preloader

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

05.12.2018
Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

Yazı Boyutu:

Fransız niş parfüm markası Parfums de Marly hakkında öğrenmek istediklerinizi Bölge Sorumlusu Thibaut Desbazeille’ye sorduk.

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly
Thibaut Desbazeille

Etkisi ve uzun süre kalıcılığı konusunda övgüler toplayan ve Türkiye’de sadece Beymen Mağazaları’nda satışa sunulan Parfums de Marly’nin Bölge Sorumlusu Thibaut Desbazeille, markanın en iddialı kokularını OGGUSTO için anlattı.

18.yy’da Kral 15. Louis’in en büyük tutkusu olan safkan atlarını bulundurduğu Marly Sarayı’nın kral daireleri için her gün farklı kokular yaratılıyor ve bu kokular sarayın çeşmelerine akıtılarak tüm sarayın baş döndürücü güzellikte kokması sağlanıyordu.

İlhamını, Marly Sarayı’ndaki safkan atlarının asaletinden ve tüm zamanların en güzel kokularından alan Parfums de Marly, dönemin göz alıcı ihtişamını ve ruhunu yeniden canlandırarak niş parfümlerini aynı zarafetle yaratıyor.

Gelişmiş ve sofistike içerikler…

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

“Parfums de Marly’nin en büyük özelliği, ithafen yaratıldığı geçmişin ihtişamlı esanslarını, orijinallerine sadık kalarak, günümüzün daha gelişmiş ve sofistike içerikleri ile harmanlamasıyla benzersiz kokular ortaya çıkarması. O dönem Paris veya Grasse, yani parfümün başkenti olan bölgelerde yetiştirilen veya bu bölgelerdeki tüccarlardan temin edilen lavanta, oud, geranyum, vanilya gibi esansları, daha modern, nadir ve ödüllü hammaddelerle harmanlayabiliyoruz.”

Kokunun cinsiyeti olmaz…

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

“Aslında kokunun cinsiyeti olmaz. Bu nedenle de unisex olarak sınıflandırmasak da tüm kokularımızı zevk ve tercihinize göre kullanabilirsiniz. Ancak “woody base” (odunsu) kokuları genelde unisex ve erkeksi koku tercih edenler kullanıyor. “Floral veya Fruity base” (çiçeksi ve meyvemsi) kokular ise kadınlar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bu nedenle de floral ve fruity base kokularımızı unisex olarak adlandırmıyoruz.”

Niş parfümlerin en ayırt edici özelliği…

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

“Konu parfüm olduğunda bence insanlar benzersiz bir şey arıyorlar. İşte niş parfümler de bu noktada devreye giriyor. Eğer diğer herkes gibi kokmayı tercih ediyorsanız o zaman moda parfüm markalarına yönelebilirsiniz; ancak eğer farklı, özel hissetmek ve olfaktif yönünüzü keşfetmek istiyorsanız, bu durumda da niş parfümleri tercih edebilirsiniz. Bunun niş parfümlerin en ayırt edici özelliği olduğunu düşünüyorum.

Bizim özelimizde de Parfums De Marly’de, tüm parfümlerimizin içten ve dıştan güzel olmasına önem veriyoruz. Çünkü insanlar bunu arıyor. En iyi dengeyi, en iyi formülle, en iyi kalitede almak istiyorsanız, elbette ki ünlü ve usta parfümörlerle çalışmanız gerekiyor. Biz de tam olarak bunu yapıyoruz.”

Parfüm tercihinizi giyeceğiniz zaman dilimine göre yapabilirsiniz…

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

“Günümüzde bir çok kişi, tüm yıl boyunca aynı parfümü giymeyi tercih ediyor; ancak gerçek bir connaisseur, tıpkı modada olduğu gibi, sezona göre parfüm seçmeye özen gösterecektir. Yani yaz aylarında bergamot, citrus ve mandalina gibi daha taze kokuları tercih ederken kış aylarında ise tarçın ve vanilya gibi daha gourmand bir kokuya geçebilirsiniz. Tabi bu yazın da bu tarz bir koku kullanamayacağınız anlamına gelmiyor; sadece, genelde tercihler bu yönde oluyor.”

Duyuları zirveye çıkaran kadınsı bir çiçek buketi; DELINA

Türk gülü, şakayık ve vanilyanın çekiciliğini en üst noktalara taşıyan bu muhteşem koku, cashmeran ve sedir ağacının yumuşaklığı, ravent ve bergamotun canlılığı ile olağanüstü bir denge sağlıyor. Çok daha canlı, modern, kışkırtıcı, zamansız, masum ve baştan çıkarıcı hissetmenizi sağlıyor.

Lezzetli ve görkemli bir koku arayanlar için; SAFANAD

Portakal çiçeği ve orrisin tahmin edilemez uyumu ylang ylang’la birleşip vanilya, sandal ağacı, amberle taçlandırıldığında ortaya bu ihtişamlı koku çıkıyor. Zamansız kullanabileceğiniz bu koku çok daha kadınsı ve baştan çıkarıcı hissetmenizi sağlıyor.

Büyüleyici ve kadifemsi bir koku arayanlar için; ATHALIA

Portakal çiçeğinin tazeliğini cashmeran, amber, vanilya ve vetiver gibi derin ve etkili bileşenlerle dengeleyerek hiper kadınsı, seksi ama aynı zamanda da yumuşacık bir his yaratıyor. Sürdüğünüz anda sizi ve çevrenizi etkisi altına alan ve büyüleyici hissetmenizi sağlayan bu kokuyu özellikle gece kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Not: Louis XV, ünlü heykeltraş Guillaume Coustou’yu Château de Marly için bir başyapıt yaratması için görevlendirdi. “Marly Horses” olarak bilinen bu muhteşem sanat eserinin bir replikası, 1974’te Paris’in kalbindeki Champs Elysees Bulvarı’nda, bugün hala hayranlıkla görülebilecek bir yer edinmiştir. Eserin aslı ise Louvre Müzesi’nde “Cour Marly” bölümünde korunmaktadır.

Asaleti ve Zarafeti Buluşturan Koku Parfums de Marly

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları