preloader

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

07.04.2023
Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Tekne satın alma konusunda kafanızda sorular uçuşuyorsa, sizin için hazırladığımız rehbere göz atın.

Tekne satın almaya karar verdiniz ancak işe nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Yelkenli tekne mi yoksa motoryat mı? Küçük bir tekne mi yoksa büyük bir tekne mi? Sorular kafanızda uçuşuyor olabilir. Eğer tekne satın almaya karar verdiyseniz ama ilk adımı nasıl atacağınızı bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız bu rehbere göz atın.

Ne Tür Bir Tekne Alacağınıza Karar Verin

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne satın almaya karar verdiğinizde yanıtlamanız gereken ilk soru “Ne tür bir tekne istiyorum?” olmalı. Doğanın tadını çıkarmak isteyenlerden misiniz? O zaman tercihinizi yelkenli tekneden yana kullanmanız mantıklı olur. Ama eğer hep acelesi olan bir insansanız tercihinizi sizi gitmek istediğiniz yere en hızlı şekilde ulaştıracak motoryattan yana kullanabilirsiniz. Yelkenli mi yoksa motoryat mı? Yaşam tarzınız ve hayattan beklentinizle doğrudan ilişkili bu soruya yanıt verdikten sonra arayışınıza başlayabilirsiniz.

Bütçenizi Belirleyin

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baştan açıkça konuşalım. Tekne demek masraf demek. Ancak gerçekten denizde olmayı seviyorsanız ve bütçeniz bu masraflı hobiyi karşılayabiliyorsa emin olun teknenizle elde edeceğiniz mutluluk, harcayacağınız her kuruşun karşılığını fazlasıyla verecektir. Peki bütçeniz var ama ne kadar? Bütçeyi sadece satın alırken harcayacağınız miktar olarak düşünmeyin. Marinaya ödeyeceğiniz ücret, yakıt harcaması, vergiler ve her yıl harcayacağınız düzenli bakım masrafının yanı sıra son derece acımasız olan deniz şartlarının yol açacağı beklenmedik arızalar için harcayacağınız miktarı da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu aşamada, karar verdiğiniz tekne türüne göre deneyimli bir yelkenli ya da motoryat sahibinden fikir almanızı ve sizi bekleyen yıllık masraf için bir liste hazırlamanız son derece faydalı olacaktır.

{15670}

İkinci El Mi Sıfır Model Mi?

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknenize ayıracağınız bütçenin miktarı “İkinci el mi alacaksınız yoksa sıfır mı?” sorusunun yanıtıyla doğrudan alakalı. Çünkü oluşturacağınız bütçe bu sorunun yanıtını da bulmanıza yardımcı olacaktır. Keyfinize göre donanımını oluşturabileceğiniz her şeyiyle gıcır gıcır sıfır bir tekne almak herkesin rüyasını süsleyen ancak daha büyük bir bütçe isteyen tercih. Sıfır tekne almayı başarabildiğinizde tek yapmanız gereken tekne firmalarına gidip gönlünüze göre modelleri size sunmalarını istemek. İkinci el tekne almak ise daha çetrefilli ve zahmetli bir yol. Ancak gerçekten tekne sahibi olmak isteyen deniz tutkunlarının bu süreçten büyük keyif aldığı da bir gerçek. İkinci el tekne almak, özellikle bütçeniz kısıtlı ve detaycı bir insansanız oldukça uzun bir süreç olabilir. Bunun için internet üzerinden araştırma yapmanız, eşe dosta tekne aradığınız haberini salmanız ve boş zamanlarınızda marina marina dolaşıp satılık tekne avına çıkmanız gerekir. Bu süreçte sabırlı olmakta fayda var.

Bu arada eklememiz gereken çok önemli bir not: Eğer bu konuda çok deneyimli değilseniz ileride başınıza çok büyük masraflar açabilecek hasarlı bir tekneyi bilmeden satın alabilir ve sıfır tekneden bile daha büyük bütçelerle karşılaşabilirsiniz. O yüzden ikinci el tekne satın alırken kesinlikle ve kesinlikle işin uzmanından yardım almalısınız.

Hangi Amaçla Kullanacağınızı Belirleyin

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne denilince akla ilk olarak mavi yolculuk gelse de farklı amaçlarla da kullanılabilir. Mesela kimileri daha çok bir yerden bir yere ulaşmak amacıyla kullanmak isteyebilir. Ya da denizde saatlerce balığın peşinde koşmayı hayat ediyor olabilirsiniz. Belki de su sporları yapmak için bir tekne sahibi olmak istiyorsunuz. Dolayısıyla amacınız seçeceğiniz teknenin boyutu ve donanımı üzerinde büyük etkiye sahip olacaktır. Eğer amacınız sportif balıkçılık ise sizi o zaman bambaşka bir dünyaya, bu hobi için özel olarak üretilmiş tam donanımlı teknelerin arasına alalım. Ancak hem gezeyim hem de balık tutayım diyorsanız, sıfır tekne alacaksanız balıkçılığa uygun donanımlar ekletebilir, tercihiniz ikinci elden yanaysa buna uygun bir tekne arayışına girebilirsiniz. Bir seçeneğiniz de ikinci el tekneyi satın aldıktan sonra amacınıza uygun donanımı ekletmek olabilir. Ancak bunu yeni bir masraf kalemi olarak bütçe listenize eklemeyi unutmayın.

{25908}

Tekneyi Hangi Sularda Kullanacağınızı Düşünün

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekneyi hangi sularda kullanacağınıza karar vermek, teknenin boyutunu ve gövde yapısını doğrudan etkileyecektir. Teknenizi kullanacağınız suyun yapısı gövde şeklini doğrudan etkiler. Örneğin derin V gövdeli bir teknenin su çekimi daha fazla olduğundan sert deniz koşullarında daha güvenli bir seyir sunar. Ancak hız kazanmak için diğer gövdelere göre daha fazla güce ihtiyacı vardır. Dolayısıyla eğer teknenizle çok daha sert hava koşullarının hüküm sürdüğü açık denizlerde uzun seyahatler planlıyorsanız teknenizin derin V gövdeye sahip olması önemlidir. Öte yandan bulunduğunuz yerin coğrafik özellikleri de seçimde etkilidir.

Teknede Ne Kadar Vakit Geçireceğinizi Düşünün

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tekne sahipleri ikiye ayrılır: Birincisi sürekli denizlerde seyir halinde olup o koy senin bu koy benim gezenler ve karaya çok fazla çıkmak istemeyenler. İkincisi de teknesiyle günübirlik kıyı seyirler yapmayı seven ve daha çok marinada vakit geçirmekten keyif alanlar. Tekne almaya karar verdiğinizde bunu da gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Eğer uzun seyirler yapmak ve karaya mümkün olduğunca az çıkmak niyetindeyseniz teknenizin içinin, özellikle de mutfak ve banyosunun tam donanımlı olması çok önemli. Eğer günübirlik seyahatler planlıyorsanız ve daha çok marinada vakit geçirmek istiyorsanız daha küçük ve az donanımlı bir tekne tercih edebilirsiniz.

Teknede Çoğunlukla Kaç Kişi Olacağınızı Hesaplayın

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tahmin edeceğiniz üzere “Teknede çoğunlukla kaç kişi olacaksınız?” sorusunun yanıtı teknenin kaç kamaralı olacağını ve büyüklüğünü belirleyecek. Denizde tatil kimileri için zordur. Sürekli denizin üzerinde ve küçük bir alanda geçirilen günler kimilerine çok yıpratıcı gelebilir. Hele kalabalık bir grubu küçücük bir tekneye tıkmak çok da iyi bir fikir olmayabilir. Dolayısıyla büyük bir aileniz mi var? Misafir sever misiniz ve onları teknenize davet etmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa teknenizle sadece iki ya da üç kişi mi seyahatler gerçekleştireceksiniz? Eğer az kişiyle seyirler yapacaksanız en fazla iki kamaralı küçük bir tekne sizin için yeterli olabilir. Ancak mesela üç çocuklu bir aile iseniz ve misafirleriniz olacaksa dört kamaralı teknelere, hatta belki katamaranlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

{15476}

Yakıt Tüketim Miktarının Sizin İçin Önemine Bakın

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Yakıt tüketim miktarı sizin için önemli mi?” sorusuna bir petrol zengini bir Arap şeyhi olmadığınız sürece “hayır” yanıtı vermeniz pek mümkün değil sanırım. Dolayısıyla belki bu soruyu “Yakıt tüketimi sizin için ne kadar önemli?” olarak değiştirmemiz daha doğru olur. Eğer yakıta çok para harcamak istemiyorsanız o zaman bir yelkenli tekne almanızı tavsiye ederiz. Yelkenli tekneneyle gitmek istediğiniz yere daha uzun sürede ulaşırsınız ancak rüzgarın gücü ve çok güçlü olmayan motoru sayesinde daha az yakıt harcarsınız. Eğer hem motoryat almak istiyor hem de mümkün olduğunca az yakıt harcamak istiyorsanız o zaman en doğru seçim hibrit motorlu bir tekne olacaktır. Yeni nesil hibrit teknelerde bildiğimiz motorların yanı sıra elektrikli motor bulunuyor ve seyrinizi bir süre yakıt harcamadan gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece daha az yakıt harcamış ve dolayısıyla karbon ayak izinizi azaltmış oluyorsunuz.

Kaptan ve Mürettebata İhtiyacınızın Olup Olmayacağına Karar Verin

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer teknenizi tam anlamıyla bir tatil ve dinlenme aracı olarak görüyorsanız ve tekneyi kullanmakla uğraşmak istemiyorsanız kaptan ve mürettebata ihtiyacınız olacak. Çünkü tekne kullanmak bağlanmasından yanaşmasına, demir atmadan bakımına ciddi anlamda iş yükünü beraberinde getirir. Ve eğer bu işten çok da hoşlanmayanların tatilini eziyete çevirebilir. Eğer yeterli bütçeniz varsa ve kaptan ile mürettebatı da ekibinize katacaksanız bu onlar için özel bir alan gerektiği anlamına gelir. Bu da mürettebat kamarasının bulunduğu daha büyük bir yat demektir.

Seyahat Sürelerinizi Planlayın

Tekne Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Uzun süreli seyahatler planlıyor musunuz?” sorusunun yanıtı çok önemli bir gerekliliğin önemini ortaya çıkarır. O da depolama alanlarının büyüklüğü. Eğer çok uzun süreli seyahatler düşünüyorsanız ve hatta tüm yazı onun üzerinde geçirmeyi planlıyorsanız tekneniz evinize dönüşecek demektir. Bu da teknede daha çok eşya, daha çok yiyecek içecek anlamına gelir. Ayrıca açık denizde her ihtiyacınızı istediğiniz an bulamayacağınız için her şeyin bir yedeğini bulundurmayı da gerektirir. Teknedeki depolama alanları evdekilere göre çok daha küçüktür. Ancak günümüzde tasarımcılar öylesine güzel işler ortaya çıkarıyor ki teknelerin her bir köşesini en verimli şekilde değerlendirmeyi başarıyor. Dolayısıyla eğer böyle bir planınız varsa teknenizin depolama alanının büyüklüğüne çok dikkat edin. Eğer bu konuda dikkatli olmazsanız ileride çok pişman olabilirsiniz.

{113666}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları