preloader

Tekne Siparişi Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

21.05.2024
Tekne Siparişi Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Numarine Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Malaz, özel sipariş tekne üretim sürecini ve dikkat edilmesi gerekenleri OGGUSTO için anlattı.

Tekne ürettirmek isteyen kişinin taleplerini belirtirken özellikle nelere değinmesi gerekiyor? Üreticiyi seçerken nelere dikkat etmek gerek?

İstediği tekne tipi hakkında karar veren alıcının dikkat etmesi gereken en önemli konu seçtiği tersanenin tecrübesi ve marka değeri olacaktır. Bir tersanenin marka değeri, kaç yıldır piyasada olduğu, satış sonrası hizmetleri konusunda geri bildirimleri ve son olarak bugüne kadar kaç tekneyi başarılı bir şekilde teslim ettiğini dikkatlice incelemek gerekir. Dünyanın her yerinde eski ve yeni birçok tersane bulunmakta fakat aralarında hepsi bu kriterlerden tam puan alamamaktadır.

Tekne Siparişi Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Talepte bulunduktan üretim aşamasına geçene kadarki süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

Her tersanenin üretim hattı farklıdır fakat Numarine olarak bizde de teknenin siparişi verildikten sonra tekne üretime geçerken müşterilerin hem teknenin içerisindeki donanımlar hem de dekoratif seçimlerinin yapıldığı bir süreç başlar. Üretim tamamlandığında ise teknenin test seyirleri yapılır ve mürettebata teknenin kullanımı hakkında eğitim verilir. Bu eğitimler tamamlandıktan sonra tekne sahibine teknesi teslim edilir. Bizim için süreç burada bitmez, en önemli konu tekneyi teslim aldıktan sonra müşterinin sezon boyunca teknesinde seyrini aksatmayacak hızda satış sonrası hizmeti vermektir.

Tekne Siparişi Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Bir siparişi başarıyla tamamlamanın kriterleri neler?

Müşteriye söz verilen tarihte teknesinin teslimatı ve teslim edilen teknenin en ince detayına kadar kalite kontrolünün başarılı olmasıdır. Numarine’de müşteriye örnek olarak gösterilen teknedeki standardın bir üstüne çıkmak hedefimizdir. Fabrikamızda üretimin temelinde Kazien yaklaşımı yani müşteri memnuniyetini yüksek tutmak amacıyla sürekli iyileştirme vardır.

Bahsettiğimiz tarzda aklında fikri olan insanlara neler önerirsiniz?

Kendi teknesini ürettirmek isteyen kişiler aynı zamanda eğer daha hızlı teknesini teslim almak istiyorsa daha seri üretime yakın markaları seçebilir. Kişisel dekoratif dokunuşlar yaparak istedikleri tekneleri almalarını öneririm. Sıfırdan hem iç hem dış tasarımı başlayan teknelerin tahmin edilen teslim tarihinin her zaman ötesine geçtiğini görüyoruz.

Tekne Siparişi Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de yatçılık hakkındaki fikirleriniz neler?

Türkiye süperyat üretimi konusunda dünyada ilk beşe giriyor. Global Order Book’ta Türkiye’de bulunan birçok mega yat tersanesinin de olduğunu görüyoruz. Numarine olarak bu sene ilk 20’de adımızı görmek bizim için çok gurur verici oldu. Dünya çapında bilinen birçok markanın en büyük rakiplerinden biriyiz. Diğer tersaneleri de burada görebilmek bizim için gurur verici olacaktır.

Türkiye 7.000 kilometreyi aşmış muhteşem bir sahil şeridine sahip. Bu da teknecik dünyası için Türkiye’yi mükemmel bir destinasyon yapıyor. Birinci sınıf marinalar, zengin mutfağımız ve insanlarımızın misafirperverliği sayesinde dünyanın birçok yerinden tekne sahiplerinin bizi rotalarına kattığını görüyoruz. Nisan ayından kasım ayının başına kadar süren sezonumuz sayesinde uzun bir yatçılık sezonumuz var.

{5708}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları