preloader

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

26.08.2021
Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Yazı Boyutu:

Oturma odası çalışma alanına dönenler için mola saatlerini rutin olmaktan çıkaracak eğlenceli alternatifler var. Keyifli molalar için yapabileceğiniz 10 faaliyeti keşfedin.

Evden çalışırken iş saatleri uzasa da bir diğer yandan kocaman artıları var. Çalışma alalnınızın sadece size özel olması, istediğiniz gibi dekora edebilmeniz, çoğu zaman istediğiniz gibi giyinebilmeniz bu artılardan birkaçı. Bir de molalar gibi ofis ortamındakinden farklı avantaja dönüştürebileceğiniz detaylar var. Eğer öğle yemeği ya da kahve molalarını farklılaştırmak, evde olmanın avatajını sonuna kadar kullanmak isterseniz bu önerilere bir göz atmalısınız.

Arkadaşla Öğle Molası

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Yapılan anketler evden çalışanların ofisle ilgili en çok sosyalleşme kısmını özlediğini gösteriyor. Eğer siz de bu gruba dahilseniz öğle molası saatinde kulaklığınızı takın ve en rahat koltukta yerinizi alın. Ofisten ya da çevrenizden sohbetini özlediğiniz arkadaşınızı arayın ve molanızı onunla geçirin. Bir yandan öğle yemeği yerken bir yandan muhabbet kurmanın ruh halinize çok iyi geldiğini göreceksiniz.

Kısa Bir Yürüyüş

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Biraz hareket etmek, temiz hava almak için üşenmeyin ve dışarı çıkın. 15 – 20 dakikalık yürüyüş yapmak modunuzu değiştirecek ve kendinizi daha zinde hissettirecek. Uzmanlar kısa süreli de olsa gün içerisinde ev rutininden çıkıp kısa yürüyüşler yapmanın kalp sağlığına, kaslara ve uyku düzenine faydasını olduğunun altını çiziyorlar.

Kısa yürüyüşlerin bir diğer faydası da ruh sağlığı üzerine. Günde en az ortam değiştirerek 10 dakika yürüyüş yapanların daha mutlu, daha güvenli olduğu gözlenmiş. Hareketsiz ev rutininden çıkmak ve havanızı değiştirmek öğle molalarında yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri. Öğle arasında yapacağınız yürüyüşlere çıkmadan önce telefonunuzun bildirimlerini kapatın ve zihninizi tamamen işten soyutlayın. İş düşünmeden kısa bir ara vermenin ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz.

Egzersiz Yapın

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Evden çalışmanın eksi yönlerinden biri hareketsiz kalmak. Ama işin aslı evde koşu bandı, eliğtik bisiklet gibi herhangi spor aleti olmasa da hareket etmemeye bahane olmadığı. Egzersiz yapmak için spor hocasıyla anlaşıp online ya da birlikte spor yapabilir, deneyenlerin tam puan verdiği aplikasyonları indirebilir ya da video kanallarını takip edebilirsiniz. YouTube’da birçok uzman eğitmen pilates, yoga, kardiyo, zumba gibi çeşitli egzersizlerin nasıl yapılacağını anlatıyor ve hareketleri detaylıca gösteriyor. Hem sağlık için hem de biraz forma girmek için egzersiz yapmak molalarınızı hareketlendirecek.

Hobilerinizi Unutmayın

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Zaman geçirirken ruhunuza ve zihninize iyi gelen bir hobiniz varsa kendiniz için en güzel şeylerden birini yapmışsınız demektir. Her ne kadar vakit ayırmak bazen zor olsa da mola saatlerinde hobinizin başına geçebilirsiniz. Maket ya da puzzle yapmak, evdeki saksı bitkilerine zaman ayırmak, enstrüman çalmak, çizim yapmak, el işine zaman ayırmak ya da yeni bir dil öğrenmek gibi hobiniz varsa molalarınızı onlar için kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımınızı Yapın

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

İş yoğunluğundan kendinizi şımartmaya vakit bulamıyorsanız aslında evde olduğunuzu hatırlayın ve molaları küçük bakım kaçamakları yapmak için kullanın. Cildinizi temizlemek ve serum kullanmak için sadece birkaç dakika yeterli olacaktır. Ya da öğle arasında daha detay isteyen cilt bakımı, peeling, maske yapabilirsiniz. Bu sayede günün sonunda bilgisayarı kapattığınızda gerekli bakımı yapılmış cilde kavuşmuş olacaksınız.

Çalışma Yerini Değiştirin

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Günün ilk yarısında işe bir türlü adapte olamadıysanız molayı kendinize yeni bir yer bulmak için fırsat edinebilirsiniz. İster evin içinde başka bir odaya ya da köşeye yerleşin isterseniz de favori kahvecinize gidin ya da yeni nesil açık çalışma ofislerinden birini seçin. Farklı bir yerden çalışmaya devam ederken günün geri kalanının daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Şekerleme Yapın

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Küreselde en tanınan şirketler çalışanları için uyku odaları yaparken bu uygulamayı evden çalışmaya taşımak neden olmasın? Saatinizi öğle molanızın bitmesinde beş dakika öncesine kurun ve işi kaçırma kaygısı olmadan başınızı yastığa koyun. Araştırmalar gün içerisinde kısa uykular uyumanın hem vücut hem de ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Faydaları arasında gereksiz yeme isteğini bastırması ve odaklanmayı arttırması da var. İster 15 dakika isterseniz de 55 dakika olsun öğle molanızda şekerleme yapmanın günün geri kalanını daha güzel geçirmenizi sağlayacağı kesin.

Dergi Okuyun

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Tablete ya da telefona indirilen dergileri çok seviyor olsak da en sevdiğiniz dergilerden birinin basılı versiyonunu satın alın ve öğle aralarında sayfalarını karıştırmak için bir kenara koyun. Tamamı ilginizi çeken konulardan oluşan başlıklar, makaleler, kaçırdığınız en yeni haberleri ekrandan uzaklaşarak okumak sizi iş gündeminden uzaklaştıracak.

Kitaptan farklı olarak uzun süre konsantrasyon gerektirmeyen ve farklı konular arasında geçiş yaparken her başlığın da dikkat çekici olması sayesinde dergilerin yeri daha ayrı. Dikkat çeken yazılar, cezbeden fotoğraflar, yenilikler ve gündeme dair kaçırılmaması gerekenlerle dergiler öğle molalarını çok daha eğlenceli yapacak.

Sudoku Çözün

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Bulmacalar arasında -belki de en çok seveni olan- sudoku öğle aralarında zihni toparlamak için de harika bir yol. İster gazetelerin eklerindeki bulmaca sayfalarındakini çözün isterseniz de sudoku sevenler için hazırlanan kitapçıklardan birini edinin ama gün içerisindeki rutininize bu bulmacayı eklemeye çalışın. Basit kuralları olan, farklı zorluk dereceleriyle hazırlanan sudoku yaratıcılığı, matematik becerisini, konsatrasyonu arttırıyor; aynı zamanda stresi de azaltıyor. Home office molalarında iş gündemine ara vermek için hem eğlenceli hem de birebir.

Gerçek Kahve Molasına Çıkın

Evden Çalışırken Molalarda Yapabileceğiniz 10 Şey

Ofis günlerinde hazır alınan kahve mi yoksa evde hazırlanan mı daha tatlı oluyor tartışılır ama gerçek şu ki kısa molalar için kahveyi kesinlikle bahane etmek gerek. Beş dakika bile olsa kahvenizi (ya da sevdiğin başka bir içeceği, atıştırmalığı) alın ve hiçbir şey düşünmeden çalışma masanızdan uzaklaşın. Bilgisayar başına geri döndüğünüzde motivasyonunuzun çok daha iyi olduğunu göreceksiniz.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları