preloader

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

19.01.2022
Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Hayatımızın önemli bir bölümünü üzerinde geçirdiğimiz çalışma koltuğuna hak ettiği değeri vermek şart. Sağlıklı bir omurga için çalışma koltuğunu nasıl seçeceğinizi keşfedin.

Bilgisayar başında geçirdiğimiz süreyi düşününce, hayatımızın önemli bir bölümünü üzerinde geçirdiğimiz çalışma koltuğunun aslında hak ettiği önemi görmediğini pek çoğumuz fark edecektir. Özellikle evden çalışmanın yaygınlaşması, sadece konforu değil sağlığımızı da ilgilendiren bu konuyu daha da önemli hale getiriyor. Bu yazımızda iyi bir çalışma koltuğu seçerken dikkat etmeniz gerekenlere göz atıyoruz.

Bir yazar olarak ben de bilgisayar başında uzun süreler geçiriyorum ve masa başında çalışmak hayatımın önemli bir bölümünü temsil ediyor. Medya sektöründe yöneticik yaptığım yıllarda, ofisin standart çalışma koltuğunu yeterince rahat bulmadığım için, kendi seçtiğim koltuğu satın almıştım. Belki de uzun mesailere rağmen sırt ve belimde herhangi bir sağlık sorunu yaşamamış olmayı buna borçluyum. Pandemiyle birlikte evden çalışmaya başladığımda da ilk yaptığım şeylerden biri ergonomik bir çalışma koltuğu almak oldu.

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çalışma verimliliğini doğrudan etkileyen, kısa ve uzun vadelerde önemli sağlık problemlerine sebep olan bir faktörü ortadan kaldırmak için sizlere önerim, kendinize en uygun koltuğu bulmak. Elbette bu basit tavsiyeyle yetinmeyeceğim. Omurgadaki yapılar üzerinde stres oluşturan ve sırt problemlerini artıran kötü koltuk tercihlerinden uzak durmak için yapmanız gerekenleri ve iyi bir çalışma koltuğu almanın inceliklerini bu yazıda anlatıyorum.

Çalışma koltuğu mu, sandalyesi mi?

Ergonomik çalışma koltuklarının pek çok farklı türü var ve tüm vücudu desteklemek üzere tasarlanmış olmalarına rağmen, ne yazık ki pek azında gerekli ayarlar ve detaylar düşünülmüştür.

Yeri gelmişken, “çalışma koltuğu-çalışma sandalyesi” karmaşası konusunda da kısa bir not düşmek isterim. Çalışma sandalyesini; ayağı sabit veya tekerlekli olsa da oturma ve sırt kısımları ayarlamaya izin vermez. Daha fazla iç malzemeyle doldurulmuş, ergonomi ve rahatlık öncelikli çalışma koltukları ise kişiselleştirilebilir ayarlarıyla kendilerini belli eder. Tavsiyem, uzun süre geçirdiğiniz yerin koltuk rahatlığına yakın olması yönünde. İyi bir ergonomik ofis koltuğu seçerken dikkat etmeniz gerekenlere gelelim.

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Herman Miller

Satın Al

Herman Miller Aeron çalışma koltuğu, kullanıcılarına standart bir yükseklik sunuyor ve 148 kiloya kadar taşıma sağlayabiliyor. Ayarlanabilir kolçak ve bel desteğiyle koltuğunuzun özelliklerini bedeninize göre özelleştirebiliyorsunuz. PostureFit bel desteği, omurga sağlığınızı koruyor. Özellikle kronik ağrılardan kaçınmak için bu özellik çalışma koltuklarında olmazsa olmaz. Tekerlekli olmasıyla kolayca taşınabilir. Evden rahat bir şekilde çalışmak için ilk düşüneceğiniz alternatiflerin arasında Herman Miller Aeron çalışma koltuğu yer almalı.

{774290}

Koltuk seçiminde ana kriterler neler olmalı?

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Sizi rahat ettirecek ergonomik bir çalışma koltuğu seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların başında oturma yüzeyi geliyor.
  • Kalınlığı en az 4 cm; oturma ve sırt bölümündeki yüzey genişliğinin vücudunuzdan geniş olması önemli.
  • Sırtlığın geriye doğru esneyebilmesi, isteğinize göre kilitlenebilmesi farklı taleplerinizi karşılayacaktır.
  • Yüksekliğinin boyunuza ve oturma şeklinize göre rahat ayarlanması, uzun dönemde bacak ve sorunları yaşamanıza engel olacaktır.
  • Tamamen düz otururken, arka bölümünüzün belinize tam oturmasına dikkat etmelisiniz.
  • Dolgunun sertliği ve kaplama malzemesi gibi kriterler kişisel zevkinize kalmış.
  • Çalışırken dersten sağladığı için koltukta rahat kolçaklar olması da avantajınıza.

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nurus

Satın Al

Sağlık problemlerini en aza indirmek amacıyla tasarlanmış Breeze, Dyna Sport, doğru oturma alışkanlığı kazanmanız için en iyi seçeneklerden biri. Çalışma süreniz boyunca sizi destekleyerek sağlığınızı koruyor. Boyun desteğinde yüksekliği ayarlanabilmesi vücut ölçünüze uyum sağlayarak rahatsızlıkların riskini en aza indiriyor. Üstelik boyun desteğindeki açı ayarı sayesinde farklı boyun yapılarına sahip kullanıcıları da düşünüyor.

Sizin için en uygun tipte koltuk hangisi?

Ofis koltuklarının pek çok çeşidi ve kullanım şeklini etkileyen pek çok faktör vardır.

Daha iyi bacak, pelvik ve lomber konumlandırma sunan ergonomik sandalyeler popüler hale geldi, ancak yine de kendi büyüleyici görünse de ince detaylara dikkat etmelisiniz. Bu sandalyelerden birini kullanmak kaslarınızı yorabilir ve alışmanız zaman alabilir. Genel bilindik koltuk tiplerinin dışında, özellikle daha kısa sürelerde bilgisayar başına oturanlar için iyi bir fikir olabilecek alternatif koltuk tiplerine göz atabilirsiniz.

Ortamınıza renk katacak bir çalışma koltuğu olan May, alışılmışın dışında alternatif arayanlar için ideal.
Tasarımında kullanılan hareketli metal ayaklar ve rahat kol desteği, onu uzun süreli çalışma temposuna uygun kılıyor. Üstelik zevkinize göre tercih edebileceğiniz renkli kumaş seçenekleri de gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir!

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Zivella

Satın Al

Yılların deneyimi ve en üst düzey konfor

Bu tarz fantezilerden uzak durmak ve tüm imkanları sunacak görkemli bir çalışma koltuğuna sahip olmak da harika bir seçenek.

Oturak ve sırt kısımlarının ileri geri ve yukarı aşağı biçimde ayarlanabiliyor olması sayesinde günün farklı bölümlerde ideal rahatlığınızı bulmanız mümkün olur. Sözü gelmişken; koltuk sırtlığını tamamen dik konumdan ayarlamaktansa koltuğu 135 derecelik bir açıyla yatırmak daha sağlıklı. Çoğu insanın 110 dereceyi tercih ettiği de bilinen bir gerçek.

Sandalye yüksekliği ayarlanabilir olmalıdır. Koltukta otururken küçük ayarlamalara izin verdiği için pnömatik (gaz basıncını mekanik harekete çevirme amaçlı eğitim ve uygulamaları içeren endüstriyel bir bilim dalı) ayar, günümüzde standart haline gelmiş durumda. Genel bir kural olarak, yüksekliği ayarlanmış bir sandalyenin önünde durduğunuzda, sandalye oturağı dizlerinizle aynı seviyede olmalı ve yine de hem yukarı hem de aşağı hareket edebilmeli.

Eğim ayarı mevcut değilse, doğru açıda tasarlanmış bir minder kullanabilirsiniz. Minder yine de yukarıdaki kriterleri karşılamalı. Sizden daha geniş olmalı, koltuğu önden arkaya doldurmalı ve dizlerinizin arkasına çarpmamalı.

{774436}

Diz çökmüş sandalye

Az önce koltuk mu sandalye mi derken konunun tabureye kadar geleceğini tahmin etmezdiniz değil mi? Batı ülkelerinde ayaküstü çalışmanın bile konuşulduğu günümüzde, neden uç tasarımlara bakmayalım? ABD’de gerçekleştirilen bazı araştırmalar, diz çökmüş sandalye kullanmanın daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.

Alt omurganın eğriliğini iyileştirebildiği kanıtlanmış durumda. Omurganın bir ucunda sahip olunan duruşun, baş/boyun bölümüne dahi olumlu etki gösterdiği iddia ediliyor. Alt sırt ve üst vücut pozisyonlarındaki bu sabit duruş sayesinde bilgisayara doğru eğilme davranışından da uzaklaşmış olursunuz.

Genellikle tabure olarak adlandırılan diz çöken sandalye modeli, hemen hemen her masa yüksekliğine uyarlanabiliyor. Dirsekleri her zaman doğru şekilde yerleştirmek bu sandalyeyle çok kolay. Üstelik ayaklarınızın yerde olmasına da gerek yok.

Dezavantajları ise omurga kaslarını bir miktar yorması ve pantolonla kullanma zarureti.

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

K-Star

Satın Al

Sele çalışma sandalyesi

Bir diğer alternatif tarz ise bisiklet selesini andırması sebebiyle bu adı alan, sele tipi çalışma sandalyesi. Daha çok diş hekimlerinden aşina olduğumuz bu çalışma sandalyesini de sık aralıklarla ve çok uzun olmayan sürelerdeki masa başı kullanımınız için tavsiye edebilirim.

Müzik kayıt stüdyolarında da birden fazla enstrüman arasında oturarak dolaşmak ve rahat çalışmak için sele sandalyeler tercih ediliyor. Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi, son derece düz bir duruş sağlaması, bu basit tasarımına göre oldukça şaşırtıcı. Bilimsel literatürün de desteklediği gibi, sele sandalyeler uzun dönemde fiziksel zarar görme riskini diğer ergonomik sandalyelere kıyasla azaltıyor.

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Satın Al

Egzersiz topu/top sandalye

Çalışma alanınızı gören insanların yüzündeki o ilk şaşkınlık ifadesini görmek için bile bu tasarım tercih edilebilir. Daha çok kadınların egzersizleri için kullandığı bu plastik top, aynı zamanda harika bir çalışma sandalyesine dönüşüyor. ABD ve Avrupa’da son yıllarda popülerli artmış durumda.

Son yıllarda daha fazla insanda görülen duruş bozukluğuna bir alternatif çözüm de bu olabilir mi? Bilimsel araştırmalara göre top sandalyede alt sırt kasları çalışıyor ve bunula birlikte omurga 1 saate yakın bir süre önemli ölçüde küçülüyor. Yükseklik ayarı yapılamadığı için satın alırken sizin için ideal boyutu deneyerek belirlemelisiniz.

Şişki biçimde çok yer kapladıkları için kullanmadığınız zamanda saklamak biraz zahmetli olacaktır. Fakat yine de daha iyi omurga duruşu ve artan kas aktivitesi önemli avantajlar olarak öne çıkıyor.

Doğru Çalışma Koltuğu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Domyos

Satın Al

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları