preloader

Tavus Kuşu Koltuklarla Evinizi Dekore Edin

07.08.2018
Tavus Kuşu Koltuklarla Evinizi Dekore Edin

Yazı Boyutu:

Öyle bir koltuk hayal edin ki, Brigitte Bardot’dan Audrey Hepburn’e, Elizabeth Taylor’dan Marilyn Monroe’ya Hollywood yıldızlarının tercihi olmuş, ihtişamlı görünümüyle moda çekimlerinin ve plak kapaklarının başrolünde kendine yer bulmuş…

Türkçe tasarım lugatına Tavus kuşu koltuk olarak geçen, orijinal adı Peacock chair olarak bilinen; fakat bazılarının da Emmanuelle Chair veya Addams ailesi koltuğu olarak tanıdığı bu koltuk son senelerde popülaritesini artırmaya hızla devam ediyor.

Bohem, kolonyal, country, modern ve klasik gibi birbirinden farklı stillere uyum sağlarken girdiği mekânda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu koltuk ile evinizde yapacağınız düzenlemeler için ilham kaynaklarını bir araya getirdik…

Hollywood yıldızlarının tercihi

Brigitte Bardot

Elizabeth Taylor

Kathrine Hepburn

Moda çekimlerinin vazgeçilmezi

Bryan Rodner Carr’ın objektifinden Joanna Halpin

Fotoğrafçı Patrick Demarchelier imzalı Natasha Poly’nin fotoğrafı

Kate Moss

Eklektik bir karma yaratın

Tavus Kuşu Koltuklarla Evinizi Dekore Edin

Bambu kamışlarının farklı örgü teknikleriyle yaratılan Tavus kuşu koltuk isminden de anlaşılacağı gibi tavus kuşunun tüylerini kabarttığında aldığı görkemli görünüşünden formunu alıyor. Giderek iç mekânlarda da kullanımına sıkça rastladığımız bu koltuğun orijinali bir bahçe mobilyası. Verandanızda, havuz kenarında veya bahçenizde bu koltuk ile sultan köşkünüzü yaratabilir; hasır dokulu tasarımlar, rattan mobilyalar, Uzakdoğu tarzı aksesuarlar ile adeta bir jungle havası kurgulayabilirsiniz.

{771185}

Tavus Kuşu koltuktan ilham alanlar

Patricia Urquiola tasarımı B&B Italia marka Crinoline koltuk, Mozaik

Tasarımcı Dror imzalı Cappelini markasına ait Peacock koltuk, Mozaik

Hans Wagner’in Peacock koltuk yorumu

Pilot köşkünüzü yaratın

Tavus Kuşu Koltuklarla Evinizi Dekore Edin

Bazen bir pencere karşısında veya salonunuzun baş köşesinde Tavus kuşu koltuğunuzla kendi kabuğunuza çekilerek gündüz düşleri kurabileceğiniz pilot köşkünüzü yaratabilirsiniz. Boho-chic mizansenlerin ikonu haline gelen bu koltuk otantik dekorlara çok yakışıyor. Konfor dozunu yükseltmek için üzerine yumuşacık bir post atarak ayaklarınızı uzatabileceğiniz uyumlu bir puf ile destekleyebilirsiniz.

Modern formlarla kontrastı yakalayın

Tavus Kuşu Koltuklarla Evinizi Dekore Edin

Farklı stillerle mekanda kontrast yaratmak dekorasyonu güçlendiren bir öğedir. Tavus kuşu koltuğunuzun genlerindeki egzotik referanslar modern bir mimari yapının içinde tüm ihtişamıyla öne çıkacaktır. Unutmayın tropikal bitkiler, kaktüsler, makrame saksılar içine yerleştirilmiş succulent’ler Tavus kuşu koltuğunuzun her stilde kendine yer bulan ruh eşleri arasında.

{771139}

Düğün ve davetlerinizde mizansenler kurgulayın

Tavus Kuşu Koltuklarla Evinizi Dekore Edin

Görkemli duruşuyla Tavus kuşu koltuk kumsallarda yapılan düğün ve davetlerin de gözdesi. Suya ve neme dayanıklı bambu malzemesi sayesinde her türlü dış hava koşuluna uyum sağlayan Tavus kuşu koltuk aynı zamanda hafif bir yapıya sahip. Davetinizi veya düğününüzü unutulmaz kılacak fotoğraf kareleri için Tavus kuşu koltuğunuzla kurgulayacağınız bir fotoğraf köşesi yaratabilir, kilimler, fenerler ve mumlarla dekorasyonu zenginleştirebilirisiniz.

Bizim size önerimiz; hala bir Tavus kuşu koltuğunuz yoksa House of Junk‘ın farklı modellerine bir göz atabilirsiniz.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları