cilde ve üst solunum yollarına fayda sağlıyor olması.”

Medisana 40014 Hava Nemlendirici

Home Office Çalışanlar İçin En İyi Hava Nemlendirme Cihazları

Satın Al

3,8 litrelik su haznesi bulunan Medisana hava nemlendirici ultrasonik teknolojiye sahip modellerden bir tanesi. İki kademeli buhar ayarı sayesinde istenilen yoğunlukta buhar veriyor ve üç saat boyunca çalışabiliyor. İçerisindeki su bittiğinde ise otomatik olarak kapanıyor. 35 metrekarelik alanlarda kullanılabiliyor ve farklı mekanlarda kullanılması için buhar çıkışı 360 derece dönebiliyor. Üzerindeki dokunmatik panelden istenilen ayarlamalar yapılabiliyor.

Medisana 40014 hava nemlendirici boyutları: 27×24 cm ve 1,4 kg

{772891}

Hava Nemlendiriciler Ne İşe Yarar?

Uzmanlar sağlık için ev içerisindeki nemin yüzde 30-50 arasında olmasını öneriyorlar. Özellikle yüzde 25’in altındaki nem oranında cildin kuruduğu, nefes almayı olumsuz etkilediği buna bağlı olarak da üst solunum yollarında öksürük, boğaz kuruması; cildin nemini kaybetmesi gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığı görülüyor.

Hava nemlendiriciler hem evin içerisindeki nem oranını artırarak sağlık için ideal ortamı sağlıyor hem de taşıdığı özelliklere göre havayı temizliyor. Bu özelliğiyle özellikle astım, alerji, kuru öksürük gibi kronik hastalıkların etkilerini büyük ölçüde hafifletiyor. Grip virüsünün de ideal neme sahip ortamda etkisinin kaybolduğunu kanıtlayan çalışmalar var. Cilt kuruluğunu gidermesi de sağladığı artılardan bir tanesi.

Piyasada farklı özellikleri olan, hem ev içerisinde hem de masa üzerinde kullanılabilecek hava nemlendiriciler bulunabiliyor. İhtiyacınıza göre seçeceğiniz hava nemlendiricilerin filtrelerini ve su haznesini düzenli aralıklarla temizlemeyi, abartmadan doğru oranda nemlendirme yaptığını kontrol etmeyi ve kesinlikle -özellikle bebek, çocuk ve evcil hayvanlar için- güvenli kullanım alanı sağlamayı ihmal etmeyin.

Hava nemlendiricileri kullanırken dikkat edilmesi gereken minik detaylar var. İlki kullanırken odadaki nem oranını (eğer makine üzerinde gösterge yoksa) bir ölçer ile takip etmek gerektiği. Çünkü yükselen nem hem direkt hem de dolaylı olarak sağlığa olumsuz etki edebiliyor ve yüzde 60’ın üzerindeki nem oranına çıkılmaması gerekiyor. İkincisi ise kullanım detayları marka ve modele değiştiği için ilk kullanımdan önce mutlaka kullanım kılavuzunu okumak gerektiği. İlk çalıştırmada ve sonraki kullanım aşamalarında bu kılavuzdaki adımlar izlenmeli. Hava nemlendirici içerisinde kullanılan suyun içme suyu kalitesinde olması ve eğer filtreli modelse filtrelerinin düzenli temizlenmesi de kullanım detayları arasında.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları