preloader

Podyumların Güzellik Sırları

29.03.2019
Podyumların Güzellik Sırları

Yazı Boyutu:

Moda haftaları öncesinde yaşanan yorgunluk ve stresin ciltte yarattığı etkileri podyuma yansıtmadan önlemenin ve defilelerde yapılan yoğun makyajın etkilerini en aza indirgemenin yollarını, Institut Esthederm Marka Müdürü Gizem Ensari’den öğrendik.

Podyum öncesi, yorgun düşen göz çevresi ve cilt için hızlı toparlayıcı bir tüyo istesek?

Backstage alanı olabildiğince hızlı olunması gereken alanlardan biri. Bu nedenle hızlı etki gösteren ürünler tercih ediliyor. Lift Patch göz altı pedleri; anında etkili şişlik, koyu halka ve yorgun görünümü yok etmek için ideal. Sadece 15 dakikada şok kür olarak uyguladığımız bu bakımın ardından rahatça makyaja geçilebilir. Nasıl ki siyah elbiseler her zaman kadınların en büyük kurtarıcısıysa Lift Patch de cilt bakım rutininin olmazsa olmazlarından biri.

Benzer şekilde, makyaj öncesi highlighter etkisi sunan Radiance Cream’i de ciltte ışıltı ve canlılık sağlayarak yorgun görünümü gizlemeye yardımcı olarak uyguluyoruz. Detoks etkili bu kremi, makyaj bazı olarak da kullanıyoruz. Akapunktur noktalarına baskı uygularayak sürdüğünüzde cildinizdeki ışıltıyı ve canlılığı artırdığını gözlemleyebilirsiniz.

Podyumların Güzellik Sırları

Podyum ışıkları ve havalandırma nedeniyle kuruyan ciltler için öneriniz nedir?

Podyum ışıkları ve farklı hava koşulları cildin nem kaybetmesine sebep olur. Su hayatımızın vazgeçilmezi olduğu gibi, cildimiz için de en önemli gençlik faktörüdür. Fakat ne kadar çok su içersek içelim, cildin su tutma kapasitesi değişkenlik gösterebilir. Ciltteki sudan ilham alan Cellular Water-Hücresel Su, hücrelerin canlılığını artırmayı hedefleyen bir seri . Bu seride yer alan ve gün boyunca ihtiyaç duyulan her an uygulanabilen mist, makyaj sabitleyici olarak da kullanabiliyor. Üstelik birlikte kullanıldığı tüm cilt bakım ürünlerinin nemlendirme etkisini de %79 artıyor. Bu şekilde cilt, canlanmış ve yenilenmiş görünüyor.

Podyumların Güzellik Sırları

“Su hayatımızın vazgeçilmezi olduğu gibi, cildimiz için de en önemli gençlik faktörüdür.”

Makyajı daha sabit ve pürüzsüz yapabilmek için, öncesinde nasıl bir bakım uygulanmalı?

Makyaj öncesi cildin daha pürüzsüz ve uygulamanın daha kusursuz, sabit durabilmesi için mutlaka cildin çok iyi temizlenmesi, ölü deriden arındırılması gerekir. Gözeneklerin içindeki makyajı, kiri derinlemesine temizleyen Gentle Deep Pore Cleanser’ın ardından, ölü deriden arındırılmasını sağlayan granülsüz temizleme peeling’i Lightening Buffing Mask, tıpkı bir silgi görevi görüyor. Unutmayın ki en kusursuz cildin sırrı, gözeneklerin temizlenmesinden geçer.

Podyumların Güzellik Sırları

“Unutmayın ki en kusursuz cildin sırrı, gözeneklerin temizlenmesinden geçer.”

Peki cildin daha canlı ve dolgun görünmesi için ne yapılmalı?

Cildin daha canlı ve dolgun görünmesi için öncelikle, gerçekten iyi bir şekilde nemlendirildiğinden emin olmak gerekiyor. Çevresel veya yaş gibi bir çok faktör cildin nem kaybına sebep olduğu için cildi hem içten, hem dıştan beslemek gerekiyor. Sağlıklı yiyecekler ve tüketilen su miktarı da, gerçekten çok önemli. Bu amaçla, cildin doğal yapısında bulunan elementlere en yakın moleküllerle cilde takviye sağlanmalı, örneğin; hyalüronik asit… Günümüzde bir çok medikal uygulamada da kullanılan ana molekül hyalüronik asittir. Çünkü hyalüronik asit, kendi ağırlığının bin katı kadar su tutma özelliğine sahiptir ve de biyomimetiktir, yani cilt ile çok uyumludur ve minimum risk taşır.

Podyumların Güzellik Sırları

“Dolgunlaşan ve beslenen cilt sağlıkla ışıldar.”

Esthederm’in sadece bu moleküle özel bir serisi mevcut; Intensive Hyaluronic Serisi. Seri; göz çevresi serumu, krem, serum ve maskeden oluşuyor. Her 4 ürün de, cildin 3 farklı katmanında çalışarak, yoğun nemsizlik sebebiyle oluşan ince çizgilerin görünümünü azaltıyor ve cildi dolgunlaştıryor. Doğal olarak dolgunlaşan ve beslenen cilt de sağlıkla ışıldıyor. Bence burada en önemli etki, cildin sağlıkla canlılığına kavuşması ve dolgun gözükmesi.

Ödem, uykusuzluk gibi ciltte/göz çevresinde şişkinlik yaratan durumlar nasıl çözülebilir?

Göz çevresinde oluşan ödem, şişlik ve kırışıklık görünümüne karşı karnosin, kafein ve ruskojenin içeren Intensive Hyaluronic Eye Serum uygulanmasını önerebiliriz. Mikro sirkülasyonu sağlayan özel başlığa sahip bu ürünü dairesel hareketlerle uyguladığınızda, özellikle o bölgedeki şişkinliğin dağılmasına da yardımcı olursunuz. Bir de bu yorgun, şişkin göz çevresi durumlarında, serumdan önce, az önce bahsettiğimiz, Esthederm Lift Patch göz pedlerini uyguladığımızda iki ürününün birlikte sağladığı etki, çok daha hızlı çözüm almamıza yardımcı oluyor.

Podyumların Güzellik Sırları

Herhangi bir sebepten ani kızarıklık yasayan ciltlerde ne kullanılabilir?

Kızarıklık yaşanmasının sebebi cildin anlık verdiği tepkidir. Bu bahsettiğiniz gibi makyaj ve benzeri bir dış faktörden de kaynaklanabilir, stres gibi iç bir faktörden de kaynaklanabilir. Özellikle moda haftalarında modeller bir defileden diğer bir defileye koşuşturuyorlar ve her seferinde makyajları silinip yeni baştan yapılıyor. Çok güçlü ve dayanıklı makyaj malzemeleri kullanımı da ciltte hassasiyete ve beraberinde kızarıklığa yol açabiliyor.

Podyumların Güzellik Sırları

Cildi bu doğrultuda serbest radikallere karşı korumak gerekiyor. Ani kızarlık yaşandığında da ilk olarak cildi yatıştırmak gerekiyor. Bunun için en güçlü antioksanların başında gelen E Vitamini’ni öneriyoruz. Hem cildi anında yatıştırıyor hem de enflamasyon döngüsüne karşı cildi koruma altına alıyor. Tüm bu özelliklerinden dolayı ani kızarıklık yaşayan ciltlere Esthederm’in moleküler serilerinde yer alan; Intensive Vitamine E² Serum’u uyguluyoruz. Örneğin moda haftası örneği üzerinden gidecek olursak; makyaj sebebiyle kızaran cilt ilk önce temizlenmeli ve ardından Intensive Vitamine E² Serum kullanılmalıdır. Bu ürün çok hafif bir yapıya sahip olduğu için cilt tarafından kolayca emiliyor ve cilt yatışmış oluyor.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları