Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Küçük değişikliklerle evinizdeki her bir yaşam alanını daha temiz, düzenli ve göz alıcı hale getirmek çok kolay. Ünlü tasarımcı ve iç mimarların tarzlarından ilham alarak bir araya getirdiğimiz ipuçlarına ve dekorasyon fikirlerine göz atın. 

Görsel ve işlevsel oturma odaları, evin kalbi mutfaklar, huzur dolu yatak odaları ve kullanışlı banyolar… Ev dekorasyonunda yalınlık, düzen ve şıklığı daima bir arada tutmak isteyenler için küçük ama oldukça etkili bazı püf noktaları var. Bazen elinizdekilerle yapacağınız ufak değişikliklerle, bazen ise bütçe dostu yeniliklerle evinizde görsel ve işlevsel çözümlere ulaşabilirsiniz. Evinizdeki her bir yaşam alanını daha temiz, düzenli ve göz alıcı hale getirmek için bir araya getirdiğimiz ipuçlarına göz atın.

Oturma Odanızı İşlevselleştirin

Oturma odasındaki karmaşıklığı önlemek için masa, sehpa ve konsol gibi düz yüzeylerden yararlanın. Kahve sehpası gibi görüş alanınızın daima merkezinde olan mobilyaların üstünde mümkün olduğunca az obje kullanın. Örneğin mumları, kitapları ve diğer dekoratif objeleri şömine veya pencere kenarı gibi uzak noktalara yaymak dağınıklığı önlemesinin yanı sıra odanın atmosferine hoş bir hava katar. 

Hasır ve örgü objelerin dekorasyonu yalınlaştırma etkisinden faydalanın. Koltuk battaniyelerini etrafta bırakmak yerine, hasır bir sepetin kenarından sarkacak şekilde saklamak, oturma odasında çabasız şıklık ve sıcak bir atmosfer yaratacaktır.

Daha fazla saklama alanına ihtiyacınız varsa çekmecelere veya sandıklara yatırım yapabilirsiniz. Depolama imkânı sağlamasının yanı sıra, üzerine koyacağınız yastık ve minderlerle oluşturacağınız oturma alanıyla evinize kişisel bir dokunuş katabilirsiniz.

Doğru Temizlik Ürünleri Kullanın

Satın Al

Evinizi temiz tutmanın en önemli adımı evinizdeki tozları neredeyse sıfıra indirmek. Bunun da yolu iyi bir elektrikli süpürgeyle temizliğe başlamak. Bu noktada bizim önerimiz; Miele Boost CX1. Miele’nin yeni toz torbasız elektrikli süpürgesiyle evinizi hijyenik tutmak çok kolay.

Her zeminde yüksek performans sunan Boost CX1 elektrik süpürgesi, 100 km/s'yi aşan hava akışıyla hem kaba kirleri hem de ince tozu mükemmel şekilde yakalıyor. Verimli zemin başlığı, optimum hava yolları ve yenilikçi 890 W motor sayesinde son derece yüksek hava çıkışı sağlıyor. İnce partiküller ve normal gereksinimler için Hygiene AirClean filtresi, en yüksek hijyen talepleri için HEPA AirClean filtresi bulunuyor.

Satın Al

HEPA AirClean toz tutma kapasitesi sayesinde ev tozuna alerjisi olanlar için ideal bir çözüm. Emiş gücü ise çevrilebilen düğme aracılığıyla elektronik olarak düzenleniyor. Çeşitli uygulamalar için kullanılan semboller, optimum güç seviyesinin seçilmesini kolaylaştırıyor.

Miele’nin yeni elektrik süpürgesi, üç adet yüksek kaliteli aksesuarla donatılmış; döşeme başlığı, aralık başlığı ve toz alma fırçası... Bu aksesuarlar VarioClip askı aparatına bağlı olarak her zaman elinizin altında!

Boost CX1’ın torbasız toz haznesi kullanım rahatlığı sunuyor. Hazne, tutacağından kaldırılarak kolayca çıkarılıyor ve tek bir tıklamayla tüm toz çöp kutusuna düşüyor. Tüm bu özellliklerinin yanı sıra küçük tasarımı sayesinde evinizde çok az yer kaplıyor. Miele'nin en küçük torbasız Boost CX1 elektrikli süpürgesiyle, en yüksek temizleme performansına ve kompakt tasarıma sahip olabilirsiniz.

Üstelik Torbasız Miele Boost CX1 elektrikli süpürge, TrackDrive tekerlek teknolojisi sayesinde sizi her adımınızda takip ediyor. Yan tarafında yer alan tekerlekler, elektrikli süpürgenin sağlam yol tutuşuna sahip olmasını ve yolundan sapmamasını sağlıyor. Bu sayede süpürme sırasında mobilyalar, kapı pervazları zarar görmüyor. Ayrıca oldukça kolay ve rahat bir şekilde yönlendirilebilmekte.

Mutfağınızı Organize Edin

İhtiyacınız olan her şey elinizin altında, raflardan çıkmayı bekliyor olabilir mi? Evet yanlış duymadınız, organize olmak için raflardan çıkarmanız gereken bazı mutfak malzemeleri var. Bir kek veya kurabiye standı, kullanışlı bir tepsi, bambu servis/kesme tahtalar, cam kavanozlar ve daha pek çok malzeme, mutfağınızı hem organize hem de dekore etmenin en şık yollarından.

Tuz, biber ve çeşit çeşit baharatlar, otlar, küçük kavanoz ve kaseler gibi pek çok karmaşık malzemeyi bir arada tutmanın en iyi yollarından biri geniş tepsiler. Bir kere alıp pek de kullanmadığınız için rafa kalkan bu tepsileri kullanışlı hale getirip, depolamanız gereken başka şeyler için bu şekilde yer açabilirsiniz.

En çok sevilen mutfak dekorasyonlarından biri de açık kiler görüntüsü. Kapalı raflar arkasında saklanmaya alışılan kuruları ve makarnaları tezgah üstünde veya açık raflarda cam kavanozlar içinde sergilemek dolaplarınızda yer açarken mutfakta hoş ve sofistike bir görünüm yaratır.

Eğer hâlâ yeterli depolama alanınız yoksa yüzen raflara ve tel sepetlere bir şans verebilirsiniz. İnce profile sahip oldukları için minimum alan kaplarlar fakat iyi bir organizasyon alanı oluştururlar.

Banyonuzu Kullanışlı Hale Getirin

Büyük veya küçük fark etmez, banyo düzenlemek zorlayıcıdır ve fazla mesai ister. Kendi içinde çeşitlenen diş, saç, yüz ve vücut malzemeleri karmaşa yarattığı için, banyoyu organize etmeye her şeyi raf ve çekmecelerden çıkarıp ayrıştırarak başlamak en iyisi olacaktır. Bu aşamadan itibaren her şeyin düzen içinde depolanmasını sağlayacak en kullanışlı ürünler ise dolap ve çekmecelerin ölçülerine uygun sepetler ve akrilik kutular.

Günlük rutinde kullanılan ürün ve malzemeleri açık bir alanda bulundurabilirsiniz. Fakat ekstra havlu ve peçete gibi hacimli eşyaları banyodaki kısıtlı alanlarda tutmak yerine evin farklı depolama alanlarında saklamak banyodaki kargaşayı azaltacaktır.

Banyo gibi evin diğer odalarına oranla daha küçük alanlarda bütünlük önemlidir, dolayısıyla birbiriyle uyumlu veya eşleşen ürünler kullanmak banyodaki enerjiyi yükseltir. Bu tarzda bir düzen banyodaki her şeyin daha göz alıcı görünmesini sağlayacağı için banyonuza satın alacağınız şeylerin uyum içinde olmasına özen gösterin.

Banyonuza kişisel dokunuşlarla farklılık katmak istiyorsanız; sakin ve sıcak bir atmosfer için mumlardan, ortama canlılık ve renk katmak için bitkilerden ve banyo tuzlarınızı, bombalarınızı ve bitkisel sabunlarınızı içine koyacağınız cam kavanozlardan yardım alabilirsiniz.

Mutfak ve banyo gibi ekstra hijyen gerektiren yaşam alanlarını daima her kullanımdan sonra temizlemek hem hijyen hem de haftalık temizlikte pratiklik sağlar. Mutfak tezgahı ve lavabosu ile duşa kabin ve küvet gibi yerler için yalnızca temizleyici püskürtüp durulayacağınız kısa bir günlük temizlik rutini oluşturmak evinizi daima temiz hissettiren en önemli adım olacaktır. Işıldayan batarya ve tezgahlar temizlik hissini en iyi yansıtan detaylardır, dolayısıyla bu alanları ıslak bırakmamak işin püf noktası.

Yatak Odanızın Enerjisini Yükseltin

Ünlü iç mimar ve tasarımcıların yatak odalarını daha lüks ve sofistike göstermek için kullandığı küçük numaralarla, siz de radikal değişikliklere gitmeden aynı etkiyi kendi yatak odanızda yaratabilirsiniz. Yatak üstüne farklı boylarda koyulacak kabarık dekoratif yastıklar yatak odasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca odada odak noktası yaratmak için farklı vurgu renkleri kullanmak odanın enerjisini yükseltir.

Tavan, masa veya duvar aydınlatmalarında yapılacak değişiklikler ise yatak odasına sihirli dokunuş etkisine sahip. Loş ve sıcak bir görünüm için, gölge oluşturacak materyallerden ya da klas renk ve kumaşlardan yapılmış aydınlatmaları tercih etmek yatak odasında daha rahatlatıcı ve huzur verici bir atmosfer yaratır.

Bir yaşam alanını çok daha stil sahibi gösteren şeylerden biri de kontrollü karmaşa. Peki, nedir bu kontrollü karmaşa? Dağınıklığa sebep olan kıyafetler, kağıtlar ve kabloların aksine kitaplar, dergiler, duvardaki kalabalık tablo-çerçeve grubu ve üzeri objelerle dolu bir komidin gibi kontrollü karmaşalar yatak odasına stil katar. İşe komidin üstünü veya rafları düzenleyerek başlayabilirsiniz.

Duvarlara tarz katan tek şey tablolar ve gece lambaları değil. Aynalar ve perdeler yaşam alanlarına hareket katarak enerjiyi yükseltir. Küçük bir araştırmayla siz de odanıza en uygun renk ve dokudaki perdeyi bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken püf noktaları ise yatırımınızı drapeli uzun akışkan perdelere yapmak ve daha zengin bir görünüm elde etmek için bu akışkan perdeleri perde çubuklarına asmak.

Gardırobunuzu Düzenleyin

Gardırobunuzu düzenlerken parçaları Konmari metoduyla ayrıştırıp, kategori ve renklere göre sınıflandırmaktan fazlasını yapma zamanı geldi. Böylelikle giyinme odanızda veya yatak odanızda profesyonel dokunuşlar yaratabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarınız; takı ve aksesuarlar için kutular, sepetler, birbiriyle uyumlu askılar, geniş depolama hurçları ve ayna. Önce gardırobunuzu tamamen boşaltıp temizleyin ve kullanmadığınız parçalarla vedalaşın, böylece gardırobunuz hem fazlalıklardan hem de tozlardan arınmış olacak. 

Gardırop dışında da saklama-sergileme alanı yaratmak için yüzen raflardan ve askılıklardan yardım alabilirsiniz. Üstelik askılıklar, günlük veya sık sık giydiğiniz kıyafetleri gardırobunuzdan ayrıştırmak için hijyenik ve estetik bir çözüm sunar. Yüzen raflar ise aksesuarlarınızı düzenleyip sergilemenin en estetik yoludur.

Doğru ve yeterli ışığa en çok ihtiyacınız olan yerlerden biri de giyinme alanları. Gerek kıyafet seçimi yaparken, gerekse hazırlanma aşamasında doğru sonuca ulaşmak için en önemli şey ışık. Gardırobunuzun ihtiyacına göre uygun bölümlerine yerleştirilecek led ışıklar yeterli aydınlatma sağlarken, odanın atmosferine de hoş bir hava katar. 

Oturma odası, yatak odası ve giyinme alanları işlevleri sebebiyle en çabuk dağılan alanlardır. Dolayısıyla etraftaki dağınıklıkları günün sonunda bir sepete toplamak ve masa, sehpa, ünite gibi yüzeyleri hızlıca silmek yaşam alanlarını temiz ve düzen içinde tutmanın püf noktaları.

*Bu içerik Miele iş birliğinde hazırlanmıştır.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.