preloader

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

24.07.2020
Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Yazı Boyutu:

Bu yaz tatil planlarınızda mavi yolculuk varsa, rotanızı Marmaris’e çevirmenizi öneriyor ve size detaylı bir Marmaris rehberi sunuyoruz.

Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden biri olan Marmaris, tekne tatili için mükemmel bir destinasyon. Yemyeşil çam ormanları ve masmavi bir denizin hakimiyeti altında olan Marmaris, hem dinlenmek hem eğlenmek isteyenler için ideal. İster teknenizi ıssız koylara bağlayıp sessizliğin tadını çıkarın ister Marmaris’in renkli hayatının içerisine karışın. Tamamen size kalmış…

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Marmaris’te, özellikle son birkaç senedir popülerliği artan pek çok belde ve köy bulunuyor. Tabii ki Bozburun, Selimiye, Söğüt, Çiftlik gibi yerlerden bahsediyoruz! Bu lokasyonlarda tekne tatili yapmak, ayrı bir keyifli olacak. Gelin Marmaris rehberini beraber inceleyelim.

Marmaris’te mutlaka gitmeniz gereken yerler

Bozburun

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Merkezi Bozburun Köyü olan yarımada, nispeten daha rüzgarlı olduğu için özellikle yelkenli yapanlara benzersiz bir deneyim sunuyor. Karadan ulaşımın olmadığı ve içerisinde gerçekten yıkık bir kalenin bulunduğu son derece ilkel ama bir o kadar etkileyici Bozukkale bu rotanın en gözde koylarından biri. Korsan Koyu, Serçe Limanı, Arap Adası, Buruniçi ve Gebekse Koyları, gözlerden ırak bir şekilde, tam anlamıyla denizin tadını çıkarmak isteyenleri bekliyor. Eğer biraz hareket isterseniz Bozburun Köyü’ne bağlanabilirsiniz. Köyün bulunduğu koyun çıkışına doğru yer alan Bozburun Yacht Club, enfes yemekleriyle son yılların en popüler mekanlarından biri.

Selimiye

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Marmaris’in en güzel ve en trend lokasyonlarından biri olan Selimiye, sadece tekne ile tatil yapanların değil otelde kalmayı tercih edenlerin de uğrak noktası. İki üç katlı evler, mavili-beyazlı restoranlar ile kendinizi gerçekten Ege’de hissettiren bu eşsiz yerde doğanın tadını doyasıya çıkaracaksınız. Selimiye’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Kamelya Adası, diğer bir adıyla Manastır Koyu. Selimiye’nin en ilgi çekici koylarından biri olan bu adanın tepesinde, eski bir manastır ve çevresinde dilek ağaçları bulunuyor. Burada gezerken tatlı mı tatlı keçilere rastlamak mümkün! Denizi ise son derece berrak. Yeşil bir manzara ve kekik kokularıyla yüzmek ise çok keyifli.

Söğüt Köyü

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Söğüt’ün doğası sizi büyüleyecek, şimdiden sizi uyaralım… Tabiatı hiç bozulmamış olan Söğüt, yeşilin bin bir tonuna ve masmavi bir denize ev sahipliği yapıyor. Söğüt Köyü’nün en güzel özelliklerinden bir tanesi, enfes gün batımı. Karşısındaki Yunan Adaları’nın arkasında batan güneş, eşsiz bir görüntüye sahip. Söğüt Köyü’nde Kumlubük ve Çiftlik Koyu’nda mutlaka denize girmelisiniz. İki koyda da işletme bulunuyor. İster teknenizi bağlayabilir ister işletmenin şezloglarında keyif yapabilirsiniz.

{773164}

Marmaris’te tekne tatili için önemli notlar!

Denizin ötesini düşünerek bavul hazırlayın

Marmaris’te öyle güzel koylara gideceksiniz ki arada karaya çıkıp yürüyüşler de yapmak, belki de tırmanıp büyüleyici manzaraları izlemek isteyeceksiniz. Dolayısıyla mutlaka bir yürüyüş ayakkabısı ve sırt çantası yanınıza alın. Ayrıca bacaklarınızın otlardan ya da kayalardan çizilmesini istemiyorsanız uzun bir tayt da çok işe yarayacaktır.

Sağlıklı bronzlaşmaya dikkat edin

Yaz gelince çoğumuzun isteği mükemmel ve kalıcı bir bronzluk… Güneşe çıkmadan önce kullanacağınız ve etkisini kaybetmemesi için gün içerisinde birkaç kez uygulayacağınız bronzlaştırıcı ürünler, hafif koruyucu özellikleriyle size sağlıklı bir bronzluk sunacak.

Marmaris’te nerede yemek yenir?

Kumlubükü Yacht Club

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Hollandalı Ahmet’in Yeri olarak da bilinen Kumlubükü Yacht Club, nefis doğası ve lezzetli yemekleriyle yıllardır teknecilerin uğrak noktası. Yıllarca Hollanda’da yaşayan sahibi Ahmet Özkal 1974 yılında Marmaris’e tatil için geldiğinde kulübün arsasını keşfediyor ve yazlık ev yapmak amacıyla satın alıyor. 1981’de de restoranı açıyor. Kumlubükü Yacht Club’ın T şeklindeki iskelesine 35 tekne bağlanabiliyor. Bağlanan tekneler su, elektrik, duş gibi imkanlardan yararlanabiliyor. Restoranda Türk yemeklerinin yanı sıra Çin mutfağı da bulunuyor.

Marmaris’te tekne nereye bağlanır?

Marmaris Yacht Marina

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Marmaris Yacht Marina, denizciler arasında daha çok Yalancıboğaz Marina olarak biliniyor. Beş Altın Çıpa ödüllü marinaya, karadan etrafında çam ağaçlarının yükseldiği ve yeşilin denizle buluştuğu sekiz kilometrelik kıyı yolu ile ulaşılabiliyor. Denizde 750, karada 1.000 tekne kapasitesine sahip Marmaris Yacht Marina, ormanın içinde benzersiz bir liman. Marina, kış aylarını teknesinde geçirmek isteyenler için de ideal. Saunası, spor salonu, kuaförü, restoranı, kütüphanesi ve sağlık merkeziyle küçük bir köy gibi. Marmaris’in Turunç, İçmeler gibi en güzel kıyıları da marinaya sadece birkaç mil uzaklıkta.

{8875}

Marmaris’te nereden tekne kiralanır?

Türkiye'nin En Çekici Yat Rotaları: Marmaris

Global Sailing

Dünyayı yelkenli tekneyle dolaşan üçüncü Türk Haluk Karamanoğlu ve ailesinin sahip olduğu charter şirketi, yelken eğitimleri de veriyor. Filolarında 42-52 feet arası beş model tekne kiralamak isteyenlerin hizmetine sunuluyor.

Hera Yachting

İki kadın denizci tarafından kurulan Hera Yachting, gulet ve motoryat kiralıyor. Firmayı diğerlerinden ayıran özelliklerinden biri sağlıklı yaşam ve yoga tutkunlarına yönelik düzenledikleri turları.

Mıknatıs Yachting

Uzman ekibi, donanımlı ve bakımlı tekneleriyle hizmet veren Mıknatıs Yachting katamaran ve tek gövdeli teknelere sahip. Firma Lagoon modellerden oluşan üç kataraman ve Hanse, Jeanneau, Beneteau ve Dufour’dan oluşan 15 tek gövdeli yelkenliyle tekne kiralamak isteyenlerin hizmetinde.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları