preloader

Michelin Rehberi Bodrum ve İzmir'e Geliyor

24.07.2023
Michelin Rehberi Bodrum ve İzmir'e Geliyor

Yazı Boyutu:

Michelin Rehberi’ne Türkiye’den yeni rotalar ekleniyor. Geçtiğimiz yıl ilk defa İstanbul’dan seçimler yapan Michelin Rehberi müfettişleri bu kez İzmir ve Bodrum’dan da seçimler yapacak.

Gastronomi dünyasının en prestijli rehberi kabul edilen Michelin Rehberi‘ne Bodrum ve İzmir’den yeni restoranlar eklenecek. Michelin Yıldızı almaya hak kazanan; Michelin Rehberi müfettişlerinin elemesinden geçecek restoranlar 9 Kasım‘da İstanbul’da yapılacak törenle duyurulacak.

Michelin Yıldızı’nın geçmişine bakmak ve bu kadar değerli olmasını sağlayan kriterlerini öğrenmek için tıklayın.

Hem Ege ve Akdeniz mutfak gelenekleri hem de çok sevilen yöresel lezzetleri de olan İzmir ve çevresi yeni moda restoranlardan modern kafelere, modern kafelerden geleneksel ve popüler yemek mekânlarına radara alınıyor. Şarap rotalarından biri olan ve gastronomi anlamında yükselen bir yer olan Urla’nın rehber kapsamında değerlendirilmesi de heyecan yaratan detaylardan.

Michelin Rehberi Bodrum ve İzmir'e Geliyor
Michelin Rehberi Bodrum ve İzmir'e Geliyor

Sadece tatil için değil yemek deneyimi anlamında da harika restoranlara sahip; şef lezzetleriyle tanınan Bodrum’dan hangi restoranların listede yer alacağı şimdiden heyecan yaratıyor. Dünyanın farklı coğrafyalarından mutfakları mükemmel şekilde sunan Bodrum restoranları harika tatlar sunuyor.

Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec “Geçen yıl İstanbul’a yaptıkları ilk ziyaretlerden sonra müfettişlerimiz, yol haritalarına İzmir ve Bodrum’u dahil etmekten oldukça memnunlar. Bu iki lokasyon sadece kültürel ve turistik açıdan unutulmaz ve benzersiz deneyimler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda keşfedilmeyi hak eden bir mutfak kültürüne de sahip. İzmir ve çevresi, yöresel kültürü ön plana çıkaran ve çoğu genç şefin üst düzey gastronomik yeteneklerini sergileyebildiği heyecan verici restoranlara sahipken Bodrum, geleneksel ve ulaşımı kolay olacak şekilde şehir merkezinde yer alan restoranların yanında lüks tatil köylerindeki inovatif konseptler sunan restoranlarıyla da parlıyor. Bu iki yeni bölgeyi Michelin Rehberi ailesine dahil ederek, Türkiye’nin asla kaçırılmaması gereken bir gastronomi destinasyonu olduğu mesajını dünyaya yaymayı gönülden arzuluyoruz” diyerek Bodrum ve İzmir restoranları konusunda ne kadar heyecanlı olduklarını anlatıyor.

Michelin Rehberi Bodrum ve İzmir'e Geliyor

2022’nin Ekim ayında ilk kez yayınlanan Michelin Rehberi İstanbul için beş restorana Michelin yıldızı; bir restorana da Yeşil Yıldız verildi. 10 restoran Bib Gourmand olmak üzere toplamda 53 restoran da tavsiye listesinde yer aldı.

İstanbul’da gastronomik bistrolardan lüks restoranlara ve geleneksel tatlar sunan mekânlara kadar farklı türden restoranlar Michelin müfettişlerinin radarında yer aldı. Müfettişlerin yıldızı verirken kriterleri ise ürünlerin kalitesi, pişirme tekniklerine hakimiyet, lezzetlerin uyumu, şefin kişiliğinin yemek deneyimine yansıması, farklı deneyimlemelerde menü genelinde tutarlılık oluyor.

İstanbul’un Michelin Yıldızı’na sahip restoranlarını görmek için tıklayın

9 Kasım’da düzenlenecek törende İzmir ve Bodrum’dan restoranlarla birlikte İstanbul’dan Michelin Yıldızı alan yeni restoranlar da açıklanacak.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları