preloader

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

03.06.2022
Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Yazı Boyutu:

Bu yaz ıssız koyların tadını tekneyle çıkaracaksanız, ıssız koylarda bulunan en lezzetli restoranları da bilmenizde yarar var. Ege kıyılarının, teknenizle iskelesine bağlanabileceğiniz en lezzetli 10 restoranını sizin için araştırdık.

Oya gibi işlenmiş Ege kıyılarımız irili ufaklı binlerce koyuyla hem denizcilere güvenli demirleme imkanı sunar hem de her yaz mavi yolcuları kucaklar. Her bir koy, restoranıyla denizden gelenlere en lezzetli yemeklerini sunar. Çoğu aile işletmesi olan Ege koylarının küçücük restoranları, dünyanın hiçbir yerinde tadamayacağınız lezzetteki menüsüyle denizin acıktırdığı midelere deyim yerindeyse bayram ettirir. Gelin Ege kıyılarının, teknenizle iskelesine bağlanabileceğiniz en lezzetli 10 restoranına bir yolculuk yapalım.

Fethiye Yazz Collective

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Yazz Collective, Göcek ve Fethiye arasında bulunan en güzel koylardan biri olan ve adını denizden yaklaşık 400 metre yükseklikteki zirvede bulunan turunç ağaçlarıyla kaplı, tatlı su pınarından alan Turunç Pınarı Koyu’nda bulunuyor. Akdeniz yemekleri sunan mutfağı sıfır atık hedefiyle hizmet veriyor. Yemeklerin malzemelerinin tamamı organik ürünler. Plajın keyfini çıkarırken misafirler sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar lezzetli yemeklerle midelerini şenlendirebilir. SPA ve gym merkezinin yanı sıra bir sanat galerisi ve butiğin de yer aldığı Yazz Collective’e teknesiyle gelenler dilerlerse iskeleye bağlanıp restoran ve plajın tadını çıkarabilir dilerlerse teknelerine yemek servisi yaptırabilecek.

Bozburun Kuzbükü Neighbours

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Bozburun’un kuzey yakasında cennet koylardan Kuzbük’te denizcilere hizmet veren Neighbours Restoran, 100 metrelik plajı ve 15 teknelik kapasiteye sahip iskelesi ise denizcilerin lezzet duraklarından biri. Restoranın menüsünde et de var balık da. Ancak gidenler deniz mahsullü makarna ve sübyesinin parmakları yedirtecek lezzette olduğunu not düşüyorlar. Sadece denizden değil, karadan da ulaşımın olması ise büyük bir avantaj.

Ekincik My Marina Yacht Club

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Köyceğiz Limanı’nın kuzey ucundaki Ekincik Koyu, denizciler için tam bir sığınak. Ekincik My Marina, bu koydaki bir marinette. Çam ormanlarıyla kaplı koyun restoranı ise dillere destan. Dustin Hoffman, Sting, Uma Thurman gibi birçok ünlüyü ağırlayan restoranını denizciler tek geçiyor. Restoranın önündeki T iskele sayesinde teknesiyle gelenler kolaylıkla bağlanabiliyor. Restoranın menüsü Akdeniz mutfağı ve deniz mahsullerinden oluşuyor. Lagos fileto ise en iddialı olduğu yemeklerden biri.

Bozburun Yat Kulübü

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Bozburun Yat Kulübü’nün yemeklerinin dillere destan olduğunu belirterek başlayalım. Edhem Dirvana’nın babası Süleyman Dirvana’nın yazlık olarak aldığı bölgeyi butik bir otel ve restorana çevirmesiyle hayata geçen Bozburun Yat Kulübü son derece sofistike bir mekan. Mutfağı ise çok iddialı. İskelesine 8-10 tekne bağlanabilen ve yaz aylarında oldukça kalabalık olan kulüp ziyaretçilerine kütüphane, internet, su, elektrik ve çamaşır yıkama gibi hizmetler de sunuyor.

Kocabahçe Sailor’s Paradise

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Marmaris’teki Kocabahçe Koyu’nun en dibinde bulunan Sailor’s Paradise’a tek ulaşım yolu deniz. Bu durum onu daha da özel kılıyor. 2002 yılından bu yana hizmet veren Sailor’s Paradise’ın mezelerinde bahçede yetişen sebzeler kullanılıyor. Günde en az 15 taze meze yapıldığını da belirtelim. En ünlü mezesi de bahçede yapılan patlıcandan yapılanlar. Kılıç şiş, ahtapot, ızgara kalamar gibi deniz mahsulleri de menünün favorilerinden. İskelesine 15 tekne bağlanabilen Sailor’s Paradise’ta kahvaltı ve öğle yemeği de servis ediliyor.

Göbün Restoran

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Göcek’teki Göbün koyu, hem tarihi dokusu hem de muhteşem doğasıyla mavi yolcuların sık sık uğradığı bir durak. Kral mezarları ve koydan yürüyüş mesafesindeki köyüyle güzel rotalar sunan Göbün’ün meşhur restoranı da aynı adı taşıyor. Adı, Muammer’in Yeri olarak da anılıyor. İsterseniz koyun açığında demir atıp botla karaya çıkın isterseniz restoranın küçük iskelelesine bağlanın. Bir aile işletmesi olan ve yıllardır hizmet veren Göbün Restoran mezeleri, sarımsaklı ekmeği, karavidalı makarnası, tandırda pişmiş köy ekmeğiyle dillere destan.

Nomad Restaurant/Bedri Rahmi Koyu

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Göcek’teki bu koyu keşfedenlerden biri ülkemizin en değerli sanatçılarından ve ilk mavi yolculardan Bedri Rahmi Eyüboğlu. Büyük sanatçı koyda kendisinden bir iz bırakmak için bir kayaya kendi elleriyle balık figürü işlemiş. Koya da onun ismi verilmiş. Yörük (yani göçebe) kökenli olan Ferhat Dönder ve eşi tarafından işletilen Nomad Restaurant’ta 30 teknenin bağlanabileceği ahşap bir iskele bulunuyor. Nomad’ın en meşhur yemeği çıtır çıtır patates kızartması. Bizden söylemesi…

Bozukkale Sailor’s House

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Marmaris’in en etkileyici koylarından biri olan Bozukkale’de yıllardır hizmet veren bir restoran Sailor’s House. Dört metre derinlikteki iskelesinde 18 tekneye, şamandırada ise sekiz tekne bağlanabiliyor. Misafirlerine sıcak duş, tuvalet, kablosuz internet, su imkanı sağlıyor. Terasa sahip restoran her daim günlük hazırlamış mezeler, ahtapot, tuzda balık, kuzu ve her zaman taze balık sunuyor. Mezeler de restoranın arkasındaki bahçeden geliyor. Günlük olarak pişirilen ekmekleri teknelere de servis ediyor.

Knidos Restoran

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Ege’yle Akdeniz’in tam birleştiği yerde, tarihi Knidos Feneri’nin eteklerinde yer alıyor Knidos Restoran. Datça’nın en etkileyici koylarından birinde bulunan Knidos Restoran, koyun tek mekanı. Hemen yanı başında Knidos Antik Kenti’nin de bulunduğu restoranın lakerda, hamsi, ançuez, ahtapot ızgarası ile orfoz pilaki ve buğulaması tavsiye ediliyor. Knidos Restoran’ın uzun iskelesine 25 tekne bağlanabiliyor. İskelede misafirlerine elektrik ve su hizmeti sunuyor.

Rafet Baba Restoran/Çiftlik

Tekneyle Gidebileceğiniz En Lezzetli 10 Restoran

Marmaris’in en güzel koylarından birinde, Çiftlik’te bulunuyor Rafet Baba. 20 teknenin demirleyebildiği iskeleye sahip mekana daha girerken kendi üretimleri bazlama ekmeğinin kokusunu duyabilirsiniz. Elbette balık menünün ağır abisi. Ege balıklarının masalara en lezzetli haliyle geldiği Rafet Baba Restoran’ın mezelerinden manço ve ahtapot salatası ise birer efsane olarak anılıyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları