• Arama

Frida Kahlo Stilinin Dekorasyon Sırları

Sanatı, politik duruşu ve yaşamıyla popüler kültür ikonları arasında yerini alan ve kendine özgün stiliyle öne çıkan Frida Kahlo, moda arenasından dekorasyon dünyasına yaratıcı karakterlere ilham kaynağı oluyor. Peki hayran olduğumuz bu kadının renkli stilini evimize nasıl uyarlayabiliriz? Geleneksel doku ve tekstillerle modern formları bir araya getirmenin püf noktalarını, zanaatkâr tasarımlara ağırlık vererek özgür ve renkli bir yaşam alanı kurgulamanın dekorasyon anahtarlarını sizler için araştırdık.  

Canlı renkleri kombinleyin

Frida Kahlo'nun Meksika'daki evi La Casa Azul yani Mavi Ev, isminden de anlaşılabileceği gibi mavilerin egemenliğindedir. Evin saks mavisi duvarlarının fonunu oluşturduğu renk paletine sarılar, kırmızılar ve yeşiller eşlik eder. Frida Kahlo'nun bu renkli ve egzotik stilini evinize uyarlamak istiyorsanız öncelikle canlı renkleri bir araya getirerek işe başlayabilirsiniz. Geleneksel el dokuması bir masa örtüsü, sofranızı süsleyen canlı çiçekler ve konforunuzu artıracak renkli dokuma yastıklarla Frida'ya özgü bir davet sofrası yaratabilirsiniz.

Retro duvar seramikleri tercih edin

Mutfağınızında Meksika havası yaratmak için terrakotta renkleriyle uyumlu retro desenli seramik karolar kullanın. Desenlerin baskın görünümünü duvarın bir kısmını düz renk boyayarak dengeleyebilirsiniz. Frida'nın bugünün modacılarına ilham veren renkli dokuma elbiselerinden yola çıkarak zeminde geleneksel el dokuması bir kilime yer verebilirsiniz. Raflardan sarkan sarmaşıklar, kaktüsler ve tropik bitkiler ise olmazsa olmazlar arasında. 

Dokuma tekstillerle dengeleyin

Meksika’lıların Sarape adı verilen geleneksel tekstillerini, koltuk şalı olarak kullanabilir veya bir duvara asarak değerlendirebilirsiniz. Mekanda zanaatkar tasarımlara, maskelere ve el işi detaylara ağırlık vermek kurgunuzun kişiselliğini artıracaktır. Canlı bitkileriniz için el işi hasır örgü sepetler tercih edin. Aztek motifli tekstilleri, düz kadifeler ve ahşap yüzeylerle bir araya getirerek sıcak, davetkar ve konforlu mekan aritmetiğine imza atabilirsiniz.

Sanatsal dokunuşlar katın

Frida'nın özgün sanatının başarısında farklı elemanları bir arada kombinleyebilme gücü yatar. Onun tablolarında çarpıcı renkler, tropik bitkiler, hayvanlar ve portreler farklı kontrastlar arasında bir arada başarılı bir bütün oluştururlar. Mekanda doğru kompozisyonu yakalamanın sırrı da farklı elamanların mükemmel birlikteliğinden geçer. Farklı renk, desen ve stilleri yaşam alanınızda bir araya getirmekten çekinmeyin. Sanat eserleriyle vazoları süsleyen kır çiçekleri yaşanmışlığı güçlendirecektir.  

Tropik diyarlardan ilham alın

Renkli sepetler, çiçekli masa örtüleri, fuşyadan sarıya, turkuazdan turunculara uzanan bir renk paletiyle minik bahçenizde veya terasınızda Frida'ya özgü bir kurgu yaratabilirsiniz. Natürel malzemeler, hasır örgüler ve el işi dokumalar kurgunuzun yardımcı oyuncuları. Saçlarından ve kıyafetlerinden çiçekleri eksik etmeyen Frida'nın stilini yakalayabilmek için mekanınızda farklı çiçek motiflerinin birlikteliğine yer açmayı unutmayın.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.