preloader

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

15.04.2023
Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Yazı Boyutu:

Ege ve Akdeniz kıyılarımızdaki birbirinden güzel ve başarılı, sundukları hizmet kalitesiyle dünyaya nam salmış 10 marinayı bir araya getirdik.

Teknelerin güvenli yuvası marinalar, yat sahibi olun ya da olmayın bölgenin en çok ziyaret edilen mekânlarıdır. Doğası ve korunaklı denizi sayesinde dünyanın en güzel yat merkezlerinden biri olan Türkiye‘deki marinaların hizmet kalitesi ise dünyaca ünlü. Ancak 10 tanesi var ki, konumları itibarıyla hem yatçıların hem de tatilcilerin buluşma merkezi olarak öne çıkıyor.

Martı Marina & Yacht Club

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Hiç kuşkusuz konumu itibarıyla Türkiye’nin en güzel marinalarından biri Orhaniye’deki Martı Marina & Yacht Club. Yemyeşil ormanla kaplı Hisarönü Körfezi’nin en güzel noktasında bulunan Martı Marina’yı cazip kılan özelliklerinden en önemlisi, hemen yakınında bulunan doğa harikası yüzlerce koy. Uzun seyirleri sevmiyorsanız, tekneyle günübirlik açılarak gündüzleri ıssız koyların, akşamları ise marinanın tadını çıkarabilirsiniz. Hatta marinanın muhteşem plajından da yararlanabilirsiniz. Denizde 380, karada 155 tekne kapasitesine sahip Martı Marina & Yacht Club’ın bünyesindeki Martı Hemithea Otel de geceleri teknede yatmayı tercih etmeyenlere hizmet ediyor.

{26890}

D-Marin Göcek

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Türkiye, Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olmak üzere toplam 16 marinaya sahip D-Marin grubunun ünü, sunduğu hizmetin kalitesiyle çoktan sınırlarımızı aştı. Türkiye’de mavi yolculuğun merkezlerinden biri olan cennet Göcek’teki marinanın konumunun yanı sıra, bir diğer cezbedici yanı Dalaman Havaalanı’na arabayla sadece 25 dakika uzaklıkta olması. 70 metreye kadar süperyatları da ağırlayabilen D-Marin Göcek‘in bağlama kapasitesi 380 tekne. Göcek’in yanı başındaki oya gibi işlenmiş cennet koylarla birlikte bembeyaz kumlara sahip 250 metre uzunluğundaki mavi bayraklı plaj, D-Resort Göcek oteli ve Q Lounge restoranı da D-Marin Göcek’in tadını çıkarabileceğiniz keyif noktaları.

Yalıkavak Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Başarısını bugüne kadar elde ettiği uluslararası ödüllerle tescilleyen Yalıkavak, Türkiye’nin en havalı marinalarından biri. 140 metreye kadar 620 teknelik kapasiteye sahip Yalıkavak Marina, bugüne kadar dünyaca ünlü birçok ismi teknesiyle birlikte ağırladı. Aralarında Zuma, Nusr-et gibi dünyaca ünlü birçok restoranın yanı sıra uluslararası marka mağazalar, bar, kafe ve kulübe ev sahipliği yapan marinada, Yalıkavak Marina Beach Hotel, Yalıkavak Marina Boutique Hotel ve Spa & Fitness Merkezi de misafirlerine hizmet veriyor.

{58492}

Setur Finike Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

1997 yılından bu yana, tarihle denizin iç içe geçtiği Likya bölgesinde yer alan Finike’nin merkezinde hizmet veren Setur Finike Marina, denizde 50 metre boya kadar 284 tekneye hizmet verebiliyor. Finike’nin en büyük avantajı uzun süren yaz sezonu ve etrafındaki eşsiz demirleme noktaları. Yaz ve kış dönemlerinde yatçıların vazgeçilmez noktalarından biri olan marinanın bulunduğu bölgenin çevresinde Noel Baba Kilise ve Müzesi, Kekova Batık Şehri, Olimpos antik kentlerinin yanı sıra Asar Kilisesi, Demre Kalesi gibi tarihi bölgeler de yer alıyor. Marina, yakınındaki Üçağız, Beş Adalar, Olympos, Adrasan, Karagöz gibi koylarla da ziyaretçilerine unutamayacakları bir mavi yolculuk deneyimi sunuyor.

D-Marin Turgutreis Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Bodrum’un sakin ve mütevazi köyü Turgutreis’in en hareketli noktalarından biri D-Marin Turgutreis Marina. Sebebi içerisindeki cıvıl cıvıl alışveriş merkezi, restoranları, kafeleri ve barları. 75 metreye kadar 532 adet yat bağlama kapasitesine sahip D-Marin Turgutreis; tesisleri ve helikopter pistiyle ödüllere layık görülmüştü. Bodrum merkeze 20 kilometre uzaklıktaki D-Marin Turgutreis Marina’dan çıkış işlemleriniz yapıldıktan sonra, birkaç saat içinde 26 deniz mili uzaklıktaki Kos Adası’na ulaşmak mümkün. Türkiye sularında kalmak isteyenleri de ister kuzey ister güneyde Bodrum’un en güzel koyları bekliyor.

Teos Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

“Yavaş Şehir” unvanıyla son yıllarda Ege’nin en çok ilgi gören beldelerinden biri olan Seferihisar’ın kıyısında bulunan marina, adını 12 İyon şehrinden biri olan Teos’tan almış. Denizde 480, karada 80 tekne kapasitesine sahip Teos Marina, sakin doğasıyla misafirlerine huzurlu bir konaklama olanağı sunuyor. Etrafındaki koylar da serin sularıyla Ege’nin sıcağında gerçek bir kaçış noktası. Tarihle iç içe olan Merdivenli Koy, Ilıca Boğazı, Papaz Boğazı, Taşadalar Koyu, Demircili Koyu, Çamlıkoy, Küçük ve Büyük Gevil Koyları berrak sularıyla yatçıları kucaklıyor. Bu arada koyların arkasındaki yürüyüş parkurlarının binlerce yıl öncesinden kalan tarihi eserler barındırdığını da ekleyelim.

{462}

Ecesaray Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Fethiye’deki Ecesaray Marina, Ege Denizi’nin en güzel noktalarından birinde bulunuyor. Ece Marina’nın kapasitesi “tekne ebatlarına bağlı olarak” 460 tekneye kadar ulaşabiliyor. Marinaya 60 metre uzunluğa kadar tekne bağlanabiliyor. Ecesaray marina bünyesindeki yat kulübüyle yeni yelkencileri denizlere kavuştururken Ecesaray Marina Resort’ta da teknede kalmak istemeyen misafirlerini ağırlıyor. Ecesaray Marina’nın en büyük avantajlarından ikisi sezonunun uzun olması ve etrafında demirleyebilecek eşsiz güzellikte birçok koyun bulunması.

Setur Kaş Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Kendine has dokusu sebebiyle müdavimlerinin yıllardır vazgeçemediği Kaş, Setur’un hizmete soktuğu marinayla tekne sahiplerine de kucağını açtı. Denizde 472 tekne ağırlayabilen Setur Kaş Marina‘nın kara kapasitesi ise 160 tekne. Kaş’ın tam merkezinde bulunması itibariyle sosyal hayatla da iç içe olan marinanın en güzel yanlarından biri de Meis Adası’na sadece birkaç deniz mili uzaklıkta olması. Dünyaca ünlü Patara Plajı, Batıkşehir, Kekova ve St. Nicholas Kilisesi de marinaya sadece yarım saat uzaklıkta bulunuyor. Kaş Marina, aynı zamanda Fethiye’den Kemer’e kadar uzanan sahil boyunca tekne sahipleri için güvenilir bir liman oluyor.

Gökova Ören Marina

Türkiye'nin En Güzel Marinaları

Kaptan Cousteau’nun ”Yeryüzünde bir cennet” olarak tanımladığı Gökova Körfezi’nin en güzel yerlerinden birinde bulunan Gökova Ören Marina’ya, Milas-Bodrum Havalimanı’dan sadece 45 dakikada ulaşılabiliyor. 40 metreye kadar uzunlukta tekneleri ağırlayabilen Gökova Ören Marina’nın denizde bağlama kapasitesi ise 416 tekne. Etrafını saran yemyeşil ormanıyla misafirlerine son derece sakin birkaç gün geçirme fırsatı sunan Gökova Ören Marina, Karacasöğüt, Büyük ve Küçük Çatı, Çanak, Küfre, Çökertme, Kissebükü, Akbük, Yedi Adalar, Löngöz gibi Türkiye’nin en güzel koylarına çok yakın mesafede.

{27446}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları