preloader

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

04.12.2023
Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Yazı Boyutu:

Küçük değişikliklerle evinizdeki her bir yaşam alanını daha temiz, düzenli ve göz alıcı hale getirmek çok kolay. Ünlü tasarımcı ve iç mimarların tarzlarından ilham alarak bir araya getirdiğimiz ipuçlarına ve dekorasyon fikirlerine göz atın.

Görsel ve işlevsel oturma odaları, evin kalbi mutfaklar, huzur dolu yatak odaları ve kullanışlı banyolar… Ev dekorasyonunda yalınlık, düzen ve şıklığı daima bir arada tutmak isteyenler için küçük ama oldukça etkili bazı püf noktaları var. Bazen elinizdekilerle yapacağınız ufak değişikliklerle, bazense bütçe dostu yeniliklerle evinizde görsel ve işlevsel çözümlere ulaşabilirsiniz. Evinizdeki her bir yaşam alanını daha temiz, düzenli ve göz alıcı hale getirmek için bir araya getirdiğimiz ipuçlarına göz atın.

Oturma Odanızı İşlevselleştirin

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Oturma odasındaki karmaşıklığı önlemek için masa, sehpa ve konsol gibi düz yüzeylerden yararlanın. Kahve sehpası gibi görüş alanınızın daima merkezinde olan mobilyaların üstünde mümkün olduğunca az obje kullanın. Örneğin mumları, kitapları ve diğer dekoratif objeleri şömine veya pencere kenarı gibi uzak noktalara yaymak dağınıklığı önlemesinin yanı sıra odanın atmosferine hoş bir hava katar.

Hasır ve örgü objelerin dekorasyonu yalınlaştırma etkisinden faydalanın. Koltuk battaniyelerini etrafta bırakmak yerine, hasır bir sepetin kenarından sarkacak şekilde saklamak, oturma odasında çabasız şıklık ve sıcak bir atmosfer yaratacaktır.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Daha fazla saklama alanına ihtiyacınız varsa çekmecelere veya sandıklara yatırım yapabilirsiniz. Depolama imkanı sağlamasının yanı sıra, üzerine koyacağınız yastık ve minderlerle oluşturacağınız oturma alanıyla evinize kişisel bir dokunuş katabilirsiniz.

Yatak Odanızın Enerjisini Yükseltin

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Ünlü iç mimar ve tasarımcıların yatak odalarını daha lüks ve sofistike göstermek için kullandığı küçük numaralarla, siz de radikal değişikliklere gitmeden aynı etkiyi kendi yatak odanızda yaratabilirsiniz. Yatak üstüne farklı boylarda koyulacak kabarık dekoratif yastıklar yatak odasının olmazsa olmazıdır. Ayrıca odada odak noktası yaratmak için farklı vurgu renkleri kullanmak odanın enerjisini yükseltir.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Tavan, masa veya duvar aydınlatmalarında yapılacak değişiklikler ise yatak odasına sihirli dokunuş etkisine sahip. Loş ve sıcak bir görünüm için, gölge oluşturacak materyallerden ya da klas renk ve kumaşlardan yapılmış aydınlatmaları tercih etmek yatak odasında daha rahatlatıcı ve huzur verici bir atmosfer yaratır.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Bir yaşam alanını çok daha stil sahibi gösteren şeylerden biri de kontrollü karmaşa. Peki, nedir bu kontrollü karmaşa? Dağınıklığa sebep olan kıyafetler, kağıtlar ve kabloların aksine kitaplar, dergiler, duvardaki kalabalık tablo-çerçeve grubu ve üzeri objelerle dolu bir komidin gibi kontrollü karmaşalar yatak odasına stil katar. İşe komidin üstünü veya rafları düzenleyerek başlayabilirsiniz.

Mutfağınızı Organize Edin

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

İhtiyacınız olan her şey elinizin altında, raflardan çıkmayı bekliyor olabilir mi? Evet yanlış duymadınız, organize olmak için raflardan çıkarmanız gereken bazı mutfak malzemeleri var. Bir kek veya kurabiye standı, kullanışlı bir tepsi, bambu servis/kesme tahtalar, cam kavanozlar ve daha pek çok malzeme, mutfağınızı hem organize hem de dekore etmenin en şık yollarından.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Tuz, biber ve çeşit çeşit baharatlar, otlar, küçük kavanoz ve kaseler gibi pek çok karmaşık malzemeyi bir arada tutmanın en iyi yollarından biri geniş tepsiler. Bir kere alıp pek de kullanmadığınız için rafa kalkan bu tepsileri kullanışlı hale getirip, depolamanız gereken başka şeyler için bu şekilde yer açabilirsiniz.

En çok sevilen mutfak dekorasyonlarından biri de açık kiler görüntüsü. Kapalı raflar arkasında saklanmaya alışılan kuruları ve makarnaları tezgah üstünde veya açık raflarda cam kavanozlar içinde sergilemek dolaplarınızda yer açarken mutfakta hoş ve sofistike bir görünüm yaratır.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Eğer hala yeterli depolama alanınız yoksa yüzen raflara ve tel sepetlere bir şans verebilirsiniz. İnce profile sahip oldukları için minimum alan kaplarlar fakat iyi bir organizasyon alanı oluştururlar.

Banyonuzu Kullanışlı Hale Getirin

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Büyük veya küçük fark etmez, banyo düzenlemek zorlayıcıdır ve fazla mesai ister. Kendi içinde çeşitlenen diş, saç, yüz ve vücut malzemeleri karmaşa yarattığı için, banyoyu organize etmeye her şeyi raf ve çekmecelerden çıkarıp ayrıştırarak başlamak en iyisi olacaktır. Bu aşamadan itibaren her şeyin düzen içinde depolanmasını sağlayacak en kullanışlı ürünler ise dolap ve çekmecelerin ölçülerine uygun sepetler ve akrilik kutular.

Günlük rutinde kullanılan ürün ve malzemeleri açık bir alanda bulundurabilirsiniz. Fakat ekstra havlu ve peçete gibi hacimli eşyaları banyodaki kısıtlı alanlarda tutmak yerine evin farklı depolama alanlarında saklamak banyodaki kargaşayı azaltacaktır.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Banyo gibi evin diğer odalarına oranla daha küçük alanlarda bütünlük önemlidir, dolayısıyla birbiriyle uyumlu veya eşleşen ürünler kullanmak banyodaki enerjiyi yükseltir. Bu tarzda bir düzen banyodaki her şeyin daha göz alıcı görünmesini sağlayacağı için banyonuza satın alacağınız şeylerin uyum içinde olmasına özen gösterin.

Banyonuza kişisel dokunuşlarla farklılık katmak istiyorsanız; sakin ve sıcak bir atmosfer için mumlardan, ortama canlılık ve renk katmak için bitkilerden ve banyo tuzlarınızı, bombalarınızı ve bitkisel sabunlarınızı içine koyacağınız cam kavanozlardan yardım alabilirsiniz.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Mutfak ve banyo gibi ekstra hijyen gerektiren yaşam alanlarını daima her kullanımdan sonra temizlemek hem hijyen hem de haftalık temizlikte pratiklik sağlar. Mutfak tezgahı ve lavabosu ile duşa kabin ve küvet gibi yerler için yalnızca temizleyici püskürtüp durulayacağınız kısa bir günlük temizlik rutini oluşturmak evinizi daima temiz hissettiren en önemli adım olacaktır. Işıldayan batarya ve tezgahlar temizlik hissini en iyi yansıtan detaylardır, dolayısıyla bu alanları ıslak bırakmamak işin püf noktası.

Gardırobunuzu Düzenleyin

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Gardırobunuzu düzenlerken parçaları Konmari metoduyla ayrıştırıp, kategori ve renklere göre sınıflandırmaktan fazlasını yapma zamanı geldi. Böylelikle giyinme odanızda veya yatak odanızda profesyonel dokunuşlar yaratabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarınız; takı ve aksesuarlar için kutular, sepetler, birbiriyle uyumlu askılar, geniş depolama hurçları ve ayna. Önce gardırobunuzu tamamen boşaltıp temizleyin ve kullanmadığınız parçalarla vedalaşın, böylece gardırobunuz hem fazlalıklardan hem de tozlardan arınmış olacak.

Evinizi Düzenli ve Temiz Tutmak İçin Pratik İpuçları

Gardırop dışında da saklama-sergileme alanı yaratmak için yüzen raflardan ve askılıklardan yardım alabilirsiniz. Üstelik askılıklar, günlük veya sık sık giydiğiniz kıyafetleri gardırobunuzdan ayrıştırmak için hijyenik ve estetik bir çözüm sunar. Yüzen raflar ise aksesuarlarınızı düzenleyip sergilemenin en estetik yoludur.

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları