preloader

Vintage Mobilya Alabileceğiniz En İyi 10 Instagram Hesabı

04.02.2021
Vintage Mobilya Alabileceğiniz En İyi 10 Instagram Hesabı

Yazı Boyutu:

Eskinin ve nadide bulunanın daha özel olduğunu savunan bir vintage mobilya tutkunuysanız online alışveriş yapabileceğiniz en iyi Instagram adresleri burada!

Siz de aile büyüklerinin eski mobilyalarına ve sofra takımlarına göz koyan, yenisini almak yerine eskinin daha kıymetli ve kişisel olduğunu savunanlardansanız Instagram’ın ilham dozu yüksek destinasyonları arasından bir araya getirdiğimiz, Türkiye’de vintage mobilya, aydınlatma ve çeşitli dekorasyon aksesuarlarını bulabileceğiniz en iyi adreslere göz atmanızı öneririz.

House Of Junk

@house_of_junk

Yaratıcısı Aslı Atamer’i ve nevi şahsına münhasır markasını Karaköy’de yıllar önce açtığı ilk mağazasından beri yakından takipteyim. Türkiye’de vintage mobilya ve dönem tasarımları deyince işini en başarılı şekilde yapan, estetik bakış açısıyla eşsiz parçaları bir araya getiren House of Junk için “Bolca seyahat ve keşiften beslenen bir tutkunun ürünü” diyor Aslı Atamer ve şöyle ekliyor: “Sadece eski eşyalar değil, müzeler, bit pazarları, müzayedeler, antikacılar, hurdacılar, galeriler, evler ve sokaklardan beslenen bir koleksiyon benimkisi…”

Dank!

@dankistanbul

Dank’ın İstinye’de yer alan hangar mağazası vintage mobilya severlerin yakından bildiği bir adres. Markanın yaratıcısı Yağmur Sencer mağazanın girişine astığı duvar panosunda buranın nasıl bir yer olduğu en iyi şekilde özetlemiş: “1. Kafanda bir ses. 2. Şahsa özel nesne ve mekân tasarım stüdyosu. 3. Bayılarak aldığın, yıllarını paylaştığın, bağımlılık yapmaya başlayan nesnelerden kurtulma, yenisini bulma yolu. 4. Nesnelerin kendi kaderlerini belirleme şansı. 5. Kusursuzluk anlayışı standarttan şaşmış olanların yeri. 6. Bir tür protesto.”

Dada Kuzguncuk

@dadakuzguncuk

Kuzguncuk’un sevimli ara sokaklarından birinde yer alan Dada, hem bir antika mağazası hem de sanat atölyesi. Yaratıcısı Aslı Şekerci “Nefes almak isteyenler için günün kavgalarından uzak, sanatla ve tarihle iç içe bir küçük evren…” olarak tanımlıyor Dada Kuzguncuk’u. Marküteri işçiliyle tasarlanmış mobilyalar, pirinç aksesuarlar, kristal sofra takımları ve geçmiş dönemlere ait stil sahibi parçalar, başarılı bir mizansen dahilinde Dada Kuzguncuk’ta bulacaklarınızdan sadece bazıları.

New Olds Studio

@newoldsstudio

“ReUse ReCycle ReNew” Elif ve Oktay Nehir’in kurduğu New Olds Studio’nun mottosu. Onlar yaptıkları işi şöyle anlatıyorlar: Atölyemizde ürünler, marangoz, cila ustası, döşemeci gibi gerekli tüm ustaların elinden geçiyor sonunda hem ustalarımızın hem de bizim içimize sindiği zaman satışa hazır oluyorlar. Bir de geri dönüşümün manevi huzuru var tabii. Suratına bakılmayacak halde bir parçanın gerekli bakımla mükemmel bir parçaya dönüşümüne şahit olmak hem çok keyifli hem de geri dönüşümle dünya için iyi bir şey yapmış olmanın verdiği huzur bambaşka.

Atölye Başka

@atolyebaska

Atölye Başka’nın mottosu ise ”Retro hayat!… Yeniden!” Reenkarne, Dejavu, Retrospektif, İkona ve NeoRetro var olan 5 farklı koleksiyonlarının isimleri. Reenkarne, bir dönem çoğu mekânda başrol olmuş ama sonra birdenbire ortadan kaybolmuş emektar eşyaların klonlanarak yeniden yorumlandığı bir koleksiyon. Size “Babaannemde de bunun aynısı vardı” dedirten Dejavu Koleksiyonu, farklı dönemlere ait retro parçaların bir araya getirildiği Retrospektif Koleksiyonu, ustalara saygı niteliğindeki tasarım klasiklerinden oluşan İkona Koleksiyonu ve son olarak Bauhaus tasarımlarının genlerindeki “Form fonksiyonu takip eder” sözünden ilham alan NeoRetro Koleksiyonu Atölye Başka’da bulabileceklerinizden sadece bazıları.

PiCollective

@picollective

Mid-century mobilyalar, Murano cam vazolar, pirinç şamdanlar, Art Deco aksesuarlar, eski sanat eserleri ve estetik bir süzgeçten geçirilmiş çeşitli vintage eşyaları bulabileceğiniz bir diğer adres ise PiCollective. Instagram sayfalarında ürünlerle ilgili detaylı bilgiyi bulabiliyor ve başarılı lifestyle fotoğraflarla sunulan ürünleri nasıl kullanabileceğinizle ilgili ilham alabiliyorsunuz.

The Stuff Vintage&Crafts Store

@thestuffvintage

Kadıköy Hasırcıbaşı sokakta yer alan The Stuff Vintage’da dünyanın farklı yerlerinden seçilmiş dönem mobilyalarını, Mid-century tasarımları, eskinin cazibesi yüksek aydınlatmalarını bir arada bulabilirsiniz. Pirinç sehpa ve makyaj masası, 60 ve 70’lere ait ahşap mobilyalar, Le Corbusier tasarımı LC1 Swing Chair bizim favorilerimiz arasında…

Mar/ist

@maristvintage

Özenle ve ustaca üretilmiş eski mobilyaları bir araya getiren Marist Vintage’da; 1920’lerden 70’lere uzanan dönem tasarımlarından başarılı bir seçkiyi bulmak mümkün. 1950’lere ait Art Deco ceviz kaplama yan sehpa, 70’lere ait Mid-Century Modern stilinde gazetelikli pirinç cam sehpa, 1930’ların antika konsolu zengin ürün skalalarında bizim için öne çıkanlar…

Hayaller Gerçektir İstanbul

@hayallergercektiristanbul

Yaratıcı ürün tanıtım metinleriyle birçoklarının kalbini fetheden bu hesap vintage tutkunlarının favorileri arasında. Onlar, buldukları eski stil sahibi dönem parçalarını zımparalıyor, temizliyor, yeniden cilalayarak renove ediyorlar. Bir nevi mobilyalara ikinci yaşamlarına geçişte aracı oluyorlar. Nostaljik tasarımlar, dönemin başarılı ahşap işçilikleriyle öne çıkan mobilyalar, İran ipek dokuma kilimler, 18. yüzyıla ait tuvaller bu hesapta bulabileceklerinizden…

Retro Antika

@retro.antika

Retro Antika zengin ürün skalasıyla size zaman tünelinde bir yolculuk vadediyor. Online satışlarını, başarılı kurgulanmış web siteleri www.retroantika.com üzerinden yapıyorlar. Antika makine ve aletler, oyuncak koleksiyoncular için özel parçalar, el dokuması halılar, eski müzik enstrümanları, seçkin mobilyaların yanı sıra öne çıkan diğer ürünlerinden.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları