preloader

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

16.03.2020
Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Yazı Boyutu:

Başarılı gazeteci Nilay Örnek, OGGUSTO okurları için dizi, podcast ve kitap önerileri yaptı. Nilay Örnek’in favorilerini keşfedin.

Eğitimini Amerika’da Rutgers Üniversitesinde tamamlayan Nilay Örnek; gazeteci, yazar ve televizyon programcısı ve postcast yayıncısı olarak tanınmaktadır. Deneme, Edebiyat kategorilerinde eserler kaleme almıştır. Nilay Örnek, sevdiği dizi, podcast ve kitapları OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerileri

The Young Pope

Oscar ödüllü Paolo Sorrentino’nun yönettiği ilk televizyon dizisi The Young Pope, genç bir kardinal, Lenny Belardo (Jude Law), papa ve Katolik Kilisesi’nin başı oluyor. Pius XIII adını alıyor ve Vatikan’ın yerleşik geleneklerine ve uygulamalarına fazlasıyla meydan okuyor. Baş danışmanı olarak görev yapmak üzere ise kendisini yetimhanede yetiştiren rahibe Rahibe Mary’yi yani Diane Keaton’ı yanına çekiyor. Onu çocukken terk eden ebeveynleriyle yüzleşmek arzusuyla hareket eden Lenny, Kiliseyi yeni bir muhafazakar yöne götürerek Vatikan’ın içinde ve dışında bozulmaya neden oluyor.

Sex Education

2019 yılında ilk sezonu yayınlandığında büyük ses getiren Sex Education bir lisede geçse de, konusu ve bu konuyu işleyişi itibariyle diğer gençlik dizilerinden ayrılıyor. Ergenlik dönemindeki gençlerin cinselliğe bakışlarını ve seks hayatlarını son derece dürüst bir şekilde aktardığı için büyük övgü toplayan dizi, annesi seks terapisti olan 16 yaşındaki Otis’in, arkadaşı Maeve’nin yönlendirmesiyle annesinin işine soyunup okulda sekse dair tavsiyeler vermesini anlatıyor.

Mindhunter

Netflix’in psikolojik gerilim dizisi olan Mindhunter, dedikodulara göre ilk sezonu yayınlanmadan aylar öncesinde ikinci sezon onayını almış. Ünlü yönetmen David Fincher direktörlüğünde çekilen dizi FBI ajanlarının seri katil kavramını nasıl ortaya çıkardığını ve ele aldığını anlatıyor.

{772908}

Podcast Önerileri

Nasıl Olunur? Kendi podcast’imi önermek ayıp olmazsa samimiyetle tavsiyemdir:)

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Gazeteci, yazar ve şimdilerde de Podcast yayıncısı olan Nilay Örnek, mesleklerini en iyi şekilde yapan kişilere soruyor: Nasıl Olunur? Her bölümde farklı alanlarda başarılı olan isimleri konuk alan Nilay Örnek, podcast’i ile dinleyicilerine doğru kişiden doğru bilgiyi alma imkanı sunuyor.

Bu podcast’i iTunes ve Simplecast üzerinden dinleyebilirsiniz.

Açık Radyo

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Açık Bilinç, Açık Gazete gibi podcast yayınlarını içinde barındıran podcast kanalı, yüzlerce podcasti içinde barındırıyor. Müzikten kültür-sanata, tarihten sağlığa kadar birçok konu başlığı olan bu kanal, aynı zamanda bir radyo kanalı da.100’lerce podcasti sayesinde canlı yayınları kaçırdığınıza üzülmeyeceksiniz.

Bu podcast’i iTunes ve Player FM üzerinden dinleyebilirsiniz.

Kısa Dalga

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Haberleri izlemek veya okumak istemiyorsanız, dinlemeye ne dersiniz? Gazeteciliği yeni medya araçları ile birleştiren Kısa Dalga’dan güncel haberleri her an her yerde dinleyebilirsiniz. Ayrıca analizler, röportajlar ve kitap tanıtımlarının da olduğu yayınları, mutlaka radarınıza alın.

Bu podcast’i Spotify, iTunes, SoundCloud ve Spreaker üzerinden dinleyebilirsiniz.

Nereden Başlasam

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu tarafından sunulan podcast bölümleri, farklı alanların uzmanlarıyla yaptıkları söyleşilerde bu alanların temel kavramlarını ve meselelerini konu alıyor. Bir kurs/seminar dizisi adını verdikleri Nereden Başlasam Podcast kanalı, dijital oyun tasarımından tutun popüler kültüre kadar bir çok alana dair etkili ve öğretici konuşmalara yer veriyor.

Bu podcast’i Spotify ve iTunes üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772906}

Kitap Önerileri

Karısını Şapka Sanan Adam, Oliver Sacks

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Dünya üzerindeki objeleri veya insanları farklı şekillerde görmek sizce nasıl olurdu? Mobilyaların tokmaklarının çocuk olduğunu zannetseniz? Dr. P.’nin durumu tam olarak buydu… Hem tanınmış bir müzisyen hem de yerel bir müzik okulunda öğretmenlik yapan Dr. P., nesneleri ve kişileri tanıma yeteneğini yitirmişti… Profesöz Oliver Sacks’ın olağanüstü özelliklere sahip olan hastası Dr. P.’nin karısını şapka sanmasına uzanan yolculuğu, nefesinizi kesecek.

Onu Görmeye Gittim, Pierre J. Mejlak

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

Eve gelen bir polisten kocanızın ölüm haberini alsanız ne hissederdiniz? Ölmek üzere olan babası sayesinde mazide kalmış bir aşkı aramaya çıkan bir oğul ve ölen kocasının yayımlanmamış kitabıyla şöhrete ulaşan dul bir kadın… Akdeniz’den doğan bu şaşırtıcı öykü sayesinde kitabın sayfalarının nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

50’li-60’lı-70’li Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük, Derya Bengi

Nilay Örnek'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Kitap

50’ler, 60’lar, 70’ler… Bu dönemleri belki hiç yaşamamış olabilirsiniz, peki o zaman hiç yaşamadığınız bu dönemler hakkında bilgi edinmeye ne dersiniz? Veya yaşadınız ama tekrar canlandırmak da isteyebilirsiniz. 50’lerin, 60’ların ve 70’lerin birikimini anılar, öyküler ve plaklarla adeta bir sözlük şeklinde dile getiren kitaplar, sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

{772905}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları