preloader

Batya Kebudi Önerileri: Dizi, Kitap ve YouTube Kanalı

18.05.2020
Batya Kebudi Önerileri: Dizi, Kitap ve YouTube Kanalı

Yazı Boyutu:

Mücevher tasarımcısı Batya Kebudi, OGGUSTO okurları için dizi, kitap ve YouTube kanalı önerileri yaptı. Batya Kebudi’nin favorilerini keşfedin.

Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra gazetecilik eğitimi alıp bir dönem dergide çalışan Batya Kebudi, tutkusu olduğu mücevherler üzerine yoğunlaşarak 2010 senesinde kendi markasını kurdu. İnce ve sade formlara sahip olan parçalarını tasarlarken hayatındaki ve çevresindeki kadınlardan ilham aldığını dile getiren Batya Kebudi; sevdiği dizi, kitap ve YouTube kanalını OGGUSTO okurları için önerdi.

Dizi Önerileri

Dead To Me (IMDb: 8.1)

Liz Feldman tarafından ekranlara getirilen Dead To Me, Netflix’in orijinal yapım dizilerinden birisidir. Christina Applegate, Linda Cardellini ve Sam McCarthy’nin başrolünü üstlendiği Dead To Me dizisinde, kara komedi ve gizem etkileyici bir şekilde bir araya getirilmiş. Her biri 10 bölümden oluşan, şu anda 2 sezonu yayınlanmış olan Dead To Me, 2 Broke Girls ve One Big Happy dizileriyle tanınan Liz Feldman ve Kelly Hutchinson tarafından yazılmış ve yapımcı koltuğunda da Will Ferrell ve Adam McKay gibi isimler yer alıyor. Dizi Jen ve Judy adlı iki yakın arkadaşın hayatlarında yaşadıkları ile nasıl baş ettiğini ve yakınlarını kaybettikten sonra hayatlarına nasıl devam ettiklerini konu alıyor.

The Pier (IMDb: 7.3)

La Casa De Papel dizisinden tanıdığımız Álvaro Morte, Verónica Sánchez ve Irene Arcos gibi isimlerin başrolünde yer aldığı The Pier, genç bir kadının hikayesinini konu alıyor. 2019’dan bu güne 2 sezonu yayınlanmış olan The Pier, Alejandra’nın kocası olan Oscar’ın gizemli ölüm haberini almasıyla başlıyor. Kocasının ölümünün ardından ortaya çıkan sırlar ile yüzleşmek zorunda kalan Alejandra, kocasının kendisini Veronica adında bir kadınla aldattığını öğrendikten sonra gerçekten intihar edip etmediğini keşfetmeye çalışır.

{771734}

Aşk 101 (IMDb: 7.7)

Netflix orijinal dizilerinin en yenileri arasında yer alan Aşk 101, ilk sezonu ile 24 Nisan 2020’de izleyicileriyle buluştu. Meriç Acemi tarafından kaleme alınan ve Ahmet Katıksız ve Deniz Yorulmazer’in yönetmenliğinde gerçekleşen Aşk 101, gençliğe hitap eden komedi ve drama ağırlıklı bir dizi. Yayınlandığı ilk günden beri büyük bir ilgi toplayan Aşk 101, lise çağındaki 5 gencin hem okul hem de aşk hikayelerini konu alıyor.

Kitap Önerileri

Her Yerde Kan Var, Ayşe Kulin

Batya Kebudi Önerileri: Dizi, Kitap ve YouTube Kanalı

Türkiye’nin önemli yazar ve gazetecileri arasında yer alan Ayşe Kulin’in Her Yerde Kan Var adlı kitabı Osmanlı Tarihini merak eden ve sevenlere hitap ediyor. Ayşe Kulin’in alışılmış yazımlarından farklı olan Her Yerde Kan Var, Osmanlı’nın son dönemini oldukça çarpıcı bir şekilde yansıtıyor. Roman, o zamanlarda yaşamış olan birçok karakterin hikayesini ve yaşadıklarını onaların gözünden okuyucuyla buluşturuyor.

Ah Biz Eşekler, Aziz Nesin

Batya Kebudi Önerileri: Dizi, Kitap ve YouTube Kanalı

Kısa öyküleri, tiyatro oyunları ve şiirleriyle Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Aziz Nesin’in Ah Biz Eşekler adlı öykü kitabı 20 farklı öyküden oluşuyor. Kitap ağırlıklı olarak bürokrasiyi, aydınları ve siyasetçileri ortaya koyup, aynı zamanda 1960 senesindeki darbeye de gönderiler yapıyor. Toplumsal yaşanmışlıkları tespit edip yorumlayan Aziz Nesin, bu eserinde de vermek istediği mesajları karşılıklı konuşma tekniği ile okuyuculara iletiyor.

Mutluyken Zaman Hızlı Akar, Pınar Maro

Batya Kebudi Önerileri: Dizi, Kitap ve YouTube Kanalı

Pınar Mara, bu kitabında okuyucularına kendi hayatında geçirmiş olduğu acılı bir anısını anlatıyor. Hayatını kaybetmekte olan eşi ile altı yıl boyunca zor zamanlar geçirmiş olan Pınar Mara tamda o zamanda bu anı romanını yazmaya başlamış. Kitabı okurken o acıyı okuyucusuna yansıtan ve hayatta sahip olduklarımız için şükretmemiz gerektiğini hatırlatan Pınar Mara, bizleri hayatın gerçeğine inandırırken aynı zamanda da kendi hayat anılarının içine alıyor.

{772905}

YouTube Kanalı Önerisi

Armağan Çağlayan

Türkiye’nin en iyi televizyoncularından olan Armağan Çağlayan, YouTube’da 196Sekiz kanalı üzerinden yayınlanan ‘Gör Beni’ adlı programında Türkiye’nin önemli isimlerini ağırlıyor. Pınar Altuğ, Ece Üner, Murat Övüç, Yeşim Salkım, Nevşin Mengü ve İsmail Saymaz gibi isimler ile yaptığı röportajlar, daha önce alışık olmadığımız kadar yalın, doğal ve insanlara karşı olan önyargıları yıkan bir biçimde sergileniyor. Sorduğu özel soruları ile konuklarını daha yakından tanımaya ve tanıtmaya önem gösteren Armağan Çağlayan’ın programını kaçırmayın deriz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları