preloader

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

02.03.2023
Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Yazı Boyutu:

Günün yorgunluğunu geride bırakmak, bir sonraki güne enerji dolu uyanmak ve stresten arınmak için yatak odalarınıza ilham verecek stil sahibi yaratıcı fikirleri ve pratik çözümleri bir araya getirdik.

Egzotik düşler kurun

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Yatak odasında enerjinizi yükselten bir atmosfer yaratmak ve rüyalarınızda tropik cennetlere yolculuk etmek istiyorsanız egzotik stilin cesur ve gizemli coğrafyasına ayak uydurun.

Stil şifreleri: Taze çiçekler, bitkiler, doğal dokular, bambu ve hasır yüzeyler, egzotik çiçek, kuş veya meyve motifli yatak tekstilleri, canlı bir renk paleti, mix&match detaylar.

Floral motiflerin gücü adına

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Uyku vakti, vücudunuzun yenilendiği en değerli zamanlardan biridir. Yatak odanızda size mutluluk ve huzur veren bir atmosfer yaratmak önemli. Yatak tekstillerinizdeki çiçek motiflerinin mekanda yarattığı tazeleyici histen yararlanabilirsiniz.

Stil şifreleri: Sakin ve sade kurgular, fazlalıklardan arındırılmış görünüm, çiçek motifli yatak tekstilleri, maksimum doğal ışık, beyazın fon rengini oluşturduğu dingin bir renk paleti.

Radikal kararlar almaktan korkmayın

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Herkesin yatak odasında bir yatağı, komodini, şifonyeri ve dolabı var diye bu sizin de olması gerektiği anlamına gelmez. Uyku kozanızda nelere ihtiyacınız olduğunu tekrar gözden geçirin. Minimum mobilya ve aksesuar ile mükemmel uykuya erişebilirsiniz. Ne demiş tasarım duayeni Mies van der Rohe “Az çoktur”.

Stil şifreleri: Özgür kurgular, minimalist dekorlar, mekanda ferahlık ve dinginlik hissi, açık tonların hakimiyetinde bir renk paleti.

{77629}

Sallanarak uykuya dalmak mı?

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Uzmanlar sallanma eyleminin stres, kızgınlık ve huzursuzluk gibi kötü his ve düşüncelerden kurtulmak için bir deşarj yolu olduğunu söylüyorlar. O zaman neden sallanarak uyumayalım?

Stil şifreleri: Hafiflik ve özgürlük hissi, keyif odaklı tasarımlar, enerjiyi yükselten motifler, cesur bir renk paleti.

Duyulara hitap eden dokular tercih edin

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Uyandığınızda ahşap veya taş, natürel bir zemine basarak güne başlamanın kendimizi daha iyi hissettireceğini söylüyor uyku uzmanları. Dokunma duyunuzu tetikleyen yumuşak dokularla uyku saltanatınızda kendinizi şımartmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Stil şifreleri: Keten nevresimler, örgü yün battaniyeler, kadife yastıklar, ahşap yüzeyler, ton sür ton renkler, fonksiyonel kurgular.

Gezgin ruhlunun düş imparatorluğu

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Kuraldışı bir karmayla içinde yaşayanın karakterine göre şekillendirdiği yatak odaları daha çekici görünümler sunuyorlar. Kişiliğinizi seyahatlerden getirdiğiniz aksesuarlar, aileden kalma objeler ve kendi stilinizi yansıtan seçimlerle yatak odanıza taşıyabilirisiniz.

Stil şifreleri: Kişisel, zamansız ve eklektik bir dekorasyon, anıları yansıtan aksesuarlar, toprak ve mavi tonlarında bir renk paleti.

Mavinin bin bir tonu

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Tasarımcı Paola Navone’ye kulak kabartıyoruz: “Benim yatak odama mavinin bin bir tonu hakim. Çünkü deniz gibi büyülü şeylerin rengi olarak hipnotik bir etki yaratıyor benim üzerimde. Fas’ın seramiklerinin, Türklerin nazar boncuğunun, Tuareglerin kumaşlarının, Hintlilerin “tie dye” tekstillerinin rengi mavi. Onun her tonu güzel, yumuşak veya enerjik, natürel veya fosforlu, eğlenceli veya ciddi, çağdaş veya geleneksel, o her türlü olabilir. Yaratıcılığa sonsuz zemin hazırlayan bir renktir mavi.”

Stil şifreleri: Ton sür ton maviler, pirinç aksesuarlar, yalın bir atmosfer, konformist detaylar, yumuşak dokular.

Kusursuz bir uykuya adım adım

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Yatak odanızın dekoratif kurgusu sizi günlük hayatın yüklerinden arındıran bir dinlenme kozasının gerektirdiği detayları içermelidir. Sağlıklı bir uyku için ideal yatak odası serin (18-20 derece), karanlık ve sessiz olmalı. Feng Shui uzmanları Ferda Ünsal ve Işıl G. Alfar şöyle ekliyorlar: “Yatağınızın mutlaka bir başı olmalı. Başsız yataklarda enerji akışı çok olumsuz olduğundan huzursuz ve sağlıksız bir uyku söz konusudur.”

Stil şifreleri: Ferforje ve ahşap sentezi, nostaljik detaylar, el işi tasarımlar, geometrik motifler, bahçeden toplanmış dallar, nordik tekstiller.

{77634}

Beyaz atlı düşler

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Aslında yalın olmak, gösterişli olmaktan çok daha zordur. Yalın olmanın özü ise beyaz renginden geçer. Saflığı, temizliği ve doğallığı çağrıştıran bu renk aynı zamanda mekânı gerçek boyutlarından daha geniş gösterir. Beyazların hakimiyetindeki bir yatak odası huzurlu, sakin ve ferah görünümüyle uyku kaliteniz üzerinde pozitif rol oynar.

Stil şifreleri: Pamuklu veya keten yatak tekstilleri, yeşil bitkiler, saf ve yumuşak dokular, transparan cam veya pleksiglas tasarımlar.

Yeni hipster: “Bio-pragmatikler”

Yatak Odalarınız İçin Yaratıcı Çözümler

Felsefede faydacılık anlamına gelen pragmatizm bio kavramıyla birleşerek yatak odasında doğanın ve doğalın enerjisinden maksimum yararlanmayı işaret eden bir stilin altını çiziyor. Gözleri dinlendirirken ruhunuza pozitif bir enerji depolamanıza imkân tanıyacak bu stil için gereksiz fazlalıklardan arının. Doğayı mümkün olduğunca içeri davet edin. Yatağınızı pencereye yakın bir şekilde konumlandırarak doğal ışığın sizi uyandırmasına izin verin.

Stil şifreleri: Taze çiçekler, bitkiler, yatak tekstillerinde floral motifler, pastel tonların başrolü oynadığı tazeleyici bir renk paleti, ahşap dokular.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları