preloader

Ebru Erke'nin Önerileri: Dizi, Belgesel ve Kitap

20.05.2020
Ebru Erke'nin Önerileri: Dizi, Belgesel ve Kitap

Yazı Boyutu:

Çay Somaliyesi ve Yazar Ebru Erke, OGGUSTO okurları için dizi, belgesel ve kitap önerileri yaptı. Ebru Erke’nin favorilerini keşfedin.

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ebru Erke, doğru beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine radyo programları yapmaya başlamış ve farklı dünya mutfaklarının eğitim almıştır. Şu anda Food and Travel dergisinin genel yayın yönetmeni ve La Cucina Italiana dergisinin yayın danışmanlığı görevlerine devam etmektedir. Çay eğitimini Hindistan’da tamamlayan Ebru Erke, çay somaliyerliği sertifikasını ise Amerika merkezli dünya çay someliyerleri birliği ITMA’dan almıştır. Kahvaltı isimli bir kitabı da bulunan Erke, Bein Gurme için hazırladığı programlara Baharatın Yolculuğu ile devam ediyor. Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu üyesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda aktif bir Slow Food destekçisidir.

Dizi Önerileri

Westworld

HBO tarafından yeniden yorumlanarak ekranlara taşınan bilim kurgu klasiği Westworld, yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera. Sinematografik açıdan oldukça besleyici olan yapım, üzerine çok fazla kafa yorulacak senaryo örgüsü ile izleyicisini diken üzerinde tutmayı başarıyor. İlhamını aldığı filmin 1973’te çekildiğini bilmekse zamanın ötesinde bir yapıma saygı duruşunu şart kılıyor; zira insanların günlük yaşamlarına robotları dahil etme fikrini ustalıkla kurgulamış bir filmden bahsediyoruz. Anthony Hopkins’in ağırbaşlı oyunculuğuna bir kez daha hayran kalmak içinse iyi bir bahane.

Breaking Bad

Kimilerine göre dünyanın en iyi dizisi olarak unvan kazanmış olan Breaking Bad, gerçekten de en çok ses getirmiş, her sezonunda daha da ivme kazanarak kendini bozmamış nadir dizilerden biri. Kanser olan bir kimya öğretmeninin ailesine para bırakabilmek adına uyuşturucu yapımına başlaması ve öğrencisi Jesse ile beraber atıldığı macera başlarda sıkıcı gibi gözükse de dizinin muhteşem kurgusuyla, acayip bir hal almaya başlıyor. En iyi karakter gelişimlerinin adeta bir örneği olan Breaking Bad, mutlaka izlemeniz gereken dizilerin başında yer almalı.

Belgesel Önerileri

Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi belgeseli, büyük bir kitle tarafından dünyanın en büyük sushi şefi olarak kabul edilen 85 yaşındaki Jiro Ono’nun hikayesini anlatıyor. Jiro Ono, Tokyo metro istasyonunda salaş bir sushi restoranı Sukiyabashi Jiro’nun sahibi. Restoranında 10 sandalye var, bir tabak 300 dolar ediyor. Mütevazi görünümüne rağmen bu restoran prestijli bir 3 yıldızlı Michelin incelemesi ile ödüllendirilen türünün ilk restoranı. Jiro Dreams of Sushi belgeseli de bu minik restoranın nasıl tüm dünyadan turist çekmesini ve ilginç hikayesini anlatıyor.

The Final Table

İlk sezonu 2018 yılında yayınlanan The Final Table, yemek yazarı Andrew Knowlton tarafından sunulan bir yarışma programı.2 profesyonel şeften oluşan 12 takımın yer aldığı yarışmada, her hafta başka bir ülkeye ait bir yemek hazırlanıyor. Dünyaca ünlü isimler tarafından çok aşamalı bir şekilde değerlendirilen takımlardan sadece biri kaldığında, takım ayrılıyor ve şefler bireysel olarak yarışıyor. İzleyenlerin her bölümde adeta yeni bir ülkeye seyahat ettikleri yarışma, hayal gücünün sınırlarını zorlayan tabaklar sunuyor.

Kitap Önerisi

Tehlikeli Tatlar: Tarih Boyunca Baharat, Andrew Dalby

Ebru Erke'nin Önerileri: Dizi, Belgesel ve Kitap

Andrew Dalby tarafından yazılan kitap, baharatın insanlık tarihiyle iç içe hikayesini okuyucular ile buluşturuyor. Çok eski zamanlardan beri dünya pazarlarında çok önemli bir yeri olan baharat, tarih boyunca çok özel anlara damgasını vurmuştur. Zenginliğe, fetihlere ve hatta soykırımlara sebep olan baharat, ardında kocaman bir tarih barındırıyor. “Tehlikeli Tatlar” da, baharatların tarih boyunca kültürlerde sahip olduğu yeri anlatıyor. Tarçın, karabiber, safran, zencefil gibi halen ticareti yapılmakta olan eşsiz kokulu baharatlar ve yeryüzünden silinmiş olanlar… Hepsinin sıradışı öyküsünü anlatan bu kitap ile bambaşka dünyalara ışınlanacaksınız.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları