Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Gastronomi

Zeytinyağı, glutensiz unlar, şarküteri ürünleri… Mutfağınızda yerel ürünlere yer vererek Türk gastronomi markalarını destekleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve doğal beslenmenin herkes için daha önemli hale geldiği bu dönemde, sahip olduğumuz için şanslı hissettiğimiz çok sayıda yerli işletme var. Peki, bu işletmelerin farkında mıyız? %100 doğal sebze-meyve üretimi yapan çiftliklerden organik baklagil üreticilerine pek çok yerli işletme, internet üzerinden sipariş imkânı sunuyor. Mutfak alışverişi yaparken akla ilk büyük zincir marketler gelse de, yerli üreticilerden yapacağınız alışverişlerle hem kendinize hem de bu üreticilere iyilik yapmış olacaksınız. Ayrıca alışveriş yapmıyor olsanız bile, bu işletmeleri desteklemenin pek çok farklı yolu olduğunu unutmayın!

Dem Green

Kuzey Ege’de denizden esen rüzgarlar ve ürünü besleyen şartlara sahip topraklar Türkiye’nin zeytin için en verimli ve uygun koşullu bölgelerinden... Pelitköy civarında yetişen zeytin ağaçlarının meyveleri en iyi hallerini buldukları dönemde, ekim-kasım ayı civarında toplanıyor ve preslenerek natürel sızma zeytinyağlarına dönüşüyor. Dem Green zeytin ağaçlarının bakımı ve üretimi aşamasında toprağı doğal yollardan sürmeye, zeytini minimum hasarda toplamaya ve doğru şartlar sağlanarak sıkım aşamasına geçilmesine çok önem veriyor. Zeytinyağı dışında incir, lavanta, acıbadem yağlı sabun ve hamam sabunu da bulunmakta.

Dem Green ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Kuka Çiftlik

Kuka Çiftlik Kırklareli Istrancalar’da büyükbaş ve küçükbaş sürüleriyle mera hayvancılığı ve doğal besicilik yapan bir çiftlik. Küçükbaşta kıvırcık kuzu ve tiftik teçisi, büyükbaşta ise yerli ırklar, meleler, charolois, simmental, limousine kültür ırklarının yetiştiriciliğini yapıyorlar. Kendi yemlerini kendileri üretiyor, ürünlerin yetişme sürecinde kontrolsüz ilaç ve gübre kullanmıyor, hayvanları doğal aşım yöntemiyle çoğaltmayıp hiçbir hayvana hormon takviyesi yapmıyorlar. Kuka Çiftlik’te şarküteri ürünleri, yumurta, tereyağı, manda yoğurdu ve kaymağı, bal, kemik suyu ve saganaki gibi yerli peynir çeşitlerini bulabilirsiniz.

Kuka Çiftlik ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Gourmet Ladies

Gourmet Ladies ‘Dünya bizim köyümüz’ felsefesi ile yola çıkarak, yanı başınızda olan birçok farklı lokal ürünü ve lezzeti temiz içeriğiyle deneyimleme imkânı sunuyor. Sürdürülebilir bir yaşam için cam pipetleri ve SuCo iş birliği matarasını, çeşitli bitki çaylarını ve kahveleri; Energy balls ve yer fıstığı ezmesini; tarhana ve baharat mix’lerini lokal üretici Gourmet Ladies’den temin edebilirsiniz.

Gourmet Ladies ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Naturelka

Doğal ve pratik bir şeyler yapmanın peşine düşen girişimci bir çift tarafından Aydın’da kurulan Naturelka’nın macerası, bu topraklarda yetişen ve coğrafi işarete sahip kestanenin işlenip kestane ununa dönüştürülmesi ile başlamış. Naturelka’nın ürün çeşitleri arasında glutensiz unlar ve meyve & sebze tozları da yer alıyor. Glutensiz unları; un kullandığınız her tarifte un yerine, tek başına veya istediğiniz bir un ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Meyve-sebze tozlarını ise baharat olarak düşünebilirsiniz. Aroma, tat ve koku verici olarak her türlü yemek, ikram ve içecekler için ideal. 

Naturelka’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Lokal Plants

Lokal Plants’in asıl amacı, küçük üretici tarafından temiz tarım yöntemleriyle üretilen ürünleri, mevsiminde, taze taze ve en sağlıklı şekilde, bilinçli tüketici ile buluşturmak. Ürünlerin içinde kullanılan malzemeler mümkün olduğu kadar mevsimine uygun ve kimyasal kalıntı içermeyen yöntemlerle üretiliyor. Malzeme bu kadar taze ve leziz olunca, geriye kalan onları az bir müdahale ile bir araya getirmek oluyor…

Lokal Plants’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Hellenia

Helen medeniyetine ait en önemli kültür merkezi Antakya’da kültür lezzetle buluşuyor. 1920’den beri aynı topraklarda tarımla uğraşan Kuseyri ailesinden yeni nesil iki girişimci kız kardeşin tarladan sofraya taşıdığı doğal bir yolculuk Hellenia. Hatay bölgesinin zeytin cenneti olarak bilinen Altınözü yöresinde yetişen zeytinler, Hellenia tarafından günümüzün en modern koşullarında üretiliyor. Bu lezzet doğadan gelen sevgiyle, soğuk sıkım, natürel sızma zeytinyağı olarak sofralara taşınıyor.

Zeytinyağının yanı sıra Hellenia’da %100 doğal nar ekşisi ve el yapımı zeytinyağlı defne sabunu da bulunuyor.

Hellenia ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Petek Pastanesi

Geçmişi 1916-1917 yıllarında Rusya’da Nicholas’ın ve Bolşevikliğin hüküm sürdüğü yıllara dayanıyor. Petek Pastanesi, o yıllarda Çamlıhemşinli Hasan Usta’nın Rusya’da pastanecilik mesleğine adım atmasıyla yaklaşık bir asrı deviren bir tutkunun temellerine sahip. 1968 yılından itibaren ise ‘Petek Pastanesi’ adıyla hizmet vermeye devam eden pastane; önceki kuşaklarından aldığı bilgiyi ve tecrübeyi, bilim ve tekniğin getirdiği yenilikler doğrultusunda geliştirerek şu an ailenin dördüncü kuşağı tarafından yönetilmekte.

Kuru pasta, baklava ve tatlı çeşitlerinden künefe ve kadayıfa kadar pek çok çeşit bulunan Petek Pastanesi’nde çok sevilenlerden biri de kargolanabilen ve evde pişirilebilen kuru künefe. Burada ayrıca zeytin, zeytinyağı ve tuzlu yoğurt da bulabilirsiniz.

Petek Pastanesi ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Victoria Pastanesi

Leziz ve sevilen pastane ürünlerinin yanı sıra salça, kurutulmuş patlıcan/biber ve kekik de bulabileceğiniz Victoria Pastanesi’nde bağışıklık üzerinde çok önemli güce sahip polen balı da mevcut. Ayder Kaplıca bölgesinin Tardere mevkiinde üretilen katkısız bal içerisinde kestane, ıhlamur, komar (orman gülü), karayemiş, kekik, yabanmersini ve daha pek çok yararlı çiçek bulunuyor. Üstelik her biri ilaçlama yapılmadan organik tarımın yapıldığı bölgelerde yetişiyor. Ayrıca el kırması zeytin de Victoria Pastanesi aracılığıyla sofralarınıza taşıyabileceğiniz bir diğer doğal lezzet.

Victoria Pastanesi ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Barbaros Farm

Barbaros Farm, ekolojik dengeyi korumayı, tohum çeşitliliğini arttırmayı ve nesiller boyu doğru beslenmeye katkı sağlamayı amaçlıyor. 70 yıldır hiç ekilmeyen, Bodrum Mumcular’da bulunan 160 dönümlük bir arazide kurulan çiftlik, bölgenin iklimine uygun yerel tohumlar ile üretim yapıyor. İlk günden beri en geleneksel yöntemleri kullanarak üretim yapan Barbaros Farm, her sebzenin doğal sürecinde büyümesi için uğraşıyor. Sıfır kimyasal prensibi ile yola çıkan çiftlik, sadece o hafta hasadını gerçekleştirmiş oldukları ürünlerden oluşan kutularını müşterilerine ulaştırıyor. Kendi kutunuzu oluşturabileceğiniz gibi sizler için hazırlanan kutular için haftalık/aylık abonelikler de yapabilirsiniz.

Barbaros Farm’ın ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Gelibolu Çiftliği

“Bahçeden kapıya hızlı ve güvenilir hizmet” prensibine sıkı sıkıya bağlı olan Gelibolu Çiftliği, 2000 yılında kurulmuş bir aile işletmesi. Gelibolu’da başlayan yolculuklarına şu anda İzmir’de devam etseler de bu isimden vazgeçmemişler. Ürünlerine ise zamanla çevre köylerdeki emektarların ürünlerini eklemişler. Organik zeytinyağından ev yapımı turşuya, Ege’nin eşsiz otlarından taze sebzelere aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Gelibolu Çiftliği’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Saklı Orman

Saklı Orman, Türkiye’nin dört bir yanındaki ormanlardan toplanan farklı türlerde mantarları sofranıza getiriyor. Trüf mantarından kuzu göbeği mantarına, Kanlıca mantarından porçini mantarına aklınıza gelen tüm mantar çeşitleri burada sizi bekliyor.

Saklı Orman’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Geleneksel Pazar

GDO, tarım kimyasalı, katkı maddesi ve zararlı endüstriyel işlem olmadan üretilen ürünleri tüketiciyle buluşturan Geleneksel Pazar; gıdadan temizliğe, mutfak gereçlerinden tekstile uzanan pek çok kategoriye sahip. Geleneksel Pazar’ın en dikkat çeken özelliği ise satışa sunulan ürünlerin laboratuvar analizlerini ve üretim süreçlerini paylaşıyor olması.

Geleneksel Pazar’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Harem Chocolate

20 yılı aşkın bir süredir zengin içerikli, yenilikçi ve lüks çikolatalar üreten Harem Chocolate, müşterilerine eşsiz bir tadım deneyimi sunmayı amaçlıyor. Üretimdeki ustalıklarını en kaliteli malzemelerle tamamlayan Harem Chocolate, üretimden sunuma her adımda büyük dikkat ve özen gösteriyor. Çikolata üretiminin kendileri için bir tutku olduğunu ifade eden marka, daima daha iyisini sunmanın peşinde koşuyor.

Harem Chocolate’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Biovacık Store

Biovacık, Şile Ovacık Köyü’ndeki kadınlara istihdam sağlamak için 2014’ten başlayarak günümüzde de devam eden çeşitli girişimlerde bulunuyor. Yıl boyu üreticiler, tecrübeleri ve ellerindeki imkânlar doğrultusunda mevsiminde üretim yapmakta. Ancak en büyük zorluğun, üretilen bu ürünlerin tüketici ile buluşturulması olduğunu fark ettiklerinde ise markanın kurucuları sosyal girişim olan Biovacık Store’u kurmaya karar vermiş. Bu girişim ile amaçları Şile başta olmak üzere temiz üretim yapan tüm yerel üreticilere bir istihdam sağlayarak yıl boyu ürettikleri ürünlerini tüketici ile buluşturmak.

Biovacık’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Punica 

Punica, dededen toruna uzanan bir derin bir tutkunun ürünü. Orman mühendisi dedesinin izinden giden Mehmet Girgin, 2009 yılında kurumsal hayat veda ettikten sonra Şanlıurfa’da dedesinden kalan tarlalarındaki üretimin başına geçmiş. Girgin’in göz bebeği ise iyi tarım uygulamaları ile üretilen narları. Bir kısmı meyve olarak sofraları süsleyen narların kalanları ise gerçek lezzetin peşinde koşanlar için nar ekşisine dönüştürülüyor.

Punica’nın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Organik Pazar (Aslanoba Çiftliği)

2010 yılında Bursa ile Balıkesir’in arasında, 909 dönümlük bir alanda kurulan Aslanoba Çiftliği, o tarihten beri doğaya sırtını yaslayarak büyümeye devam ediyor. 2014 yılında organik sertifikasıyla tescillenen çiftlikte; sebze meyvenin yanı sıra, mevsiminde hazırlanmış domates püresi ve organik tarhana gibi ürünler de bulabilirsiniz.

Organik Pazar’ın ürünlerini buradan satın alablirsiniz.

Mergüze Organik 

Kastamonu’da konumlanan Mergüze Organik Tarım, sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken bir mucizeyi sunuyor: Siyez. Mergüze Organik’te; antioksidan özelliğe sahip, B vitamini ve folik asit açısından zengin, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir tahıl olan siyez bulgurunun başrolde olduğu pek çok ürün yer alıyor. Bunun yanı sıra, organik bakliyat ve reçelleri de çok seviliyor.

Mergüze Organik’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Ma’naturels  

Aydın’ın bir köyünde üretim yapan Ma’naturels, temiz tarım ile ilaçsız ve pestisitsiz bir şekilde ürettiği vitamin dolu istiridye mantarları başta olmak üzere pek çok organik ürün sunuyor müşterilerine. Bu ürünlere son olarak ise buğday ve tam buğday unu eklendi. Ekmek yapmak son dönemin en popüler aktivitesi haline gelmişken siz de bu furyaya Ma’naturels’in katkısız unlarıyla katılmaya ne dersiniz?

Ma’naturels’in ürünlerini satın almak için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Düvee  

İsmi 1-2 yaşlarındaki dişi sığır anlamına gelen Düvee Et Çiftliği, müşterilerine sunduğu ete dair her aşamayı kendisi kontrol ediyor. Hayvanların yem ihtiyaçlarının üretilmesinden yavruların doğumuna, danaların beslenme düzeninden sofralarınıza ulaşmasına kadar bütün süreç tek bir elden yürütülüyor. Sağlıkla ve insancıl yöntemler ile yetiştirilmiş lezzetli kırmızı etlerini bu dönemde de internet siteleri üzerinden devam ediyorlar.

Düvee’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Bröd 

İstanbul’un en sevilen artizan fırınlarından olan Bröd’ün birbirinden lezzetli ekmek çeşitlerine, granola ve cookie seçeneklerine Nişantaşı ve civarında oturanlar Getir Yemek uygulamasından ulaşabiliyor. Nişantaşı dışındaki semtlerde ve şehir dışında oturanlar ise online sipariş verme imkânına sahip. 

Bröd’in ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Blended

Yerel üreticilerden özenle seçilen meyve sebzelerden sağlıklı yeşil içecekler hazırlamak için yola çıkan Blended, kısa süre içerisinde İstanbul’daki sağlıklı beslenme tutkunlarının favorilerinden biri haline geldi. Bağışıklık sistemini güçlendirecek karışımlar, sebze çorbaları, taze badem sütü, granola, glutensiz kraker gibi ürünler ile size günlük ya da 2 günlük set paketler oluşturuyor.

Blended’ın ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

Pınar İshakoğlu

Pınar İshakoğlu, dünyada büyük trend olan ‘private chef’ yani kişiye özel aşçılık servisini, kurduğu şirketiyle Türkiye’ye ilk sunan isim. Salata, meze, ana yemek, eşlikçileri ve tatlıdan oluşan bir menü, yerel üreticilerden tedarik edilen malzemelerle hijyenik şartlarda hazırlanıyor ve teslim ediliyor.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Melez Tea

Geniş çay seçkisi ile dikkat çeken Melez Tea’nin özellikle bağışıklığınızı yükseltmeye yardımcı olacak olan Golden Milk’i ve baharatlı çayları bu günler için ideal.  Çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller içeren, aynı zamanda da damak zevkinizi okşayan çaylar sunmak amacıyla kurulan Melez Tea, hayat tarzınıza uyum sağlayacak, tamamen el yapımı bir çay koleksiyonu ortaya koyuyor. Bir cumartesi sabahı Balance ile canlanabilir, Wake Up sayesinde sabahın erken saatlerindeki toplantınızda kendinizi çok daha zinde hissedebilir veya uzun bir günün sonunda Happy ile yenilenebilirsiniz...

Melez Tea’nin ürünlerini buradan satın alabilirsiniz.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.