preloader

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

19.05.2022
Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Yazı Boyutu:

Yelken kursu almak isteyenler için Türkiye’nin en iyi 10 yelken okulunu araştırdık.

Yelken sporuna başlamanın ne yaşı ne de mevsimi var. Maviliklerin tadını keyifli yelken seyirleriyle çıkarmak için hiçbir zaman geç değil. Ülkemiz de korunaklı koyları, pırıl pırıl denizi ve uygun rüzgâr koşullarıyla yelken sporu için adeta bir cennet. Türkiye’de yelken sporunu sevdirmek, deniz ve yelken kültürünü daha fazla insana ulaştırmak için hepsi birbirinden kaliteli yüzlerce yelken okulu bulunuyor. İçlerinden en çok bilinen, Türkiye’nin farklı kıyılarından 10 tanesini OGGUSTO okurları için bir araya getirdik.

Hedef Yelken

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Türkiye’nin duayen yelkencilerinden Levent Özgen ve Yiğit Eroğlu tarafından 2009 yılında Hedef Yelken, geniş ekibi ve filosu ile kurumsal yapısıyla öne çıkıyor. 12 sene önce beş kişi ve dört tekneyle kurulan yelken okulu bugün 30 kişilik ekibi ve 17 teknelik filosuyla hizmet veriyor. İstanbul’un en büyük yelken okullarından biri olan ve Fenerbahçe Marina’da hizmet veren Hedef Yelken’in geniş filosu Beneteau First 35’ten Gorbon 6.5’a kadar farklı boy ve modellerde yelkenlilerden oluşuyor. Hedef Yelken, kurduğu yelken takımlarıyla öğrencilerinin yat yarışı deneyimi kazanmalarını da sağlıyor. Yelken yarışları düzenliyor, kurumsal eğitimler de veriyor.

Alize Yelken

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

İstanbul’da Kalamış Marina’da bulunan Alize Yelken, kurucusu olan deneyimli yelken yarışçısı Sinan Sümer ve 16 eğitmenle birlikte yıllardır yelkenci yetiştiriyor. Alize Yelken’in eğitmenleri arasında Türkiye’yi uluslararası yarışlarda temsil etmiş yelkenciler de bulunuyor. Alize Yelken’in sekiz teknelik filosunda Benetau First 34.7’den MAT 10 MK2 ve Thompson Cheese 6.5 One Design’a kadar farklı boyda modeller yer alıyor. Temel ve ileri yelken eğitimi, yatçılık eğitiminin yanı sıra mil kazanma programları düzenleniyor. Bu program sayesinde Alize’den eğitim almış kursiyerler veya denk seviyedeki yelkenciler mil kazanmak ve yelken pratiğini geliştirmek için istedikleri gün, saat ve sürede denize çıkabiliyor.

Cenoa Sailing

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Cenoa Sailing, milli yelkenciler Çağdaş Artu ve Tarkan Akdoğan’ın 2007 kurduğu bir okul. İstanbul Kalamış Marina’da bulunan Cenoa Sailing, kurumsal şirketlere, bireysel gruplara yelken eğitimi ve tekne kiralama hizmetiyle denizciliğin gelişimine katkıda bulunmayı ve yelkenciliği sevdirmeyi hedefliyor. Okulun filosunda beşi Azuree 33, biri MAT 10 ve biri Beneteau First 40.7 olmak üzere toplam yedi tekne bulunuyor. Yelkenle tanışma programı bu spora ilk adımı atacaklara yönelik düzenlenirken birebir dersler de veriliyor. Uzak yol eğitimleriyle de uzun yola çıkacaklar sıkı bir eğitimden geçiriliyor.

Kayra Yelken

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

İstanbul’da Fenerbahçe Setur Marina ve Marmaris’te Netsel Marina’da olmak üzere iki adet şubesi bulunan Kayra Yelken okulu, Bavaria 46 ve Bavaria 35 tekneleriyle eğitim veriyor. İki deneyimli denizci Nail Baktır ve Murat Yahyaoğlu’nun kurduğu Kayra Yelken’de temel, ileri yatçılık ve yelken yarışçılığı alanlarında kapsamlı eğitimler gerçekleştiriliyor. Marmaris’teki eğitimlerin sonunda ise öğrenciler IYT (International Yacht Training) sertifikası ediniyor.

Gökova Yelken Akademisi

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Türkiye’nin en eski ve deneyimli yelken okullarından birisi Gökova Yelken Akademisi. Kurucusu, 1970-1976 yılları arasında yelkenli tekneyle dünya turu yapan, 20 yaşında Atlantik Okyanusu’nu geçen duayen denizci Cumhur Gökova. Okul, kurulduğu 1988 yılında bu yana 10.000’in üzerinde yelkenci yetiştiren okul Türkiye’de yelkenciliğin kalbi Marmaris’te bulunuyor. Cumhur Gökova ve oğulları, Marmaris çıkışlı mavi yolculuk turlarıyla öğrencilerine hem yelkenciliği öğretiyor hem de Ege’nin en güzel koylarının tadını çıkarmasını sağlıyor. Temel yelken kursu eğitimlerinden, astro navigasyona uzanan ve amatör ve profesyonel lisansları ile kaptanlık belgelerini kapsayan geniş eğitim yelpazesiyle bu spora başlamak isteyenlere hizmet veren Gökova Yelken Akademisi. International Sailing Schools Association tarafından 2015 yılının Avrupa Eğitim Merkezi seçildi.

Yasemin Akyıl Sailing

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Bir başka İzmir merkezli yelken okulu olan Yasemin Akyıl Sailing, Türkiye’nin en deneyimli kadın yelkencilerinden Yasemin Akyıl tarafından kuruldu. Ülkemizin ilk kadın açık deniz yarışçısı Yasemin Akyıl, dileyenlere kendi teknelerinde mavi yolculuk eşliğinde hem yelken ve seyri öğretiyor hem de teknelerini daha iyi tanımalarını sağlıyor. Bugüne kadar Türkiye’yi Laser Radial, Europe ve 470 sınıflarında Avrupa, Dünya ve Balkan şampiyonalarında temsil eden Yasemin Akyıl, Farr 40 Avrupa ve Amerika Turu ile Dünya Şampiyonası’nda yarıştı. Yasemin Akyıl Sailing School, yatçılık eğitiminin yanı sıra yarışmak isteyen yelkencilerde birlikte ekipler kuruyor ve yarış heyecanı yaşamalarını da sağlıyor.

One Yacht İzmir

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Deneyimli yelken yarışçısı Kaan Özgönenç tarafından 2002 yılında kurulan İzmir Yelken Akademisi İzmir’in en eski yelken okullarından biri. Yelken eğitimlerinin haricinde yetiştirdiği sporcularla yılın 37 haftasında en az bir tekneyle yat yarışlarına katılan İzmir Yelken Akademisi böylece öğrencilerinin yat yarışçılığı deneyimi kazanmasını da sağlıyor. Okulun filosunda MAT 1010, Benetau Oceanis 461 ve Azuree 40 model tekne bulunuyor. İzmir Yelken Akademisi, temel yelken eğitiminin yanı sıra gezi yatçılığı, uzun seyir, yat yarışı eğitimleri veriyor, uzun süreli konaklamalı eğitim gezileri de gerçekleştiriyor.

Lemon Sailing School

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Lemon Sailing School, yüzlerce kez Türk milli takımında yer almış yelken sporuna çok küçük yaşlarda gönül vermiş Serhat Altay ve Tolga Yağlı tarafından 2007 senesinde kuruldu. İzmir’in en eski yelken okullarından biri olan Lemon Sailing School, her yaştan kişiye denizciliği ve yelkenciliği sevdirmeyi aynı zamanda iş dünyasının çalışanları arasındaki uyumu ve ekip çalışmasını geliştirmeyi amaçlıyor. İzmirli yelken okulu Azuree 40, MAT 12 ve Archambault 35 model teknelerle eğitim veriyor.

Açık Deniz Akademi

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Açık Deniz Akademi 2012 yılında Fethiye’de kuruldu. Okulun kurucusu Murat Yılmaz, bugüne kadar Ege, Akdeniz ve Adriyatik denizinde binlerce mil seyir yapmış, uluslararası sertifikalara sahip bir yelkenci. Açık Deniz Akademi, isteyenlere ücretsiz online eğitim de veriyor. Ücretsiz online eğitimde tekneyle tanışma, denizcilik, halatlar , bağlar, meteoroloji, demirleme gibi temel konular teorik olarak anlatılıyor. Federasyon onaylı pratik eğitimlerle de teorik bilgiler gerçeğe dönüştürülüyor. Eğitimler, dileyen kişilere kendi teknelerinde de veriliyor. Üç veya dört kamaralı tam donanımlı, IYT Worldwide (International Yacht Training) onaylı teknelerle verilen eğitimler Fethiye Körfezi ve Göcek koylarında gerçekleştiriliyor. Açık Deniz Akademi’nin eğitim programlarının tarihlerini ve rotalarını internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Mersin Yelken Akademisi

Türkiye'nin En İyi 10 Yelken Okulu

Bu kez sırada Mersin’den bir yelken okulu var. Deneyimli yelkenci Oytun Çalışlar tarafından kurulan Mersin Yelken Akademisi’in yetişkinler için gerçekleştirilen eğitimlerine 18 yaşından büyük herkes katılabiliyor. Eğitimin ilk basamağında temel terminoloji ve teorik eğitim, motor seyri, pusula ile kerteriz alma, motor ve yelkenle manevralar, yelken seyir teknikleri gibi konular anlatılıyor. Temel denizcilik ve yelken eğitimini tamamlayan kursiyerler ileri yelken eğitimine katılabiliyor. En fazla beş kişinin katılımıyla sınırlandırılan eğitim 12 saatte tamamlanıyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları