preloader

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Brother’ların favori yat rotalarından mavi yolculuk için hazırlık rehberine, tekneyle gidilecek en iyi restoranlardan Türkiye’nin en iyi marinalarına yat turu hakkında bilmeniz gereken her şey bu rehberde!

Yazın sonlarına yaklaşıyor olsak da, henüz hala mavinin yeşile karıştığı eşsiz koyların keyfini çıkarabileceğiniz bir yat seyahati için geç kalmış sayılmazsınız! İster kendinizi rüzgara teslim edeceğiniz bir yelkenle, ister konforun tadını çıkaracağınız bir yat ile Göcek’ten Marmaris’e harika bir rota çizebilirsiniz. Bu yıl pandemi’nin de etkisiyle, pek çok kişinin hem daha izole hem de nispeten daha güvenli bulduğu deniz seyahati, rafine zevkleri ile dikkat çeken Brother’ların özel ilgi alanlarından. Neredeyse her yaz, farklı bir rota ile en bilinmez koylardan, en lezzetli restoranlara bambaşka deneyimler edinen Brother’lara favorilerini sorduk; En keyifli rotaları, mutlaka gidilmesi gereken restoranları, en sorunsuz marinaları, nerelerden tekne kiralama yapabileceğinizi, valizinizin olmazsa olmazlarını ve daha bir çok detayı bulabileceğiniz bu yazıyı okumadan denize açılmayın!

En Güzel Mavi Yolculuk Rotaları

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Türkiye, tekne tatili yapmak için mükemmel bir destinasyon. Pırıl pırıl denizleri ve yemyeşil atmosferi ile pek çok koya ev sahipliği yapıyor. Tekne tatilinde hem dinlenmek hem eğlenmek isteyenler için güzel koy önerilerimiz var! Göcek’ten Bodrum’a, Hisarönü’den Datça’ya Türkiye’nin en güzel yat rotalarını keşfedin ve planlarınızda tekne ile tatlie çıkmak var ise bu destinasyonları değerlendirin.

Marmaris

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu yaz tatil planlarınızda mavi yolculuk varsa, rotanızı Marmaris‘e çevirmenizi öneriyoruz. Marmaris’te, özellikle son birkaç senedir popülerliği artan pek çok belde ve köy bulunuyor. Tabii ki Bozburun, Selimiye, Söğüt, Çiftlik gibi yerlerden bahsediyoruz! Bu lokasyonlarda tekne tatili yapmak, ayrı bir keyifli olacak.

Göcek

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Konu mavi yolculuk olunca akla gelen ilk rotalardan biri tabii ki Göcek. Fethiye Körfezi’nde bulunan bu eşsiz yerde, mavi ve yeşilin tadını çıkararak huzurlu bir tekne tatili yapabilirsiniz. Onlarca adacık ve geniş çam ormanlarıyla körfezden çok bir iç deniz olan Göcek, dünyada eşi benzeri olmayan bir destinasyon diyebiliriz… Birçok marinanın yan yana olduğu Göcek merkezden tekneniz ile çıktığınızda kendinizi maviliğin kollarında buluyorsunuz.

Mavi Yolculuğa nasıl hazırlanılır?

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kalabalıklardan, herkesin gittiği mekanlar ve plajlardan sıkıldıysanız, her gün farklı bir denizde güne başlamak istiyorsanız, gerçek anlamda denizin ve doğanın tadını çıkarmayı tercih ediyorsanız artık mavi yolculuk zamanınız gelmiş demektir. Bu demek oluyor ki zümrüt yeşili ormanların arasındaki gizli saklı koylar, buz gibi turkuvaz sular bu yaz sizi bekler. Yalnız önemli bir detay var. Mavi Yolculuğa çıkmak, her zaman çıktığınız tatiller gibi olmayabilir, öncesinde bir hazırlık rehberi gerekir. Teknede güneşe çok fazla maruz kalacağınız için bol bol güneş koruyucular, topuklu ayakkabıdan uzak düz espadriller, sade kıyafetler tekne bavulunun olmazsa olmazlarıdır.

Tekneyle Gidebileceğiniz En İyi Restoranlar

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yaz aylarında o güzelim kıyılarda mavi yolculuk yaparken koylarda, marinalarda bulunan restoranlarda güneşi batırmak gibisi yok. Bütün gün maviliklerin tadını çıkardıktan sonra deniz kıyısındaki o güzel manzaraya bir de lezzetli yemekler eklendiğinde geriye hayata şükretmek kalır. Bu yaz sizi, teknenizle koy koy dolaşırken en lezzetli yemeklerin tadına varabileceğiniz restoranlara davet ediyoruz. Bozburun Yat Kulübü, Loryma Restaurant, Sabrina’s House teknenizi yanaştırarak gidebileceğiniz restoranlardan yalnızca birkaçı. Gastronomiyi hiçbir zaman şansa bırakmayan Brother’lar gibi yemek sizin için de önemliyse, tekne tatiline çıkmadan gidebileceğiniz restoranları radarınıza alın.

Brother’ların Favori Yat Rotaları

Hisarönü

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mavi yolculuğun en güzel rotalarından biri Hisarönü Körfezi. Datça’dan itibaren Bozburun Yarımadası’na kadar uzanan körfezin içerisinde sığ liman da var, sert denizler de… Çiftlik Koyu, Kurucabük, Gönlücek Bükü, Orhaniye, Selimiye ve Dirsek Koyu tekne tutkunlarının uğrak noktası. Yarımadanın içine kıvrılarak 1,5 mil giren Bencik Koyu’na da mutlaka gidilmedi! Hem sığ hem de derin denizi tercih ediyorsanız, deniz keyfini her yönüyle çıkarabileceğiniz bu koya bayılacaksınız.

{773023}

Datça Yarımadası

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ege ve Akdeniz’in birleştiği nokta Datça Yarımadası’nda mutlaka görülmesi gereken bir yer var, o da Knidos Burnu. Burna teknenizi bağladıktan sonra rahat ayakkabılarınızı giyin ve dağa tırmanın. Ege kıyılarını buradan izlemek çok başka bir keyif! Knidos’u takip eden Palamut Bükü, Kurubük, Mesudiye Bükü ve Hayıt Bükü için birer gününüzü ayırmayı ihmal etmeyin.

Bademli Koyu, Dikili

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İzmir’in İncisi olarak anılan Bademli Koyu, dikili ilçesine on kilometre mesafede yer alıyor. Henüz çok fazla kişinin keşfetmediği bu koy, kafa dinlemek isteyenler için son derece uygun. Konumundan dolayı neredeyse yılın her zamanı deniz dümdüz oluyor. Bibi ise metrecelerce gitseniz bile aynı şeffaflıkta görünüyor. Popüler yerlerden uzak kalarak kafa dinlemek isteyen Brother’lar için son derece huzur verici bir yer olan Bademli Koyu, sizin de yeni kaçış noktanız olabilir.

Göbün Koyu, Göcek

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Göbün Koyu, doğa ve deniz haricinde kültür turu yapmak isteyenlerin tercihi. Kaya mezarları ve antik kalıntılarla sizleri zamanda yolculuğa çıkartan koyda, Bizans dönemine ait kalıntılar bulunuyor. Çam ve zeytin ağaçları ile çevrili bu mükemmel yerde uzun yürüyüşler yapabilir, berrak suda yüzebilir ve sahildeki restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Türkiye’nin En İyi Tekne Kiralama Firmaları

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yelkenliden motoryata, guletten süperyata farklı seçenekler sunan tekne kiralama firmalarını bir liste haline getirdik. Türkiye’nin en gözde mavi tur merkezlerindeki en iyi tekne kiralama firmalarını incelemeden, mavi yolculuk planı yapmayın. Bu yaz ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte sakin koylara açılmaya hazırsanız en iyi tekne kiralama firmalarını öğrenin.

Türkiye’nin En Güzel Marinaları

Yat Turu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknelerin güvenli yuvası marinalar, yat sahibi olun ya da olmayın bölgenin en çok ziyaret edilen mekanlarıdır. Doğası ve korunaklı denizi sayesinde dünyanın en güzel yat merkezlerinden biri olan Türkiye’deki marinaların hizmet kalitesi ise dünyaca ünlü. Ancak 10 tanesi var ki, konumları itibariyle hem yatçıların hem de tatilcilerin buluşma merkezi olarak öne çıkıyor. Ege ve Akdeniz kıyılarımızdaki birbirinden güzel ve başarılı, sundukları hizmet kalitesiyle dünyaya nam salmış marinaları, mavi tura çıkmadan önce mutlaka radarınıza alın.

{773014}

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı
editörün tüm yazıları