preloader

Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler

28.01.2023
Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler

Yazı Boyutu:

Evdeki çalışma alanlarımız için yaratıcılığı artıran, odaklanmayı ve konsantrasyonu güçlendiren renkleri işin uzmanlarından öğreniyoruz.

Pandemi ile birlikte bir çoğumuz ofislerimizi evlere taşıdık. Kimileri misafir odasında, kimileri salonun bir köşesinde kendine bir çalışma köşesi kurguladı. Bu sürecin geçici olduğunu, çok masrafa girmeden bir çalışma masası ve sandalyesiyle pratik bir çalışma köşesi yaratabileceğimizi düşündük. Ama zamanla farkettik ki bu süreç uzadıkça uzadı ve evdekilerin yarattığı kargaşa ve gürültü içinde işe konsantre olmak gittikçe zorlaştı. Kendinizi evin genelinden soyutlayabileceğiniz özel bir alanın önemine işaret eden uzmanlar, renklerin insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkilere göre çalışma alanınızda bazı tonlara öncelik verebileceğinizi söylüyorlar. Gelin bu renklere birlikte göz atalım!

Soluk yeşille sakinleşin

Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler
nest

Zeytin yeşilinin içindeki gri dozu artırılmış bir tonu olan bu yeşil rengi için Meyer Interiors’ın yaratıcısı Marika Meyer şöyle diyor: “Bu renk gözleri yormaz ve stres seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Çalışma ortamı çoğu zaman gergin sahnelere tanık olabiliyor bu nedenle sizi sakinleştiren bir renk tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.”

Açık bejle rahatlayın

Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler
John Lewis

Evden çalışırken odaklanmakta güçlük çekiyorsanız Sherwin Williams’ın Renk Pazarlama Direktörü Sue Wadden, “Zihninizin başka şeylerle ilgilenmesine engel olmak ve işinize daha konsantre çalışabilmek için rahatlatıcı açık bir bej tercih edebilirsiniz.” diyor. Ayrıca bu renk farklı stillere ve mobilyalara oldukça uyumlu. İster çalışma masanızın duvarı üzerinde çağdaş bir tabloya isterseniz de pirinç antika bir çerçeveye yerleştirdiğiniz botanik illüstrasyonlara yer verin açık bej hepsine en güzel fonu yaratacaktır.

{77813}

Saf beyazla taze bir başlangıç yapın

Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler
Traumteppich

“Yaratıcı sektörde çalışan biri olarak çalışma alanımda net ve temiz bir renk paleti benim için önemli. Her güne yeni bir sayfa ve taze bir zihinle başlamama imkan veren saf beyaz aynı zamanda mevsimsel yaptığım değişikliklere de harika bir zemin hazırlayan, hafifletici bir etkiye sahip.” diyor Lark&Linen markasının yaratıcısı Jacquelyn Clark.

Koyu maviyle çalışma kozası yaratın

Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler
ORIGINAL BTC

Benjamin Moore markasının Renk Pazarlama ve Geliştirme Uzmanı Nivara Xaykao, evde çalışma köşeniz insan trafiğinin yoğun olduğu bir alanda ise çalışma masanızın bulunduğu alanın rengini genelden farklılaştırarak gri tonu baskın koyu bir mavi tercih edebileceğinizi söylüyor. “Bu renk çalışma alanında konforlu bir koza hissi yaratacak ve aynı zamanda bilgisayar ekranınızın arkasında kullanacağınız koyu tonlar görsel açıdan dikkat dağınıklığının önüne geçecektir.”

Sarıyla yaratıcılığınızı besleyin

Çalışma Alanlarında Konsantrasyonu Arttıran Renkler
Boråstapeter

Pantone renk uzmanlarının 2021 yılının renklerinden biri olarak seçtiği sarı, girdiği mekana güneşin enerjisini taşırken iyimser bir hava yüklüyor. Behr Paint’in renk uzmanı Erika Woelfel bu rengin çalışma alanlarında kullanımı için şunları söylüyor: “Yeteri kadar doğal ışık alamayan bir çalışma alanınız varsa duvarda sarı rengini tercih etmek mekanı aydınlatacaktır. Ayrıca yaratıcılığı artırmak ve çalışma mekanına enerji ile optimizm aşılamak için ideal bir renk.”

{45543}

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları