• Arama

MoMA’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Eser

Modern sanata adanmış ilk müze olan Museum of Modern Art’ın (MoMA) koleksiyonunda mutlaka görülmesi gereken 10 eseri OGGUSTO okurları için bir araya getirdik.

 • 1/10
  Starry Night

  Hollandalı ressam Van Gogh'un Fransa’nın güneyinde, Saint-Rémy‘de resmettiği Starry Night (Yıldızlı Gece) eseri girdap algısı uyandıran, güneş gibi parlayan yıldızları ve silueti gözüken katedrali ile büyülüyor. Ressamın kardeşi Theo’ya 1889’da yazdığı mektupta tarif ettiği gökyüzü sanrıyı andırırken, akli dengesi ile sorunlar yaşayan sanatçının iç dünyasını göstermesi ile de öne çıkıyor.

 • 2/10
  Les Demoiselles d'Avignon

  Pablo’yu Picasso yapan tablo olarak tanınan Les Demoiselles d'Avignon (Avignon’lu Kadınlar) eser, Kübizm akımının ilk resmi olarak tanınıyor. Afrika sanatından ilham alınarak yapılan ilk Batılı tablo olarak da önem taşıyan yapıt, konusu sebebi ile resmedildiği tarihte ahlaksız olarak tanımlandığı için skandala yol açması ile hatırlanıyor.

 • 3/10
  The Persistence of Memory

  The Persistence of Memory (Belleğin Azmi) tablosu, sürrealizmin en önemli eserleri arasında yerini korurken, Salvador Dali’nin şaşırtıcı yaratıcılığını gözler önüne seriyor. Kasvetli manzara, eriyen saatler arasında çürümeyi temsil eden karıncalar ile Dali’ye benzeyen profil, zamana hiçbir şeyin karşı koyamayacağını gözler önüne seriyor.

 • 4/10
  I and the Village

  Marc Chagall, Rusya’dan Paris’e geldikten sonra yaptığı ilk resimler arasında olan I and the Village (Ben ve Köy) tablosu, doğduğu Vitebsk köyüne olan özlemi simgeliyor. İnsan ve hayvanın birbirine olan ihtiyacı, açan baharların devam eden hayatı betimlediği eserde yuvarlak formlar güneşi temsil ederken, tabloda Kübizm akımının etkileri de görülebilir.

 • 5/10
  One, Number 31, 1950

  Amerkan soyut ekspresyonist sanatçılar arasında en önemli isim sayılan Jackson Pollock imzalı One, Number 31, 1950 (Bir, Numara 31, 1950) eseri, sanatçının fırça kullanmadan emay boyasını fırlatarak ve damlatarak yaptığı eserler arasında en büyüğü olarak öne çıkıyor. Yakından bakabilenler, boya katmanları arasına sıkışmış bozuk para ve objeleri de fark edebilir.

 • 6/10
  Campbell’s Soup Cans

  Pop Art’ın ilahi ismi Andy Warhol, sanatın herkes için olduğunu düşünerek Amerikan mutfağının vazgeçilmez çorba markası Campbell’in konservelerini kullanarak yaptığı eseri, çalışmaları arasında önemli yer tutuyor. Bu seriden 32 tanesine sahip müze, bunları kronolojik sıra ile sergilemeyi seçmiş.

 • 7/10
  Drowning Girl

  Çizgi romanlardan ilham alan Roy Lichtenstein’a ait Drowning Girl (Boğulan Kız) tablosu, sanatçının diğer çalışmaları gibi aslında Seurat’nın başlattığı “pointilist” tekniği ile yapılmıştır. DC Comics’in 1962 yılında yayınladığı Run for Love! kitabından ilham alan Pop-Art akımı ressamlarından Lichtenstein, her noktayı elde çizmesi ile tanınıyor.

 • 8/10
  Water Lilies

  Ressam Claude Monet, son yıllarında Giverny’deki evinin bahçesine eklediği göletin üzerindeki çiçekleri resmetmesi ile hatırlanıyor. Water Lilies (Nilüferler) tablosu sanatçının su, ışık ile suda kırılan ışık ve çiçekleri resmettiği dev boyutlu triptik eser, izleyenleri içine çekmesi ile tanınıyor.

 • 9/10
  Woman I

  Willem de Kooning’in kült tablosu sayılan Woman I (Kadın 1), gerçek ile hayal arasında gidip gelen görüntüye sahip olması ve ziyaretçilerin ilk nereye bakacağını şaşırtması; ve parlak, neşeli renklerin, depresif portre ile tezat oluşturması ile öne çıkıyor. Abartılmış hatları, savaş sonrası yaraları temsil eden morluklarına rağmen tahta oturur hissi veren portre, görülmesi gereken eserler arasında.

 • 10/10
  Steamboat Willie

  Walt Disney’in 1928 tarihinde çizdiği ilk Mickey Mouse figürü Steamboat Willie (Buharlı Willie) animasyon tarihinin mihenk taşı sayılıyor. İlk Mickey karakteri olmaya ilave ses ile senkronize olan ilk çizgi film olarak ayrıca önem taşıyor. İlk gösterimi 18 Kasım 1928’da olduğu için Mickey’in doğum günü sayılan tarihin üzerinden 90 yıl geçmesine rağmen her yerde olduğu gibi MoMA müzesinde de en çok ziyaret edilen çizimler arasında öne çıkıyor.