preloader

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

16.08.2023
Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Yazı Boyutu:

Yeni bir hobi edinmek isteyenler için rehber hazırladık! Türkiye’nin farklı tatil destinasyonlarında yapabileceğiniz aktivite ve sporları keşfedin.

Tatil denilince akla kimileri için hemen deniz, kum ve güneş geliyor kimileri içinse doğayla iç içe yeni yerler keşfetmek, yeni hobiler edinmek ve farklı sporları deneyimlemek… Türkiye’nin farklı tatil destinasyonlarında yapabileceğiniz aktivite ve sporları listeledik. Sizin yapmanız gereken gideceğiniz yere karar verip, uygun kıyafet almak. Decathlon‘da her aktivite ve spora uygun kıyafetler bulabilirsiniz. Üstelik şimdi sezon sonu indirim fırsatları var, kaçırmayın!

Çanakkale’de Kamp

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Şehrin gürültüsünden uzak, kuş seslerine yakın olmak isteyenler için Çanakkale’de birçok kamp alternatifi bulunuyor. Yemyeşil bir doğanın içinde buz gibi bir derenin yanına kamp kurmak mı yoksa denize yakın olmak mı? Seçimi size bırakıyoruz… Kamp yapmaya yeni başlıyorsanız, rotanızı Decathlon’a çevirin. Çadırdan sandalyeye, gölgelikten mutfak setlerine kadar ihtiyacınız olan tüm ekipmanları bulabilirsiniz.

Çanakkale’de kamp alanları: Ayvacık, Gelibolu, Bozcaada, Asos, Anzak Koyu, Kartepe Plajı, Çamlıca Şelalesi.

İzmir’de Yelken

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Uçsuz bucaksız maviliklere yelken açmak… Üstelik Ege’deyseniz, unutulmaz bir tatil geçireceğinizden ve mavilikler içinde özgürlüğün tadını sonuna kadar çıkarabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yelkene başlamak için öncelikle tekne kiralama firmanızı seçin, eğer tecrübeniz yoksa eğitim alacağınız eğitmenle tanışın. Ardından Decathlon’a uğrayıp yelken malzemelerinizi alın. Yelkenli eldiven ve ayakkabısı olmazsa olmaz, unutmayın!

Türkiye’de en iyi yelken açabileceğiniz rotalar: Bodrum, Marmaris, Fethiye, Göcek.

Likya Yolu’nda Yürüyüş

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Her yere yürüyerek gitmeyi sevenler, sizi de unutmadık! Bu kez yolumuz biraz uzun ama çok keyifli ve huzur garantili! Fethiye’den başlayıp Antalya Beldibi’ne kadar uzanan bu rotada yürüyüş yaparken yaşadığımız coğrafyaya bir kere daha aşık olacağınızdan eminiz. 550 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolunun tamamını yürümek neredeyse 1 aylık zaman alabiliyor. O kadar vaktim yok diyorsanız yürüyüş yolunda yer alan 20’den fazla parkurdan kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz.

Türkiye’deki en iyi yürüyüş rotaları: Ihlara Vadisi, Kaçkar Dağları, Bafa Gölü, Kaz Dağları, Frig Yolu, Hitit Yolu.

Alaçatı’da Sörf

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Ege’nin rüzgarıyla dans etmek isteyenleri böyle alalım. Daha önce hiç sörf yapmamış ya da çok iyi yüzme bilmiyor olabilirsiniz; Ege’nin elverişli hava koşulları ve uzun mesafeye rağmen derinleşmeyen plajlarında sörf yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra en çok sevilen sörf türlerinden Kite Surf’ü deneyebilirsiniz. Kite Surf için ihtiyaç duyulan bütün malzeme ve ekipmanlar eğitmenler tarafından sağlanıyor. Ancak bu sporu uzun süreli hobi haline getirmek isterseniz, kursu tamamladıktan sonra satın alacağınız malzemeleri eğitmeninizle beraber karar verebilirsiniz.

Türkiye’nin en iyi sörf rotaları: Akyaka, Kilyos, Gökçeada, Bozcaada ve Datça.

Kaş’ta Dalış

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Suyun altında bambaşka bir dünya olduğu söylenir. Peki siz bu dünyayı hiç keşfettiniz mi? Suyun derinliklerinde rengarenk balıklarla yolculuk etmek, batık şehir kalıntılarının etrafında yüzmek… Bu benzersiz deneyimi yapılacaklar listenize mutlaka eklemenizi öneririz. Ancak dalış yapmaya ne kadar istekli olursanız olun öncelikle kendinizden emin olmalısınız. Kendinizden eminseniz eğitim almadan önce mutlaka ‘Discovery Dalış’ denilen deneme ya da keşif dalışını gerçekleştirin. Bu sayede vazgeçip geçmeyeceğinizi daha iyi anlamak için başlangıçta kendinizi deneyerek bir şans vermiş olursunuz. Ayrıca 5-6 metre kadar dalış yapabildiğiniz Discovery Dalış’ta, sağlığınızın bu spor için elverişli olup olmadığını da test edebilirsiniz. Dalış ekipmanları için Decathlon‘a bakmayı unutmayın!

Kaş’ta en iyi dalış rotaları: Heybeli Ada, Uçanbalık, Kanyon, Besmi Adası, Kovanlı Adası, Deve Taşı.

Deniz Tatiline Alternatif: Artvin’de Bisiklet

Tatil Destinasyonlarına Özel Sporlar

Bir yanda sonsuz mavilikte deniz diğer yanda yeşilin her tonuyla kaplı eşsiz ormanlar… Böyle bir manzara eşliğinde çevrilen her pedal, sizce de bütün bir yılın yorgunluğunu unutturmaya yetmez mi? Kendi isteğinize göre planlayabildiğiniz ve dilediğiniz zaman mola vererek lokal yerleri keşfedebileceğiniz bir rota hayal edin. Türkiye’nin dört bir yanında harika rotalar var ancak deniz tatiline alternatif arayanlar için Artvin güzel bir seçenek. 230 km’lik bir alana yayılan Artvin-Trabzon rotasında yeşilin her tonuna tanıklık edeceksiniz. Üstelik Decathlon’un elektrikli dağ bisikleti; tüm eğimli zeminlerde kolaylıkla sürebilmeniz için tasarlandı. Bisiklet antrenmanı ya da keyifli bir sürüş için yola çıktıysanız seçtiğimiz ürünleri inceleyin.

Türkiye’deki en iyi bisiklet rotaları: Sapanca, Kapadokya, Fethiye, Karaburun, Kaputaş-Demre, Ölüdeniz, Gökçeada, Frigya Vadisi.

*Bu içerik Decathlon iş birliğinde hazırlanmıştır.

Havva Karataş
Havva Karataş Tüm Yazıları