preloader

Kışın Daha Verimli Çalışmanın 7 Yolu

14.11.2022
Kışın Daha Verimli Çalışmanın 7 Yolu

Yazı Boyutu:

Kış günlerinde motivasyonunuzu yükseltip daha verimli çalışmanız mümkün. Yeni alışkanlıklar edinerek iş gücünüzü artırmanın yollarını keşfedin.

Kış ayları kasvetiyle birlikte gelir. Yaz güneşinin verdiği yüksek enerjinin aksine, kış aylarında güne başlarken kendinizi daha motivasyonsuz ve mutsuz hissedebilirsiniz. Halbuki günlük alışkanlıklarınızdan sadece birkaç şeyi değiştirerek, kış günlerinde daha enerjik olmayı başarabilirsiniz.

Güne erken başlayın

Kışın Daha Verimli Çalışmanın 7 Yolu

Kış aylarında doğal enerji kaynağımız; güneşi daha az görürüz. Bununla birlikte günler kısalar bu çoğu işi halletmek için elinizde daha az zaman olduğuna dair his yaratır. Bu hissiyatı ortadan kaldırmak için güne erken başlayın. Kendinizi organize etmek ve gün içerisinde görev listenizin üzerinde çalışmanız için size bolca zaman kazandırır. Güne stressiz başlamak verimli çalışmak için büyük önem taşıyor.

Kolay uygulanabilir bir sabah rutiniyle güne keyifle başlamak, strese hormonuna karşı kontrolün sizde kalmasını sağlamak ve devam etmek aslında çok basit. İster 10 dakikalık haliyle formulleri uygulayın, ister sabahları kendi zamanınıza göre planlayın. Güne nasıl başladığınız günün geri kalanının nasıl geçeceği konusunda çok büyük bir rol oynadığını hemen fark edeceksiniz. Sabah rutininde yapabileceklerinizi öğrenin.

Kendinize yeni hedefler koyun

Rutin kelimesi kulağa çoğunuzu korkutabilir ancak konfor alanınızı oluşturan rutinlerinizin kendi içinde faydası büyük olsa da aynı görevleri her gün tekrar tekrar yapmak genel olarak motivasyonunuzu ve üretkenliğinizi düşürebilir. Bu özellikle de kış günleri için geçerli. Gününüzün verimini artırmak için kendiniz için yeni hedefler belirleyin ve bunun için bir süre tanıyın. O sürede o işi tamamlamak diğer görevlerinizi yerinize getirmek için sizi motive edecektir.

Mola vermeyi ihmal etmeyin

Kışın Daha Verimli Çalışmanın 7 Yolu

İş temposunun yoğun olduğu bir günde, birkaç dakikalık bile olsa verdiğiniz molalar zihninizi sıfırlamaya ve işe yeniden odaklanmanıza yardımcı olacak. Mola kelimesi özellikle keşmekeş bir günde kulağa büyük bir lüks gibi gelebilir ancak nefes almak için kendinize mutlaka zaman yaratın. Üretkenliğinizin daha fazla artığına şahit olacaksınız.

Home office çalışma şekline bazılarımız kolayca uyum sağlasa da bazılarımız ofis ortamında çalışmayı daha konforlu buluyor. Evden çalışmaya alışamamanın en yaygın sebeplerinden biri molaların ev ortamında uygun bir şekilde sağlanamaması. Gelin hayatımızın bu yeni normalinde çalışırken mola vermenin ne kadar önemli olduğunu keşfedelim.

Evdeki düzene dikkat edin

Kış aylarında evden çalışmak bir hayli zorlayıcı olabilir. Özellikle de çalışma ortamınızda bulunan battaniyeniz, bilgisayar başında iş yapmak yerine televizyon karşısında sıcacık bir ortam için göz kırpıyorsa… Bu gibi engellere takılmamak evinizin düzenli tutmak konsantrasyonunuzun başka bir şeye kaymamasına yardımcı olacak, iş yaparken veriminizi artıracaktır. Günün sonunda biriken bulaşıkları, dağ gibi üst üste tepelenen kirli çamaşırları görüp de bilgisayar başında tam dikkat kim çalışabilir ki? Ev dekorasyonunda yalınlık, düzen ve şıklığı daima bir arada tutmak için küçük ama oldukça etkili bazı püf noktaları öğrenin.

Su tüketmeyi ihmal etmeyin

Kışın Daha Verimli Çalışmanın 7 Yolu

Gün içerisinde bedeninizin ihtiyacı olan suyu karşılamadığınız takdirde kendinizi yorgun, halsiz hissedebilirsiniz. Günde en az 8 bardak su içtiğiniz takdirde vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olacak, ihtiyacınız olan enerjiye geri kavuşacaksınız. Üstelik sıkıcı soğuk günlerde masa başında uyanık kalmak için mutlaka yanı başınızda dolu su bardağı tutmayı ihmal etmeyin.

Çalışırken yüksek performanslı cihazlar kullanın

Evden çalışırken dikkatiniz dağılmaya müsait olduğunda çevresel faktörler verimliliğinizi düşüren en büyük etkenler haline gelir. Özellikle çalışırken kullandığınız cihazlar sizi yavaşlatıyor veya yetersiz kalıyorsa verimliliği sürdürmek oldukça zor olacaktır. Öncelikle hız, şarj süresi ve görüntü kalitesi gibi özellikler çalışırken işe ayak uydurması gereken başlıca unsurlar. Bunun için görüntü kalitesi muhteşem, hızlı çalışan ve tüm işlerinizi yaparken hiç takılmadan hızınıza ayak uydurabilecek bir bilgisayar seçerseniz işinizde cihanızın performansı kadar verimli çalışabilirsiniz.

Uyku kalitenizi yükseltin

Kışın Daha Verimli Çalışmanın 7 Yolu

Tıpkı mola vermek gibi, yeterince uyumak da daha iyi bir çalışma ortamı için önemlidir. Her ne kadar, yetiştirmeniz gereken işlerin son teslim tarihlerini karşılamak için gece uykunuzu kısa kesmek cazip gelse de bu göründüğü kadar size fırsat olarak geri dönmeyecektir. İnsan vücudunun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için sirkadiyen ritmin doğru çalışmasına ihtiyacı var. Kışın iş yaparken sağlıklı ve aktif kalabilmek için tükettiğiniz besinlere ve yeterli uyku saatlerine dikkat edin.

Evde tek başına çalışmakta zorlanıyorsanız…

Kalabalık ofis ortamından çıkıp evden tek başına çalışmak çoğu kişi için büyük bir mücadele haline geldi. İnteraktif sohbetlerin, sosyal geçen öğle yemek saatlerinin yerini yalnızlık alınca bir de bunun üstüne kış aylarının getirdiği hafif depresif esintisi vurunca iş yapmak için enerji depolamak zorlaşıyor. Eğer siz de evde tek başınıza çalışırken zorlanıyorsanız bilgisayarınızı alıp bir kafe ya da restoranda oturabilir ya da online çalışma gruplarına katılabilirsiniz. Studystream.com, studytogether.com gibi platformlardaki çalışma gruplarına dahil olarak dünya çapından birçok kişi ile online olarak kendinizi yalnız hissetmeden verimli bir iş günü geçirebilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları