preloader

Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

27.06.2018
Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

Yazı Boyutu:

31 uluslararası markanın temsilciliğini yürüten TEPTA Aydınlatma’da stratejik marka direktörü olarak görev yapan, Turkish Time dergisi tarafından iki yıl üst üste ¨Türkiye’nin en Yaratıcı 50 Profili¨ listesinde gösterilen endüstri ürünleri tasarımcısı Özlem Yalım, tasarım ürünler ile kişilik kazanan konutları OGGUSTO için yazdı.

Ev, insanın kozası. İster kaotik bir metropol hayatı sürülüyor olsun isterse biraz daha dış çeperde, sakin ve huzurlu bir yaşam; kişinin kendini bulabildiği, kendisi ile baş başa kalabildiği, sevdikleri ile paylaşabildiği yaşam alanlarımız evlerimizden başka bir yer değil.

Büyüklüğü ne olursa olsun evimiz bize öncelikli olarak konfor sağlayan bir mekan olmalı. Diğer yandan, kişiliğimizi, yaşam stilimizi yansıtan en önemli unsur bu hane içindeki varoluşumuzdan başka bir şey değil. Bu noktada tasarımın yeri çok büyük. Her biri usta beyinler tarafından ince ince düşünülerek, planlanarak şekillendirilmiş, usta ellerde ve öncü tekniklerle, malzemelerle üretilmiş olan ürünler yaşam stilimize kalite ve kişilik katar. Bizi sıradanlıktan uzaklaştırır.

{771003}

Tasarım ürünler tasarımcılarına, üretim yerlerine veya yöntemlerine göre kimi zaman sanatsal boyuta ulaşan özelliklerle karşımıza çıkıyor.

Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

İsrail merkezli Aqua Creations markasının kurucuları Ayala ve Albi Serfaty’nin tasarımları buna en güzel örneklerden birini oluşturuyor. Tasarımlarını çoğunlukla doğadan esinlenerek oluşturan sanatçı Ayala’nın en başlarda denizden ve deniz canlılarından esinlenerek ortaya çıkardığı aydınlatma elemanları Aqua ismi ile markalaştı ve bu tasarımlar günümüzde aydınlatma alanında öncü tasarım ikonlarından biri konumuna geldi.

Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

Tasarımlarda ipek kumaş, tekstil sprey, ahşap gibi malzemeler kullanılıyor. Dayanılıklıkları özel işlemlerle artırılmış bu malzemeler karşımıza büyük zenginlik içeren organik formlar ve sonsuz renk seçenekleri ile çıkıyor. Bulundukları ortamda masalsı bir dünya yaratan bu ilginç formlar, ışık ile birleştiklerinde kuşkusuz daha etkili nesneler haline dönüşüyor. Işık ve renk oyunlarını sevenler için ideal.

Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

Tasarımcılar son dönemde oldukça farklı ürünlere de imza attılar. Albi Serfaty‘nin son tasarımı; aydınlatma ile 8-bit video teknolojisini bir araya getiren ve yine Aqua’nın eşsiz tekstilleri ile kaplı VAL-Video Art Lamp isimli ürün. Bu seri, ister projelere göre boyutlanan teknik bir ürün olarak istenirse de içinden yanan bir şömine, dalgalanan bir su yansıyan son derece farklı duvar aydınlatmaları olarak kullanılabiliyor. Duvarınızda asılı duran ve beyaz ışığın her tonunu yansıtabildiğiniz bir aydınlatma düşünün ve onun, örneğin gece geç saatlerde birden bir şömine yansımaları yaratan başka bir ışık formuna dönüştüğünü… Hayal gücünün sınırı yok değil mi?

Diğer bir ürün olan ToTeM aydınlatma ise, 20. yüzyılın başlarında yaşamış Japon kökenli Amerikalı sanatçı ve peyzaj tasarımcısı Isamu Noguchi ‘nin eşsiz çizgisini yansıtan ve onu çağdaş mekanlarla buluşturan bir yap-boz aydınlatma. İsmindeki gibi üç farklı parçadan oluşuyor ve her bir parçanın kendi farklı formu ve kütlesi var. Bu parçaları ayrı ayrı veya ikili kullanabildiğiniz gibi üçünü birden istenilen biçimde üst üste koyarak, yer veya tavan aydınlatması olarak kullanabiliyor yani kişilikli bir mekanda en aradığımız biçimde ürünü kişiselleştirebiliyorsunuz.

{771078}

Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

Aqua Creations son olarak aydınlatma ürünülerinin yanında, mobilya tasarımlarına da imza attı. Gladis isimli lounge koltuk parmak izinden esinleniyor. Büyük ustalık gerektiren bir dikiş tekniği ile son derece zengin bir renk çeşitliliği ile sunuluyor. Yine hiçbir başka tasarımcıda veya markada görülemeyecek özgünlükte, kendi şahsına münhasır. Bu hali ile de bulunduğu ortama kendi kişiliğini katıyor. Yine bir oturma elemanı olan Satala ise duvara monte edilen sallanır bir şezlong. Çiçek yaprağından aldığı estetik formunun yanı sıra inanılmaz bir rahatlık sunuyor; öyle ki bunu gerçekten deneyimlemek gerekli!

Tasarım Aydınlatmalarla Evinize Kişilik Kazandırın

Aqua’nın bu özgün formlarını ve etkisini dünyanın başka bir yerinde bulmak mümkün değil. Bu ürünlerle donatılmış bir yaşam alanı da aynı biçimde ilgi çeken, özgün, masalsı ve büyülü bir atmosfer vadediyor. Doğayı hayatının içinde hissetmek isteyen; sanata, tasarımcıya duyarlı, özgün çizgilerin düşkünü stiller için birbirinden farklı ve özellikli nesneler konumlandıkları mekanlara da kişilik kazandırıyor. Aqua Creations; tüm koleksiyonu ve özel projelerinde Türkiye’de sadece TEPTA Aydınlatma tarafından temsil ediliyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları