preloader

Levent Özçelik'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Belgesel

15.03.2020
Levent Özçelik'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Belgesel

Yazı Boyutu:

İstanbul doğumlu olan Levent Özçelik, çeşitli gazete ve dergilerde başladığı yayıncılık hayatına Habertürk gazetesinde köşe yazarlığı ile devam ediyor. 25 yıldır dünyanın dört bir yanına seyahat eden, fotoğraf çeken ve yazılar yazan Levent Özçelik’in OGGUSTO ile paylaştığı dizi, podcast ve belgesel önerilerine mutlaka kulak verin.

Dizi Önerileri

Beforeigners

Yılın en yaratıcı işlerinden olan Beforeigners, HBO yapımı 6 bölümlük bir mini TV serisi. HBO’nun ilk orijinal İskandinav yapımı olan dizide, geçmişte yaşamış olan Norsk halkı günümüze seyahat ediyor ve olayların ardı arkası kesilmiyor. Günümüzdeki göç hareketlerinden ilham alıdığı aşikar olan dizide, geçmişten gelen bu “göçmenler”, yerel halk tarafından ekonomik ve psikolojik bir güç olarak görülüyor. “Göçmenler” ve “yerliler” arasındaki çatışma ise giderek artıyor.

{772908}

Ragnarok

Ünlü trolltunga kayası ve hiking bölgesinin de içinde bulunduğu, küçük bir Norveç kasabası olan Edda’da geçen Ragnarok, Netflix’in en yeni işlerinden. Kasabayı yıllar önce terk eden bir kadının ani geri dönüşü ile başlayan dizide, Norveç mitolojisine yaptığı göndermelerle de dikkat çekiyor. Fantastik bir gençlik dizisi olarak tanımlansa da iki türe ait klişelerden uzak duran dizinin ikinci sezonu için onay geldi bile.

Heimbane

Heimbane, Yine Norveç yapımı, özel bir dizi olan Heimbane, kadın futbol antrenörü Helene Mikkelsen’in hikayesini konu alıyor. Mikkelsen’in Norveç birinci liginde bir takımdan teklif alarak göreve başlamasından sonraki döneme odaklanan dizi, bir kadının kariyerine ve yaşantısına dair farklı bir bakış açısı sunuyor. Oldukça beğenilen dizinin 2. sezonu ise çoktan yayınlandı.

{772112}

Podcast Önerileri

Yeni Haller

Levent Özçelik'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Belgesel

Akademisyen, gazeteci Özgür Mumcu ve gazeteci Eray Özer’in hazırlayıp sunduğu Yeni Haller, güncel olaylardan bilime, siyasi hareketlerden internet dünyasına uzanan birbirinden farklı pek çok konuyu mercek altına alıyor. Yayına oldukça kısa süre önce başlayan Yeni Halleri haftada 2 bölüm olarak yayınlanacak. Dinleyicilerden oldukça olumlu tepkiler alan podcast, uzun süreli olacağa benziyor.

Bu podcast’i Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772906}

Nasıl Olunur?

Levent Özçelik'in Önerileri: Dizi, Podcast ve Belgesel

Gazeteci, yazar ve şimdilerde de Podcast yayıncısı olan Nilay Örnek, mesleklerini en iyi şekilde yapan kişilere soruyor: Nasıl Olunur? Her bölümde farklı alanlarda başarılı olan isimleri konuk alan Nilay Örnek, podcast’i ile dinleyicilerine doğru kişiden doğru bilgiyi alma imkanı sunuyor.

Bu podcast’i iTunes ve Simplecast üzerinden dinleyebilirsiniz.

{772486}

Belgesel Önerileri

Keith Richards – Under the Influence

Belgesel, Rolling Stones’un efsanevi gitaristi Keith Richards’ın hayatı ve müzikal yolculuğunu konu alıyor. Rolling Stones ile kariyerlerinin başındayken yaşadıkları Amerika dönemi ise özellikle müthiş. Keith Richards, dönemin toplumsal hayatı ve müzik dünyasına birinci elden tanıklık etmişken, belgesel sayesinde izleyicilere bambaşka bir dünyaya erişim izni veriliyor. Siyahların yaşadığı sorunlar ve Blues’un Stones müziğindeki baskın etkisi de belgeselde açıkça görülüyor.

{772899}

SENNA

Brezilya’da Senna’nın Pele’den daha çok sevildiği söylenir. Formula 1 yarışlarının 1998 yılında Tamburella pistinde yaşanan kaza ile hayata veda eden efsane pilotunun hikayesini anlatan belgesel, pek çok açıdan önem taşıyor. Özellikle Fransız rakibi Alain Prost ile olan kavgaları sırasında bile birbirlerine gösterdikleri saygı, centilmenlik ve rekabet için önemli bir örnek.

Jiro Derams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi belgeseli, büyük bir kitle tarafından dünyanın en büyük sushi şefi olarak kabul edilen 85 yaşındaki Jiro Ono’nun hikayesini anlatıyor. Jiro Ono, Tokyo metro istasyonunda salaş bir sushi restoranı Sukiyabashi Jiro’nun sahibi. Restoranında 10 sandalye var, bir tabak 300 dolar ediyor. Mütevazi görünümüne rağmen bu restoran prestijli bir 3 yıldızlı Michelin incelemesi ile ödüllendirilen türünün ilk restoranı. Jiro Dreams of Sushi belgeseli de bu minik restoranın nasıl tüm dünyadan turist çekmesini ve ilginç hikayesini anlatıyor.

{772879}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları